خدمتی دیگر از بانک ایران زمین با تماس دیجیتالبه گزارش تیتربرتر؛ اگر شما هم به تازگی به جمع بزرگ بانک ایران زمین اضافه شده اید باید بدانید که بانک ایران زمین در بانکداری دیجیتال توانسته خدمات ارزنده ای را به مشتریان خود ارائه دهد.

در حقیقت بانکداری آنلاین عمدتاً بر روی سپرده‌های راه دور، انتقال پول، پرداخت قبض و مدیریت آنلاین حساب‌ها تمرکز می‌کند؛ اما بانکداری دیجیتال شامل دیجیتالی کردن کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی و مشتریان آن‌ها می‌شود و معماری و فرآیند بانک کلاً تغییر می‌کند. در واقع بانکداری دیجیتالی به عنوان یک مدل کسب‌وکار بر روی استراتژی، ساختار سازمانی و فرهنگ‌سازمانی بانک تأثیرگذار می‌باشد. این در حالی است که بانکداری آنلاین صرفاً بر روی دیجیتالی کردن جنبه‌های اصلی بانکداری تمرکز دارد.

خدمتی دیگر از بانک ایران زمین با تماس دیجیتال

خدمتی دیگر از بانک ایران زمین با تماس دیجیتال خدمتی دیگر از بانک ایران زمین با تماس دیجیتال

 

همین هفته پیش بود که مدیران بانک ایران زمین به جهت خدمت بیشتر به مشتریان از مرکز تماس دیجیتال بانک ایران زمین دیدن کردند و در این دیدار که با حضور سید محمد حسین استاد مدیر امور روابط عمومی بانک ایران زمین و علیرضا کریمی مدیرعامل شرکت پدیسار انفورماتیک مجری ارائه خدمات مرکز تماس بانک ایران زمین، رزیتا علائی مسئول ارتباط با مشتریان بانک ایران زمین و مجید بهرامی مسئول مرکز تماس برگزار شد، ضمن بررسی عملکرد این مرکز در 3 ماهه اول سال، از واحد ارتباط با مشتریان دیدار کردند.

در این دیدار مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین مرکز تماس بانک را واحدی با قابلیت زیاد و موقعیتی حساس بیان کرد و گفت: نحوه برخورد کارشناسان با مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این مرکز صدای بانک است و رفتار ما با مشتریان باید به نحوی باشد که درخور شأن مشتریان باشد.

استاد بر پیگیری شکایات مشتریان در اسرع وقت توسط کارشناسان مرکز تاکید کرد و افزود: از اولویت های اصلی مدیریت روابط عمومی در سال جاری ایجاد مرکز تماس دیجیتال است تا مشتریان بتوانند در هر زمان و مکان از طریق شبکه های اجتماعی اطلاعات مورد نیاز خود را توسط کارشناسان این مرکز دریافت کنند و از سرویس های بانک ایران زمین استفاده کنند.

مطالب مرتبط: چند ویژگی مهم بانک ایران زمین که شاید ندانید  بررسی عملکرد بانک ایران زمین در سال 1400

بررسی مولفه های بانکداری دیجیتال

۱. بانکداری در هر زمان، هر جا و هر دستگاه (Omni Channel):

در این حالت، نه تنها مشتری دارای یک هویت واحد در کلیه درگاه‌ها است، بلکه عملاً همه درگاه‌ها را به صورت یک سیستم یکپارچه و واحد می‌بیند. در شیوه Omni Channel ارتباط با مشتری در هر زمان، هر مکان و بر روی همه ابزارها به شیوه‌ای یکنواخت انجام می‌پذیرد. همچنین در این شیوه، مشتری و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد، محور نحوه ارائه سرویس‌هایی است که به وی ارائه می‌شود. بر این اساس، شیوه سرویس‌دهی به هر مشتری، بر اساس فعالیت‌هایی که در کلیه درگاه‌ها انجام داده است شخصی سازی می‌شود. در نتیجه، در این شیوه نه‌تنها به درخواست‌های صریح مشتری پاسخ داده می‌شود، بلکه علایق و نیازهای ضمنی وی نیز حدس زده می‌شود.

۲. تجزیه و تحلیل مشتری به صورت متمرکز و شخصی سازی شده

در بانکداری دیجیتال زیرساخت اطلاعاتی و داده‌ای لازم جهت احصاء نیازمندی‌های روز بانکداری نظیر مدیریت و تحلیل داده، بخش بندی و پروفایل مشتریان و یکپارچه‌سازی کانال‌های ارائه خدمات باید وجود داشته باشد.

داشتن پروفایل شفافی از مشتریان اساس بخش‌بندی (segmentation) موفق به طور خاص و بازاریابی به طور عام می‌باشد. برای ایجاد بخش‌ها می‌توان از اطلاعات مربوط به خصیصه و ویژگی‌های مشتریان استفاده کرد. شناسایی نیازهای حال و آینده مشتری شالوده بخش‌بندی بازار هستند.

۳. مشتری محوری

در بانکداری مدرن مشتری محوری یک نیاز کلیدی کسب‌وکار است و بانک‌های دیجیتال به جای تمرکز بر مسائل درون سازمانی باید مشتری محوری را اساس کار خود قرار دهند.

۴. تحقق فوری

تجربه مشتری به شدت به محتوا، زمینه و کیفیت داده‌ها بستگی دارد و باید به سرعت داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرد و درخواست‌ها و معاملات مشتری باید فوراً محقق شود.

۵. توسعه‌پذیر با در نظر گرفتن قدرت بانکداری باز

بانکداری باز فرصت بزرگی برای بانک‌هاست و وسیله‌ای برای آن‌ها فراهم می‌کند تا دامنه وسیعی از محصولات و خدمات را چه از طریق خود و چه از طریق اشخاص ثالث به مشتری ارائه دهند به همین ترتیب، بانک‌ها در موقعیتی بهتر قرار خواهند گرفت تا به عنوان مشاوران مورد اعتماد عمل کنند و به مشتریان برای رسیدن به بهترین تصمیمات مالی و تجاری، از جمله انتخاب خدمات مناسب کمک کنند. مقرراتی مانند PSD2 در اروپا، مفهوم بانکی باز را به جلو می‌برد. در بانکداری باز بانک‌ها داده‌های معاملات را با ارائه دهندگان ثالث به اشتراک می‌گذارند که قوانین خاص خود را می‌طلبد؛ اما به رغم تهدید از سوی اشخاص ثالث، بانک‌ها توانایی‌های خود را می‌بینند: در آخرین نظرسنجی بانکی سالانه، ۶۹ درصد از پاسخ دهندگان بانکداری باز را بیشتر به عنوان یک فرصت شناخته‌اند تا یک تهدید. در بانکداری باز برای حفظ امنیت داده‌های مشتریان قوانین و مقرراتی مانند PSD2 وضع شده است.

۶. صرفه‌جویی در هزینه و ریسک عملیاتی پایین

سطح بالای یکپارچگی و اتوماسیون با یک معماری باز، منجر به صرفه‌جویی بالا در هزینه می‌شود.

۷. همیشه به‌روز بودن تکنولوژی

چرخه نوآوری در بانکداری دیجیتال سریع و متنوع است، بنابراین نه تنها باید تمام محصولات قابل ارتقا باشد، بلکه باید آن‌ها به طور مستقل از یکدیگر نیز قابلیت ارتقا داشته باشند. معماری باز اجازه ارتقاء جزئی را نیز می‌دهد. همچنین «core banking» باید امکان جداسازی لایه سرویس را از لایه‌های زیرین داشته باشد.

۸. زمان سریع برای ارائه محصولات جدید و ارائه به بازار

سیستم‌های جدید بانکداری باید قابلیت سریع انطباق با قوانین مالی و بانکی را داشته باشد و با تغییر مقررات نظارتی به سرعت بروز رسانی شود.

۹. مقیاس‌پذیر

مقیاس‌پذیری در سیستم بانکی یک نکته کلیدی است. حجم تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱ درصد رشد داشته است و در ۱۰ سال آینده، بانک‌ها با افزایش ۱۰۰ برابر تعداد معاملات روبرو می‌شوند و باید برای افزایش حجم کاری سیستم‌های خود برنامه‌ریزی کنند. پلتفرم بانکداری دیجیتال باید حجم عظیمی از معاملات را در کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه انجام دهد. تمامی تعاملات باید قبل از فرستادن به سیستم کربنکینگ ثبت و تأیید شوند و هیچ تأخیری در ضبط سفارشات وجود نداشته باشد. همچنین ملاحظات بانکداری باز و API باید در نظر گرفته شود این به این دلیل است که در بانکداری باز بعضی از دستورات در خارج از پلتفرم انجام می‌شود.

۱۰. فعالیت در فضای Cloud

بانک‌ها برای آمادگی برای فعالیت در فضای cloud را کسب کنند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب