راز سرقت های سریالی دزدان مسافر در مشهدقطار سرقت‌های دزدان مسافر از ریل خارج شد


از اواخر سال گذشته، روند سرقت از منازل آپارتمانی در مناطق هنرستان، هاشمیه، معلم، جلال آل احمد، هفت تیر و ... سیر صعودی گرفت به گونه ای که سارقان هیچ گونه آثاری از خود به جا نمی گذاشتند. از سوی دیگر افزایش سرقت ها در فواصل زمانی خاص، موجب نگرانی شهروندان شده بود چرا که سارقان درهای ضد سرقت را نیز به راحتی می گشودند و اموال با ارزش و قابل حمل مانند طلاجات، عتیقه، سکه، وجوه نقدی و گاهی تابلوفرش های نفیس را به سرقت می بردند.

طلای سرقتی

در پی وقوع این حوادث که  دیگر رنگ سریالی به خود گرفته بود، فرمانده انتظامی خراسان رضوی وارد عمل شد و با صدور دستورات ویژه ای به پلیس آگاهی خراسان رضوی از آنان خواست هرچه سریع تر عاملان سرقت های مذکور را شناسایی کنند و به پنجه عدالت بسپارند. سردار سرتیپ «محمد کاظم تقوی» همچنین براساس چند دهه تجربه انتظامی، از کارآگاهان خواست بیشتر فعالیت های اطلاعاتی خود را برای ردزنی «دزدان مسافر» متمرکز کنند چرا که گزارش های پلیس از شگرد خاص سارقان سابقه داری حکایت می کرد که قبلا نیز باندهایی با همین شیوه در مشهد متلاشی شده بود.

با فرمان مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی، بی درنگ گروهی تخصصی از کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی با نظارت مستقیم سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) به بررسی پرونده های متشکله در مراکز انتظامی پرداختند و تجزیه و تحلیل کارشناسی را زیر نظر سرهنگ محمد رضا افتخاری (رئیس اداره عملیات ویژه) آغاز کردند. واکاوی محیط جغرافیایی و تحقیقات میدانی کارآگاهان بیانگر آن بود که اعضای این باند سرقت در حالی به مجتمع های تک واحدی دستبرد زده اند که زمان وقوع سرقت ها نیز از غروب آفتاب تا حدود ساعت 23 در پلیس 110 ثبت شده است.

این درحالی بود که واکاوی پرونده های سرقت از واحدهای آپارتمانی اطراف بولوار وکیل آباد حکایت از آن داشت که دزدان با کمترین تخریب واحدها وارد منازل شده اند و تنها اشیای گران قیمت و با ارزش قابل حمل را به سرقت برده اند.بنابراین گفت وگو با مال باختگان درباره چگونگی سرقت ها و همچنین بازبینی دوربین های مدار بسته نشان داد که سارقان مذکور از خودروهای مختلف و با پلاک های سرقتی برای دستبرد به منازل استفاده می کنند. جمع بندی تحقیقات غیرمحسوس کارآگاهان، به نتایجی رسید که مشخص شد پلیس با یک باند حرفه ای سرقت روبه رو است که در فواصل زمانی خاص و از غرب کشور به عنوان «مسافر» وارد مشهد می شوند و پس از چندین دستبرد شبانه، دوباره مشهد را ترک می کنند.

بنابراین بررسی های پلیس با به کارگیری تدابیر فرمانده انتظامی خراسان رضوی وارد مرحله جدیدی شد و آنان پس از مدتی فعالیت های اطلاعاتی، منتظر ورود دوباره سارقان به مشهد شدند. در همین حال گروه ویژه کارآگاهان به هماهنگی با بخش های دیگر انتظامی پرداختند و در پوشش های مبدل به گشت زنی در مناطق جغرافیایی وقوع سرقت ها ادامه دادند.

اواخر خرداد بود که متصدیان پلیس 110؛ گزارش سرقت پلاک های یک خودرو را به گروه ویژه عملیاتی آگاهی، اعلام کردند و بدین ترتیب مشخص شد که «دزدان مسافر» قصد دستبرد به یک منزل دیگر را دارند. بلافاصله دوربین های ترافیکی زیر چتر اطلاعاتی قرار گرفت و کارآگاهان با راهنمایی سرهنگ شفیع زاده در چند شاخه تخصصی منطقه جنوب و جنوب شرقی مشهد را به قرق خود درآوردند.

ساعتی بعد مشخص شد که پلاک سرقتی مذکور روی خودروی تیبای سفید رنگی نصب شده است که سه سرنشین دارد. از سوی دیگر تصاویری که کارآگاهان از بازبینی دوربین های مدار بسته به دست آورده بودند، نشان می داد که دو تن از سرنشینان تیبای یاد شده، همان افرادی هستند که در محل های وقوع جرم شناسایی شده اند. طولی نکشید که خودروهای پوششی پلیس، تیبای سفید رنگ «دزدان مسافر» را زیر نظر گرفتند که به سمت بولوار هنرستان در حرکت بود. تعقیب نامحسوس مدتی ادامه یافت و همه نیروهای گشت در اطراف بولوار وکیل آباد به حالت آماده باش درآمدند.

برانداز کردن چند مجتمع آپارتمانی

«دزدان» ابتدا چند مجتمع آپارتمانی را دورادور برانداز کردند و زنگ واحدهایی را که لامپ روشن نداشتند نیز به صدا درآوردند تا این که در کنار دیواری خودرو را به گونه ای پارک کردند که پلاک های آن مشخص نباشد. یکی از سارقان بلافاصله از خودرو پیاده شد و به سمت پارکینگ واحد آپارتمانی رفت و زنگ آیفون را فشرد. شیشه های دودی خودروی تیبا نیز مانع از آن می شد که سرنشینان داخل آن در معرض دید رهگذران قرار گیرند.

در یک لحظه وقتی در پارکینگ باز شد، سارق جوان به همدستش اشاره کرد که پیاده شود تا به داخل آپارتمان بروند اما گروه ویژه کارآگاهان که به سرپرستی سرهنگ «یونس خداوردی  نژاد» آنان را در محاصره درآورده بودند در یک اقدام برق آسا و ضربتی، در حالی حلقه های قانون را بر دستان سه سارق حرفه ای زدند که فرصت هر نوع عکس العملی از آنان گرفته شد.

با انتقال سریع متهمان به مقر انتظامی، بلافاصله بازجویی های تخصصی از آنان درحالی آغاز شد که تعداد زیادی ابزار سرقت مانند دسته کلیدهای کامپیوتری، دیلم، پیچ گوشتی مخصوص بازکردن در کمدها و ... نیز کشف و ضبط شد. «دزدان مسافر» که هنوز در شوک این عملیات غافلگیرانه قرار داشتند، سعی کردند خود را بی گناه نشان دهند که فقط برای مسافرت چند روزه به مشهد آمده اند اما اطلاعات و تصاویر آنان از قبل در پرونده قطار سرقت های آنان ثبت شده بود.

۳ سارق جوان منازل اجاره ای

سه متهم مذکور که حدود 29  تا 31 سال دارند حتی حاضر نبودند محل اقامت خودشان را به پلیس لو دهند چرا که می دانستند لوازم سرقتی و طلاها در منازل اجاره ای مبله آنان وجود دارد ولی کارآگاهان که می دانستند نباید فرصت را از دست بدهند بی درنگ و با  دستورات ویژه قاضی بابایی (قاضی شعبه 210 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) و با استفاده از اطلاعات فنی پلیسی، محل اقامت دزدان را در اطراف پنجراه شناسایی کردند و بدین ترتیب سارقان نیز ناچار به همکاری شدند. دقایقی بعد کارآگاهان به بازرسی مخفیگاه «دزدان مسافر» پرداختند و مقادیر زیادی طلا و ابزار سرقت را به همراه دستکش هایی کشف کردند که در دستبرد به واحدهای آپارتمانی مورد استفاده قرار می گرفت.

سنگ محک طلا به همراه ۳ سارق

از سوی دیگر تحقیقات گسترده کارآگاهان که با هماهنگی های قضایی وارد مرحله دیگری از این عملیات شده بود، نشان داد که اعضای این باند (بهمن – ج، مهدی – ح، و مصطفی – خ) برای دستبرد به منازل از خودروهای تیبا2، پژو پارس، 206 اس دی، ال 90 و دنا استفاده می کنند و حتی با خود سنگ محک طلا نیز به همراه دارند که طلاهای بدلی را سرقت نکنند.

ابزار سارقان

ادامه بررسی ها حاکی از آن بود که سارقان از کرمانشاه وارد مشهد می شوند و در طول مدت اقامت، آپارتمان های تک واحدی را با خاموش بودن چراغ روشنایی زیر نظر می گیرند و سپس با ورود از پارکینگ های کرکره ای و بدون استفاده از آسانسور به منازل دستبرد می زنند. آنان همچنین با شگردی خاص در ضد سرقت واحدها را می گشودند و تاکنون به 10 فقره سرقت در مناطق جنوبی مشهد اعتراف کرده اند که بررسی ها همچنان با دستورات قاضی بابایی ادامه دارد.
گرردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: rokna.net 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب