ماجرای شورش مردم سریلانکا چیست؟ + فیلمتیتربرتر: امروز و ساعاتی بعد از هجوم هزاران نفر از معترضان خشمگین به اقامتگاه رئیس جمهوری سریلانکا، نخست وزیر این کشور خواستار تشکیل جلسه اضطراری هیات وزیران برای بررسی اوضاع جاری در کشور شد.

بحران در سریلانکا

بحران در سریلانکا بحران در سریلانکا

 

«رانیل ویکرمسینگه» نخست وزیر سریلانکا در پی بزرگترین اعتراضات مردمی این کشور، حمله به محل اقامت رئیس جمهوری کشور و فرار وی خواستار تشکیل جلسه اضطراری هیات وزیران برای بررسی اوضاع شد.  

هزاران معترض سریلانکایی در شهر کلومبو پایتخت این کشور با عبور از موانع پلیس به محل اقامت رئیس جمهوری  حمله کردند. پلیس کشور با تیراندازی هوایی و گاز اشک آور موفق به پراکنده کردن معترضان نشد.  

این کشور با جمعیت ۲۲ میلیون نفر با کمبود جدی ذخایر ارزی و محدودیت واردات کالاهای اساسی نطیر غذا، سوخت و دارو دست و پنجه نرم می‌کند و به سمت بزرگترین ناآرامی و آشوب اقتصادی طی ۷۰ سال گذشته سقوط کرده است.  

بسیاری از شهروندان این کشور «گوتابایا راجاپاسکا» رئیس جمهوری این کشور را به دلیل شرایط وخیم اقتصادی سرزنش می‌کنند و او را مسئول بحران اقتصادی کشور می دانند.

نارضایتی ها در هفته های اخیر افزایش یافت و با توقف ارسال سوخت به این کشور، بسیاری از ادارات و مدارس تعطیل شدند. بی ثباتی سیاسی می تواند روند مذاکرات با صندوق پول بین الملل را تضعیف کند. قرار بود این صندوق ۳ میلیارد دلار کمک مالی برای سریلانکا تامین کند.

 کشتی نظامی آب‌های سریلانکا را ترک کردند

به نقل از روسیا الیوم، دو کشتی نظامی وابسته به نیروی دریایی ارتش سریلانکا در پی تحولات اخیر در این کشور، آب‌های سرزمینی سریلانکا را ترک کردند.

بنابر این گزارش، دو کشتی Sindurala وGajabahu پس از ناآرامی‌های امروز در این کشور که با تسخیر کاخ ریاست جمهوری سریلانکا از سوی معترضان همراه شد، از بندر کلمبو (پایتخت سریلانکا) راهی مقصدی نامعلوم شده اند.

برخی منابع خبری شایعه کرده اند که یکی از این کشتی‌ها حامل رئیس جمهور سریلانکا است که در پی اعتراضات امروز مجبور به فرار از کاخ ریاست جمهوری شده بود.

یک مقام مسئول در بندر کلمبو ضمن تأیید خبر خروج این دو کشتی نظامی، توضیحات بیشتری درباره مسافرانی که در این دو کشتی حضور دارند، ارائه نکرد.

گفتنی است امروز شنبه شمار زیادی از معترضان سریلانکایی به کاخ ریاست جمهوری یورش برده و آن را تسخیر کردند.

این رخداد بعد از هفته‌ها کمبود سوخت و غذا و دارو در سریلانکا اتفاق افتاد و معترضانی که از سراسر کشور خود را به پایتخت رسانده بودند، به کاخ ریاست‌جمهوری هجوم برده و آنجا را آشغال کردند.

معترضان پیش از ورود به کاخ ریاست جمهوری به شدت با نیروهای نظامی درگیر شده بودند که طی آن دهها نفر زخمی شدند. رئیس‌جمهور سریلانکا نیز که از هجوم معترضان غافلگیر شده بود به مکان نامعلومی گریخته و خبری از وی تاکنون در دست نیست.

سریلانکا در شرایط فعلی با بدترین بحران اقتصادی اش از سال ۱۹۴۸ تاکنون مواجه است. بخش گردشگری که اصلی ترین بخش تأمین نیازهای این کشور است در اثر کرونا دچار معضل شده و مانند قبل درآمدزایی ندارد. سریلانکا در شرایط کنونی قدرت مالی برای خرید سوخت مورد نیاز خود را ندارد. کمبود مواد غذایی، دارو و کالاهای اساسی در کنار قطعی برق بر مشکلات این کشور افزوده است. بدهی‌های خارجی سریلانکا نیز در شرایط فعلی به ۵۱ میلیارد دلار رسیده است.

 

‍‍‍‍‍‍

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب