• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۴-۱۸
نکات ضروری در هنگام خرید ساز

نکات ضروری در هنگام خرید سازتیتربرتر: خرید ساز به خصوص برای هنرجویان مبتدی همیشه با چالش همراه بوده است. خرید یک ساز مناسب یکی از رکن های مهم یادگیری است. البته لزوما شما نمی توانید از همان ابتدای شروع یادگیری موسیقی، ساز دلخواه خود را خریداری نمایید. گاهی نیز لزومی به انجام این کار نیست. اما بسیار مهم است که ساز خریداری شده از استانداردهای لازم برخوردار بوده و مورد تایید استاد موسیقی شما قرار بگیرد. یک ساز خوب به شما در یادگیری هرچه بهتر آن، انگیزه و انرژی می دهد. یک ساز خوب، توانایی ها و نقاط ضعف شما را بهتر به نمایش می گذارد؛ و از این طریق موجب بهبود مسیر یادگیری شما خواهد شد.

قبل از اقدام به خرید ساز،اولین اقدام این است که علت نیاز به ساز را برای خود مشخص کنید. پاسخ به این سوال می تواند راه شما را هموارتر نماید، زیرا در این صورت می دانید چقدر هزینه می خواهید کنید و یا چگونه ساز مورد نظر خودر ا انتخاب نمایید.

به طور مثال اگر فقط برای امتحان یک کار جدید به سراغ خرید ساز رفته اید، میتوانید هر سازی را که دوست دارید با یک قیمت مناسب خریداری نمایید. اما اگر میخواهید وارد دنیای موسیقی شوید، شناخت دقیق ساز و انتخاب یک ساز خوب بسیار مهم خواهد بود.

نکاتی قبل از خرید ساز

نکاتی قبل از خرید ساز نکاتی قبل از خرید ساز

حال برای انتخاب ساز مناسب باید چندین نکته را در نظر بگیرید:

 اولین مورد فیزیک و آناتومی بدن است که نقش موثری به ویژه در دراز مدت بازی می کند؛ افرادی که گردن بلندی دارند ممکن است پس از چندین سال با زدن ویلن دچار آرتروز گردن شوند.

پس از اینکه قوای بدنی خود مطمئن شدید به این نکته توجه کنید که سازی که انتخاب می‌شود لوازم جانبی زیادی نخواهد و یا اگر دارای قطعات زیادی است دارای مراکز و فروشگاه‌های متعددی باشد که به راحتی بتوانید در هنگام خرابی، لوازم آن را تهیه کنید و افراد متبحر و متخصص هم برای امر تعمیرات موجود باشد. قبل از خرید و قبل از توجه به قیمت، به خدمات پس از فروشی مانند وجود ضمانت نامه توجه کنید.

مهم نیست که شما چه سازی میخرید . پیانو ، شیپور ، گیتار یا پیکولو .  باید قبل از خرید آن را کنترل کرده و امتحان کنید. شاید به نظر واضح باشد ، اما درصد زیادی از سازهای خریداری شده امروز از طریق فروشگاه های آنلاین تهیه می شوند.

حتی اگر در نهایت از این مسیر خرید کردید ، سعی کنید همان مدل را در یک فروشگاه موسیقی محلی آزمایش کنید تا ببینید آیا مناسب است.

آمپلی فایر وصل نشوید

آمپلی فایر وصل نشوید آمپلی فایر وصل نشوید

توصیه می شود که هنگام خرید ساز سعی نکنید به آمپلی فایر وصل شوید. هر ابزاری ، اگر برقی باشد ، در آمپرهای با کیفیت بالا در فروشگاه و هنگامی که توسط متخصص نشان داده شود ، صدای عالی خواهد داشت. در واقع ، در صورت امکان ، اجازه ندهید که ساز برای شما نمایش داده شود بلکه آن را دست بگیرید و امتحان کنید.

از امتحان کردن هر ابزاری نترسید و آن را با صدای بلند همانند نوازندگی در خانه بنوازید. اگر تنها چند نت را در گوشه ای بنوازید ، به درستی ساز را آزمایش نمی کنید. گیتار ، تار ، طبل ، تا جایی که ممکن است آزادانه حرکت کنید  و با هر مدل ۱۰ دقیقه یا بیشتر تمرین کنید.

بعضی از مغازه ها ممکن است یک اتاق تمرین داشته باشند که ایده آل است. علاوه بر اندازه گیری احساس ، صدا و راحتی مدل ، گوش دادن با دقت به هر نقصی مانند صدای وزوز روی گیتار مهم است.

در هر صورت هنگام خرید ساز ، باید آنچه را که در حال حاضر در بازار موجود است کاملا بررسی کنید. اگر برای خرید ساز اقدام می‌کنید سعی کنید حتما با یک دوست و همراه آشنا با آن ساز این کار را انجام دهید و یا از افراد فنی مشاوره بگیرید. قبل از خرید و قبل از توجه به قیمت، به خدمات پس از فروشی مانند وجود ضمانت نامه توجه کنید.

مطالب مرتبط: صفر تا صد ساز کمانچه صفر و صد آشنایی با سازهای زهی

نکاتی برای خرید ساز

نکاتی برای خرید ساز نکاتی برای خرید ساز

 

برند ساز

برند های مختلفی برای ساز های گوناگون وجود دارد چه درسازهای غربی و چه در سازهای ایرانی  ، بهتر است که سعی کنید از برند های شناخته شده تر خرید ساز را انجام دهید

مدل ساز

توجه داشته باشید که گرچه ممکن است برند خاصی معروف باشد ولی این به آن معنی نیست که هر ساز یا هر مدلی از آن برند ، برای شما مناسب است.برخی مدل ها به دلایل مختلف ( از جمله سهولت نوازندگی ، سادگی تولید صدا یا متریال مورد استفاده ) مناسب هنرجویان مبتدی و تازه کار و برخی مدل ها مناسب نوازندگان سطح بالاتر است.

سلامت ظاهری

فرقی نمی کند ساز انتخابی شما تار باشد یا ساکسیفون. به هر حال در تمامی ساز ها سلامت فیزیکی دستگاه بسیار مهم است. بنابراین هنگام خرید ساز، به دقت و با حوصله بخش های مختلف آن را بررسی کنید و از سلامت فیزیکی و ظاهری آن مطمئن شوید. بسیاری از موارد مشکل دار را حتی افراد ناآشنا با ساز نیز می توانند تشخیص دهند. هرگونه ترک خوردگی، شکستگی، آثار ترمیم و بازسازی، تعمیر و… از این جمله هستند.

با دقت در این موضوع حداقل می توانید مطمئن باشید ساز خریداری شده از نظر ظاهری و فیزیکی سالم است.

قیمت ساز

ساز های مختلف در قیمت های مختلفی عرضه می گردد. دقت داشته باشید که خیلی وقت ها قیمت بالای ساز نشان دهنده کیفیت صدای ساز نیست. خیلی اوقات قیمت های بالا به خاطر مواردی در ظاهر ساز است و شاید ربطی به کیفیت صدا نداشته باشد. البته در کل ، سازهایی که با متریال خوب ساخته می شوند حتما قیمت بالاتری هم خواهند داشت اما این بدان معنی نیست که هر سازی که گران است پس باید بهتر باشد. دقت داشته باشید که سازهای بسیار با کیفیت و با صدای استاندارد و قیمت مناسب تولید می شود و در انتخاب ساز هم مهم همین کیفیت صداست.

صدای استاندارد

کارایی یک ساز به تولید صدای گوش نواز است. بنابراین با هر قیمت و مارک و مدلی، اگر از پس این وظیفه به خوبی بر نیاید، طبیعتا مناسب شما نخواهد بود. معمولا خریداری ساز به شرط داشتن صدای استاندارد انجام می شود. در این زمینه هنرجویان مبتدی بهتر است از استاد خود بخواهند ساز آنها را بررسی کرده و در این زمینه از او تایید لازم را دریافت کنند.

فراموش نکنید که این نکته را برای تمامی سازها، چه مدل های گران قیمت و چه مدل های ارزان قیمت، باید در نظر داشته باشید. گاهی سازهای برند و معتبر نیز به دلیل اشکالات فیزیک و نامشخص، در زمینه تولید صدای استاندارد دچار مشکل هستند. بنابراین سنجش صدای ساز در همه حال باید انجام شود.

آنچه دیگران میخوانند: آشنایی کامل با ساز تمپو یا داربوکا صقر تا صد ساز درام

گردآورنده: زهرا فرامرزی 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب