مذاکرات برجام در دولت سیزدهم مختومه می شود؟به گزارش تیتربرتر؛ رفت و آمده و تلاش های قطر برای ایفای نقش در روند مذاکرات و کمک به احیای برجام را جدی نگرفته و معتقد است که آنها سهم چندانی در این زمینه نخواهند داشت.

مذاکرات برجام در دولت سیزدهم مختومه می شود؟

مذاکرات برجام در دولت سیزدهم مختومه می شود؟ مذاکرات برجام در دولت سیزدهم مختومه می شود؟

 

از احیای برجام و مذاکرات هسته‌ای خبر مثبت تازه‌ای نشده است، غیر از همین رفت و آمد و تلاش‌های قطر که در راستای حل و فصل ماجرا انجام می‌شود. مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در دوحه فایده‌ای نداشت و حتی رابرت مالی آن را اتلاف وقت خواند اما قطر را ناامید را نکرد. در همین راستا هم وزیرخارجه خود را به تهران فرستاده بود. دیدیم که او بار دیگر با مقامات کشورمان مذاکره کرد اما به باور تحلیلگران این گفت‌وگوها نیز نمی‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد. 

مثلا جعفر قنادباشی، دیپلمات پیشین امیدی به تاثیرگذاری این رایزنی‌ها ندارد. ضمن اینکه برای قطر نیز به عنوان میانجی یا واسطه نقش قابل توجهی قائل نیست. او درباره آثار سفر اخیر وزیرخارجه قطر به تهران به «نامه نیوز» گفت: «این سفر صرفا به مساله مذاکرات مربوط نبود. قطعا بخشی از آن به روابط دوجانبه و سلسله‌ همکاری‌هایی که طرفین در تلاش برای رونق بخشیدن به آن هستند، مربوط است. به خصوص که قطر در آستانه برگزاری جام‌جهانی ناگزیر به برقراری یک دیپلماسی فعال با کشورهای منطقه است. لذا بخشی از این سفر به روابط دوجانبه و همکاری‌های مربوط به ظرفیت جام‌جهانی اختصاص خواهد داشت.»

وی افزود: «بخش دیگری از رایزنی‌ها در این سفر نیز احتمالا به موضوع هسته‌ای و مذاکرات مربوط است به خصوص که قطر مایل است در این بین نقشی داشته باشد و از آن بهره‌برداری کند. اما به نظر من اینطور نیست که قطر رابط دو کشور ایران و آمریکا یا رابط ما با کشورهای ۱+۴ باشد. ممکن است قطری‌ها بخواهند در این زمینه ابتکار عمل به خرج دهند اما از جانب ما درخواستی برای نقش‌آفرینی آنها وجود ندارد لذا نقش قطر بستگی به آن حرف‌هایی دارد که در گفت‌وگوها گفته و شنیده شده است.»

قنادباشی با اشاره به اینکه «مذاکرات دوحه نیز با وساطت اروپایی‌ها و بعد از سفر بورل به تهران انجام شد و قطر نقش واسطه را نداشت» گفت: «اکنون نیز دو دیدگاه وجود دارد: برخی خیلی بدبین بوده و معتقدند که آمریکایی‌ها اگر تحریم‌‌ها را هم لغو کنند در عرصه عمل شاید سال‌ها طول بکشد تا عملا آثار تحریم‌ها برداشته شود. برخی دیگر اما با توجه به شرایط جهانی یعنی بحران اوکراین، نگرانی‌های آمریکایی‌ها از روابط متوازن ایران با دیگر کشورها و… باور دارند که آمریکایی‌ها در نهایت ناگزیر به لغو تحریم‌ها خواهند بود. منتها طبیعی است که قدری طول خواهد کشید.»

مطالب مرتبط: پایان مذاکرات برجام به ضرر ایران است یا آمریکا؟ ایران چگونه مذاکرات برجام را مدیریت می‌کند؟ طرح جدید آمریکا برای مذاکرات برجام

بایدن ایران را تهدید کرد

بایدن ایران را تهدید کرد بایدن ایران را تهدید کرد

 

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار یک یادداشت برای «واشنگتن پست» اعلام کرد، تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای برجام برنگردد، فشار اقتصادی و دیپلماتیک واشنگتن ادامه می‌یابد.

 رئیس‌جمهور آمریکا در یک یادداشت برای روزنامه آمریکایی به تشریح چرایی سفر خود به عربستان سعودی پرداخته و در آن علیه ایران لفاظی کرده است.

رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا که در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مدعی شده بود به دلیل قتل «جمال خاشقچی» حاکمان عربستان سعودی را پاسخگو خواهد کرد، در توجیه چرایی سفر آتی خود به ریاض و دیدار با ملک سلمان شاه و محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی یک یاداشت منتشر کرد.

یادداشت جو بایدن در روزنامه «واشنگتن پست» تحت این عنوان منتشر شده است: «چرا من قصد دارم به عربستان سعودی بروم».

وی در ابتدا نوشت: «هفته آینده، من به خاورمیانه سفر خواهم کرد تا فصل جدید و امیدوارکننده‌تری از تعامل آمریکا را در آنجا آغاز کنم. این سفر در زمان حیاتی برای منطقه انجام می‌شود و منافع مهم آمریکا را به پیش خواهد برد».

به روایت بایدن، «خاورمیانه امن‌تر و یکپارچه‌تر از بسیاری جهات به نفع آمریکایی‌ها است. آبراه‌های آن برای تجارت جهانی و زنجیره‌های تامینی که ما به آنها تکیه می‌کنیم ضروری هستند.  منابع انرژی آن برای کاهش تاثیر جنگ روسیه در اوکراین بر منابع جهانی حیاتی است و منطقه‌ای که از طریق دیپلماسی و همکاری گرد هم می‌آید به جای اینکه از طریق درگیری از هم بپاشد، به احتمال کمتری منجر به ظهور افراط‌گرایی خشونت‌آمیز می‌شود که میهن ما را تهدید می‌کند یا جنگ‌های جدیدی که می‌تواند بار جدیدی را بر دوش نیروهای نظامی ایالات متحده و خانواده‌های آنها بگذارد».

آنچه دیگران می خوانند: تحریم ها در دولت سیزدهم لغو می شوند؟ / بررسی آینده برجام تصمیم نهایی بایدن برای برجام چیست؟

گردآرونده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب