بورس پس از تعطیلات عید قربان 1401 صعود می کند؟به گزارش تیتربرتر؛ در جریان معاملات بازار سرمایه در هفته‌ گذشته طی ۵روز معاملاتی تعداد ۵۰میلیارد و ۷۱۷میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۲۷۰هزار و ۸۸۱میلیارد ریال در بیش از ۳ میلیون و ۲۳۷هزار و ۶۶۸دفعه مورد معامله قرار گرفت که حجم، ارزش و نوبت‌های معاملات به ترتیب ۷.۶۱ درصد رشد، ۵.۸۲ درصد افت و ۱۰.۳۱ درصد افزایش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.

آخرین وضعیت بورس در هفته سوم تیر 1401

آخرین وضعیت بورس در هفته سوم تیر 1401 آخرین وضعیت بورس در هفته سوم تیر 1401

 

این درحالی است که تعداد ۵۳۴۷میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۲هزار و ۹۰۰میلیارد ریال نیز در هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با ۲۰.۸۸ و ۱۶.۱۴ درصد افت همراه شدند.

این گزارش می‌افزاید: شاخص بورس در پایان معاملات هفته گذشته با ۱۱هزار و ۱۱۲واحد کاهش، معادل ۰.۷۳درصد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۵۰۲هزارو ۶۰۴واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با ۲هزار و ۹۶۲واحد کاهش، معادل ۰.۷۰درصد افت کرد و رقم ۴۱۸هزار و ۵۱۹واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول هم در این مدت با ۱۳هزار و ۵۷۵واحد افت به رقم یک میلیون و ۱۳۰هزار و ۴۷۱واحد و شاخص بازار دوم با ۵هزار و ۴۷۴واحد افت، به عدد ۲ میلیون و ۹۳۳هزار و ۵۱۸واحد رسیدند که به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۱۹درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۰.۱۹ درصد افت همراه شدند.

ناظران بازار یکی از علل اصلی خروج سرمایه را بی اعتمادی سهامداران و معامله‌گران به بورس می‌دانند. چرا که در ماه‌های گذشته تصمیمات یک شبه دولت ریسک‌های زیادی را به بازار متحمل کرده است.

روند بورس تهران در هفته گذشته نزولی بود و شاخص کل در پایان هفته پائین‌تر از سطح هفته گذشته قرار گرفت. روز شنبه نیز این روند ادامه داشت و شاخص مرز مهم یک میلیون و 500 هزار واحدی را از دست داد. 

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته گذشته نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 11 هزار و 117 واحد پائین‌تر ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس منفی 0.7 درصد شد. شاخص روز شنبه نیز بیش از 4 هزار واحد پائین آمد. 

همانند شاخص کل، در هفته اخیر شاخص کل هم‌وزن نزول کرد. شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 2 هزار و 962 واحد پائین‌تر ایستاد و بازدهی منفی 0.7 درصدی را ثبت کرد. در روز شنبه نیز شاخص هم وزن 2 هزار و 688 واحد ریزش کرد.

پیش بینی بورس هفته

پیش بینی بورس هفته پیش بینی بورس هفته

 

در هفته گذشته، شاخص کل تنها در روزهای شنبه و چهارشنبه نزول کرد اما ریزش‌های آن بزرگ‌تر از رشدها بود. در نهایت شاخص در مجموع هفته بیش از 11 هزار واحد پائین آمد. روز شنبه 18 تیرماه نیز شاخص بیش از 4 هزار واحد پائین آمد و کانال 1.5 میلیونی را از دست داد. بدین ترتیب پس از 54 روز کاری به کانال 1.4 میلیونی بازگشت.

در هفته گذشته شاهد افت تقاضا و رشد عرضه بودیم. میانگین ارزش صف‌های خرید پایانی بازار افت 37 درصدی پیدا کرد و میانگین ارزش صف‌های فروش پایانی 103 درصد رشد کرد.

در این هفته شاهد تداوم خروج پول حقیقی از بورس بودیم به طوری که تا روز شنبه 18 تیر ماه رکورد 18 روز متوالی خروج پول حقیقی ثبت شد. 

در مجموع 18 روز کاری اخیر 6 هزار و 787 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که میانگین روزانه خروج پول حقیقی 377 میلیارد تومان بود. 

در این هفته شپنا، بپاس، شستا، خودرو، افق، فملی، دی، وبملت، فارس و خگستر بزرگان بازار سهام هستند که بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را داشتند. 

با این وصف می‌توان گفت روند کلی بازار در هفته اخیر کاملا نزولی بود. موج خروج سرمایه بسیاری از نمادهای بازار را با افت قیمت مواجه کرد که در نهایت به سقوط شاخص ختم شد. این در حالی است که در بسیاری از بازارهای موازی قیمت‌ها همچنان صعودی است. به نظر می‌رسد جذابیت دیگر بازارها عامل میل به خروج سرمایه از بازار سهام بوده است. اما ناظران بازار یکی از علل اصلی خروج سرمایه را بی اعتمادی سهامداران و معامله‌گران به بورس می‌دانند. چرا که در ماه‌های گذشته تصمیمات یک شبه دولت ریسک‌های زیادی را به بازار متحمل کرده است. در آخرین مورد زمزمه‌هایی مبنی بر تفویض برخی از اختیارات بورس کالا به یک کارگروه ذیل وزارت صمت موجب افت قیمت سهام بعضی از نمادهای کامودیتی محور بزرگ بازار سهام شد. 

به علاوه حساسیت بازار سهام به اخبار سیاسی بالاست و ناامیدی فعالان اقتصادی از احیای برجام به افت قیمت‌ها در بازار سهام منجر شده است. 

از سوی دیگر ارزش معاملات بازار افت شدید داشته است. روز شنبه نیز ارزش معاملات خرد سهام به  2 هزار و 848 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در سال جاری است. بنابراین بسیاری از سهامداران دست از معامله کشیده‌اند و در انتظار تحولات آتی نشسته‌اند به این امید که سبد سهام‌شان از وضعیت زیان خارج شود. اما فعلا دورنمای بازار تیره و تار به نظر می‌رسد. 

مطالب مرتبط: پیش بینی بورس فردا 21 فروردین 1401 زمان پایان اصلاح بورس در سال 1401

مجتبی دیبا، کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند معاملات بازار پرداخت و گفت: در حال حاضر، برخی از نگرانی‌ها و ابهامات کلی بر بازار سرمایه حاکم است. برای مثال، کامودیتی‌ها در دنیا (به غیر از نفت) قادر به حفظ سطوح حمایتی خود نیستند و در حال ریزش هستند که این موضوع برای بازار سرمایه‌ای که بخش عمده آن را شرکت‌های کامودیتی محور تشکیل می‌دهند، خبر خوبی نیست.

وی افزود: از سوی دیگر، سایه برجام همچنان بر بازار حکمرانی می‌کند و نبود چشم‌انداز از آینده، بازار سرمایه را دچار ابهام و عدم تصمیم‌گیری کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نکته مهم دیگر که در روزهای اخیر بسیار خبرساز شده، سیطره بیشتر وزارت صمت بر روی بورس کالای ایران است که بارقه‌های امید برای آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا را کم‌رنگ می‌کند. البته نگرش کلی دولتمردان نسبت به ایجاد سیاست‌های انقباضی و عدم گردش سرعت پول در جامعه که ریتم حرکتی پول را کند کرده است نیز، اثرگذاری منفی بر بازار سرمایه دارد و بورس را در یک خلاء تصمیم‌گیری فرو می‌برد.

دیبا اظهار داشت: از دیدگاه تکنیکال، عدد یک میلیون و ۴٨٠هزار واحد برای شاخص کل مهم است و محدوده یک میلیون و ۴٨٠هزار واحد تا یک میلیون و ۵٠٠هزار واحد، همچنان فضا را حمایتی نگه می‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: ارزش معاملات پایین این روزهای بازار سرمایه و میانگین سرانه خرید در روزهای اخیر که با کاهش همراه بوده است، به طور معمول و با ارجاع به دیگر تجربه‌های بازار، اگر مدتی تداوم یابد و تخلیه فروشندگان صورت گیرد، روزهای بهتری را می‌توان برای بورس تصور کرد.

وی گفت: به صورت کلی، امکان رشد همچنان برای صنایعی مانند صنایع غذایی، قطعات‌سازی، دارویی‌ها و… قابل تصور بوده و پیشینه تاریخی بازار نیز، گویای این موضوع است.

آنچه دیگران میخوانند: سرنوشت حقیقی های بازار بورس در سال 1401 جزییات فراخوان واگذاری سهام عدالت به جاماندگان از خرداد 1401

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب