محمدعلی شیری‌زاده با اعلام خبر فوق اظهار کرد: چندی پیش واحد نظارت شرکت بورس اوراق‌بهادار تهران، گزارشی مبنی بر افزایش ۱۲۸درصدی قیمت سهام یکی از شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس را به مدیریت امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس اعلام کرد. وی تصریح کرد: بازدهی معاملات شرکت یادشده مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که در زمان عرضه سهام از طرف برخی از کارگزاری‌‌‌ها در یک ‌بازه زمانی، سهم‌‌‌ها به مبالغ قابل‌توجهی از اشخاص حقوقی مرتبط با سهامدار عمده شرکت به سه‌شخص حقیقی منتقل شده است. شیری‌زاده در تشریح ماجرا عنوان کرد: معاون وقت سرمایه‌گذاری این شرکت که اطلاعات نهانی مربوط به زمان عرضه سهام شرکت را در اختیار داشت، موجبات افشای اطلاعات نهانی مربوط به سهام شرکت را فراهم می‌‌‌آورد و آن را در اختیار بستگان و دوستان خود قرار می‌داد.

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس ادامه داد: اشخاص حقیقی نیز پس از افزایش قیمت سهم و اندکی پیش از فروریختن قیمت سهام (در اوج قیمت)، سهام خود را به فروش رسانده و سودی بالغ بر ۵۴میلیارد و ۲۴۶میلیون و ۵۹۴‌هزار ریال کسب ‌کردند. این مقام مسوول با بیان اینکه براساس شواهد و قرائن موجود، مراجع قضایی اقدام این اشخاص را منطبق بر جرم «معامله متکی بر اطلاعات نهانی» ارزیابی کرده‌‌‌اند، تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار بلافاصله پس از کشف این سوءاستفاده، آن را به قوه قضاییه معرفی کرده است. وی با اشاره به حکم صادرشده از طرف دادگاه تجدیدنظر استان تهران پس از بررسی پرونده اذعان کرد: بر این اساس، معاون وقت سرمایه‌گذاری شرکت به اتهام استفاده از اطلاعات نهانی پیش از انتشار آن در مورخ ۳۰فروردین سال‌جاری، محکوم به یک‌‌‌سال حبس تعزیری شد.

شیری‌زاده با اشاره به حکم سه‌شخص حقیقی معامله‌‌‌کننده متهم به انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی گفت: این افراد محکوم به پرداخت معادل سه‌برابر سود به‌‌‌دست‌‌‌آمده در مجموع به ۱۶۲میلیارد و ۷۴۸میلیون و ۷۸۴‌هزار ریال شدند. به گفته مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس، افزون بر معاون وقت سرمایه‌‌‌‎گذاری شرکت و سه شخص معامله‌‌‌کننده براساس اطلاعات نهانی دریافت‌شده از معاون شرکت، چهار شخص حقیقی دیگر به جرم «معاونت در معاملات متکی بر اطلاعات نهایی» محکوم به پرداخت ۶۰میلیون ریال جزای نقدی بدل از چهار ماه حبس تعزیری شدند.

var newsMasterIdForRate = "2517020";
این مطلب برایم مفید است
بلی
0 نفر این پست را پسندیده اند