دیسک گردن

دیسک گردنفتق دیسک گردن می‌تواند انواع مختلفی از دردها را ایجاد کند یا اصلاً علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نداشته باشد. این دردها می‌تواند از درد در ناحیه گردن، بازو و دست متغیر باشد. گاهی اوقات بی‌حسی یا ضعف بازو یا دست نیز ممکن است همزمان با آن وجود داشته باشد.

درد فتق دیسک گردن و علائم مربوط به آن معمولا در یک بازو یا دست دیگر احساس می‌شود.  به ندرت، درد، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی و یا ضعف می‌تواند در هر دو بازو یا پایین بدن در صورت آسیب دیدن نخاع بروز پیدا کند. بی اختیاری روده و یا مثانه نیز جزء علائم شایع هستند که امکان بروز آنها وجود دارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

فتق دیسک گردن چیست؟عوامل خطر فتق دیسک گردن چیست؟چه زمانی فتق دیسک گردن خطرناک است؟درد‌های ناشی از فتق دیسک گردن چه مدت ادامه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند؟آیا فتق دیسک به خودی خود بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد؟استئوآرتریت گردن (آرتریت گردن)مفصل Facet چیست؟ عوامل خطر استئوآرتریت گردن چیست؟ژنتیکجراحتمشاغل سختوزنسیگارچه زمانی استئوآرتریت گردنی خطرناک است؟

فتق دیسک گردن چیست؟

6 دیسک بین مهره ای در ستون فقرات گردنی وجود دارد. هر دیسک گردن بین مهره‌های مجاور (یکی در بالا و دیگری در پایین) قرار دارد تا بدن مهره‌ها را تحت فشار قرار دهد و به توزیع بار از گردن و سر کمک کند.

فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که بخشی از قسمت بیرونی دیسک (به آن آنولوس هم می‌گویند) پارگی ایجاد شود و ماده ژله‌ای موجود در قسمت داخلی دیسک (به نام هسته پالپوزوس) به بیرون نشت کند. فتق دیسک معمولاً زمانی بیشترین درد را ایجاد می‌کند که ماده ژله‌ای حاوی پروتئین‌های التهابی، روی اعصاب مجاور نشت کند و باعث درد تیز یا شوک مانند در گردن و یا بازو شود.

مهره گردن|| پزشکتمهره گردن|| پزشکت

عوامل خطر فتق دیسک گردن چیست؟

خطر ابتلا به فتق دیسک با افزایش سن بیشتر می‌شود. برخی تخمین ها حاکی از آن است که فتق دیسک گردن در سنین 30 تا 50 سالگی به احتمال زیاد ایجاد می‌شود. همچنین مردان در معرض خطر بیشتری برای فتق دیسک گردن قرار دارند، اما یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که زنان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این وضعیت باشند.

چه زمانی فتق دیسک گردن خطرناک است؟

اگر رشته عصبی گردن در حالت فشرده یا ملتهب باشد، علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مانند گزگز، بی حسی و یا ضعف در بازو به تدریج پیشرفت می کند و در نهایت مشکلاتی در راه رفتن، هماهنگی و یا بی اختیاری مثانه یا روده ایجاد می شود. این نوع نقایص عصبی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند تا از بدتر یا دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شدن آنها جلوگیری شود.

درد‌های ناشی از فتق دیسک گردن چه مدت ادامه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند؟

درد گردن و یا بازو ناشی از فتق دیسک گردن ممکن است کوتاه مدت باشد و فقط چند روز طول بکشد. علاوه براین، ممکن است که تبدیل به یک عارضه مزمن شوند و ماه‌ها یا بیشتر طول بکشند. درد به صورت نوسانی و در طول فعالیت‌های خاص شدت پیدا می کنند. وقتی درد گردن و یا بازو ناشی از فتق دیسک باشد، علائم معمولاً در عرض 4 تا 6 ماه کاملاً برطرف می‌شوند، حتی اگر خود دیسک بهبود پیدا نکند.

نوشته های مشابه
تعویض مفصل زانو | پزشکتتعویض مفصل زانو | پزشکت
جدیدترین روش تعویض مفصل زانو چیست؟
13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت
13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

درمان دیسک گردن|| پزشکتدرمان دیسک گردن|| پزشکت

آیا فتق دیسک به خودی خود بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد؟

اکثر موارد درد فتق دیسک گردن را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با درمان‌های غیرجراحی مانند داروهای مسکن بدون نسخه، فیزیوتراپی برای تقویت و کشش گردن، بسته‌های یخ یا گرما و یا اصلاح فعالیت‌ها برای جلوگیری از حرکات دردناک تا زمانی که درد فروکش کند، برطرف کرد.

همچنین استروئیدهای خوراکی یا تزریق برای کمک به کاهش درد ممکن است مورد نیاز باشد.

اگر درد گردن شدید است و به بازو یا دست کشیده می‌شود، استراحت و اصلاح سبک زندگی توصیه می‌شود. برخی از راهکارها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خودداری از فعالیت‌های سنگین، مانند کار بدنی یا ورزش اجتناب از حرکات خاصی که درد را بدتر می‌کند، مانند چرخاندن سر به یک طرف تغییر وضعیت خواب، مانند تعویض بالش و یا خوابیدن به پشت به جای پهلو یا شکم

استراحت به فتق دیسک گردن کمک می‌کند تا درد کمتری داشته باشد. با کاهش درد، سطح فعالیت ممکن است دوباره افزایش یابد.

آرتریت گردن|| پزشکتآرتریت گردن|| پزشکت

استئوآرتریت گردن (آرتریت گردن)

استئوآرتریت زمانی اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد که غضروف محافظ در مفصل شروع به پارگی می‌کند و دیگر حرکت صاف بین استخوان ها را تسهیل نمی‌کند. این وضعیت در نهایت منجر به متورم و دردناک شدن مفصل می شود. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که این وضعیت در ستون فقرات گردنی ایجاد شود، به آن استئوآرتریت گردنی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

مفصل Facet چیست؟

مفاصل فاست که مفاصل زیگاپوفیزیال نیز نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، بخش کلیدی انعطاف پذیری ستون فقرات است.

مفصل فاست از غضروف سخت تشکیل شده است که توسط یک کپسول محافظ احاطه شده است. درون این کپسول مایع سینوویال وجود دارد تا مهره ‌ها بتوانند به راحتی چرخیده و خم و راست شوند.

زمانی که غضروف شروع به از بین رفتن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، استخوان شروع به حرکت روی استخوان دیگری کرده و خار استخوانی تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و با ایجاد اختلال حرکت مفصل، باعث التهاب و درد می شود.

 عوامل خطر استئوآرتریت گردن چیست؟

استئوآرتریت گردن با افزایش سن افراد شایع تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، بنابراین ساییدگی و پارگی طبیعی که توسط مفاصل فاست در طول زمان متحمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، عامل اصلی آن می باشد. با این حال، به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد عوامل دیگری نیز در ایجاد استئوآرتریت نقش دارند، از جمله:

ژنتیک

آرتروز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در خانواده هایی ایجاد شود، که نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد برخی افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به غضروف هایی هستند که زودتر از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند.

جراحت

آسیب های مفصل همراه با پارگی غضروف، مانند زمین خوردن یا ورزش نامناسب، باعث التهاب مفصل و تخریب غضروف می شوند.

جابجایی و درد گردن|| پزشکتجابجایی و درد گردن|| پزشکت

مشاغل سخت

مشاغلی که شامل حرکات تکراری زیاد یا بلند کردن اجسام سنگین مانند ساخت و ساز هستند، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند فشار بیشتری بر ستون فقرات گردنی وارد کرده و آسیب های گردنی را تشدید کنند.

وزن

افرادی که وزن زیادی دارند زودتر به آرتروز از جمله در ناحیه گردن مبتلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. وزن بیشتر به معنای فشار بیشتر روی مفاصل است، اما احتمال دیگر می‌تواند این باشد که افرادی که اضافه وزن دارند ممکن است التهاب بیشتری را تجربه کنند.

سیگار

سیگار کشیدن به طور کلی با افزایش ابتلا به گردن درد مرتبط است.

چه زمانی استئوآرتریت گردنی خطرناک است؟

اگر استئوآرتریت گردنی پیشرفته تر و خارهای استخوانی به اندازه کافی بزرگ شوند، تنگی و انسداد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کانال نخاعی و یا سوراخ بین مهره ای شروع شود. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که این فضاها شروع به باریک شدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، طناب نخاعی یا ریشه عصبی گردنی ممکن است فشرده شود. برخی از علائم جدی که ممکن است همزمان با این وضعیت رخ دهد شامل مشکل در گرفتن اشیا یا حتی مشکلات در راه رفتن یا هماهنگی است.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [34,15]};
منبع
spine-healthspine-health

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب