درمان ضربان قلب پایین

درمان ضربان قلب پایینمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

درمان ضربان قلب پایین را از این سایت دریافت کنید.

ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

ضربان قلب کمتر از حد معمول، میتواند نشان دهنده وجود یک اختلال در عملکرد قلب و همچنین برخی بیماری های قلبی باشد، اما ضربان قلب پایین خطرناک چند

ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

خانه » مقالات » تپش قلب و آریتمی » ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

دکتر نادر افشاری تیر 24, 1401

اگرچه انتظار می رود که با بالا رفتن سن عملکرد بدن به طور کلی کند شود، اما کند شدن قلب و ضربان قلب پایین ممکن است ناشی از افزایش سن نباشد. منظور از ضربان قلب، تعداد ضربان قلب در یک دقیقه است. ضربان قلب، برای بررسی عملکرد قلب عامل مهمی بوده و ضربان قلب کمتر از حد معمول، میتواند نشان دهنده وجود یک اختلال در عملکرد قلب و همچنین برخی بیماریهای قلبی باشد.

در این مقاله، توضیحاتی در رابطه با ضربان قلب پایین خطرناک، علائم، تشخیص و همچنین درمان آن داده می شود.

ضربان نرمال قلب

در هر سن

ضربان قلب پایین

ضربان قلب آهسته یا ضربان قلب پایین، که اصطلاحا به آن برادی کاردی هم گفته می شود، اغلب در افراد مسن رخ می دهد. گاهی اوقات با افزایش سن، سیستم الکتریکی قلب دچار فرسودگی می شود که به دنبال آن، ریتم طبیعی قلب کند شده و در نتیجه کاهش ضربان قلب اتفاق می افتد.

تعداد ضربان کمتر از 60 بار در دقیقه (bpm) را ضربان قلب پایین یا برادی کاردی می گویند. فرد مبتلا به برادی کاردی، حتی در زمان بیداری و فعالیت نیز ضربان قلب کمتر از 60 دارد. در حالی که بازه طبیعی ضربان قلب در حالت بیداری 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. همچنین در هنگام خواب، ضربان قلب معمولا به 40 تا 60 ضربه در دقیقه کاهش می یابد.

در مواردی هم داشتن ضربان قلب پایین طبیعی است. در اکثر جوانان، ورزشکاران حرفه ای و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، ضربان قلب کمتر از 60 هنگام فعالیت و ورزش، طبیعی و سالم در نظر گرفته می شود.

علت بروز ضربان قلب پایین

اگرچه دلایل زیادی برای کاهش ضربان قلب وجود دارد، اما بیماری های احتمالی که می توانند منجر به بروز برادی کاردی شوند شامل موارد زیر می باشد:

1. وجود نقص در عملکرد قلب

شایع ترین علت برادی کاردی، عملکرد نامناسب ضربان ساز طبیعی قلب یعنی گره سینوسی، می باشد. این گره سرعت پمپاژ خون در حفره های بالا و پایین قلب، یعنی دهلیز ها و بطن ها را کنترل می کند.

2. بلوک دهلیزی – بطنی (A-V Block)

یکی دیگر از عوامل ایجاد برادی کاردی، بلوک دهلیزی – بطنی (A-V Block) است. در بلوک A-V، حفره های بالا و پایین قلب (دهلیز ها و بطن ها) ارتباط مناسبی نداشته و در نتیجه ضربان قلب کاهش می یابد.

مسیرهای هدایتی جریان الکتریکی در قلب که مانند کابل های الکتریکی در داخل قلب هستند، با افزایش سن دچار فرسودگی می شوند. داروهای متداولی که افراد مسن مصرف می کنند نیز می توانند علائم ناشی برادی کاردی را نمایان تر کنند.

3. افزایش سن

بالا رفتن سن، شایع ترین عامل خطر برای ابتلا به برادی کاردی است. این وضعیت به طور معمول در مردان و زنان بالای 65 سال دیده می شود.

4. داشتن یک بیماری و یا شرایط خاص

بیماری ها و یا عوامل دیگری که میتوانند موجب بروز ضربان قلب پایین شوند، شامل موارد زیر است:

حملات قلبی ناشی از بیماری عروق کرونر (CAD)

ابتلای قلب به عفونت باکتریایی که در خون وجود دارد

التهاب عضله قلب کاهش عملکرد تیروئید

عدم تعادل الکترولیت ها

وجود مقادیر بالای پتاسیم در خون

مصرف برخی داروها، از جمله داروهای بتا بلاکر و آنتی آریتمی

داشتن نقص قلبی مادرزادی، دیابت و یا فشار خون بالای طولانی مدت

ضربان قلب 40

علائم ضربان قلب پایین خطرناک

پایین بودن ضربان قلب ممکن است هیچگونه علائمی در پی نداشته باشد که در این صورت، نیازی به نگرانی نیست. با این حال، شناخت علائم برای تشخیص و درمان برادی کاردی، اهمیت زیادی دارد و نادیده گرفتن علائم، می تواند منجر به بروز مشکلات جدی تر شود. در صورت بروز علائم زیر به همراه کاهش ضربان قلب، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

کمبود انرژی استقامت پایین سر گیجه ضعف درد قفسه سینه گیجی و مشکلات حافظه تپش قلب شلی دریچه قلب

درمان ضربان قلب پایین خطرناک

پایین بودن ضربان قلب در برخی موارد نیاز به درمان دارد. به طور مثال، اگر ضربان قلب در 30 سالگی کاهش یابد، ممکن است اکسیژن کافی به مغز نرسد و در نتیجه، غش کردن، احساس سبکی سر و تنگی نفس ایجاد شود. همچنین، ممکن است خون در حفره های قلب جمع شده و بیماری نارسایی احتقانی قلب را ایجاد کند.

نحوه تشخیص ضربان قلب پایین

برای تشخیص این بیماری، پزشک ابتدا درباره فعالیت های معمول فرد سوال کرده و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. همچنین ممکن است برای ارزیابی پیام های الکتریکی قلب، انجام الکتریوکاردیوگرام (EKG) یا نوار قلب را تجویز کند. استفاده از هولتر مانیتورینگ قلب به مدت ۲۴ ساعت و یا بیشتر، برای بررسی نحوه عملکرد قلب به پزشک کمک می کند.

پس از تشخیص نیاز بیمار به درمان، پزشک نقش احتمالی داروهای مصرفی یا دیگر بیماری های زمینه ای را در بروز برادی کاردی بررسی می کند. در برخی موارد، تغییر داروها و یا اقداماتی از این قبیل، می تواند به رفع مشکل کمک کند. در صورت پاسخگو نبودن سایر روش ها، جایگذاری یک ضربان ساز قلبی از طریق یک جراحی، تنها گزینه برای رفع برادی کاردی خواهد بود.

پایین بودن ضربان قلب اغلب یک مشکل اورژانسی نبوده و پزشکان زمان کافی برای ارزیابی وضعیت، رد احتمال وجود بیماری های دیگر و انتخاب درمان مناسب را در اختیار دارند. پزشک پس از انجام بررسی های لازم، در صورت نیاز دوز مصرفی داروها را تنظیم کرده یا اقدامات درمانی دیگری را انجام می دهد.

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق

2.5/5 - (187 امتیاز)

فهرست مطالب

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drnaderafshari.ir

درمان ضربان قلب پایین

آیا ضربان قلب پایین خطرناک است؟ علت پایین بودن ضربان قلب چیست؟ آیا باید به دنبال درمان ضربان قلب پایین باشیم؟ در مقاله زیر به تمام سوالها و نگرانیهای شما

درمان ضربان قلب پایین

درمان ضربان قلب پایین درمان ضربان قلب پایین

آیا ضربان قلب پایین خطرناک است؟ علت پایین بودن ضربان قلب چیست؟ آیا باید به دنبال درمان ضربان قلب پایین باشیم؟

در مقاله زیر به تمام سوالها و نگرانیهای شما در این باره پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

فهرست مطالب:

ضربان قلب پایین چیست؟علت پایین بودن ضربان قلب چیست؟علائمریسک فاکتورهاتشخیص علت ضربان پایین قلب درمان ضربان قلب پایینروشهای خانگی و درمان گیاهی ضربان قلب پایین

ضربان قلب پایین یا برادی کاردی

برادی کاردی یا ضربان قلب پایین، یعنی قلب شما با ضربان کمتر از 60 بار در دقیقه می زند. برای برخی از افراد، مانند ورزشکاران، ممکن است پایین بودن ضربان قلب عادی تلقی شود. بسیاری از افراد (احتمالاً اکثریت افراد) سالم هم ضربان قلب در حال استراحت زیر 60 دارند. بنابراین داشتن برادی کاردی لزوما چیز بدی نیست. برادی کاردی در حالت استراحت اغلب نشانه سلامتی است.

علت پایین بودن ضربان قلب چیست؟

برای درمان برادی کاردی اول باید بدانیم علت پایین بودن ضربان قلب چیست. برادی کاردی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که سیگنال های خاصی در قلب شما مسدود شده یا کندتر از حد معمول حرکت کند. برادی کاردی اغلب با افزایش ناگهانی فعالیت عصب واگ ایجاد می شود. عصب واگ، عصبی در مغز است که به تنظیم کنترل قلب، ریه و دستگاه گوارش کمک می کند. هنگامی که تن واگ به حالت عادی برگردد، ضربان قلب نیز به حالت عادی برمی گردد، بنابراین درمان دائمی برای آن لازم نیست.

شرایط مختلف ممکن است باعث شود شما علائم مرتبط با برادی کاردی غیر طبیعی را تجربه کنید. علت ضربان پایین قلب می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

آسیب به بافت به دلیل پیری

بیماری های قلبی یا حمله قلبی

نقایص مادرزادی قلب میوکاردیت پریکاردیت آمیلوئیدوز دیسوتونومی عوارض عمل جراحی قلب کم کاری تیروئید

عدم تعادل شیمیایی خون

برخی از بیماریهای التهابی و انواع مختلفی از عفونت ها

اختلالات مغزی، به ویژه آنهایی که با افزایش فشار داخل جمجمه یا سکته مغزی همراه هستند

هیپوکسی (پایین بودن سطح اکسیژن خون) که اغلب با آپنه انسدادی خواب اتفاق می افتد

داروهای مختلف از جمله بتا بلاکرها، مسدود کننده کانال کلسیم ، داروهای ضد آریتمی، مواد مخدر، لیتیوم و داروهای شیمی درمانی مختلف

اگر ضربان قلب “خیلی آهسته” شود، برادیکاردی می تواند یک مشکل مهم تلقی شود. یعنی اگر آنقدر کند باشد که قلب قادر به پمپ کردن خون کافی برای تأمین نیازهای بدن نباشد. این نوع برادی کاردی غیر طبیعی از نظر پزشکی مورد توجه بوده و درمان ضربان قلب پایین در این مورد نیاز به ارزیابی دقیق دارد.

علائم پایین بودن ضربان قلب

اگر ضربان قلب به طور غیر طبیعی کند باشد، ممکن است چندین عضو از بدن به طور عادی کار نکنند و ممکن است علائم مختلفی ایجاد شود. به طور کلی، علائم برادی کاردی غیر طبیعی با اقزایش تحرک و فعالیت بدتر می شود (زیرا در هنگام ورزش نیازهای بدن بیشتر می شود). اما اگر برادی کاردی شدید باشد، ممکن است حتی در هنگام استراحت نیز علائم وجود داشته باشد.

ضربان قلب کندتر ممکن است باعث شود سایر اعضای بدن از اکسیژن محروم شوند. بنابراین علائم ناشی از پایین بودن ضربان قلب شامل موارد زیر است:

سرگیجه (مخصوصاً با فشار و فعالیت)

غش یا تقریباً ضعف احساس خستگی

تنگی نفس (تنگی نفس)

درد قفسه سینه یا ناراحتی

گیجی

حین فعالیت به سرعت احساس خستگی می کنید

اگر برادی کاردی همراه با هر یک از این علائم باشد، باید علت ضربان پایین قلب مشخص شود. برای بازگشت ضربان قلب به حالت عادی در این مورد باید به دنبال درمان ضربان قلب پایینتان باشید.

ریسک فاکتورها

عامل خطر اصلی برادی کاردی سن است. پایین بودن ضربان قلب در بزرگسالان مسن شایع تر است. اما به بیماری های قلبی هم مرتبط است از جمله:

فشار خون بالا

کلسترول بالا سیگار کشیدن مصرف زیاد الکل

مصرف مواد مخدر تفریحی

استرس روانی یا اضطراب

علت ضربان پایین قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت ضربان پایین قلب ، پزشک ابتدا از شما درباره علائم آن سؤالهایی می پرسد. همچنین ممکن است آزمایشات مختلفی را برای ارزیابی ضربان قلبتان توصیه کند. آزمایشها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام (EKG)

مانیتور هولتر ( وسیله ای که فعالیت قلب شما را برای یک بازه زمانی مداوم 24 تا 48 ساعت اندازه گیری و ثبت می کند)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drzaraban.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب