باران در تابستان نشانه چیست

باران در تابستان نشانه چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

باران در تابستان نشانه چیست را از این سایت دریافت کنید.

چرا در فصل تابستان شاهد بارندگی و سیل هستیم؟

اقلیم دوره سرد و گرم سال ایران توسط دو گروه عوامل محلی و نیز بیرونی ناشی از ورود سامانه‌های فشار سیاره‌ای به کشور همچون سیکلون‌های مدیترانه‌ای، موج‌های کوتاه بادهای غربی، آنتی‌سیکلون‌های برون‌حاره‌ای، رود بـاد جبهـه قطبـی، جبهـه قطبی، فرا بار سیبری و فرو بار دره گنگ کنترل و قسمت اعظم بارندگی‌های ایران را سبب می‌شوند.

مجموع نظرات: ۰

سه‌شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵

۰ نفر

یک پژوهشگر حوزه تغییر اقلیم مطرح کرد؛

چرا در فصل تابستان شاهد بارندگی و سیل هستیم؟

اقلیم دوره سرد و گرم سال ایران توسط دو گروه عوامل محلی و نیز بیرونی ناشی از ورود سامانه‌های فشار سیاره‌ای به کشور همچون سیکلون‌های مدیترانه‌ای، موج‌های کوتاه بادهای غربی، آنتی‌سیکلون‌های برون‌حاره‌ای، رود بـاد جبهـه قطبـی، جبهـه قطبی، فرا بار سیبری و فرو بار دره گنگ کنترل و قسمت اعظم بارندگی‌های ایران را سبب می‌شوند.

به گزارش همشهری‌آنلاین، دکتر الهام  پیشداد(پژوهشگر حوزه تغییر اقلیم) نوشته است: بارندگی دوره گرم سال بخش جنوب‌شرق کشور تحت نفوذ سامانه زبانه کم‌فشار مونسونی هندوستان است که در یک گردش وسیع حجم زیادی از رطوبت اقیانوس هند را به منطقه وارد و سبب رگبارهای شدید می‌شود.

از طرفی، از مهم‌ترین پیامدهای تغییر اقلیم، تغییر در عناصر جوی همچون افزایش دمای هوا و تغییر در الگوهای جوی همچون الگوهای بارشی است. این واقعیت که تغییر اقلیم انسانی عامل اصلی افزایش رویدادهای شدید آب و هوایی در جهان است براساس مستندات علمی اثبات و مورد تایید مراجع معتبر بین‌المللی است و این تأثیر به‌ویژه در سه بحران امواج گرمایی، رویدادهای شدید بارانی و توفان‌های استوایی بسیار مشهود است. حال این سؤال مطرح است که تغییر اقلیم چگونه می‌تواند بر سامانه مونسونی که عاملی برای بارش‌های تابستانه جنوب‌شرق کشور نیز هست اثر بگذارد و بارندگی سیل‌آسایی را موجب شود؟

تأثیرات تغییر اقلیم روی بادهای موسمی هند به‌صورت تغییر در ماهیت و نحوه رفتار این بادهاست که آنها را به نیرویی نامنظم و شدید تبدیل می‌کند و حاصل آن بروز بارندگی‌های بسیار شدید و سیل‌های ویرانگر است. در واقع تاثیر دمای بالاتر بر باران‌های موسمی در درجه اول به‌دلیل افزایش رطوبت در جو است که به‌ازای هر یک درجه سانتی‌گراد افزایش گرما، اتمسفر می‌تواند ۷درصد رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. پیش‌بینی‌ مدل‌های اقلیمی نیز نشان داده این شرایط به بارندگی شدید و بادهای شدیدتر منجر می‌شود.

دلیل دوم مربوط به گرم شدن آب‌های اقیانوسی است که ۹۰‌درصد گرمای اضافه تولیدشده توسط تغییرات اقلیمی را در چند دهه گذشته جذب کرده و سبب افزایش دمای سطح دریا بیش ‌از حد متعارف شده است. لذا گردش بادهای قوی موسمی در این موقع از سال با گذر از روی آب‌های بسیار گرم دریای عمان در شمال اقیانوس هند حجم زیادی از رطوبت را جذب و حمل و ظرف مدت‌ کوتاهی بارندگی فراوان و شدیدی را در منطقه ایجاد می‌کند که سبب وقوع سیل‌های عظیم شده و پیامدهای جدی را برای امنیت جانی، مالی، زیرساختی و غذایی منطقه دارد. البته در بحث بروز جریان‌های سیلابی و آسیب‌پذیری منطقه گرچه بخشی از خسارت‌ها مربوط به عامل اقلیمی است اما عامل و دخالت انسانی در طبیعت با تغییر کاربری زمین و ساخت‌وسازهای غیراصولی به‌ویژه در نقاط سیل‌خیز و پرمخاطره که سبب تشدید اثرات باران‌های سیل‌آسا در منطقه می‌شود نباید مغفول بماند.

لذا با بالا ماندن انتشار گازهای گلخانه‌ای، انتظار می‌رود گرمایش جهانی سبب افزایش بارندگی کل موسمی تا پایان قرن، تنوع بیشتر در پراکندگی بارندگی و افزایش در فراوانی رخداد باران‌های بسیار شدید محلی در بازه‌های زمانی کوتاه شود. گزارش ارزیابی ششم هیات بین‌الدول تغییر اقلیم نیز افزایش و تشدید بارندگی‌های موسمی را در هند و جنوب آسیا به‌دلیل گرمایش جوی تا پایان قرن پیش‌بینی و اذعان داشته افزایش تغییرپذیری بارش‌های موسمی نیز در حال حاضر مشهود است.

بنابراین، بحران تغییر اقلیم و اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن اکنون به بزرگ‌ترین تهدید امنیتی برای تمام ابعاد جامعه انسانی و محیط‌زیست طبیعی تبدیل‌شده و کشور ما نیز از این امر مستثنا نیست. به‌طوری که در طی چند روز اخیر با شروع بارندگی‌های موسمی تابستانه در بخش جنوبی کشور شاهد بروز سیل‌های مخرب و تحمیل خسارات جانی و مالی قابل‌توجهی بوده‌ایم و پیش‌بینی ‌شده با تقویت بیشتر و کشیده‌شدن جریانات سامانه مونسونی، شاهد گستره بیشتر جغرافیایی آن تا نواحی جنوبی بخش‌های مرکزی کشور (جنوب استان اصفهان) همراه با بارندگی بسیار سنگین باشیم. بر این اساس با توجه به تشدید رویدادهای حدی در کشور در سال‌های اخیر، لازم است علاوه بر هشدارهای زودهنگام در سطوح بالا برای آگاهی‌رسانی به جامعه، اقدامات فوری به منظور افزایش ظرفیت‌ها، ایجاد سازگاری و افزایش تاب‌آوری در کشور انجام شود و چالش تغییر اقلیم و ابعاد سازگاری با اثرات آن به‌منظور مدیریت مخاطرات تغییر اقلیم در اولویت برنامه‌ریزی‌های کشور به‌ویژه برنامه هفتم توسعه قرار گیرد.

کد خبر 693389 منبع: جام جم

برچسب‌ها

سيل تابستان آب و هوا - اقلیم در همین زمینه

ببینید | زنده ماندن معجزه آسای دو کودک وسط سیل استان فارس

پیش‌بینی وضعیت هوای کشور تا یکشنبه آینده | این ۷ استان تا فردا بارانی می‌شوند | وضع جوّی پایتخت در ۲ روز آینده

ببینید | باران عجیب و غریب بعد از ظهر امروز در زاهدان | فعالیت سامانه مونسون

ببینید | سیل مهیب بیخ گوش سیستان و بلوچستان

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

باران تابستان و شرایط تغییر اقلیم

آذربایجانی که هوایش در تابستان بسیار مطبوع و خنک است و حتی کولر و تجهیزات سرمایشی در این منطقه وجود ندارد به‌ یکباره گرم می‌شود و این در حالی است که شهرهایی مثل تهران، قزوین، اراک و سمنان که هوای‌شان بشدت گرم بود خنک‌تر از شمال و شمال‌غرب می‌شود.

صفحه نخست » اجتماعی 34760 بازدید ‍ پ

باران تابستان و شرایط تغییر اقلیم

آذربایجانی که هوایش در تابستان بسیار مطبوع و خنک است و حتی کولر و تجهیزات سرمایشی در این منطقه وجود ندارد به‌ یکباره گرم می‌شود و این در حالی است که شهرهایی مثل تهران، قزوین، اراک و سمنان که هوای‌شان بشدت گرم بود خنک‌تر از شمال و شمال‌غرب می‌شود.

کد خبر: ۵۲۹۱۴۷ تاریخ انتشار:

۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۰

هفته گذشته شهرهای شمالی کشور بویژه شهرهای سردسیر گرمای غیرعادی را تجربه کردند که البته در سال‌های دورتر هم اتفاق افتاده بود. به این پدیده غیرعادی در اصطلاح«فون» می‌گویند که درکشور آلمان بسیار رخ می‌دهد. در تشریح این پدیده باید گفت هنگامی که موج کم فشارهوای گرم و خشک فلات مرکزی از طریق کانال منجیل که تنها روزنه فلات البرز است به سوی شمال می‌رود، این مناطق که در این فصل از سال دارای هوای مرطوب و تقریباً خنک هستند ناگهان دچار تشنج هوایی می‌شوند و اقلیم تحت تأثیرموج هوای گرم فلات مرکزی که موفق به راه یافتن به کرانه شمالی شده ‌است گرم می‌شود.

به گزارش ایران، هفته پیش هوای تبریز و اردبیل و منجیل و گنبدکاووس آنقدر گرم شد که درجه دما از45 گذشت و  در  برخی از شهرها به 50 درجه هم رسید.گرمای طاقت‌فرسایی که مردمان این خطه تا جایی‌که به‌یاد دارند آن را تجربه نکرده‌بودند. البته کمی هم عجیب است آذربایجانی که هوایش در تابستان بسیار مطبوع و خنک است و حتی کولر و تجهیزات سرمایشی در این منطقه وجود ندارد به‌ یکباره گرم می‌شود و  این در حالی است که شهرهایی مثل تهران، قزوین، اراک و سمنان که هوای‌شان بشدت گرم بود  خنک‌تر از شمال و شمال‌غرب می‌شود.

تبلیغات

وسط تابستان باران می‌آید، آن‌هم نه یکبار بلکه چندین بار.در مناطق غرب و شمال آنقدر باران بارید که مردم شوکه شدند که چه شده و چرا هوا چند روزی گرم می‌شود و حالا یکسره باران می‌آید؟ نکند زلزله در راه باشد!

با این تغییرات آب و هوایی اواخر مرداد و شهریورماه که تعجب برانگیز هم هست نظریات مختلفی از سوی اقلیم شناسان و کارشناسان جغرافیا مطرح شد و برخی گفتند تغییرات آب و هوایی نشانه تغییر اقلیم است یعنی چرخش آب وهوایی  که همواره از آن حرف زده‌اند در حال رخ دادن است!

البته این فرضیه‌ از سوی برخی دیگر از صاحبنظران و کارشناسان رد شد و نظرات دیگری تحت این عنوان که تغییرات آب وهوایی در کشورمان دارای سابقه‌ای طولانی است مطرح می‌شود. مهندس طالب حیدری، اقلیم‌شناس و رئیس اداره هواشناسی کردستان در این باره عقیده دارد: «بررسی و رصد اقلیم یک منطقه بسیار پیچیده‌تر از آنی است که با یک تغییر بتوان اندازه‌گیری‌اش کرد و البته با توجه به اینکه تغییرات آب و هوایی در دهه‌های گذشته در کشور ثبت نشده و تجربیات و اطلاعات در این باره جمع‌بندی نشده است و از طرفی اصولاً ما جامعه فراموشکاری داریم، بنابراین نمی‌توان تغییر اقلیم را قبول و حتی اثبات کرد.»

حیدری در ادامه می‌گوید: «هفته گذشته شهرهای شمالی کشور بویژه شهرهای سردسیر گرمای غیرعادی را تجربه کردند که  البته در سال‌های دورتر هم اتفاق افتاده بود. به این پدیده غیرعادی در اصطلاح«فون» می‌گویند که درکشور آلمان بسیار رخ می‌دهد. در تشریح این پدیده باید گفت هنگامی که موج کم فشارهوای گرم و خشک فلات مرکزی از طریق کانال منجیل که تنها روزنه فلات البرز است به سوی شمال می‌رود، این مناطق که در این فصل از سال دارای هوای مرطوب و تقریباً خنک هستند ناگهان دچار تشنج هوایی می‌شوند و اقلیم تحت تأثیرموج هوای گرم فلات مرکزی که موفق به راه یافتن به کرانه شمالی شده ‌است گرم می‌شود.

این موج گرما که هنگام نفوذ،دمایی حدود 30درجه دارد پس از وارد شدن به این مناطق که ارتفاع‌شان از سطح دریا خیلی پایین تر از مناطق مرکزی ایران است  15 تا 20 درجه‌ افزایش دما می‌یابد و در صورت تداوم موجب خشک شدن جنگل شده و خطر بالقوه‌ای برای آتش سوزی پوشش‌های گیاهی است.»

بارش 2 روزه و غبارهای شبانه تهران برای پایتخت‌نشینان تجربه جدیدی در تابستان است.هوا این روزها گاه آنقدر غبارآلود می‌شود که تا 10-20متری را نمی‌توان دید. بعد از 2 ساعتی هم باران می‌بارد آن هم چه بارانی. این تجربه در عین حال که برای همه لذت بخش است بویژه بعد از باران و خنک شدن هوا اما تحلیل‌های عجیب و غریبی هم به همراه دارد و بالاخره این شایعه که مبادا موضوع به زلزله ربطی داشته باشد.

مهندس حیدری در ابن باره عقیده‌دارد: «امواج کم فشار در شرایط عادی سبب بارندگی می‌شوند اما این امواج روی مرکز و جنوب عراق سبب  طغیان گرد و خاک می‌شود و معمولاً به فضای غرب کشورمان سرایت می‌کند و غبار غلیظی را به ارمغان می‌آورد.

و اما بارندگی‌های چند روز گذشته حاصل موج‌های باران‌زای غرب و خزر است.هم‌اکنون رطوبت خوبی در خزر داریم و توده‌های خزری و مدیترانه‌ای با ترکیب شدن باهم و ایجاد یک موج قوی بارش‌های خوبی را پدید آورده‌اند.

بارش‌های شهریور و مهر در صورت فراوانی خسارت آنچنانی به کشاورزی وارد نمی‌کنند و خسارت‌شان در شهرها بیشتر از روستاها و شهرهای کوچک است. با توجه به اینکه برخی از معابر و جوی‌‌ها و نهرهای شهری لایروبی نشده‌اند با جاری شدن باران بر اثر رگبار مسدود  و باعث سیل می‌شوند که با اقدام به موقع مسئولان شهری می‌توان از بروز چنین حوادثی جلوگیری کرد.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد بارش‌های پایان فصل بهار یا تابستان سیل‌های ویرانگری را رقم زده‌اند که شاید برای‌مان غیرقابل انتظار است که 5 دقیقه بارش باران چگونه می‌تواند تبدیل به سیل مهیبی شود و خانه‌ها و ماشین‌ها و حتی جاده را با خود ببرد؟ پاییز و زمستان که بارندگی بسیار طولانی‌تر است چرا شاهد سیل و آبگرفتگی نیستیم؟

رئیس اداره هواشناسی کردستان در این باره می‌گوید: «بارش‌های تابستانه معمولاً رگباری هستند. در این برهه خاک به دلیل اینکه چند ماهی در معرض آفتاب تند بوده رطوبت خود را از دست داده و شکل کروی به خود می‌گیرد و آب براحتی در آن نفوذ نمی‌کند و از طرفی رگبار باران که حجم بسیاری دارد خاک را آماده نفوذ پذیری نمی‌کند و قطرات باران با ترکیب شدن با گلوله‌های خاک قدرت تخریب 60 برابری پیدا می‌کند و تبدیل به سیلاب می‌شود. ولی در پاییز و زمستان خاک رطوبت دارد و باران ملایم می‌بارد و زمین آمادگی نفوذ آب را دارد و به همین خاطر معمولاً شاهد سیل در این فصول نیستیم.»

هوا غبارآلود و گرم می‌شود، باران می‌بارد. طوفان می‌آید. معلوم نیست چه بلایی سر هوا آمده، شاید ناخوش شده. در این تابستان حتی در ارتفاعات گیلان برف می‌بارد. واقعاً عجیب است. با این همه باران غنیمت است، در زمین هم که نفوذ نکند حتی با گل و لای بالاخره پشت سدی گیر می‌افتد. در این خشکسالی باران هر طور که ببارد، هر وقت که ببارد و هر کجا که ببارد غنیمت است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.tabnak.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب