دارو برای گرفتگی بینی

دارو برای گرفتگی بینیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دارو برای گرفتگی بینی را از این سایت دریافت کنید.

درمان گرفتگی بینی؛ علت و ۱۰ روش درمان خانگی آن

سرماخوردگی و عفونت سینوزیت هم از عوامل گرفتگی بینی هستند. در این مقاله شما را با علل گرفتگی بینی و روش‌های خانگی برای درمان گرفتگی بینی آشنا خواهیم کرد.

درمان گرفتگی بینی؛ علت و ۱۰ روش درمان خانگی آن

نیلوفر شهدوست به‌روزرسانی: آبان 1398 ۸ دقیقه

بیماری ها

۱۵اشتراک‌گذاری

گرفتگی بینی مشکلی ناخوشایند و رایج است. زمانی که رگ‌های خونی درون بینی ورم می‌کنند و بافت‌های درونی دچار التهاب می‌شود، بینی ما می‌گیرد و کیپ می‌شود. وجود مخاط بیش از حد و آبریزش بینی از عوامل گرفتگی بینی است. نفس‌کشیدن با بینی کیپ و گرفته کار سختی است، ضمن اینکه صدای فرد هم دچار گرفتگی می‌شود. سرماخوردگی، عفونت سینوزیت، آنفولانزا یا حساسیت هم از عوامل این مشکل نامطلوب هستند. در این مقاله شما را با علل گرفتگی بینی، علائم گرفتگی بینی و روش‌های خانگی برای درمان گرفتگی بینی آشنا خواهیم کرد.

راهنمای مطالعه نمایش

حتما بخوانید:

۱۴ روش برای پیشگیری از سرماخوردگی و لذت بردن از فصل‌های سرد سال

علائم عفونت لوزه؛ دلایل ابتلا و درمان آن

گلودرد چرکی؛ علائم، درمان و عوارض آن برای بدن

برای رفع گرفتگی بینی چه باید کرد؟

علت گرفتگی بینی چیست؟

درمان خانگی گرفتگی بینی

علائم گرفتگی بینی و زمان مراجعه به پزشک

برای رفع گرفتگی بینی چه باید کرد؟

دقت کرده‌اید، وقتی دچار گرفتگی بینی می‌شوید، احساس می‌کنید که دیگر هیچ‌وقت نمی‌توانید هوای تازه را استشمام کنید؟ اعصاب‌تان خُرد می‌شود و به دنبال راهی هستید که از این وضعیت ناراحت‌کننده نجات پیدا کنید. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای رفع گرفتگی بینی وجود دارد. اما ابتدا بهتر است این مشکل را دقیق‌تر ریشه‌یابی کنید:

علت گرفتگی بینی چیست؟

در بیشتر موارد گرفتگی بینی موقتی است. درهرحال باید دید که علت این مشکل موقتی یا بعضا دائمی چیست؟

۱. عفونت‌های ویروسی

یکی از اصلی‌ترین عوامل گرفتگی بینی سرماخوردگی‌های عادی و متداولی است که همگی به آنها دچار می‌شویم. ویروس‌های مختلف باعث سرماخوردگی می‌شوند و با ایجاد عفونت ما را درگیر گرفتگی بینی می‌کنند. «راینوویروس» (rhinovirus) رایج‌ترین ویروس سرماخوردگی انسانی است. سرماخوردگی‌های ویروسی در کنار مشکل گرفتگی بینی، دردسرهای دیگری مثل: عطسه، سرفه و گلودرد هم ایجاد می‌کنند.

۲. حساسیت رینیت یا ناشی از التهاب مخاط بینی

حساسیت «رینیت» (rhinitis) یا ناشی از التهاب مخاط بینی هم بسیار مشکل متداولی است. وقتی سیستم ایمنی بدن نسبت به ماده‌ای که عموما خطرناک نیست، واکنش‌هایی شدید بروز می‌دهد، دچار حساسیت «رینیت» می‌شویم. گردوخاک و شوره‌ی سر و موی بدن حیوانات از جمله محرک‌هایی هستند که باعث بروز چنین حساسیتی می‌شوند. وقتی حساسیت «رینیت» به وجود می‌آید، علاوه بر گرفتگی بینی، مشکلات دیگری نظیر: عطسه‌کردن، آبریزش بینی و خارش چشم هم رخ می‌دهد. علت وقوع حساسیت رینیت در برخی از افراد مشخص نیست، ولی به نظر می‌رسد که این نوع از حساسیت تاحدی ارثی است.

۳. حساسیت رینیت شغلی

این حساسیت هم دقیقا مشابه مورد قبلی است با این توضیح که در مواردی رخ می‌دهد که فرد در محل کار با ماده‌ای حساسیت‌زا در تماس است. علائم حساسیت «رینیت شغلی» هم شامل این موارد است: گرفتگی بینی، خارش چشم‌ها و سرفه. افرادی که با مواد شیمیایی، خاک‌اره و حبوبات سروکار دارند، بیشتر درمعرض ابتلا به چنین حساسیتی هستند.

۴. حساسیت رینیت بارداری

بارداری روی قسمت‌های مختلف بدن اثر می‌گذارد. ظاهرا در برخی از افراد، بینی هم از این اثرات بی‌نصیب نمی‌ماند و حساسیت رینیت به وقوع می‌پیوندد. در دوران بارداری، هورمون‌ استروژن و پروژسترون در بدن مادر افزایش پیدا می‌کند. این افزایش همراه با بیشترشدن جریان خون می‌تواند باعث تورم و التهاب پوسته و غشای مخاطی درون بینی شود. علائم این مشکل هم عطسه‌کردن و گرفتگی بینی است. حساسیت رینیت بارداری می‌تواند در هر مقطعی از دوران حاملگی رخ بدهد، اما بعد از زایمان، خیلی زود رفع خواهد شد.

۵. رینیت آتروفیک

زمانی که غشای مخاطی بینی نازک و سفت می‌شود، رینیت «آتروفیک» رخ می‌دهد. ممکن است پوسته‌هایی نیز در درون بینی ایجاد شود. این وضعیت و پوسته‌های موجود در داخل بینی، شرایط رشد باکتری‌ها را آسان‌تر می‌کنند و در نتیجه عفونت شکل می‌گیرد. چنین مشکلی بیشتر در کسانی دیده می‌شود که چندین بار عمل بینی انجام داده‌اند.

درمان خانگی گرفتگی بینی

با مشاهده این علائم حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا از وجود عفونت میکروبی مطلع شوید. در ادامه به روش‌هایی برای درمان خانگی گرفتگی بینی اشاره شده است:

۱. مرطوب‌کننده‌ی هوا استفاده کنید

استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده‌ی هوا، راهی سریع و آسان برای کاهش درد سینوس‌ها و نجات‌یافتن از گرفتگی بینی است. این وسیله، آب را به بخاری تبدیل می‌کند که کم‌کم محیط را پر و هوای آن را مرطوب می‌کند. تنفس هوای مرطوب به تسکین بافت‌ها و رگ‌های خونی ملتهب بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند. مرطوب‌کننده باعث روان‌شدن مخاط می‌شود و در نتیجه با تخلیه مخاط بینی، تنفس راحت‌تر خواهد شد. برای رفع مشکل گرفتگی بینی می‌توانید از این دستگاه مفید استفاده کنید.

۲. دوش بگیرید

تابه‌حال دیده‌اید که بعد از اینکه با بینی کیپ و گرفته‌ی خود، دوش می‌گیرید، چه حس خوبی در تنفس‌تان ایجاد می‌شود؟ علت این است که بخار موجود در حمام به ترشح مخاط بینی کمک می‌کند و از التهاب موجود در درون بینی می‌کاهد. دوش‌گرفتن حداقل به‌طور موقتی باعث کاهش گرفتگی بینی می‌شود. بخور دادن هم اثر مشابهی ایجاد می‌کند. برای بخور، کافی است، قابلمه‌ای را پر از آب کنید و بگذارید تا روی گاز جوش بیاید. زیر آن را خاموش کنید و با رعایت احتیاط سرتان را روی قابلمه گرفته و حوله‌ای نیز روی سر خود و قابلمه بیندازید تا بخار شکل‌گرفته، خارج نشود. در زیر حوله، بخار موجود را تنفس کنید تا گرفتگی بینی‌تان از بین برود.

۳. به بدن آب رسانی کنید

آب‌رسانی به بدن و تأمین مایعات هم می‌تواند به رفع گرفتگی بینی کمک کند. مصرف آب، نوشیدنی‌های ورزشی و آب میوه برای کمک به این حال ناخوشایند مفید خواهند بود. مایعات باعث روان‌شدن و ترشح مخاط از بینی شده و از فشار روی سینوس‌ها می‌کاهند. هر چقدر فشار کمتر باشد، التهاب و آزردگی در ناحیه‌‌ی بینی هم کمتر خواهد شد. در صورتی که گرفتگی بینی‌تان با گلودرد توأم است، سوپ داغ و چای را فراموش نکنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.chetor.com

داروهای ضد احتقان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف دکونژستانت – مجله سلامت دکترتو

دکونژستانت یا ضداحتقان ها داروهایی هستند که باکاهش تورم مخاط بینی یاچشم احتقان راتسکین میدهد.آیاانواع دکونژستانت و عوارض مصرف آن را میشناسید؟

صفحه اصلی دارو

داروهای ضد احتقان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف دکونژستانت

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروهای ضد احتقان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف دکونژستانت

نویسنده:دکتر سوسن منصوری

| تاریخ انتشار: 19 آذر 1399

| آخرین به‌روزرسانی: 2 اردیبهشت 1401

| تعداد نظرات:بدون نظر

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ضد احتقان (دکونژستانت) چیست؟

ضد احتقان ها داروهايی هستند که با کاهش تورم و التهاب در مخاط مجاری بینی یا چشم، احتقان را تسکین می‌دهند.

دکونژستانت اثر دیگری بر علائمی مانند آبریزش بینی یا عطسه ندارند.

اَشکال دارویی ضد احتقان ها:

این داروها به صورت قرص، شربت، قطره بینی و اسپری‌های بینی وجود دارد. بسیاری از آنها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان

گوش، حلق و بینی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

نحوه عملکرد ضد احتقان ها (دکونژستانت) به چه صورت است؟

داخل بینی با رگ های خونی کوچک پوشانده شده است. وقتی سیستم ایمنی بدن وجود ماده حساسیت زا (مانند ویروس یا گرده) را تشخیص می‌دهد، جریان خون به این رگ‌های خونی افزایش می‌یابد و باعث تورم در رگ‌های خونی می‌شود که باعث انسداد مجاری بینی می‌شود و استنشاق از راه بینی را دشوار می‌کند. علاوه بر این، باعث می‌شود غدد مخاطی داخل بینی مخاط بیشتری ترشح کنند تا ماده آلرژی‌زا را به دام بیندازد و باعث احساس “گرفتگی” در بینی می‌شود.

مکانیسم اثر ضد احتقان ها بسته به نوع آن‌ها  متفاوت است. ولی به صورت کلی با فعال کردن گیرنده های آلفا آدرنرژیک، اتصال مستقیم به گیرنده آن و تحریک ترشح نوراپی نفرین(یک انتقال دهنده شیمیایی) کار می‌کنند. فعال شدن این گیرنده ها باعث انقباض و تنگی عروق، کاهش جریان خون، کاهش تورم و گرفتگی در آن ناحیه می‌شود. ضد احتقان ها اغلب در ترکیب با آنتی هیستامین ها استفاده می‌شوند.

کاربردهای داروهای ضد احتقان (دکونژستانت)

ضد احتقان ها به طور معمول برای بیماری های مرتبط با گرفتگی بینی یا چشم استفاده می‌شوند. مانند:

آلرژی تب یونجه

رینیت (التهاب و آبریزش بینی)

سینوزیت (التهاب و گرفتگی سینوس ها)

عفونت های دستگاه تنفس فوقانی(URI) مانند سرماخوردگی و آنفولانزا

پولیپ بینی

داروهای ضد احتقان بینی ممکن است برای رفع گرفتگی گوش نیز استفاده شوند.

توجه داشته باشید داروهای ضد احتقان فقط باعث تسکین کوتاه مدت در احتقان می‌شوند و علت یا شرایط زمینه ای را درمان نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید

سینوزیت و راه های مقابله با آن را بیشتر بشناسیم

تفاوت بین داروهای ضد احتقان (دکونژستانت)

ضد احتقان ها از نظر مدت زمان اثر، میزان در دسترس بودن و عوارض جانبی متفاوت هستند.

ضد احتقان بینی در فرم های کوتاه اثر (۳ تا ۴ ساعت) مانند فنیل افرین و طولانی اثر (۸ تا ۱۲ ساعت) مانند اکسی متازولین موجود است.

داروهای ضد احتقان موضعی (مانند اکسی متازولین) با سرعت بیشتری شروع به کار کرده و اثر آن قویتر از داروهای ضد احتقان خوراکی است.

احتمال عوارض جانبی با ضد احتقان های موضعی کمتر است. اگرچه گزارش های اندکی از تشنج در کودکان گزارش شده است.

لازم به ذکر است ضد احتقان های خوراکی باعث احتقان برگشتی نمی‌شوند، اما به اندازه فرم‌های موضعی موثر نیستند.

[alert btn_link=”https://doctoreto.com” btn_text=”مشاوره با پزشک”]توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.[/alert]

انواع ضد احتقان ها (دکونژستانت) و تفاوت های آن‌ها:

انواع مختلفی از داروهای ضد احتقان موجود است. هر کدام دارای مواد متفاوت هستند و هر کدام ممکن است عوارض جانبی متفاوتی ایجاد کنند.

انواع ضد احتقان شامل:

1: فنیل افرین

فنیل افرین نوعی داروی ضد احتقان بینی در دسته داروهای بدون نسخه(OTC) است. این قطره به عنوان یک داروی مستقل یا به عنوان بخشی از یک ترکیب چند دارویی در دسترس است.

برخی از عوارض جانبی احتمالی فنیل افرین عبارتند از:

سوزش عطسه کردن افزایش ترشحات بینی تپش قلب اضطراب

این دارو ممکن است برای افراد مبتلا به برخی شرایط پزشکی و کسانی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، مشکلاتی ایجاد کند. بهتر است افراد قبل از مصرف هر داروی حاوی فنیل افرین با پزشک خود صحبت کنند.

بیشتر بخوانید

داروی فنیل افرین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف فنیل افرین

2: سودوافدرین

سودوافدرین یک ضد احتقان بینی است که به عنوان یک محصول مستقل یا به عنوان بخشی از یک ترکیب چند دارویی موجود است. مشخص نیست که سودوافدرین  تا چه اندازه در کاهش گرفتگی بینی موثر است.

برخی از عوارض جانبی بالقوه سودوافدرین عبارتند از:

سردرد دهان خشک

حالت تهوع یا استفراغ

عصبی بودن بی قراری بیخوابی تپش قلب

افرادی که شرایط زیر را دارند باید قبل از مصرف هر داروی حاوی سودوافدرین با پزشک خود مشورت کنند:

فشار خون دیابت بیماری قلب و عروقی بیشتر بخوانید

داروی سودوافدرین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سودوافدرین

3: ضد احتقان داخل بینی

ضد احتقان های داخل بینی یا اسپری های بینی نوعی داروی ضد احتقان است که فرد مستقیماً در داخل بینی استفاده می‌کند. این داروها ممکن است خطر اثرات قلبی عروقی را که پزشکان با داروهای ضد احتقان دهان مرتبط می کنند کاهش دهند، مانند نفازولین و زایلومتازولین.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب