احساس فشار در سر

احساس فشار در سرمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

احساس فشار در سر را از این سایت دریافت کنید.

احساس فشار و سردرد در هر نقطه سر به چه معناست؟

تعدادی از شرایط می توانند باعث گرفتگی، احساس فشار یا سنگینی در سر شود. شدت این احساسات می تواند از خفیف تا شدید باشند. بیشتر شرایطی که منجر به احساس فشار در سر می شوند دلیلی برای نگرانی نیستند. موارد شایع شامل سردردهای تنشی، شرایط تأثیر گذار روی سینوس ها و عفونت گوش هستند. فشار […]

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

احساس فشار و سردرد در هر نقطه سر به چه معناست؟

1 دسامبر 2020 1 45,230

6169.jpeg caption

تعدادی از شرایط می توانند باعث گرفتگی، احساس فشار یا سنگینی در سر شود. شدت این احساسات می تواند از خفیف تا شدید باشند. بیشتر شرایطی که منجر به احساس فشار در سر می شوند دلیلی برای نگرانی نیستند. موارد شایع شامل سردردهای تنشی، شرایط تأثیر گذار روی سینوس ها و عفونت گوش هستند.

فشار غیرطبیعی یا شدید سر گاهی اوقات نشانه یک بیماری جدی مانند تومور مغزی یا آنوریسم هستند. با این حال، این مشکلات نادرند. در این پست از طبینجا قصد داریم تا شما را با دلایل سردرد و احساس فشار در سر بیشتر آشنا کنیم.

احساس فشار و سردرد در کدام نقطه از سر است؟

آیا احساس فشار در بالای سر دارید؟ آیا فشار سر شما به پیشانی، شقیقه یا یک طرف محدود می شود؟ محل دقیق درد شما می تواند به پزشک کمک کند تا علل بالقوه را تشخیص دهد.

سردرد کل سر: نشانه سردرد تنشی، ضربه مغزی یا آسیب به مغز

سردرد بالای سر: نشانه سردرد تنشی

سردرد جلوی سر و پیشانی: نشانه سردرد سینوسی و سردرد تنشی

درد صورت، گونه ها یا فک: نشانه سردرد سینوسی، سردرد تنشی و یا مشکلات دندانی

درد چشم و ابرو: نشانه سردرد سینوسی

درد گوش یا شقیقه: نشانه وضعیت گوش، مشکلات دندانی، سردرد سینوسی و سردرد تنشی

درد یکطرفه: نشانه وضعیت گوش، مشکلات دندانی و میگرن

درد پشت سر یا گردن: نشانه ضربه مغزی، ضربه به سر، مشکلات دندانی و سردرد تنشی

دلایل احساس فشار در سر

فشار در سر دلایل زیادی دارد. سردردهای تنشی و سردردهای سینوسی از رایج ترین آنها هستند.

سردردهای تنشی

درد ناشی از سردردهای تنشی معمولاً از شدت خفیف تا متوسط است. بعضی از افراد آن را نوار الاستیکی می دانند که سرشان را فشار می دهد.

علت آن: • فشار • اضطراب • افسردگی • وضعیت بد بدن

سردردهای سینوسی و سایر شرایط سینوسی

یک فشار مداوم در پشت پیشانی، استخوان گونه، بینی، فک یا گوش ها. ممکن است علائم دیگری مانند گرفتگی بینی را تجربه کنید. هنگامی که سینوس های موجود در پشت پیشانی، چشم ها، گونه ها و بینی ملتهب می شوند، مخاط بیشتری تولید می کنند که می تواند منجر به احساس فشار در سر شود.

علت: • آلرژی

• سرماخوردگی و آنفولانزا

• عفونت های سینوسی (سینوزیت)

وضعیت گوش

فشار کسل کننده اما مداوم در شقیقه ها، گوش ها، فک یا کنار سر. وضعیت گوش می تواند یک یا دو طرف سر را تحت تأثیر قرار دهد. عفونت گوش و انسداد موم گوش از موارد شایع گوش است که می تواند باعث احساس فشار در سر همراه با درد گوش شود.

علت: • آسیب گوش • عفونت گوش • انسداد جرم گوش • لابیرنتیت • پارگی لاله گوش

• عفونت گوش خارجی (گوش شناگر)

میگرن

درد میگرن معمولاً به صورت سردرد ضربان دار توصیف می شود. به طور معمول در یک طرف سر اتفاق می افتد و می تواند آنقدر شدید باشد که ناتوان کننده باشد. میگرن اغلب با علائم بیشتری مانند حالت تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است.

میگرن ممکن است ابتدا در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر شوند و به مرور تشدید شوند. میگرن اغلب شامل علائم هشدار دهنده و پیشرفت در مراحل مشخص است.

علت: دلایل میگرن به خوبی شناخته نشده است، اگرچه عوامل ژنتیکی و محیطی در این امر دخیل هستند.

سردردهای دیگر

معمولا با احساس فشار، نبض یا ضربان در کل سر یا در ناحیه خاصی از سر و در برخی از سردردها با درد چشم همراه است. اکثر مردم در دوره ای از زندگی خود دچار سردرد می شوند. صدها نوع سردرد وجود دارد، از جمله سردردهای خوشه ای، سردردهای کافئینی و مزمن.

علت: سردرد در اثر طیف وسیعی از عوامل ایجاد می شوند. برخی از آنها یک بیماری پزشکی بوده، در حالی که برخی دیگر از علائم یک بیماری دیگر هستند.

احساس فشار در سر همراه با سایر علائم

گاهی فشار سر به خودی خود اتفاق می افتد. اما ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد.

فشار در سر و گوش ها

فشار در سر و گوش ممکن است نشانه عفونت گوش، انسداد موم گوش یا عفونت دندان باشد.

فشار در سر و سرگیجه

سرگیجه همراه با فشار سر می تواند نشانه تعدادی از شرایط باشد، از جمله:

• واکنش آلرژیک

• ضربه مغزی یا ضربه به سر

• کمبود آب بدن • گرمازدگی • فشار خون بالا • عفونت • میگرن • پانیک

استرس و فشار در سر

سردردهای تنشی با اضطراب در ارتباط است. اگر اضطراب یا استرس همراه با فشار در سر را تجربه می کنید، ممکن است سردرد تنشی داشته باشید.

فشار در سر و گردن

اعصاب و عضلات گردن می توانند باعث سردرد شوند. گاهی فشار یا درد هم در سر و هم در گردن ظاهر می شوند. این می تواند ناشی از سردردهایی مانند سردردهای تنشی یا میگرنی باشد. علل دیگر شامل تیر کشیدگی، کشیدگی عضله و ضربه مغزی است.

احساس فشار در سر و چشم

فشار سر همراه با فشار چشم می تواند نشانه خستگی چشم، آلرژی یا عفونت های سینوسی باشد. میگرن و سایر سردردها نیز می توانند علائم مربوط به چشم را ایجاد کنند.

درمان خانگی سردرد و احساس فشار در سر

برخی از دلایل فشار سر نیازی به درمان پزشکی ندارند. درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی ممکن است به بهبود علائم کمک کند. به ویژه سردردهای تنشی با استرس، کم خوابی و وضعیت روانی مانند افسردگی و اضطراب ارتباط دارند. زنان بیشتر دچار سردردهای تنشی در دوران قاعدگی می شوند.

اگر از سردردهای تنشی مزمن رنج می برید بهتر است این نکات را رعایت کنید:

• استرس را کاهش دهید.

• برای فعالیت های آرامش بخش، مانند حمام آبگرم، مطالعه یا کشیدگی وقت بگذارید.

• وضعیت بدن خود را بهبود ببخشید تا از کشیدگی عضلات جلوگیری کنید.

• به اندازه کافی بخوابید.

• عضلات دردناک را با یخ یا گرما درمان کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.tebinja.com

فشار مغز

درمان بالارفتن فشار مغز (احساس فشار در سر، فشار درون جمجمه ای) تومور مغزی کاذب نام رایجی برای افزایش فشار درون جمجمه است که در آن فشار مایع اطراف مغز زیاد می‌شود. نام تومور مغزی کاذب از علائم بیماری (شامل سردرد، دوبینی یا تاری دید، صدا کردن گوش‌ها) گرفته شده وشبیه علائم تومور مغزی است. اما تومور مغزی کاذب یا افزایش فشا

فشار مغز

صفحه اصلیفشار مغز

درمان بالارفتن فشار مغز (احساس فشار در سر، فشار درون جمجمه ای)

تومور مغزی کاذب نام رایجی برای افزایش فشار درون جمجمه است که در آن فشار مایع اطراف مغز زیاد می‌شود. نام تومور مغزی کاذب از علائم بیماری (شامل سردرد، دوبینی یا تاری دید، صدا کردن گوش‌ها) گرفته شده وشبیه علائم تومور مغزی است. اما تومور مغزی کاذب یا افزایش فشار درون جمجمه یک تومور مغزی نیست. برای تشخیص این بیماری باید وجود تومور یا دیگر بیماری‌های مغزی رد شود. چاقی، برخی بیماری‌های قابل درمان، و برخی از داروها باعث افزایش فشار داخل مغز و بروز علائم تومور مغزی کاذب می‌شوند. علائم تومور مغزی کاذب شبیه دیگر بیماری‌ها یا دیگر مشکلات است. همیشه برای تشخیص بیماری به پزشک مراجعه کنید. برای بررسی و ارزیابی عوامل بیماری به یک بررسی کامل سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی نیاز است.

علل

هیچ کس نمی‌داند که علت افزایش فشار مغز چیست. مایع مغزی نخاعی مرتب در مغز تولید و جذب می‌شود. مایع مغزی نخاعی در مغز و ستون فقرات جریان می‌یابد. زمانی که سرعت تولید مایع مغزی نخاعی بیشتر از سرعت جذب آن باشد، باعث ایجاد فشار مغز می‌شود. (جمجمه حالت الاستیکی ندارد که فشار را کاهش دهد.) تومور مغزی کاذب ممکن است در اثر تولید زیاد مایع مغزی نخاعی، جذب کم مایع مغزی نخاعی یا هر دو ایجاد شود.

عوامل خطرساز

تومور مغزی کاذب در زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله بیشتر از مردان ایجاد می‌شود، مخصوصا در زنان چاقی که نزدیک به زمان یائسگی هستند. تومور مغزی در نوزادان نادر است اما ممکن است در کودکان نیز ایجاد شود. داروهایی خاص باعث افزایش خطر ایجاد تومور مغزی کاذب می‌شود. این داروها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری سیکلوسپورین ایزوترتینوئین مینوسایکلین نالیدیکسیک اسید نیتروفورانتوئین فنی توئین

داروهای استروئیدی (شروع یا قطع آنها)

داروهای سولفا تاموکسیفن تتراسایکلین

مصرف بیش از حد ویتامین A

عوامل زیر نیز در ایجاد تومور کاذب مغزی موثر است:

بیماری آدیسون نارسایی مزمن کلیه بیماری کوشینگ هیپوپاراتیروئیدیسم کم خونی آهن چاقی

آغاز قاعدگی (نخستین قاعدگی)

بارداری علائم فشار مغز

علائم تومور مغزی کاذب شبیه به علائم تومور مغزی واقعی است. اولین نشانه‌ی تومور مغزی کاذب شامل افزایش فشار مغز است که آن را فشار جمجمه‌ای گویند. افزایش فشار مغزی باعث مشکلات زیر می‌شود:

تغییر بینایی (مانند دوبینی)

از دست دادن بینایی گیجی یا حالت تهوع استفراغ سفتی گردن

عدم تعادل در راه رفتن

سردرد مکرر، که معمولا با تهوع و استفراغ همراه است

صدا کردن مداوم گوش‌ها (وزوز گوش)

فراموشی افسردگی

ممکن است بیماران متوجه شوند که برخی از علائم تومور مغزی کاذب با انجام فعالیت فیزیکی افزایش می‌یابد زیرا ورزش باعث می‌شود فشار داخل مغز بیش فشار مغز در حالت استراحت شود.

تشخیص

یک معاینه فیزیکی و تعدادی آزمایش‌های تشخیصی نیاز است تا وجود تومور مغزی کاذب تایید شده و تومور مغزی واقعی رد شود. ممکن است پزشک آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

ام آر آی یا سی تی اسکن مغز

نوار نخاعی (که لومبار پانکچر نیز نامیده می‌شود) برای برداشت نمونه‌ای از مایع اطراف ستون فقرات

آزمایش ارزیابی عملکرد چشم

به منظور تشخیص دقیق تومور مغزی کاذب، پزشک باید وجود دیگر بیماری‌هایی که باعث ایجاد علائم مشابه می‌شوند را رد کنند. همچنین ممکن است پزشک آزمایش‌هایی نیز برای بیمار تجویز کند تا مطمئن شود که تومور مغزی واقعی وجود ندارد.

درمان فشار مغز

معمولا، اولین روش درمان تومور مغزی کاذب عبارت است از:

داروها (استازولامید با فوروزماید، یا گاهی کورتیکواستروئیدها)

کاهش وزن با یک رژیم کم سدیم

برنامه ریزی برای انجام ورزش‌های هوازی

همچنین ممکن است برنامه درمانی بیمار شامل لومبار پانکچر (نوار نخاعی) دوره‌ای برای برداشت مایع مغزی عروقی و کاهش فشار مغز باشد.

دکتر حمیدرضا ترابی متخصص مغز و اعصاب متولد سال ۱۳۳۷ می باشد دکتر حمیدرضا ترابی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرایش پزشکی مغز و اعصاب هست. وی با بیش از دو دهه سابقه فعالیت پزشکی بیش از ده هزار پرونده پزشکی موفق را در کارنامه پزشکی خود را دارد. وی با تجربه ۲۳ سال در تشخيص و درمان MS و همچنين با بيش از ۱۰ سال سابقه تدريس در دانشکده پزشکی

بیشتر بدانید

برای تعیین وقت با ما تماس بگیرید

آدرس: خیابان مطهری، خیابان فجر (جم) کلینیک جمتلفن: 88317624-021ایمیل: [email protected]ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 3 الی 8 شب

شماره تعیین وقت:

88312715 -021 از ساعت 11 ظهر تا 8 شب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

FacebookTwitterRSSInstagramLinkedinTelegram

دسترسی سریع

صفحه نخست سئوالات متداول از دکتر بپرسید درباره ی ما تماس با ما

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به این وب سایت است

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : hamidrezatorabi.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب