پریود زودتر از موعد

پریود زودتر از موعدمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

پریود زودتر از موعد را از این سایت دریافت کنید.

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

دوبار پریود شدن در یک ماه برای بسیاری از زنان شرایط دلهره‌آوری است، اما دلایل متنوع و گاهی خطرناکی می‌توانند باعث بروز آن شوند. با پذیرش 24 همراه باشید.

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟ دوبار پریود شدن در یک ماه نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

دکتر ندا اکتابانیآخرین به روز رسانی: ۱۴۰۱-۰۱-۱۵ زمان مطالعه: 10 دقیقه

فهرست مطالب

نظر پزشک متخصص درباره پریود های مکرر

پخش‌کننده صوت 00:00 00:00 00:00

برای افزایش یا کاهش صدا از کلیدهای بالا و پایین استفاده کنید.

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

قاعدگی مکرر و یا حتی دوبار پریود شدن در یک ماه، همواره شرایط آزار دهنده‌ای برای زنان محسوب می‌شود. علی رغم اینکه پریود شدن زود به زود گاهی اوقات تنها نشان دهنده عکس‌العمل بدن به برخی از محرک‌های محیطی است، اما نباید رد پای بیماری‌های زمینه‌ای را در بروز آن نادیده گرفت. صرف نظر از اینکه به‌صورت مداوم یا گهگاه این وضعیت را تجربه می‌کنید، می‌توانید به راحتی با یک پزشک در این باره صحبت کنید.

فاصله بین دو قاعدگی چند روز است؟

چرخه قاعدگی برای زنان بزرگسال ممکن است از ۲۴ تا ۳۸ روز متغیر باشد ولی در مورد دختران نوجوان، چرخه ۳۸ روزه و یا حتی بیشتر طبیعی محسوب می‌شود. اما در میان زنان هم چرخه هر فرد ممکن است به صورت ماهیانه دستخوش تغییراتی شود.

در طی برخی از ماه‌ها، ممکن است چرخه قاعدگی به نسبت ماه قبل روزهای کمتری طول بکشد، یا ممکن است زودتر یا دیرتر از پریود قبلی شروع شود. گاهی حتی احتمال دوبار پریود شدن در یک ماه وجود دارد.

اگر چرخه‌های قاعدگی شما بازه زمانی کمتری را به خود اختصاص می‌دهند، احتمال قاعدگی در ابتدا و انتهای ماه وجود خواهد داشت. پس این شرایط نگران کننده نبوده و به‌عنوان فرآیندی طبیعی به حساب می‌آیند.

اما اگر خارج از چرخه قاعدگی طبیعی، دچار خونریزی شوید مسلما در ابتدا به پریود شدن دوم خود مشکوک خواهید شد. اما قبل از شروع حدس و گمانه‌زنی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید این خون‌ریزی نوعی لکه‌بینی است یا ناشی از خونریزی قاعدگی.

علائم پریود شدن

اگر خونریزی شما مربوط به چرخه قاعدگی باشد، باید انتظار داشته باشید که هر چند ساعت یک بار پد یا تامپون مورد استفاده‌تان خیس شود. این خون ممکن است به رنگ قرمز تیره، قرمز، قهوه‌ای یا صورتی دیده شود.

اما اگر این شرایط ناشی از لکه‌بینی باشد، این خونریزی به اندازه‌ای نخواهد بود که پد یا تامپون گذاشته شده را خیس کند. خون ناشی از لکه‌بینی، معمولاً به رنگ قرمز تیره یا قهوه‌ای دیده می‌شود.

بعد از تشخیص لکه‌بینی یا خونریزی قاعدگی، می‌توانید شروع به کشف علت پریود شدن قبل از موعد خود کنید.

نوشته های مشابه

همه چیز درباره رابطه جنسی در پریودی یا نزدیکی در دوران قاعدگی

۱۳۹۹-۰۸-۰۵

کاهش و درمان قطعی درد پریود بانوان

۱۳۹۹-۱۲-۰۴

علت دو یا سه بار پریود شدن در یک ماه چیست

افزایش خونریزی ممکن است به دلیل کوتاه‌تر شدن چرخه قاعدگی یا ناشی از یک مشکل سلامتی باشد که باعث خونریزی واژن شده است.

علت کوتاه شدن دوره پریود

اگر چرخه قاعدگی به‌طور ناگهانی کوتاه شود، این مشکل می‌تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

تخمک‌گذاری (عدم تخمک‌گذاری)

پرکاری تیروئید کم کاری تیروئید شروع یائسگی بلوغ فیبروم رحم یا کیست آندومتریوز بیماری التهابی لگن استرس

کاهش یا افزایش شدید وزن

پیشگیری از بارداری سایر بیماری‌ها

علت خونریزی زیاد

اگر معمولاً یک چرخه قاعدگی منظم دارید، تغییر در چرخه قاعدگی مانند دو بار پریود شدن در یک ماه، می‌تواند نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد. برخی از شرایط سلامتی که می‌توانند علت پریود شدن زود به زود به حساب بیایند، عبارت‌اند از:

بارداری می‌تواند باعث لکه‌بینی شود. اگر چه لکه‌بینی در دوران بارداری می‌تواند طبیعی باشد، اما بایستی هر گونه خونریزی در دوران بارداری با پزشک زنان مطرح گردد.

عفونت‌های مقاربتی می‌توانند علت ترشحات و خونریزی محسوب شوند.

سقط جنین می‌تواند علتی برای خونریزی شدید باشد. اگر مشکوک به بارداری هستید و خونریزی مشابه با پریود تجربه می‌کنید، بهتر است با یک متخصص آنلاین زنان در پذیرش ۲۴ و یا دکتر سقط جنین در این باره مشورت کنید.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

عوامل خطر دوبار پریود شدن در ماه

اگر سابقه خانوادگی فیبروم، کیست یا یائسگی زودرس دارید، احتمال دوبار پریود شدن در یک ماه برای شما دو چندان می‌شود.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، بهتر است یک قرار ویزیت با متخصص زنان ترتیب دهید:

تجربه درد در زیر شکم که بعد از چند روز برطرف نشود.

داشتن دوره‌های سنگین قاعدگی

لکه‌بینی یا خونریزی در بین دوره‌ها، که اغلب با دوبار پریود شدن در یک ماه اشتباه گرفته می‌شود.

احساس درد در هنگام رابطه جنسی

داشتن درد و گرفتگی قاعدگی بیش از حد نرمال

مشاهده لخته‌های تیره در طول دوره قاعدگی

عوارض دو بار پریود شدن در یک ماه

یکی از اثرات خونریزی مکرر ناشی از پریود شدن زود به زود، کم خونی است که به دلیل کمبود آهن بدن رخ می‌دهد. البته پزشک، همزمان با انجام آزمایشات دیگر برای تعیین علت خونریزی غیر طبیعی، سطح آهن شما را هم مورد بررسی قرار خواهد داد.

علائم کم خونی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی سردرد ضعف سرگیجه تنگی نفس ضربان قلب نامنظم

درمان دوبار پریود شدن در یک ماه

درمان زود پریود شدن قبل از موعد، به علت ایجاد کننده آن بستگی خواهد داشت. اگر به‌طور طبیعی، دوره‌های قاعدگی کوتاهی دارید یا فرآیند پریود شدن به تازگی در شما اتفاق افتاده، بنابراین نیازی به درمان نخواهید داشت. چنانچه کم خونی نگران کننده‌ای در شما وجود داشته باشد، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌های آهن را تجویز کند.

یک درمان احتمالی برای پریود شدن به فاصله دو هفته که به طور مکرر اتفاق می افتند، استفاده از روش‌های هورمونی کنترل بارداری است. این نوع از روش‌های پیشگیری از بارداری قادرند به تنظیم دوره‌های پریود و همچنین به رفع کم خونی ناشی از خونریزی شدید، کمک کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.paziresh24.com

شایع ترین علت پریود قبل از موعد

شایع ترین علت پریود قبل از موعد، شروع دوره های بلوغ و یا یائسگی است. طیف وسیعی از عوامل می تواند باعث زودتر شروع شدن دوره های قاعدگی گردد.

جستجو برای تغییر پوسته منو سلامت زنان

شایع ترین علت پریود قبل از موعد

۰ زمان تقریبی مطالعه ۹ دقیقه

شایع ترین علت پریود قبل از موعد

از شایع ترین علت پریود قبل از موعد می توان به شروع دوره های بلوغ و یا یائسگی اشاره کرد. اما به طور کلی، طیف وسیعی از عوامل می تواند باعث زودتر شروع شدن دوره های قاعدگی شود. اگر این اتفاق هر چند وقت یک بار رخ دهد، احتمالاً جای نگرانی نیست، زیرا تغییرات در چرخه قاعدگی کاملا طبیعی است.

بسیاری از بیماری زمینه ای نیز می تواند باعث بی نظمی در قاعدگی شود. در این مقاله علل متعددی در اوایل دوره قاعدگی و همچنین علائم و روشهای درمانی آنها شرح داده خواهد شد.

شایع ترین علت های پریود زودرس

یکی از شایع ترین علت پریود قبل از موعد بلوغ است.

در دوران بلوغ ممکن است قاعدگی فرد نامنظم باشد. بلوغ به زمانی گفته می شود که در آن نوجوانان به بلوغ جنسی می رسند. در دوران بلوغ، بدن زنان شروع به تولید هورمون ها در درجه اول استروژن و پروژسترونمی کند. این هورمون ها تغییرات جسمی را که اغلب با انتقال به بلوغ همراه هستند را تسهیل می کند.

این تغییرات شامل موارد زیر است:

افزایش قد و وزن بزرگ شدن بافت پستان

افزایش ذخیره چربی در پاها و باسن

تغییرات پوستی، مانند افزایش تولید چربی، لکه ها و آکنه

افزایش رشد مو در بازوها، پاها، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی

تغییرات هورمونی در دوران بلوغ علاوه بر ایجاد تغییرات جسمی، بدن زنان را برای تولید مثل آماده می کند. کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG) گزارش داده که به طور متوسط، زنان برای اولین بار دوره های خود را بین سنین 12 و 13 سالگی تجربه می کنند.

چرخه قاعدگی به طور متوسط ​​حدود ۲۸ روز طول می کشد، اما برخی از افراد چرخه های ۲۱ تا ۴۵ روز را دارند. حداقل در ۶ سال اول پریود شدن، ممکن است قاعدگی فرد نامنظم باشد.

بلوغ یک روند طبیعی است. معمولاً مداخله پزشکی لازم نیست. با این حال، پزشکان ممکن است هورمون درمانی را هنگامی که زنان خیلی زود یا خیلی دیر وارد بلوغ می شوند، توصیه کنند.

اگر یک پزشک مشکوک باشد که مشکلی در رابطه با شروع بلوغ وجود دارد، سابقه پزشکی نوجوان را بررسی می کند. آنها همچنین ممکن است معاینه بدنی و آزمایشات آزمایشگاهی از جمله آزمایش خون و تصویربرداری را انجام دهند.

نوشته های مشابه کورتاژ ۱۳۹۸-۱۱-۱۱

چگونه دوقلو باردار شویم؟

۱۳۹۹-۰۷-۱۸

در مشکلات بلوغ چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فرد قاعدگی یا سایر ویژگی های بلوغ را قبل از ۸ سالگی تجربه کند، والدین و مراقبان ممکن است بخواهند که به پزشک مراجعه کنند. اما این می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که کودک زودتر از زمان لازم به بلوغ می رسد و پزشکان از آن به عنوان “بلوغ زودرس” یاد می کنند.

در همین حال، دخترانی که تا سن ۱۳ سالگی علائمی از رشد پستان ندارند، ممکن است بلوغ را به تأخیر بیندازند. بلوغ دیررس می تواند به دلایل بی شماری از جمله کمبود چربی بدن، ژنتیک و مشکلات موثر بر تخمدان رخ دهد. روش های درمانی برای موارد مربوط به شروع بلوغ، بسته به علت اصلی، متفاوت است.

یکی دیگر از شایع ترین علت پریود قبل از موعد یائسگی است.

انتقال به یائسگی، معمولاً از سنین ۴۷ تا ۵۱ سالگی آغاز می شود. این می تواند باعث نوسان در سطح هورمون ها، به ویژه استروژن و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) شود. برخی از افراد به دلیل افزایش سطح FSH چند روز زودتر پریود می شوند. با کاهش سطح استروژن در طول دوره انتقال، افراد معمولاً ممکن است دوره های کمتری داشته باشند. علاوه بر آن، یائسگی می تواند باعث موارد زیر شود:

گرگرفتگی

شکی واژن تغییرات در میل جنسی

خونریزی شدیدتر یا کمنر تر

دوره های طولانی تر یا کوتاه تر

تغییرات خلقی و تحریک پذیری

اختلال خواب و مشکل در خوابیدن

دوره پیش یائسگی به دوره ای گفته می شود که بدن به طور طبیعی به یائسگی منتقل می شود. این یک مشکل بهداشتی نیست که نیاز به درمان پزشکی داشته باشد. با این حال،  یائسگی می توانند علائم خفیف تا شدید ایجاد کنند و برخی تنظیمات خاص و مداخلات پزشکی می توانند به سهولت انتقال آن کمک کنند.

برخی از علائم انتقال و نکاتی برای مدیریت آن، عبارتند از:

خشکی واژن: مواد روان کننده و مرطوب کننده های واژن می توانند به شما کمک کنند.پریودهای نامنظم: قرص های ضد بارداری با دوز کم می توانند به ثبات سیکل های قاعدگی نامنظم کمک کنند.گرفتگی و درد عضلانی: مسکن های بدون نسخه می توانند به شما کمک کنند. همچنین، کمپرس گرم می تواند باعث تسکین گرفتگی عضلات معده و کمر شود.گرگرفتگی: شب اتاق خواب را خنک نگه دارید، مقدار زیادی آب بنوشید و از عوامل احتمالی از جمله کافئین، الکل و غذاهای پرادویه خودداری کنید. هورمون درمانی و برخی از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است در هنگام گرگرفتگی شدید کمک کنند.

پزشک با بررسی سابقه پزشکی خود و احتمالاً با انجام چند آزمایش معمول می تواند تشخیص دهد که آیا فردی در حال یائسگی است یا نه. آنها در مورد تاریخ آخرین قاعدگی فرد و علائم وی سوالاتی را می پرسند. برای رد کردن موارد پزشکی که علائمی مشابه علائم پریمنوپوز دارند، ممکن است پزشک برای ارزیابی سطح هورمون، عملکرد تیروئید و مشخصات لیپید از فرد آزمایش خون را تجویز کند.

در مشکلات یائسگی چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در مورد هرگونه تغییر در چرخه قاعدگی به پزشک مراجعه کنید. همچنین، افرادی که در حال حاضر در دوره یائسگی هستند، در صورت تجربه علائم زیر باید به پزشکان خود اطلاع دهند:

از دست دادن خون بیش از ۸۰ میلی لیتر

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : pezeshket.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب