انحلال بانک آینده

انحلال بانک آیندهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

انحلال بانک آینده را از این سایت دریافت کنید.

معرفی و تاریخچه آینده

بانک آینده، آینده روشن است.

معرفی و تاریخچه آینده

"بانک آینده" به استناد مصوبه یک‌هزار و یکصد و سی و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار، از ادغام بانک تات، ‌مؤسسه اعتباری صالحین و ‌مؤسسه اعتباری آتی، با سرمايه‌ی پايه هشت (۸) هزار میلیارد ریال؛ در تیرماه سال ۱۳۹۱ شکل گرفت. متعاقباً، بانک آینده، بر اساس مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی ج.ا.ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار؛ تحت شماره ۴۴۲۳۲۵ و شناسه ملی ۱۰۳۲۰۸۹۴۸۷۸، در تاریخ ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ به ثبت رسید. بانک آینده از مجموعه‌ی بیش از ۱۷هزار سهامدار، پس از طی مراحل لازم، در تاریخ ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ موفق به اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی ج.ا.ایران گردید.

در حال حاضر، بانک آینده با مجموعه‌ای از نیروی انسانی توانا، در قالب يك بانك تجاري خصوصی و با راهبرد حضور مؤثر و كارآمد در حوزه‌هاي خدمات بانكداري: خرد، تجاری، مؤسسه‌اي و خدمات بانكداري اختصاصي در بستر آخرین دستاوردهای فناوري اطلاعات و ارتباطات، با ۲۷۵ شعبه در سراسر کشور، مشغول فعالیت است.

گسترش بانکداری مجازی، تمرکز بر فعالیت‌های بانکداری بین‌الملل، حرکت در جهت تشکیل مؤسسه مالی مادر تخصصی چند‌منظوره، افزایش مستمر بهره‌وری سرمایه‌های انسانی و قدرت خلاقیت، تخصص و تعلّق سازمانی آن‌ها، مهندسی فرآیندها و کاهش قیمت تمام‌شده محصولات و خدمات برای مشتریان، هم‌زمان با افزایش کیفیت آن‌ها، و به‌طور کلی ارزش‌آفرینی مستمر و در حد اعلا برای تمام گروه‌های ذی‌نفع بانک، از استراتژی‌های بنیادین تاسیس این بانک است.

ارزش‌آفرینی برای مشتریان، تشخیص نیازهای آشکار و پنهان آن‌ها و پاسخ‌گویی موثر‌تر و سریع‌تر از رقبا به این نیازها، در راستای تامین حقوق سهام‌داران و تحقق راهبردهای کلان کشوری، نیز از جمله اصول پذیرفته شده سهام‌داران و مدیریت بانک آینده است.

بانک آینده، در تلاش است؛ در قالب یک بانک تجاری پای‌بند به اصول و اخلاق حرفه‌ای و تخصصی بانکداری، در سطح جهانی و در داخل کشور، در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا، در طول یک دوره برنامه‌ریزی، در جمع بانک‌های تراز اول خصوصی کشور قرار گیرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : ba24.ir

بررسی تخلفات گسترده بانک آینده / آیا انحلال این بانک تنها راه است؟

بررسی صورت‌های مالی بانک آینده خبر از تخلفات بی‌شمار این بانک در ارائه تسهیلات می‌دهد. این تخلفات در آن حد گسترده بوده که مجلس وارد عمل شده به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص پیگیری این موضوع تذکر داده است.

بررسی تخلفات گسترده بانک آینده / آیا انحلال این بانک تنها راه است؟

تاریخ انتشار :۱۹:۳۸ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۰

پ

بررسی صورت‌های مالی بانک آینده خبر از تخلفات بی‌شمار این بانک در ارائه تسهیلات می‌دهد. این تخلفات در آن حد گسترده بوده که مجلس وارد عمل شده به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص پیگیری این موضوع تذکر داده است.

به گزارش وانانیوز،

بانک‌ها در همه جای دنیا به عنوان نهادی اقتصادی شناخته می‌شوند که وظیفه تجهیز و تخصیص منابع، عملیات اعتباری و مالی، خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجه، پذیرفتن امانات و اشیای ارزشمند مشتریان در کنار سهام و اوراق را برعهده دارند. اما در کشور ما نقش بانک‌ها کمی متفاوت از تعاریف این نهاد است. حداقل برای بانک آینده که به این صورت بوده و این موضوع باعث بوجود آمدن تخلفات بالایی توسط این بانک شده است.

عملکرد خارج از عرف بانک آینده در انجام وظایف خود باعث ایجاد وضعیتی عجیب و بی‌سابقه در حوزه بانکداری کشور شده است. وضعیت این بانک نه تنها با هیچکدام از استانداردهای این حوزه سازگار نیست، بلکه بسیار متفاوت‌تر نیز بوده است. در ادامه این مطلب نگاهی خواهیم داشتیم به بخشی از فعالیت‌های بانک آینده پیش از عزل هیأت مدیره آن.

اعطای تسهیلات کلان بانک آینده به خودش!

بررسی اطلاعات جداول تسهیلات و تعهدات کلان در صورت‌های مالی سال 97 بانک آینده نشان می‌دهد که به 77 شرکت تسهیلات کلان پرداخت شده که 43 شرکت آن متعلق به بانک و شرکت‌های بانک آینده بوده است. از مجموع 78 هزار و 249 میلیارد و 987 میلیون تومان تسهیلات اعطایی، 63 هزار و 301 میلیارد و 206 میلیون تومان آن به شرکت‌های زیرمجموعه خود بانک رسیده و این یعنی بانک آینده 80.8 درصد از تسهیلات کلان را به شرکت‌های خودش داده است.

واضح است که بخش بزرگی از درآمد و جذب سرمایه بانک آینده با هدف تصاحب آنها برای نهادها و شرکت‌های زیرمجموعه انجام شده است. در این میان برجسته‌ترین نمونه، مشارکت بانک آینده در پروژه ایران مال است. بانک آینده طی سال‌های 93 تا 95 تمرکز ویژه خود را بر روی ساخت پروژه ایران مال گذاشته است. اما این تنها یک نمونه از تخلفات بزرگ بانک آینده به حساب می‌آید.

طبق آیین‌نامه تسهیلات و  تعهدات کلان، حداکثر مجموع تسهیلات و تعهدات به هر ذینفع واحد نباید از 20 درصد سرمایه پایه آن موسسه اعتباری تجاوز کند. سرمایه پایه بانک آینده 2170 میلیارد و 812 میلیون تومان بوده و طبق قانون امکان اعطای حداکثر 434 میلیارد و 162 میلیون تومان تسهیلات برای شرکت‌های زیرمجموعه آن وجود داشته. اما این بانک 29 برابر (یعنی 2816 درصد) از سرمایه خود را به زیرمجموعه‌هایش اعطار کرده و این تخلفی آشکار است.

کلاف سردرگم شرکت‌های زیر مجموعه بانک آینده

در صورت‌های مالی سال 97 بانک آینده نام شرکت‌های تجارت الکترونیک ارتباط فردا، مهندسی عمران اقتصاد گستر دنا، کارگزاری بانک آینده، ارزش آفرینان آینده، صندوق سرمایه‌گذاری تجربه ایرانیان، صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان، بیمه رازی و صرافی آینده نو به عنوان شرکت‌های در ارتباط اعلام شده بود. اما با بررسی شرکت‌های دیگری که از بانک آینده تسهیلات کلان دریافته کرده بودند، مشخص شده که این بانک زیرمجموعه‌های دیگری نیز داشته که درآمد عموم آنها از بانک آینده تأمین شده است.

طبق نتایج بدست آمده ظاهراً این بانک دارای 43 شرکت بوده که تمامی آنها از توسعه بین‌الملل ایران مال گرفته تا آرتا تجارت خزر، از بانک آینده تسهیلات کلانی دریافت کرده‌اند. نکته عجیب ماجرا اینست که در اساسنامه شرکت‌ها گفته شده که آنها با هدف صادرات و واردات و فعالیت‌های تجاری تأسیس شده‌اند اما ظاهراً فعالیت هیچکدام از آنها در این زمینه نیست. اما فارغ از نوع فعالیت، تأسیس بالغ بر 40 شرکت همگی با یک نوع کاربری در نوع خود عجیب است.

فعالیت هرمی بانک آینده و شرکت‌های زیرمجموعه

نوع مالکیت شرکت‌های زیرمجموعه بانک آینده نیز در نوع خود جالب است. این بانک ابتدا خود اقدام به تأسیس چند شرکت کرده و پس از آن، این شرکت‌ها خود نیز شرکت‌های دیگری تأسیس کرده‌اند و این روند حداقل یک بار و حداکثر 3 بار برای شرکت‌ها تکرار شده است. به عبارت دیگر بانک آینده یک کلونی از شرکت‌های خود ساخته ایجاد کرده است که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد که برخی از این شرکت‌ها با بانک ارتباطی داشته باشند. اما با پیگیری سرنخ‌ها می‌توان به ماهیت این شرکت‌ها پی برد.

در نمودار پایین می‌توانید شرکت‌های زیرشاخه بانک آینده و زیرشاخه‌های این شرکت‌ها و ... را مشاهده کنید.

سهامداران و اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها به صورت ضربدری مشترکند. جالب است بدانید که در مهر و آبان سال 98 بیش از نیمی از این 43 شرکت، به طور دقیق 25 مورد از آنها تحت سلطه شرکت مسکن‌سازان بهشت پویا به صورت مستقیم و غیرمستقیم قرار گرفته است. 19 شرکت در مسکن سازان بهشت پویا ادغام شده و 6 شرکت هم تحت نفوذ این شرکت است.

در این میان ادغام و منحل شدن برخی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک آینده که تسهیلات کلان دریافت کرده بودند، باعث شده اثر از آنها برجا نماند. این موضوع فرایند شناسایی واحدهای ذینفع را پیچیده کرده و در واقع به نظر می‌رسد که ادغام و انحلال نیز با همین اهداف صورت گرفته باشد.

در جدول زیر می‌توانید نام شرکت‌های زیرمجموعه بانک سرمایه و میزان تسهیلات دریافتی آنها را مشاهده بفرمایید:

نام شرکت تسهیلات دریافتی وضعیت

توسعه بین‌الملل ایران مال

17.651.832 فعال آینده سازان فرمانیه 551.260 ادغام و منحل شده ارزش آفرینان آینده 600.000 فعال

بازرگانی بهار اقتصاد کامیاران

1.781.116 فعال

مسکن سازان بهشت پویا

2.864.909 فعال تجارت کالای دنا کیش 993.625 فعال

تجارت الکترونیک ارتباط فردا

12.925 فعال

مهندسین تلاشگران توسعه و تجهیز پایتخت

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : vananews.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب