علائم لانه گزینی بعد از انتقال جنین فریز شدهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

علائم لانه گزینی بعد از انتقال جنین فریز شده را از این سایت دریافت کنید.

انتقال جنین فریز شده موفق؛ علائم، مراقبت ها و راهکارها

انتقال جنین فریز موفق، معمولا به تعداد و کیفیت رویان ها بستگی دارد ولی با رعایت یکسری نکات از جمله تقویت رحم قبل از انتقال جنین فریز شده، احتمال موفقیت در لانه گزینی افزایش می‌یابد. برای آگاهی از علائم لانه گزینی بعد از انتقال جنین فریز شده این مطلب را دنبال کنید.

انتقال جنین فریز شده موفق؛ علائم لانه گزینی، اقدامات و مراقبت ها

نویسنده: سمیه حیدری 08 بهمن 1398 آخرین ویرایش: 16 تیر 1401

38553 13

منظور از بارداری با استفاده از جنین فریزشده، نوعی لقاح مصنوعی است که جنین‌های به‌وجود آمده از روش‌های کمک‌بارداری نظیر عمل آی‌ وی ‌اف یا میکرواینجکشن، تحت شرایطی خاص به صورت یخ‌زده و فریزشده نگه داشته می‌شوند تا در صورت ناموفق بودن چرخه IVF اولیه و یا پس از مهیا شدن شرایط مناسب، زوج بتوانند از آن‌ها برای تلاش‌های بعدی خود جهت فرزندآوری استفاده نمایند.

نحوه انجام روش انتقال جنین فریزشده یا FET (Frozen Embryo Transfer) بدین گونه است که جنین پس از یخ‌گشایی، از طریق کاتتر به رحم زن منتقل می‌شود و چون این جنین‌ها از قبل آماده شده‌اند؛ لذا دشواری و استرس کمتری نسبت به تلاش اولیهIVF را برای زوجین به همراه دارد.

به علاوه، باید دانست که در صورت تشخیص پزشک جهت شروع روش FET، هر سه روز یکبار به مدت 2 الی 3 هفته تزریق‌ها و داروهای خوراکی مختلفی برای ضخیم شدن دیواره رحم به منظور آمادگی برای بارداری تجویز می‌گردد که بسته به خصوصیات منحصربه‌فرد هر شخص، متفاوت است.

عوامل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود جنین‌ها فریز شوند؛ مثلاً هنگام تخمک‌کشی تعداد تخمک‌های خارج‌شده از تخمدان زیاد باشد، اختلالات رحمی وجود داشته باشد، فردی باشد که باید شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی انجام دهد و…؛ که در این صورت جنین‌ها فریز می‌شوند تا در آینده مورد استفاده قرار گیرند. در این مقاله نحوه فریز جنین و مراحل انتقال آن شرح داده شده است و در ادامه به معرفی راهکارها و مراقبت‌های لازم برای تجربه بارداری موفق با جنین فریزشده می‌پردازیم.

علل فریز کردن جنین

دلایل مختلفی برای استفاده از جنین و رویان فریز شده وجود دارد که اغلب برای زوج‌های دارای مشکلات ناباروری و یا افراد علاقه‌مند به بارداری در سال‌های آینده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین دلایل استفاده از این روش عبارتند از:

استفاده از رویان ها در صورت شکست آی وی اف

معمولاً در روش آی وی اف یا لقاح مصنوعی، بیش از یک رویان حاصل می‌شود که به توصیه پزشک، مابقی رویان‌ها برای استفاده در آینده فریز می‌گردد. بنابراین درصورت شکست خوردن اولین مرحله آی‌وی‌اف می‌توان بدون نیاز به انجام مجدد عمل پانکچر یا تخمک‌کشی، از جنین‌های فریز شده برای تکرار درمان ناباروی استفاده نمود که هزینه کمتری را برای زوج به دنبال می‌آورد.

لازم به ذکر است که امکان انتقال بیش از یک رویان تازه به رحم نیز در حین آی وی اف وجود دارد؛ اما این امر موجب بروز برخی مشکلات و خطرات ازجمله خطر بارداری چندقلو می‌شود که در این صورت فریز جنین بهترین راه‌حل پیش‌رو می‌باشد.

بیشتر بخوانید: چه دلایلی باعث آی وی اف ناموفق می شود؟

استفاده مجدد از رویان ها

استفاده از رویان منجمد، صرفاً درصورت شکست نخستین درمان آی وی اف کاربرد ندارد؛ بلکه گاهی باوجود موفقیت‌آمیز بودن اولین انتقال جنین نیز، استفاده از جنین‌های فریز شده مدنظر زوج‌ها قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر، درصورتی که زوج پس از باروری موفق خود طی سال‌های آتی تصمیم به فرزندآوری مجدد داشته باشند و این‌بار نیز مجبور به استفاده از روش‌های درمان ناباروری شوند، رویان‌های سابق به کمک آن‌ها می‌آید.

لازم به ذکر است که جنین‌ فریز شده را می‌توان به مدت زیادی سالم و آماده نگه داشت و همین امر، فرصت باروری در فواصل زمانی زیاد را نیز برای زوجین فراهم می‌سازد.

بررسی ژنتیکی رویان ها

بررسی ژنتیکی رویان‌ها امری است که به‌خوبی، مشکلات خاص جنین را مشخص می‌کند و از تولد فرزند دارای بیماری و نقص‌های خاص جلوگیری به عمل می‌آورد. گاهی در همان روزهای اول انجام لقاح آزمایشگاهی، تست‌های ژنتیکی نظیر PGD (تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی) و PGS (غربال‌گری ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی) انجام می‌شود و نتیجه آن‌ها اعلام می‌گردد.

اما برخی اوقات به دلیل پیچیده بودن تست ژنتیک و طولانی‌شدن نتیجه آن، می‌توان رویان‌ها را فریز کرد و پس از اطمینان از فقدان هرگونه مشکل ژنتیکی، نسبت به انتقال جنین فریز شده اقدام نمود.

بیشتر بخوانید: روش pgd؛ بهترین روش تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

عدم آمادگی رحم برای دریافت جنین

در برخی موارد پس از عمل پانکچر و انجام لقاح در آزمایشگاه، رحم هنوز آمادگی دریافت جنین را ندارد و احتمال شکست درمان در این زمان بالا است؛ لذا منجمد کردن رویان‌ها کمک می‌کند که پس از تقویت رحم و کسب آمادگی لازم، انتقال جنین انجام گیرد.

درواقع، گاهی اوقات داروهای محرک تخمک‌گذاری زمینه لانه‌گزینی را برای رحم فراهم نمی‌کند و لازم است با این روش که تحت‌عنوان «انجماد همه» شناخته می‌شود، تمام رویان‌ها فریز گردد. بدین ترتیب پس از ۱ الی ۲ ماه و با شکل‌گیری و ترمیم مجدد آندومتر، رویان به رحم انتقال می‌یابد و گاهی نیز از داروهای هورمونی برای تقویت بیشتر آندومتر استفاده می‌شود.

فریز جنین برای اهدا

گاهی یک زوج که تحت درمان قرار می‌گیرند، صاحب تعداد زیادی رویان در طول چرخه درمان می‌شوند که نیازی به همه آن‌ها ندارند و حتی در صورت بارداری مجدد در آینده، تعدادی از جنین‌ها همچنان بلااستفاده باقی می‌مانند. در چنین شرایطی با فریز جنین و نگهداری از آن در بانک جنین اهدایی، می‌توان آن‌ها را به زوج‌های ناباروری که خودشان قادر به تولید جنین _به دلیل ضعف اسپرم یا تخمک_ نیستند، اهدا کرد.

باید دانست که برای اهدای جنین، کیفیت بالای اسپرم و تخمک اهداکننده اهمیت زیادی دارد. همچنین گاهی یک زوج صرفاً با هدف اهدای جنین به زوج‌های نابارور اقدام به تخمک‌کشی و لقاح آزمایشگاهی می‌نمایند و از جنین‌های تشکیل‌شده برای بارداری خود استفاده نمی‌کنند. لازم به ذکر است، می‌توان با در نظر گرفتن ویژگی‌های ظاهری دریافت‌کننده و اهداکننده، مناسب‌ترین جنین را به زوج‌های نابارور اهدا نمود.

کمبود ذخیره تخمدان

اگرچه ذخیره تخمدان پایین به تنهایی موجب ناباروری نمی‌شود، اما کمبود ذخیره تخمدانی همراه با مشکلات اسپرم و اختلالات رحم و لوله‌های فالوپ، احتمال ناباروری را بسیار افزایش می‌دهد. بدین ترتیب، زوج‌هایی که با خطر کمبود ذخیره تخمدان در سنین پایین مواجه هستند و قصد فرزندآوری در سال‌های آینده را دارند، می‌توانند پیش از وقوع یائسگی زودرس خانم، اقدام به تخمک‌کشی و تشکیل جنین در آزمایشگاه نمایند و خود تخمک‌ها یا رویان‌های حاصل از لقاح تخمک و اسپرم را برای بارداری‌های آینده منجمد کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : raadinahealth.com

نشانه های انتقال جنین موفق چیست؟

ازجمله نشانه های انتقال جنین موفق می توان به تغییر در ترشحات واژن، لکه بینی لانه گزینی، نداشتن خونریزی قاعدگی و ... اشاره کرد.

نشانه های انتقال جنین موفق چیست؟

تلاش برای باردار شدن بوسیله روش های کمک باروری می تواند برای والدین از نظر روحی بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. بعد از اتمام انتقال جنین به درون رحم، مادر هر روز در بدن خود به دنبال نشانه های انتقال جنین موفق می گردد. برای کاهش استرس شما در اینباره قصد داریم تا در این مقاله نشانه های انتقال جنین موفق را برایتان شرح دهیم.

نشانه های انتقال جنین موفق

اگر انتقال جنین انجام داده اید، احتمالا هر روز در بدن خود به دنبال نشانه هایی همچون حالت تهوع، خارش و حساسیت سینه ها و ... این ها می تواند اضطراب و استرس زیادی را برایتان ایجاد کند و احتمالا از خود بپرسید که آیا این علائم می تواند نشانه های انتقال جنین موفق و مساوی با آزمایش بارداری مثبت باشد؟

اگر بخواهیم صادقانه به شما پاسخ دهیم باید بگوییم که اگرچه برخی از این علائم ممکن است دلالت بر نشانه های انتقال جنین موفق داشته باشد، اما در برخی موارد نیز ممکن است مربوط به داروهای باروری و سایر داروهایی باشد که برای باردار شدن استفاده می کنید.

در هفته اول بعد از انتقال جنین نشانه حاملگی چیست؟

دکتر Tanmoy Mukherjee، متخصص تولید مثل و ناباروری می گوید: "به طور کلی، هیچ علامت خاصی وجود ندارد که نشان دهنده انتقال جنین موفقیت آمیز در هفته اول باشد."

دلیل آن این است که استروژن و پروژسترون که معمولاً قبل از انتقال جنین مصرف می شوند و هورمون پروژسترون مصرف شده پس از انتقال می تواند علائمی همچون نفخ شکم، حساسیت پستان ها و ترشحات بارداری را ایجاد کند.

با این حال بسیاری از زنان هنوز به دنبال هر علامت مثبتی را که ممکن است نشان دهنده نشانه های انتقال جنین موفق باشد در بدن خود می گردند. برخی از نشانه های انتقال جنین موفق شامل:

1. خونریزی یا لکه بینی

خونریزی خفیف یا لکه بینی اغلب اولین نشانه بارداری (لانه گزینی موفق) است. لکه بینی در لباس زیر یا روی دستمال توالت هنگام پاک کردن خود می تواند نشان دهنده لانه گزینی سلول تخم باشد، به این معنی که جنین در پوشش دیواره رحم کاشته شده است.

متخصصان می گوید که برخی از لکه های بینی ها یک هفته پس از انتقال جنین ممکن است نشانه خوبی باشد. بعلاوه خونریزی زیاد نشانه ای نگران کننده است که احتمالا لانه گزینی صورت نگرفته است.

به علاوه لکه بینی نیز در هنگام مصرف داروهای هورمونی مانند داروهای پروژسترون در طی 2 هفته پس از انتقال جنین، یک اتفاق معمول است که هیچ ارتباطی به باردار شدن ندارد.

به احتمال زیاد پزشک شما را توصیه به ادامه مصرف شیاف پروژسترون می کند تا به بدن شما کمک کند همان مقدار هورمون را در هفته های اولیه بارداری تولید کند. زیرا مطالعات نشان داده که کمبودن پروژسترون مانع از لانه گزینی موفق می شود.

2. دل درد پریودی

احساس دل درد پریودی هم ممکن است یکی از اولین نشانه های انتقال جنین موفق باشد و هم می تواند نشانه ای از نزدیک بودن قاعدگیتان باشد.اما قبل از اقدام به انجام آزمایش بارداری به یاد داشته باشید طبق انجمن ملی ناباروری، دل درد پریودی خفیف نیز می تواند مربوط به داروهای پروژسترونی باشد که در طی 2 هفته بعد از انتقال جنین مصرف می کنید. بعلاوه در برخی از خانم ها دل درد پریودی خفیف می تواند بلافاصله پس از هر روش مداخله لگنی ایجاد شود.

3. حساسیت پستان ها

یکی از علائم اولیه بارداری، برای برخی از زنان حساسیت پستان ها و سینه درد است. اگر سینه های شما متورم شده یا در لمس دردناک باشد این مورد نیز می تواند نشانه های انتقال جنین موفق باشد.

البته لازم به ذکر است که حساسیت پستان ها در همه موارد از نشانه های انتقال جنین موفق نیست، متخصصان زنان می گوید حساسیت پستان ممکن است به دلیل تأثیر هورمون های بارداری باشد. پس همانطور که گفته شد درد و حساسیت پستان نیز می تواند یکی از عوارض جانبی داروی هورمونی باشد که در طی انتظار 2 هفته بعد از انتقال جنین مصرف می کنید.

4. احساس خستگی

به نظر می رسد احساس کسالت و خستگی از روز اول حاملگی تا زایمان و حتی بعد از آن! بخشی طبیعی از روند بارداری است. اما ممکن است اوایل بارداری همراه با افزایش سطح پروژسترون، احساس خواب آلودگی و خستگی زیادی را تجربه کنید.

به طور کلی اگرچه خستگی شدید می تواند انتقال موفقیت آمیز جنین را نشان دهد اما در عین حال می تواند فقط یک عارضه جانبی ناشی از داروهای مختلف باروری باشد که مصرف می کنید.

شایعترین علت خستگیتان در این روزها، افزایش سطح هورمون پروژسترون است. منشا این افزایش هورمون می تواند خود بارداری یا داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد.

5. حالت تهوع

حالت تهوع یا تهوع صبحگاهی به طور معمول در ماه دوم بارداری شروع می شود، بنابراین لزوماً علامتی نیست که در 2 هفته پس از انتقال جنین آن را مشاهده کنید. در حقیقت بسیاری از زنانی که خیلی زود به این علامت مبتلا می شوند، حدود 2 هفته پس از موعد قاعدگی ممکن است به خود تلقین کرده و یا به مشکل معده دچار شده باشند. با این حال ، اگر تهوع یا استفراغ در طی هفته های بعد از انتقال جنین دارید آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

6. نفخ شکم

می توانید افزایش میزان پروژسترون را دلیل اصلی ایجاد نفخ شکم خود بدانید. وقتی این هورمون در بدن افزایش می یابد، مانند زمانی که باردار هستید یا داروهای باروری مصرف می کنید، می تواند حرکات دستگاه گوارش را کند کرده و احساس نفخ بیش از حد معمول را ایجاد کند.

7. تغییر در ترشحات واژن

اگر پزشک شما برایتان شیاف پروژسترون تجویز کرده باشد، ممکن است تغییراتی در ترشحات واژن خود مشاهده کنید که هیچ ارتباطی با نشانه های انتقال جنین موفق ندارد. سوزش، خارش و عفونت های مخمری از عوارض جانبی استفاده از کپسول واژن یا شیاف های واژینال است. در عین حال افزایش ترشحات واژن نیز می تواند از نشانه های انتقال جنین موفق باشد. اگر این تغییرات در نتیجه انتقال موفقیت آمیز جنین و در نهایت آزمایش مثبت بارداری باشد، ممکن است در هفته های اولیه بارداری متوجه ترشحات سفید که بوی ملایمی دارد شوید.

6. تکرر ادرار

احساس مکرر پر بودن مثانه خصوصا در اواخر شب و افزایش نیاز به دستشویی رفتن می تواند از نشانه های اوایل بارداری باشد. حتی بعضی از خانم ها قبل از موعد مقرر قاعدگی احساس تکرر ادرار را تجربه می کنند. اما به احتمال زیاد این علامتی است که آن را بعد از موعد قاعدگی تجربه خواهید کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : niniplus.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب