بوسپیراکس 5 چیست

بوسپیراکس 5 چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

بوسپیراکس 5 چیست را از این سایت دریافت کنید.

داروی بوسپیرون چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف بوسپیرون – مجله سلامت دکترتو

نام رایج دارو: بوسپیرون – Buspirone اسامی تجاری دارو: بوسپر بوسپیرون چیست و چه کاربردی دارد؟ این دارو برای درمان اضطراب استفاده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به روشنی فکر کنید و آرام و راحت باشید و کمتر احساس نگرانی کنید. همچنین ممکن است این دارو به کاهش خجالتی بودن یا زودرنج […]

صفحه اصلی دارو

داروی بوسپیرون چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف بوسپیرون

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی بوسپیرون چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف بوسپیرون

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| تاریخ انتشار: 2 اسفند 1397

| آخرین به‌روزرسانی: 24 دی 1400

| تعداد نظرات:143

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نام رایج دارو: بوسپیرون – Buspironeاسامی تجاری دارو: بوسپر

بوسپیرون چیست و چه کاربردی دارد؟

این دارو برای درمان اضطراب استفاده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به روشنی فکر کنید و آرام و راحت باشید و کمتر احساس نگرانی کنید. همچنین ممکن است این دارو به کاهش خجالتی بودن یا زودرنج بودن نیز کمک کند و عوارض این بیماری‌ها مانند مشکلات خواب، عرق کردن و تپش قلب را کنترل کند.

عملکرد داروی بوسپیرون

داروی بوسپیرون با تاثیر بر برخی مواد طبیعی در مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی) برای درمان اختلال اضطراب به کار می‌رود.

نحوه مصرف بوسپیرون و دوز مصرفی

این دارو به صورت دهانی و به طور معمول ۲ یا ۳ بار در روز یا طبق تجویز پزشک مصرف می‌شود. شما می‌توانید این دارو را همراه با غذا یا بدون آن بخورید اما حتما یکی را انتخاب کنید تا میزان جذب دارو همواره ثابت بماند. داروی بوسپیرون را به صورت قرص دریافت می‌کنید که می‌توانید برای رسیدن به دوز تجویزی آن را نصف کنید. برای استفاده به اندازه میزان دوز تجویزی با دکتر داروخانه مشورت کنید.

همراه با این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید گریپ فروت احتمال عوارض جانبی این دارو را بالا می‌برد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

دوز مصرف داروی بوسپیرون به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان و سایر داروها بستگی دارد. برای تاثیرگذاری بهتر این دارو، آن را به موقع مصرف کنید. در ابتدای شروع به مصرف این دارو کردید، نشانه‌های اضطراب (مانند بی‌قراری) شاید بعضی اوقات قبل از بهبودی، بدتر شوند. تاثیرگذاری کامل دارو ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اضطراب یا دیگر اختلالات روانی تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

مشاوره با روانپزشکان

دکترِتو شروع نوبت‌گیری

عوارض جانبی بوسپیرون

مصرف بوسپیرون ممکن است منجر به عوارضی مانند سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، تهوع، نگرانی، بی‌قراری، تاری دید، خستگی و مشکلات خواب شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

درصورتی که پزشک داروی بوسپیرون را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی بوسپیرون را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. به ندرت کسانی که از این دارو استفاده می‌کنند دچار ناهنجاری‌های حرکتی مانند لرزش، گرفتگی عضلانی، ناهنجاری صورتی، حرکات و پرش سریع یا دیسکینزی خفیف شده‌اند. در بعضی موارد این ناهنجاری‌ها ممکن است دائمی باشد. اگر دچار هرگونه مشکلات حرکتی و عدم کنترل بر بدن (مخصوصا صورت، دهان، زبان، دست و پاها) شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

اگر عوارض جانبی خطرناکی مانند خونریزی و کبودی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و تپش قلب را تجربه کردید، هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی بوسپیرون نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف بوسپیرون

اگر به داروی بوسپیرون حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروی بوسپیرون ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

این دارو در برخی شرایط خاص پزشکی نباید استفاده شود. اگر مشکلات کلیوی یا مشکلات کبدی دارید، قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. قبل از مصرف بوسپیرون در مورد سوابق پزشکی خود مخصوصاْ سابقه اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی و بیماری پارکینسون را به پزشک اطلاع دهید.

داروی بوسپیرون ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف بوسپیرون از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

اگر از دیگر داروهای ضداضطراب استفاده می‌کنید، جز در موارد دستور پزشک آن‌ها را یک‌باره قطع نکنید. بوسپیرون از عوارض ترک یک‌باره دیگر داروهای اضطراب جلوگیری نمی‌کند و بهتر است دوز مصرفی‌تان را در در زمان شروع درمان با بوسپیرون کاهش دهید. اگر عوارض قطع دارو را درخود احساس کردید، در اولین فرصت با پزشکتان تماس بگیرید.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی بوسپیرون را استفاده کنید و اگر حامله هستید یا قصد حاملگی دارید قبل از مصرف این دارو این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید و درمورد مزایا و خطرات آن مشورت بگیرید.

تاثیر این دارو بر شیر مادر و انتقال آن به نوزاد مشخص نیست. با این وجود، داروهای مشابه از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا می‌کنند و ممکن است تاثیرات ناخواسته‌ای بر او بگذارد. قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

بوسپیرون : موارد مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی، مصرف در بارداری

بوسپیرون به درمان علایم اضطراب مانند ترس، تنش، تحریک پذیری، سر گیجه، تپش قلب و سایر علائم فیزیکی کمک می کند.

بوسپیرون

خواب آورهای آرامبخش ،وضد جنون ها

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟

! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی

بوسپیرون چیست؟

بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است. در بیماری اضطراب هورمون ها و مواد شیمیایی مغز از حالت تعادل خارج شده اند که بوسپیرون به بازگشت این تعادل کمک می کند.

این دارو به درمان علایم اضطراب مانند ترس، تنش، تحریک پذیری، سر گیجه، تپش قلب و سایر علائم فیزیکی کمک می کند.

بوسپیرون داروی ضد روان پریشی یا آنتی سایکوتیک نیست و نباید به جای دارو های تجویز شده برای اختلالات سایکوتیک استفاده شود.

هشدار

اگر در 14 روز گذشته دارو های زیر را مصرف کرده اید نباید از بوسپیرون استفاده کنید:

ایزوکربوکسازید، لینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رازاژیلین، سلژیلین، ترنیل سیپرومین،

قبل از استفاده بوسپیرون

-اگر به بوسپیرون آلرژی دارید نباید آن را استفاده کنید.

-اگر مشکل کبدی یا کلیوی دارید برای اینکه دارو آسیبی به شما نزدن در این مورد به پزشک خود اطلاع دهید تا تنظیم دوز انجام شود.

-انتظار نمی رود که بوسپیرون به جنین آسیب بزند، اما هم چنان اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید به پزشک خود اطلاع دهید.

-اطلاعاتی راجع به این که بوسپیرون وارد شیر مادر می شود یا خیر وجود ندارد، با این وجود هم چنان اگر در دوران شیر دهی هستید به پزشک خود اطلاع بدهید.

-بوسپیرون برای استفاده در افراد زیر 18 سال توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید نشده است اما در برخی کودکان و نوجوانان با دوز مناسب و کنترل کامل پزشکی تجویز شده است.

نحوه مصرف بوسپیرون

-بوسپیرون را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشکتان ممکن است در زمان های مختلف دوز مصرفی شما را کم یا زیاد کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. به هیچ وجه دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا مدت زمان طولانی تر مصرف نکنید.

-می توانید بوسپیرون را با غذا یا بدون غذا استفاده کنید.

-برخی قرص های بوسپیرون درجه بندی شده اند تا در صورت تجویز پزشک بتوان آن ها را به 2 یا 3 قسمت شکست و در هر بار مصرف دوز کمتری از دارو را دریافت کرد. اگر قرصی به شکل نا مساوی شکسته باشد، و تکه مورد نظر خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد نباید آن را استفاده کرد. به دقت از دستور پزشک برای میزان مصرفی در هر دوز پیروی کنید.

-برخی قرص های ضد اضطراب در صورتی ک یک باره قطع شوند می توانند علایم ترک ظاهر کنند، لذا اگر بخواهید داروی خود را به بوسپیرون تغییر دهید باید به مرور دوز آن را کم کنید خصوصا اگر مدت زمان زیادی دارو قبلی را استفاده می کردید.

-قبل از انجام آزمایش های پزشکی باید با پزشک خود و مسئول آزمایشگاه صحبت کنید، بوسپیرون می تواند در نتیجه برخی تست ها اشتباه ایجاد کند، در این صورت لازم است 48 ساعت قبل از آزمایش مصرف بوسپیرون را قطع کنید.

-بوسپیرون باید در دمای اتاق و به دور از نور، گرما و رطوبت نگهداری شود.

-در صورتی که یک دوز بوسپیرون را فراموش کردید، در اولین فرصت آن را مصرف کنید مگر اینکه خیلی نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی باشد، به هیچ وجه برای جبران دوز از دست رفته داروی بیشتر مصرف نکنید.

پرهیز

-بوسپیرون می تواند واکنش شما را کند کند، یا در تفکر شما اختلال ایجاد نماید، در صورت انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، مانند رانندگی لازم است مراقب باشید.

-مصرف الکل می تواند عوارض جانبی بوسپیرون را تشدید کند.

-مصرف گریپ فروت و آب میوه گریپ فروت با بوسپیرون تداخل دارد و نباید هم زمان مصرف شود.

عوارض جانبی بوسپیرون

عوارض شایع بوسپیرون شامل:

-سردرد

-سرگیجه و خواب آلودگی

-مشکلات خواب و بی خوابی

-حالت تهوع، ناراحتی معده

-احساس عصبی بودن یا هیجان داشتن می باشد.

در صورت بروز هر کدام از علایم زیر سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

-درد قفسه سینه -تنگی نفس

-احساس سبکی سر، مانند احساس قبل از بیهوش شدن

-علایم واکنش های آلرژیک مانند کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

تداخلات با سایر دارو ها

-مصرف دارو هایی که شما را آرام یا خواب آلود می کند همراه با بوسپیرون می تواند باعث کند شدن تنفس و مشکلات دیگر شود، لذا قبل از تجویز بوسپیرون مصرف هر کدام از این داروها به پزشکتان اطلاع بدهید:

-قرص خواب -شل کننده عضلات

-سایر دارو های ضد اضطراب

-دارو های ضد افسردگی

-دارو های ضد صرع

-دارو های ضد درد مخدری مانند کدئین و مورفین

اطلاعات تخصصی

اطلاعات تخصصی موارد مصرف بوسپیرون

در کنترل کوتاه مدت اختلالات اضطرابی دوز شروع اولیه 5 میلی گرم دو تا سه بار در روز است. افزایش دوز به میزان 5 میلی گرم هر دو سه روز یکبار در صورت نیاز انجام می شود. حداکثر دوز توصیه شده روزانه 60-45 میلی گرم در دوزهای منقسم است.

مکانیسم اثر بوسپیرون

*-ناشناخته

- تمایل شدید به گیرنده های 5-HT1A و 5-HT2A سروتونینی

- تمایل متوسط به گیرنده های D2 دوپامینی

- بدون تمایل به گیرنده های گابای بنزودیازپینی

- بدون اثرات ضدتشنج، شل کننده عضلانی یا خواب آور

فارماکوکینتیک بوسپیرون

*جذب: سریع و کامل

فراهمی زیستی: 1% (به علت عبور اول کبدی قابل توجه؛ افزایش در صورت مصرف با غذا)

شروع اثر: 4-2 هفته (اثرات ضداضطراب)

پیک پلاسمایی: 90-40 دقیقه

اتصال به پروتئین: 86%

متابولیسم: اکسیداسیون کبدی (اولیه توسط CYP3A4 به چندین متابولیت مانند متابولیت فعال 1-پیریمیدینیل پیپرازین) (عبور اول کبدی قابل توجه)

نیمه عمر: 3-2 ساعت (افزایش در نارسایی کلیوی یا کبدی)

دفع: ادرار (63-29% عمدتا به صورت متابولیت) ، مدفوع (38-18%)

عوارض جانبی بوسپیرون

*عوارض شایع (%10<):

سیستم اعصاب مرکزی: سرگیجه

عوارض نسبتا شایع (%10-1):

قلبی عروقی: درد قفسه سینه

سیستم اعصاب مرکزی: خواب آلودگی، سردرد، عصبانیت، گیجی، هیجان، کرختی، فوران خشم، خواب آشفته، آتاکسی، خواب رفتگی اندام

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darooyab.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب