هر یک کیلو برنج برای چند نفر استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

هر یک کیلو برنج برای چند نفر است را از این سایت دریافت کنید.

هر کیلو برنج برای چند نفر

چند پیمانه برنج برای چه تعداد مشخصی از مهمان‌ها کافی است؟ تخمین هر کیلو برنج برای چند نفر مناسب است و برنج برای هر نفر را بخوانید

آموزش آشپزی

هر کیلو برنج برای چند نفر ؛ با خیال راحت مهمانی برگزار کنید

00/08/14ارسال شده توسط صبا سعادت‌جو

14 فروردین

تا به حال شده بخواهید مهمانی بزرگ یا حتی کوچکی برگزار کنید و ندانید چقدر برنج بپزید که کم یا زیاد نباشد؟ تمیز کردن خانه و آمادگی برای پذیرایی یک طرف، استرس و نگرانی از اینکه چقدر غذا تهیه کنید تا همه راضی و خوشحال از سر میز بلند شوند هم یک طرف. اکثر افراد نمی‌دانند واقعا چقدر یا چند پیمانه برنج برای تعداد مشخصی از مهمان‌ها کافی است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله‌ای بنویسیم و یک بار برای همیشه بگوییم هر کیلو برنج برای چند نفر کافی است.

چرا هر کیلو برنج برای چند نفر مهم است؟

احتمالا هیچ‌چیز بدتر از این نیست که در یک مهمانی بزرگ یا حتی دورهمی‌های خانوادگی برنج کم بیاید و با عذرخواهی و درست کردن یک غذای سریع‌السیر و جایگزین بخواهید اشتباهتان را جبران کنید. از طرفی این که برنج آنقدر زیاد باشد که بعد از مهمانی تا چند روز آن را گرم کنید و بخورید، هم اسراف است و هم برای سلامتی خوب نیست. پس باید بدانید چقدر برنج بپزید تا همه چیز مطابق میلتان پیش برود و مهمانی به بهترین شکل برگزار شود. پس مقدار برنج بر هر نفر همان چیزی است که باید به طور دقیق بدانید.

بیشتر بدانید : انواع دستور پخت برنج ایرانی

روش مصرف هر کیلوگرم برنج

اگر بخواهیم صادق باشیم، فرمول خاصی وجود ندارد که بگوییم یک کیلو برنج برای چند نفر کافی است و مقدار برنج برای هر نفر دقیقا چقدر است. چون افراد با توجه به اشتهایی که دارند ممکن است مقدار برنج مصرفی‌شان با دیگران فرق داشته باشد. یکی کم‌غذا باشد، یکی بیشتر از یک پیمانه برنج بخورد و شاید کسی اصلا برنج نخورد!

اما برای اینکه یه قانون کلی وضع کنیم و با توجه به آن پیش برویم، باید کمی با اعداد و ارقام سر و کله بزنیم. هر پیمانه پلوپز که همه یکی از آن را در خانه دارید، حدود ۱۵۰ گرم برنج را در خودش جای می‌دهد. با این حساب می‌توانیم بگوییم هر کیلوگرم برنج یعنی هفت تا هشت پیمانه برنج. اغلب مقدار برنج برای هر نفر یک پیمانه سرخالی پلوپز است.

پس با یک حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه‌گیری کرد که هر کیلوگرم برنج برای هفت تا هشت نفر مناسب است. اما همان‌طور که قبلا گفتیم این یک روش کلی بین ما ایرانی‌هاست و در نهایت این شما هستید که با توجه به شرایط و تعداد مهمان‌ها باید مقدار مناسب برنج را تخمین بزنید.

با یک مثال بهتر توضیح می‌دهیم. گفتیم که هر کیلو برنج ایرانی برای هفت تا هشت نفر کافی است. اگر مقدار نهایی را هشت نفر در نظر بگیریم، پس اگر ۲۰ نفر مهمان داشته باشید، مقدار برنج برای ۲۰ نفر، ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم است.

خرید برنج طارم محلی فریدونکنار

مقدار مصرف برنج‌های مختلف

در حال حاضر در کشور ما دو نوع برنج بیشتر از بقیه مصرف می‌شود. برنج ایرانی که بهترین نوع برنج است و برنج هندی یا پاکستانی که باب میل عده‌ای دیگر است. احتمالا تجربه پخت یا استفاده از برنج هندی را داشته‌اید. این برنج قد می‌کشد و بعد از دم کشیدن حجم بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل باید هنگام اندازه‌گیری برنج هندی به این مسئله توجه کنید. با این حساب می‌توانیم بگوییم هر کیلو برنج هندی برای ۱۰ تا ۱۲ نفر کافی است.

اما برنج ایرانی به دلیل نژاد و نوع طبخی که دارد، متفاوت از برنج هندی است. نیازی به گفتن نیست که برنج ایرانی بسیار با کیفیت‌تر و بهتر از برنج هندی یا پاکستانی است و عطر و طعم بسیار بهتری دارد. اما این برنج به اندازه برنج هندی قد نمی‌کشد و افزایش حجم ندارد. پس همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هر کیلوگرم برنج ایرانی برای هفت تا هشت نفر مناسب است.

دو مدل پرطرفدار برنج ایرانی

ممکن است در این میان سوال بپرسید کدام برنج ایرانی بهتر است؟ در میان برنج های مختلف، اسم دو نوع برنج بیشتر به گوش می خورد؛ برنج هاشمی اعلاء و برنج طارم هاشمی. این دو مدل از نظر عطر و طعم بسیار لذیذ و پرطرفدار هستند و در میان خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای دارند. اگر شما هم دوست داردی خرید برنج هاشمی اعلاء را تجربه کنید با مراجعه به صفحه محصول این برنج را در اندازه دلخواه به راحتی می توانید انتخاب کنید. همچنین قیمت برنج نیز کاملا مشخص است. در قسمت خرید برنج طارم هاشمی هم قیمت و هم ویژگی آن بیان شده است تا شما با اطلاعات کامل اقدام به خرید کنید.

حتما بخوانید: طرز پخت برنج طارم

برنج ساده یا چلوکباب یا پلو مخلوط

یکی دیگر از نکاتی که برای مقدار برنج برای هر نفر باید در نظر بگیرید، نوع غذایی است که قرار است بپزید. اگر برنج ساده می‌پزید، فرمول بالا درست است. اما اگر قرار است برنج را به صورت مخلوط (لوبیا پلو، باقالی پلو) با مواد دیگری طبخ کنید یا برنج را با خورشت یا با غذای دیگری مثل کباب سرو کنید، باید مقدار برنج برای هر نفر را کمتر در نظر بگیرید. مثلا اگر قرار است لوبیا پلو درست کنید، هر کیلو برنج برای ۱۰ تا ۱۲ نفر کافی است.

رژیم غذایی، سن و جنسیت هنگام مصرف برنج

همان‌طور که واضح است، آسیایی‌ها خیلی بیشتر از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برنج می‌خورند. در ایران برای هر نفر ۱۵۰ گرم برنج، اما در اروپا برای هر نفر ۵۰ تا ۶۰ گرم برنج پخته می‌شود. ضمن اینکه در کشورهای غیرآسیایی برنج غذای هرروزه افراد نیست. علاوه بر محل جغرافیایی و عادات غذایی، سن و جنسیت هم در تخمین مقدار برنج برای هر نفر تأثیرگذار است. یک کودک یا یک نوجوان به اندازه یک فرد جوان یا میانسال غذا نمی‌خورد. خوراک یک فرد مسن هم به اندازه یک فرد نوجوان نیست.

کودکان و نوجوانان به دلیل شرایط فیزیکی و رشدی که دارند معمولا بیشتر غذا می‌خورند. اما با بالا رفتن سن، باید به سلامتی و تناسب اندام اهمیت بیشتری داد و مقدار برنج و کربوهیدارت را کم‌تر کرد. برای یک نوجوان معمولا یک و نیم پیمانه برنج در نظر بگیرید و برای افراد میانسال و مسن یک تا نیم پیمانه! جنسیت هم نکته مهم دیگری است که هنگام محاسبه برنج برای هر نفر یا تخمین اینکه هر کیلو برنج برای چند نفر مناسب است، باید در نظر گرفته شود. آقایان در مقایسه با خانم‌ها بیشتر غذا می‌خورند و هنگام طبخ برنج باید به این نکته دقت کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : cavishfood.com

یک کیلو برنج برای چند نفر است

یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافی است؟ چند پیمانه برنج درست کنید تا در مهمانی­ ها با مشکل کمبود مواجه نشوید؟ هنگام پیمانه کردن برنج برای پخت به

ترفند

یک کیلو برنج برای چند نفر است

۱۳ دی ۱۳۹۷ توسط مواد غذایی خوشبخت ۲۳ نظر 417711 نمایش

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترفند

یک کیلو برنج برای چند نفر است

۱۳ دی ۱۳۹۷ توسط مواد غذایی خوشبخت در ترفند

یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافی است؟ چند پیمانه برنج درست کنید تا در مهمانی­ ها با مشکل کمبود مواجه نشوید؟ هنگام پیمانه کردن برنج برای پخت به چه نکاتی باید دقت کنید؟ اکثر خانم­ های خانه دار اطلاعات درستی درباره­ ی میزان صحیح برنجی که باید برای تعداد نفرات خاصی تهیه شود ندارند و همین امر سبب می­ شود در میهمانی­ ها و یا مراسماتی که نیاز به پخت حجم بیشتری از برنج می­ باشد دچار مشکل شوند. این که یک آشپز بداند برای هر نفر چقدر برنج باید بپزد یک پوئن مثبت به شمار می­ رود. ممکن است برنج کم بیاید و همه به قدر کافی نخورند و یا برعکس مقدار زیادی اضافه بیاید و منجر به اصراف شود. این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کفایت می­ کند بستگی به شرایط بسیاری مانند نوع برنج، غذاهای همراه، اشتهای افراد و حتی منطقه دارد و باید به تمامی این نکات توجه شود.

در ادامه توضیح خواهیم داد که یک کیلوگرم برنج را می­توان برای چند نفر تهیه نمود بدون آنکه برنج کم یا زیاد باشد.

یک کیلوگرم برنج جوابگوی چند نفر است ؟

به طور کلی هر پیمانه­ ی سرخالی برنج (پیمانه پلوپز) حدود ۱۵۰ گرم وزن دارد. با این حساب می­توان گفت یک کیلو گرم برنج حدود هفت پیمانه­ ی پلوپز می­ باشد. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن هیچ مساله ­ی جانبی برنج را پیمانه کنیم باید بگوییم چون هر پیمانه­ ی پلوپز برای یک نفر کافی است پس یک کیلوگرم برنج حدودا برای هفت الی هشت نفر پاسخگو می­ باشد. اما این یک قاعده­ ی کلی است و همانطور که گفتیم شرایط دیگری نیز در پیمانه کردن برنج اهمیت دارد. این شرایط عبارتند از :

نوع برنج: هنگام اندازه زدن برنج باید به نوع آن توجه کنید. اگر از برنج هندی استفاده می­ کنید باید به این نکته دقت کنید که برنج­ هندی بیشتر قد می­ کشد و پس از پخت حجم آنها افزایش می­ یابد و یا به اصطلاح عامیانه ری می­ کنند، از این رو می­ توان گفت یک کیلوگرم برنج هندی برای حداقل ۱۰ نفر می­ تواند کافی باشد. اما در مورد برنج ایرانی قضیه کمی فرق می­ کند. برنج ایرانی از نظر طعم و کیفیت بالاتر از برنج هندی است اما خیلی قد نمی­کشد و ری ندارد از این رو هنگام استفاده از برنج ایرانی عقل حکم می­کند هر پیمانه را برای یک نفر در نظر بگیرید. بنابراین هر یک کیلوگرم برنج ایرانی برای هفت یا نهایتا هشت نفر کافی است.

غذایی که با برنج سرو می­ شود: اگر قرار است که برنج به همراه یک نوع خورش سرو شود پس برنج غذای اصلی محسوب می­ شود و باید همان یک پیمانه برای یک نفر را در نظر گرفت اما چنان چه در کنار این غذا، غذاهای دیگری نیز وجود دارد و یا اینکه پلو را می ­خواهید با کباب سرو کنید قضیه کمی فرق می­ کند زیرا در اینصورت برنج به مقدار کمتری خورده می­شود و یک کیلوگرم برنج حتی شاید برای ده الی دوازده نفر نیز کافی باشد. (خیلی از افراد دوست دارند کباب را با نان میل کنند نه با برنج)

منطقه ­ای که برنج در آن پخت می­شود: بله تعجب نکنید منطقه نیز در پیمانه برنج مهم است. به عنوان مثال این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است در اروپا و آسیا متفاوت است. از آنجا که برنج در سبد غذایی مردم اروپا چندان پررنگ نیست آنها برای هر نفر ۶۰ گرم برنج را کافی می­ دانند و این یعنی در اروپا یک کیلوگرم برنج برای ۱۵ تا ۱۸ نفر کافی است.

سن و جنسیت افراد: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی پیمانه برنج سن افراد است. به طور قطع میزان خوراک یک نوجوان و یک شخص مسن یکسان نیست. برای هر نوجوان در حال رشد حدودا یک و نیم پیمانه پلوپز باید در نظر گرفت و برای افراد میانسال و مسن این مقدار می­ تواند حتی به نصف پیمانه نیز کاهش بیابد. پس می­توان گفت یک کیلوگرم برنج برای حدود پنج نوجوان کافی است. جنسیت نیز تاثیرگذار است. زیرا معمولا اشتهای آقایان میزان غذایی که می­خورند خیلی بیشتر از خانم­ ها می­ باشد.

اشتها: اگر می­ خواهید برای یک مهمانی برنج طبخ کنید باید به اشتهای افراد حاضر در مهمانی نیز توجه داشته باشید. چنان چه با افرادی خوش اشتها سر و کار دارید و بشقاب­های خود را لبالب پر می کنند و یا امکان دارد چندین مرتبه برنج خالی کنند وضعیت متفاوت است. برای این افراد نمی توان گفت هر یک کیلو بری هفت نفر است بلکه باید در این حالت نیز هر یک کیلوگرم برنج را برای ۵ نفر قرار دهید.

تجربه: با وجود تمام مطالبی که ذکر شد باز هم نمی­توان به طور دقیق گفت که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است و تجربه در این میان یک عنصر قوی به شمار می­ رود. زیرا هر سرآشپز ماهری بعد از مدتی با توجه به تمامی شرایطی که برای تهیه برنج دارد متوجه می­ شود که برای هر نفر چقدر باید برنج استفاده کند.

یک کیلوگرم برنج پخته برای چند نفر کافی است؟

برنج هنگامی که پخته می­ شود حجم و وزنش افزایش می­ یابد زیرا تقریبا دو برابر به آن آب افزوده می ­شود. اگر می­خواهید مقیاسی برای اندازه­ ی برنج پخته داشته باشید باید بگوییم که برای هر نفر بین ۱۲۵ تا ۲۵۰ گرم برنج پخته مورد نیاز است. ( بسته به سن و اشتها و منطقه و … ) بنابراین می­توان گفت یک کیلوگرم برنج پخته شده می­تواند ۴ تا ۸ نفر را سیر کند. اینکه کدام وزن را انتخاب کنید کاملا به تجربه شما نیز بستگی دارد. زیرا هر آشپزی بعد از مدتی به یک شناخت و دقت در انتخاب اندازه­ ها می­ شود و یا به اصطلاح اندازه دستش می­ آید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که بیان شد می­توان نتیجه گرفت که با احتساب تمام شرایط نرمال سن و اشتها و منطقه و … هر یک کیلوگرم برنج خام برای ۵ تا ۷ نفر در حالت نرمال کافی است. که این میزان می­تواند با توجه به شرایط کم یا زیاد شود. البته این اندازه برای کشوری مانند ایران می­باشد که سرانه ­ی مصرف برنج بالا است.

۲۳ نظر برنج برنج هندی پخت برنج پیمانه برنج یک کیلو برنج 44 پسند! اشتراک گذاری مواد غذایی خوشبخت

23 نظر برای این مطلب

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : khoshbakht-food.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب