برای عفونت گلو چی بخوریم

برای عفونت گلو چی بخوریممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

برای عفونت گلو چی بخوریم را از این سایت دریافت کنید.

برای درمان سریع گلو درد و کاهش التهاب، این کارها را انجام دهید!

آیا روش های درمان سریع گلو درد و کاهش التهاب گلو را می‌دانید؟! این حالت آزاردهنده، در گلو، از خفیف تا شدید می‌تواند با درمان‌های خانگی تسکین پیدا کند که در غفاری دایت گفته‌ایم؛ حتی برای درمان سوزش گلو در کرونا نیز استفاده می‌شوند.

برای درمان سریع گلو درد و کاهش التهاب، این کارها را انجام دهید!

مقالات پزشکی 1401/04/29 اشتراک گذاری چاپ صفحه 5 از 5

گلو درد یا التهاب گلو به درد، خارش یا سوزش گلو اشاره دارد. التهاب گلو اولین علامت گلو درد است. ممکن است هنگام قورت دادن بدتر شود و ممکن است در بلع غذا و مایعات مشکل داشته باشید. حتی اگر درد گلو به اندازه کافی برای مراجعه به پزشک جدی نباشد، باز هم دردناک است و ممکن است مانع از خواب راحت شما شود. خوشبختانه، می‌توانید از داروهای خانگی برای کاهش التهاب گلو استفاده کنید. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم به شما راه‌های کاهش التهاب گلو را بگوییم؛ زیرا امروزه که التهاب گلو و کرونا بسیار به یکدیگر مرتبط شده‌اند، این مسئله می‌تواند باعث نگرانی شود؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با درمان سریع التهاب گلو آشنا شوید.

التهاب گلو یا گلو درد چیست؟!

درد گلو یک احساس دردناک، خشک یا خراش در گلو است. گلو درد یکی از شایع‌ترین علائم است. بیشتر گلو درد ها در اثر عفونت‌ها یا عوامل محیطی مانند هوای خشک ایجاد می‌شوند. اگرچه گلو درد می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما معمولاً خود به خود از بین می‌رود. گلو درد ها بر اساس قسمتی از گلو که تحت تاثیر قرار می‌دهند به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

التهاب فارنژیت، ناحیه‌ای درست پشت دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

التهاب لوزه‌ها، تورم و قرمزی لوزه‌ها، بافت نرم پشت دهان است.

لارنژیت، تورم و قرمزی جعبه صدا یا حنجره است.

علائم درد گلو بسته به علت ایجاد آن، می‌تواند متفاوت باشد. گلو درد می‌تواند یکی از احساس‌های زیر در گلو باشد:

خارش‌دار سوزش خام خشک حساس شدن تحریک شده

ممکن است هنگام قورت دادن یا صحبت کردن بیشتر درد داشته باشد. گلو یا لوز‌ های شما نیز ممکن است قرمز به نظر برسند. گاهی اوقات، لکه‌های سفید یا مناطقی از چرک روی لوزه‌ها ایجاد می‌شود. این لکه‌های سفید در گلو درد استرپتوکوکی بیشتر از گلو درد ناشی از ویروس دیده می‌شود.

همراه با گلو درد، می‌توانید علائم زیر را داشته باشید:

گرفتگی بینی آبریزش بینی عطسه کردن سرفه کردن تب لرز غدد متورم در گردن صدای خشن بدن درد سردرد مشکل در بلع از دست دادن اشتها

آشنایی با انواع گلودرد

گلو دردها می‌توانند ناشی از ورم لوزه‌ها، ورم غدد لنفاوی، تحریک‌پذیری و مواردی از این دست باشد. از این رو برای آنکه بتوان انواع گلو درد را از یکدیگر تمایز داد به نشانه‌هایی که با آن همراه است نگاه می‌کنیم.

گلو درد توام با صدای گرفته

گلودرد توام با خلط

گلودرد توام با مشکل بلع و فرو دادن لقمه‌های غذایی

گلودرد مزمن

وجود درد در یک قسمت از گلو

زخم در گلو توام با خونریزی

گلودرد و صدای ضعیف

هر یک از این گلودردها دلیل خاصی دارند و از این رو لازم است به شیوه مختص به خود درمان شوند.

دلایل بروز گلو درد

گلودرد بسته به اینکه به چه علت رخ داده‌است، حالات مختلفی دارد. برخی از رایج‌ترین این حالات را در بخش قبلی عنوان کردیم. اما اینکه علل بروز چنین حالاتی چیست را در دلایل بروز گلودرد مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وجود ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر ویروس‌های موجود در این دسته بندی

وجود عفونت‌های باکتریایی

وجود آلرژی

وجود دود و مواد شیمیایی در اطراف شخص

مصرف دخانیات

مصرف بیش از اندازه شیرینی‌جات

مصرف بیش از اندازه آبلیمو یا خوراکی‌های ترش

قرار گرفتن در معرض باد

قرار گرفتن در محیطی سرد بلافاصله پس از تعرق

خشک بودن گلو برای مدت قابل توجه

جراحت وجود تومور در گلو

هرشخصی خود به درستی می‌داند که به چه علت دچار گلودرد شده‌است، زیرا تشخیص این موضوع کار دشواری نیست. احتمالا هرشخصی با ابتلا به این بیماری شروع به بررسی رفتارها و اتفاقات چندروز اخیر خود می‌کند. آیا در حالت تعریق در معرض باد قرار گرفته است؟ آیا در محیطی سرد و خشک مانده است؟ آیا دویده است و مدت طولانی بی آب بوده است؟ آیا از جراحت خاصی در ناحیه گلو برخوردار است؟ آیا از دخانیات استفاده کرده است؟ و بسیاری از موارد دیگری که هر فرد به درستی می‌تواند درباره خود به آن‌ها پاسخ دهد.

درمان گلودرد با دارو

داروهای زیادی برای درمان گلو درد در بازار وجود دارند. اما یکی از بهترین مواردی که می‌توان با آن به پاکسازی گلو و ریه پرداخت، روتارین است. اگرچه قرص‌های سرماخوردگی نیز می‌توانند تا حد زیادی اگر علت بروز گلو دید موضوعی حاد نباشد، از شدت آن بکاهد.

درمان سریع گلو درد به روش خانگی

بسیاری از افراد همواره به دنبال قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو هستند، در حالی‌که نمی‌دانند گلو درد آن‌ها ویروسی است یا باکتریایی و نباید بدون تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنند. در ادامه چند درمان خانگی گلو درد را به شما گفته‌ایم.

عسل

عسل مخلوط شده در چای یا مصرف آن به تنهایی یک درمان خانگی رایج برای کاهش التهاب گلو است. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که عسل حتی در کاهش سرفه‌های شبانه از داروهای سرکوب کننده معمول سرفه و شربت برای التهاب گلو موثرتر است. سایر تحقیقات منابع معتبر نشان می‌دهد که عسل یک درمان موثر زخم است، به این معنی که ممکن است به بهبود سریع گلو درد کمک کند.

آب نمک

غرغره کردن با آب نمک گرم می‌تواند به تسکین گلو درد و از بین بردن ترشحات کمک کند. همچنین برای کمک به کشتن باکتری‌های موجود در گلو شناخته شده است. یک محلول آب نمک با نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان پر آب گرم درست کنید. برای کمک به کاهش تورم و تمیز نگه داشتن گلو، آن را غرغره کنید. این کار باید هر سه ساعت یا بیشتر انجام شود. برای درمان سوزش گلو در کرونا نیز از آب نمک استفاده کنید.

چای بابونه

چای بابونه به طور طبیعی تسکین دهنده است. از دیرباز برای اهداف دارویی مانند کاهش التهاب گلو استفاده می‌شده است. اغلب به دلیل خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و قابض آن استفاده می‌شود. برخی از بررسی‌های مطالعاتی منبع معتبر نشان داده‌اند که استنشاق بخار بابونه می‌تواند به تسکین علائم سرماخوردگی از جمله گلو درد کمک کند. نوشیدن چای بابونه نیز می‌تواند همین فواید را داشته باشد. همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند تا به بدن شما کمک کند تا با عفونتی که در وهله اول باعث گلو درد شما شده است، مقابله کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.ghafaridiet.com

عفونت گلو

عفونت گلو یا التهاب گلو ، هم می تواند باکتریایی باشد و هم ویروسی که باعث التهاب بافت های گلو شده و آن نواحی را قرمز، دردناک و ملتهب می کند.

عفونت گلو

19 مرداد 1399 دهان ، حلق و بینی دکتر فرشاد خسروی 49 دوست دارد

عفونت گلو

عفونت گلو یا التهاب گلو ، هم می تواند باکتریایی باشد و هم ویروسی که باعث التهاب بافت های گلو شده و آن نواحی را قرمز، دردناک و ملتهب می کند.

گلو یا حلق، ساختاری لوله مانند است که هم غذا را به مری و هم هوا را به نای می رساند. عوامل عفونت زا موجود در گلو اغلب از راه دهان یا بینی وارد بدن می شوند.

بسیاری از این عفونت ها ویروسی هستند در حالی که ممکن است باکتری هم عامل بروز بیماری باشد (مثل استرپتوکوک پیوژن یا استرپتوکوک های گروهی).

باکتری های استرپتوکوکی عواملی هستند که باعث ایجاد گلوی دردناک یا همان گلو درد استرپتوکوکی می شود.

نشانه های عفونت گلو

اغلب شامل درد و احساس گرما در حلق می شود. عفونت روی سایر قسمت های گلو مثل لوزه ها هم تاثیر می گذارد.

علائم از خفیف تا شدید متفاوت است و ممکن است با تب، سرفه، احتقان و بدن درد همراه باشد و یا نباشد.

همچنین احتمال دارد غدد لنفاوی کنار گردن باد کنند. اغلب عفونت های گلو علی الخصوص آن هایی که به دلیل ویروس ایجاد می شوند خود به خود خوب می شوند ولی عفونت های باکتریایی نیازمند آنتی بیوتیک هستند.

اگر نشانه هایی جدی تر و شدید تر مثل تنگی نفس شدید همراه با لب های رنگ پریده یا کبود، تپش قلب، اضطراب، تب بالا ( بیش از ۳/۳۸ )، داشتید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

ورم ناگهانی زبان یا گلو، تغییر سطح هوشیاری مثل غش کردن یا عدم پاسخ به محرک ها یا تغییر در وضعیت روانی و رفتاری مثل گیجی، هذیان، فراموشی و توهم همگی علائمی خطرناک هستند که باید سریعا به آن ها رسیدگی شود.

شاید علائمی کم خطر تر داشته باشید که آن ها هم باید مورد ارزیابی قرار بگیرند. اگر در انتهای گلوی خود یا روی لوزه ها تکه های سفید رنگ دیدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم شایع عفونت گلو

بسته به شدت و علت بروز عفونت گلو، این علائم را شاهد خواهید بود. گاهی اوقات برخی از این نشانه ها شدیدتر هم می شوند:

بدن درد

سرفه و احتمالا بالا آوردن خلط شفاف زرد، قهوه ای روشن یا سبز

تنگی نفس (خفیف تا شدید)

مشکل در بلع گلوی خشک و احتناق

لوزه ها و غدد لنفاوی بزرگ شده

تب و لرز گرفتگی صدا

تکه های سفید روی لوزه ها یا دیواره گلو

گلو درد

علائم جدی تر که خطر مرگ دارند

اگر عفونت گلو درمان نشود، در بسیاری از موارد خطر مرگ در پی دارد مخصوصا اگر مسیر های تنفسی مسدود شوند و عفونت وارد خون شده و به تب روماتیسمی یا عفونت خون منجر شود.

اگر چرک و تکه های سفید رنگ ته حلق یا روی لوزه های خود را دارید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

اگر هر یک از علائم خطرناک زیر را مشاهده کردید سریعا به مراکز پزشکی مراجعه کنید:

تغییر سطح هوشیاری

انسداد مسیر های تنفسی

از دست دادن هوشیاری حتی برای لحظه ای کوتاه

غش یا تغییر سطح هوشیاری

تب بالای ۳/۳۸ سانتی گراد

درد مفاصل یا لقوه

تنگی نفس شدید همراه با لب های رنگ پریده یا کبود و ضربان قلب بالا

درد شدید

ورم ناگهانی زبان یا بخش هایی از گلو

بیشتر بخوانید: استرس و تنش گلو

علل بروز

عفونت گلو عموما به علت ویروس یا عفونت باکتریایی ( گلو درد استرپتوکوکی ) ایجاد می شود. مثال هایی از گلو درد ویروسی شامل آنفلوامزا و مونونوکلئوز عفونی می باشد.

عفونت های گلو چه باکتریایی چه ویروسی، مسری هستند.

عوامل پر خطر

یک سری عوامل هستند که خطر بروز عفونت گلو را تشدید می کنند مثل:

کار در محیط های بسته یا زندگی در محیط های پر جمعیت

ایمنی پایین بدن

سن بسیار بالا یا پایین

کاهش ریسک ابتلا

با اتخاذ راه هایی ساده، ریسک ایجاد عفونت های گلو کاهش می یابد. کار هایی مثل:

اجتناب از خوردن و آشامیدن با ظروف مشترک

ضد عفونی تلفن همراه، کیبورد، کنترل تلویزیون و سایر سطوح مشترک

کار و زندگی در محیط هایی که هوا جریان دارد

شستن مداوم دست ها

درمان عفونت گلو

مهم ترین قدم در درمان عفونت گلو، پیشگیری است. حتی با هوشیارانه ترین تلاش ها هم ممکن است این بیماری اتفاق بیفتد.

خوشبختانه، بسیاری از عفونت های گلو خود به خود بهبود می یابند و گاها با آنتی بیوتیک های دوره ای مثل آموکسی سلین یا پنی سلین و تب بر ها حل خواهند شد.

اگر پزشک به عفونت مشکوک است، به احتمال زیاد کشت گلو تجویز خواهد کرد ( برداشتن نمونه خلط برای تحلیل آزمایشگاهی ) تا مشخص شود دلیل عفونت چیست.

درمان با کمک آنتی بیوتیک اصلی ترین قسمت درمان عفونت باکتریایی بوده و بسیار موثر است.

دنبال کردن برنامه درمانی و استفاده به موقع از دارو ها برای جلوگیری از بازگشت دوباره عفونت بسیار مهم است.

استفاده از آنتی بیوتیک ها

درمان با آنتی بیوتیک از اصلی ترین روند های درمانی در عفونت های باکتریایی مثل گلو درد استرپتوکوکی است و برای درمان بیماری هایی مثل تب روماتیسمی هم استفاده می شود.

آنتی بیوتیک هایی مثل:

پنی سلین وی ( وتیپد ها )

آموکسی سلین ( آموکسیل )

مسکّن ها هم برای درمان عفونت گلو، کاهش درد و تب و التهاب گلو تجویز می شوند. مثل:

استامینوفن (تایلنول )

ایبوپروفن ( ادویل ، موترین )

دارو های بی حس کننده موضعی

قرص های مکیدنی و مایعات غرغره مثل بنزوکائین ( سپاکول، تروکائین، ساپلکس) به کاهش درد گلو کمک می کنند.

برای بهتر شدن چه کارهایی می شود انجام داد؟

به غیر از استفاده به موقع از دارو ها، برخی علائم گلو درد را با انجام موارد زیر بهتر کنید:

اجتناب از دود سیگار یا مواد شیمیایی تحریک کننده گلو در طول درمان

نوشیدن آب گرم و نوشیدنی های بدون کافئین ولرم

مکیدن آب نبات های خنک کننده که درد و سوزش گلو را از بین می برند

غرغره با آب نمک استراحت کافی بخور دادن

صحبت نکردن و استراحت دادن به تار های صوتی

درمان تب و درد

عوارض عفونت گلو

شایع ترین عارضه آبسه اطراف لوزه ها یا ته حلق است.

عوارضی که گلو درد عفونی درمان نشده ایجاد می کند بسیار جدی بوده و بیشتر در نوزادان، کهنسالان و آن هایی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctorkhosravi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب