آیا مشاوره می تواند به افسردگی کمک کندآیا مشاوره می تواند به افسردگی کمک کند

افسردگی یک اختلال خلقی جدی است، به طوری که حدود 17 میلیون بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره افسردگی اساسی در سال گذشته داشته اند.  افسردگی می تواند بر نحوه تفکر، احساس، تعامل با مردم و مدیریت زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. و می تواند باعث احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه یا لذت به چیزهایی شود که زمانی از آنها لذت می بردید. هر فردی ممکن است تحت تاثیر افسردگی قرار گیرد، و البته می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما اغلب در بزرگسالی شروع می شود.

خبر خوب این است که افسردگی به شدت قابل درمان است و گزارش‌هایی مبنی بر اینکه 80 تا 90 درصد افراد در نهایت به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند. یکی از دلایلی که افسردگی به خوبی به مشاوره پاسخ می دهد این است که بهبودهایی را می توان در داروها، روان درمانی یا ترکیبی از هر دو یافت. پیدا کردن مشاور روان‌درمانگر مناسب که می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل اصلی افسردگی را درک کرده و همچنین راهبردهای مقابله‌ای برای مقابله با علائم ایجاد کنید، اغلب اولین قدم برای احساس بهتر است.

در این مطلب به چیستی افسردگی نگاهی می اندازیم و بعد بررسی میکنیم که مشاوره چه کمکی میتواند به افسردگی کند. با ما همراه باشید.

انواع افسردگی

تشخیص افسردگی نیاز به یک فرآیند ارزیابی شامل یک پزشک یا متخصص روانشناسی دارد. به طور کلی، برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل به مدت دو هفته وجود داشته باشند.

انواع مختلفی از اختلالات افسردگی طبق DSM-5 تعریف شده است، اختلال افسردگی اساسی و اختلال افسردگی مداوم. همچنین مشخص کننده هایی برای اختلال افسردگی اساسی مانند نظم افسردگی اساسی با الگوی فصلی (که قبلاً به عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می شد ) یا افسردگی اساسی با شروع حوالی زایمان (اغلب به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می شود ) وجود دارد.

درمان افسردگی

افسردگی اغلب با داروهایی به نام داروهای ضد افسردگی، مشاوره افسردگی یا ترکیبی از این دو درمان می شود. انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی موجود است. ممکن است مدتی طول بکشد تا داروی مناسب برای شما پیدا شود، بنابراین همکاری نزدیک با پزشک در این مدت حیاتی است. حتی با داروهای مناسب، اغلب مدتی طول می کشد تا متوجه بهبود احساس خود شوید.

درمان افسردگی با مشاوره یا روان درمانی هم در موارد کوتاه مدت و هم در دراز مدت افسردگی مفید بوده است. مانند دارو درمانی، اشکال مختلفی از مشاوره و درمان و متخصصان برای انتخاب وجود دارد. برخی از رایج‌ترین رویکردهای مبتنی بر شواهد شامل درمان شناختی-رفتاری (CBT)، درمان بین فردی (IPT)، روان‌درمانی روان‌پویشی و درمان حل مسئله است.

درمان افسردگیدرمان افسردگی

مشاوره در مقابل روان درمانی

مشاوره افسردگی با “گفتار درمانی” اغلب اولین گام با افسردگی خفیف تا متوسط ​​است. بسیاری از متخصصان این مسیر را قبل از آزمایش دارو دنبال می کنند. اگر افسردگی شدیدتر باشد، اغلب به دارو نیاز است و ترکیبی از مشاوره و دارو ممکن است همزمان اتفاق بیفتد. قبل از انجام هر کاری، مهم است که تفاوت بین مشاوره و روان درمانی را درک کنید.

اصطلاحات “روان درمانی” و “مشاوره” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. در حالی که این دو بسیار شبیه به هم هستند، مهم است که توجه داشته باشید که گاهی اوقات، روان درمانی با یک روانشناس یا روانپزشک دارای مجوز  بیشتر یک رویکرد طولانی مدت در نظر گرفته می شود که بر افسردگی و مسائل عمیق تری تمرکز می کند که به طور قابل توجهی بر زندگی شما تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، مشاوره بیشتر به عنوان یک درمان کوتاه مدت دیده می شود که ممکن است بیشتر بر علائم خفیف تا متوسط ​​و عملکرد و رفتار بیرونی تمرکز کند.

مشاوره برای افسردگی

طول و شدت علائم و دوره های افسردگی اغلب نوع درمان را تعیین می کند. اگر برای مدت طولانی افسرده بوده اید و علائم شدید هستند، کار با روانپزشک یا روانشناس درمانگر بالینی ممکن است ضروری باشد، زیرا آنها بیشتر با مسائلی از گذشته سروکار دارند که ممکن است عمیقاً در احساسات کنونی شما ریشه داشته باشند. اما اگر علائم افسردگی جدیدتر باشد و یا شدت آن خفیف باشد، کار با یک درمانگر در یک رابطه مشاوره ممکن است مفید باشد.

در طول مشاوره ، مشاور درمانگر از «گفتگودرمانی» استفاده می‌کند تا به شما کمک کند تا مسائلی را که به شیوه‌های منفی بر زندگی‌تان تأثیر می‌گذارند، درک کرده و روی آن کار کنید. نقش آنها گوش دادن، ارائه بازخورد و همکاری با شما برای ایجاد استراتژی هایی برای مقابله است. مشاوران همچنین پیشرفت شما را ارزیابی کرده و جلسات را بر اساس آن تنظیم می کنند. ممکن است از شما خواسته شود که تکالیفی را انجام دهید که یادگیری از جلسات مشاوره را گسترش دهد. اغلب، جلسات مشاوره به شکل ردیابی حالات و احساسات است.

مشاوره برای افسردگی بیشتر بر افکار، احساسات و رفتارهای فعلی و اینکه چگونه این چیزها بر زندگی شما در حال حاضر تأثیر می گذارد متمرکز است. به همین دلیل است که CBT یک مدل مفید برای استفاده در جلسات مشاوره بوده است.

با CBT، مشاور درمانگر می تواند به شما کمک کند تفکر منفی را تغییر دهید که ممکن است علائم افسردگی را بدتر کند. تمرکز بر هدف است و شما، بیمار، نقش فعالی را ایفا می کنید.

از آنجایی که CBT به طور کلی درمان کوتاه‌مدت در نظر گرفته می‌شود، اغلب برای درمانگران در هنگام کار با موارد خفیف تا متوسط ​​افسردگی که ممکن است نیازی به روان‌درمانی طولانی‌مدت و عمیق نداشته باشند، بهترین انتخاب است. شواهد نشان می دهد که CBT در مشاوره برای افسردگی به خوبی عمل می کند. 4 همچنین ثابت شده است که پس از پایان مشاوره، میزان عود یا عود افسردگی را کاهش می دهد.

مشاوره بین فردی (IPT) یکی دیگر از روش‌های کوتاه مدت مورد استفاده در مشاوره افسردگی است که بر تعارض بین فردی و حمایت اجتماعی ضعیف تمرکز دارد که می‌تواند منجر به احساس افسردگی شود. این نوع درمان می تواند به شما در برقراری ارتباط بهتر و رفع مشکلاتی که علائم افسردگی را بدتر می کند کمک کند. شواهد نشان می دهد که IPT در درمان حاد افسردگی موثر است و ممکن است به پیشگیری از اختلالات افسردگی جدید کمک کند.

سایر گزینه های درمانی

همچنین روش های درمانی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است ارزش بررسی را داشته باشد. برای موارد شدیدتر و مقاوم‌تر افسردگی، درمان تشنج الکتریکی (ECT) ممکن است مفید باشد. همچنین رویکردهای مکمل و جایگزینی وجود دارد که ممکن است مزایای بیشتری به همراه داشته باشد.

چگونه یک مشاور پیدا کنیم

پیدا کردن مشاور، روانشناس یا درمانگر مناسب برای درمان افسردگی ممکن است کمی طول بکشد. وقتی صحبت از مشاوره برای افسردگی می شود، رابطه بین بیمار و مشاور کلید موفقیت درمان است. این مهم است که صبور باشید و در برابر این روند باز باشید.

کلام آخر

زندگی با افسردگی ممکن است گاهی اوقات احساس طاقت فرسا کند. کار با یک متخصص سلامت روان در یک رابطه درمانی، محیطی امن را برای شناسایی افکار، احساسات و الگوهای رفتاری که به علائم شما کمک می کنند، برای شما فراهم می کند. مشاوره همچنین می تواند به شما در یادگیری مهارت ها و تکنیک های جدید مقابله ای برای مدیریت بهتر علائم کمک کند.