چرا صرافی ها احراز هویت انجام می دهند؟احراز هویتاحراز هویت

ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده گاهی بدون واسطه و گاهی با واسطه معاملات خود را در آن به انجام می­ رسانند. این معاملات ممکن است شامل خرید و فروش انواع ارز و یا تبدیل آن ها به هم باشد.

فرایند معاملات دیجیتال اگر بر روی ارزهای متمرکز انجام گیرد نیاز است تا دو تا طرف معامله احراز هویت شوند. اما معامله با ارزهای غیرمتمرکز اساسا بدون واسطه هم می­توانند انجام گیرند و نیازی به ارائه مدارک شناسایی نیست. حتی می­توان با یک نام مستعار ارزهای غیرمتمرکز را استخراج و یا مورد معامله قرار داد.

اما روش گفته­شده برای کسانی مناسب است که در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال دارای مهارت بوده و نیازی به حضور واسطه نداشته باشند.

از جمله واسطه­ها برای انجام معملات ارز دیجیتال، صرافی­ها و بروکرها هستند. در هر دو این موارد مشتری باید مدارک احراز هویت را تحویل داده تا بتوانند برای او اکانت باز کرده و در نهایت عملیات داد و ستد ارزها صورت گیرد.

این مطلب را اختصاص داده­ایم به اهمیت احراز هویت برای صرافی­ها؛ این که چرا برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال از طریق صرافی، باید حتما اهراز هویت انجام گیرد و چرا برای صرافی­ها این موضوع دارای اهمیت است.

چرا احراز هویت مهم است؟

امروزه تقریبا در سراسر جهان، مردم وارد بازارهای ارز دیجیتال شده و انواع داد و ستدها را در آن به انجام می­رسانند. اما برای همه کاربران این بازار امنیت دارایی­های­شان بسیار اهمیت دارد.

اهمیت حفظ دارایی­ها در بازار ارز دیجیتال از آن رو است که پای سرمایه مستقیم افراد در میان است و گاهی هم معاملات سنگین انجام می­شود که می­توانند فرصتی برای بروز جرایمی باشند که در نهایت ممکن است باعث از بین رفتن سرمایه یکی از طرفین معامله شود.

به همین علت صرافی‌ها بر فرایند احراز هویت Authentication مشتریان تاکید دارند. چرا که از طریق شناسایی هویت مشتریان امکان بروز جرایم اقتصادی به حداقل ممکن می­رسد.

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چگونه جرایمی ممکن است در بازار ارز دیجیتال رخ دهند؟ در ادامه به مهمترین مشکلاتی که امکان دارد در بازار ارز دیجیتال رخ دهد، می­پردازیم.

جرایم بازار ارز دیجیتال

در راستای اهمیت احراز هویت کاربران بازار ارزهای دیجیتال در صرافی­ها جهت پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی، به صورت مختصر موراد زیر که جرایم احتمالی هستند، را مورد بحث قرار می­دهیم:

پولشویی­ کردن

کسانی که معمولا حجم زیادی پول را از طریق راه­های غیرقانونی بدست می­آورند، تلاش می­کنند تا بواسطه ورود به معاملات ارزهای دیجیتال، پولشویی کنند و بدون نگرانی از این که قانون آنها را پیگیری کند، دارایی­های غیرقانونی خود را به سیستم بانکی کشور وارد کنند.

 این دست مجرمان اقتصادی برخی اوقات سراغ افراد معمولی رفته و با اجاره­کردن حساب بانکی آنها، تراکنش­هایی خود که غیرقانونی هستند را به انجام می­رسانند. در این حالت شخص صاحب حساب به عنوان مجرم شناخته می­شود.

عدم پرداخت ارز مورد معامله

برخی از مشتریان بازار ارز دیجیتال، کلاهبردارنی بیش نیستند. این افراد پس از انجام معامله، ارز مورد توافق را پرداخت نمی­کنند. یعنی ممکن است مثلا در جایگاه خریدار باشند و پول ارز خریداری­شده را واریز نکنند و یا در جایگاه فروشنده باشند و پول را دریافت کرده اما ارز دیجیتال فروخته­شده را انقال ندهند.

در حالی که اگر فرایند احراز هویت به صورت دقیق و درست انجام گرفته باشد، این دست مشکلات اصلا پیش نمی­آیند.

مالیات پرداخت نمی­شود

بسیاری از افراد سرمایه­دار هستند که می­خواهند از زیر بار پرداخت مالیات فرار کنند؛ به همین علت سرمایه خود را تبدیل به ارزهای دیجیتال می­کنند.

از آنجایی که تراکنش­ ارزهای دیجیتال به شکل ناشناس می­توانند انجام بگیرند، احتمال وقوع فرارهای مالیاتی بسیار بالا است. اما صرافی­ها با انجام فرایند احراز هویت جلوی وقوع این جرایم را می­گیرند.

هک کردن حساب بانکی افراد

تعدادی از افراد بعد از هک­کردن حساب بانکی مشتریان و برداشت دارایی آنها، اقدام به انجام معامله با آن می­کنند. صرافی­ها با تطبیق­دادن هویت هر دو طرف معامله با هویت حسابی که از سوی آنها ارائه می­شود، اطمینان حاصل می­کنند که مشکلی در بین نیست و همه چیز مشخص­شده است.

به این ترتیب احراز هویت در صرافی­ها هر چند که زمان­بر است اما باعث می­شود که سرمایه مشتریان در امنیت باشد.

احراز هویتاحراز هویت

در ایران برای انجام معاملات ارز دیجیتال چگونه احراز هویت انجام می­شود؟

هر چند تا کنون قوانین روشنی برای انجام معامله ارزهای دیجیتال در ایران تصویب نشده است، اما این کار بوسیله افراد حقیقی و همینطور صرافی­های آنلاین انجام می­گیرد؛ تا به این وسیله از وقوع جرایم و کلاهبرداری­ها پیشگیری شود.

برای احراز هویت در ایران و از طریق صرافی­ها باید اسکن کارت ملی، اسکن کارت بانکی، تصویر سلفی مشتری با کارت ملی و کارت بانکی او تحویل داده شود. همچنین نیاز است تا مشتری یک دستنویس هم به صرافی ارائه دهد. این دستنویس شامل اطلاعاتی مثل: علت انجام احراز هویت، نام صرافی یا فروشنده و تاریخ روز است.

احراز هویتاحراز هویت

انواع مختلف روش­های احراز هویت

پروسه احراز هویت با روش­های مختلفی می­تواند به انجام برسد. در ادامه به رایج­ترین آنها می­پردازیم.

احراز هویت بوسیله رمز عبور

این روش متداول­ترین و در واقع ساده­ترین نوع از انواع احراز هویت است. گونه­ای از احراز هویت است که در اغلب سایت­ها هم انجام می­شود. در آن نام کاربری و رمز عبور در اختیار کاربر قرار گرفته و وی به این طریق صاحب یک اکانت می­شود.

باید گفت که این نوع احراز هویت ضعیف­ترین نوع هم به شمار می­رود. چرا که ممکن است فرد دیگری به هر علت به نام کاربری و رمز عبور مشتری دسترسی پیدا کند و به جای صاحب حساب هم تایید هویت می­شود.

اغلب صرافی­ها از مشتری درخواست می­کنند که رمز سخت و غیرقابل حدسی را انتخاب کنند تا دچار مشکل نشوند.

احراز هویت بوسیله توکن یا کارت هوشمند

این روش به نسبت روش پیشین امنیت بالایی دارد چون تا صاحب حساب توکن یا کارت هوشمند را ارئه ندهد، خدماتی دریافت نمی­کند.

احراز هویت بوسیله اثر انگشت و اسکن چهره

این روش از جمله ایمن­ترین روشهای احراز هویت به حساب می­آید. در حقیقت اعضای بدن مشتری باعث تایید هویت او هستند. اما پیاده­سازی این روش کار تقریبا سختی است و مشتری هم ترجیح می­دهد از روش­های ساده­تری استفاده کند.

احراز هویت دو عاملی (۲FA)

این روش، ترکیبی از روش­های گفته­شده است. مثلا می­توان هم رمز داشت و هم اثرانگشت. هر چه فاکتورهای مورد نیاز برای تاییدشدن هویت بیشتر باشند، میزان امنیت هم بالا می­رود.

سخن آخر

صرافی­ها که واسطه انجام معاملات ارزهای دیجیتال هستند، برای ارائه خدمات به مشتریان در حالت امنیت بالا نیاز به احراز هویت آنها دارند و از آنها مدارکی برای انجام فرایند احراز هویت درخواست می­کنند.

احراز هویت مشتریان بازار ارزهای دیجیتال باعث می­شود تا امنیت بر انجام معاملات حاکم باشد و جرایمی از قبیل پولشویی و انواع کلاهبرداری­ها رخ ندهد.

سوالات متداول

در ادامه به مهمترین سوال یا سوالاتی که در مورد فرایند احراز هویت کاربران در صرافی­های پیش می­آید، پاسخ داده­ایم.

احراز هویت اکانت بایننس Binance برای ایرانیان امکان پذیر است؟

از آنجایی که صرافی بایننس Binance، کشورهایی مثل عراق، کوبا، ایران و… را در لیست تحریم­های خود قرار داه است، پس برای مشتریان این کشورها خدمات احراز هویت انجام نمی­گیرد. یعنی از پاسپورت ایرانی برای احراز هویت در بایننس نمی­توانید استفاده کنید.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب