عصر یخبندان واقعی

عصر یخبندان واقعیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

عصر یخبندان واقعی را از این سایت دریافت کنید.

عصر یخبندان

عصر یخبندان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این مقاله دربارهٔ یک دوره زمین‌شناسی عمومی کاهش دما است. برای دوره یخبندان اخیر آخرین عصر یخبندان و پلیستوسن را ببینید.

برای دیگر کاربردها عصر یخبندان (ابهام‌زدایی) را ببینید.

An artist's impression of ice age Earth at glacial maximum. Based on: Crowley, T. J. (1995). "Ice age terrestrial carbon changes revisited". . 9 (3): 377–389. Bibcode:1995GBioC...9..377C. doi:10.1029/95GB01107.

یخسارها در عصر یخبندان گسترش می‌یابند. این تصویر یخساری در جنوبگان را نشان می‌دهد.

عصر یخبندان یا عصر یخی، دورهٔ درازمدت کاهش دمای آب و هوای زمین است که در گسترش یخسارهای قاره‌ای، یخسارهای قطبی و یخسارهای آلپی تأثیرگذار است. از دیدگاه یخبندان‌شناسی، عصر یخبندان بیشتر به دوره‌ای از یخسارها در نیمکرهٔ شمالی و جنوبی، گفته می‌شود؛ با این تعریف، ما هنوز در عصر یخبندان هستیم چرا که یخسارهای گرینلند و قطب جنوب هنوز وجود دارند. به زبان گفتاری (محاوره‌ای)، هنگامی که دربارهٔ چند میلیون سال آینده، سخن گفته می‌شود، عصر یخبندان برای اشاره به دوره‌های سردتر با یخسارهای پهناور در قاره‌های شمالی آمریکا و اوراسیا گفته می‌شود: با این دید، آخرین عصر یخبندان، نزدیک به ۱۱٬۰۰۰ سال پیش، پایان یافت.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۷۴۲، پیر مارتل (۱۷۰۶–۱۷۶۷)، مهندس و جغرافیدان ساکن ژنو، از درهٔ چامونیکس در آلپ‌های ساووی بازدید کرد.[۱][۲] دو سال بعد، وی شرح سفر خود را منتشر کرد. وی گزارش داد که ساکنان آن دره پراکندگی تخته‌سنگ‌های نامنظم را به یخچال‌های طبیعی نسبت می‌دهند و می‌گویند که آن‌ها زمانی بسیار دورتر گسترش یافته‌اند.[۳][۴] بعداً توضیحات مشابهی از دیگر مناطق آلپ گزارش شد. در سال ۱۸۱۵، نجار و شکارچی نجار ژان پیر پیراودین (۱۸۱۵–۱۷۶۷) تخته‌سنگ‌های ناپایدار در وال دو بانگنز در کانتون سوئیس را توضیح داد که دلیل این یخچال‌های طبیعی است که پیش‌تر بیشتر گسترش می‌یافتند.[۵] یک نجار چوب ناشناخته از میرینگن در برنز اوبرلند از یک ایدهٔ مشابه در گفت‌وگو با جغرافی‌دان شارپنتییر (۱۷۸۶–۱۸۵۵) در سال ۱۸۳۴ با یک زمین‌شناس سوئیسی و آلمانی دفاع کرد.[۶] توضیحات قابل مقایسه‌ای نیز در مورد در و در غرب سوئیس[۶] و در کارهای علمی گوته وجود دارد.[۷] چنین توضیحاتی را می‌توان در سایر مناطق جهان نیز یافت. هنگامی که ارنست فون بیبرا، طبیعت‌نگار باواریایی (۱۸۰۶–۱۸۷۸) در آندهای شیلی در ۱۸۵۰–۱۸۴۹ بازدید کرد، بومیان یخ‌های فسیل را به اقدامات پیشین یخچال‌های طبیعی نسبت می‌دادند.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نوسان اقلیم الگوی اقلیمی اقلیم دیرینه تاقچه یخی مغزه یخی

منابع[ویرایش]

↑ Rémy F, Testut L (2006). "Mais comment s'écoule donc un glacier ? Aperçu historique" (PDF). (به فرانسوی). 338 (5): 368–385. Bibcode:2006CRGeo.338..368R. doi:10.1016/j.crte.2006.02.004. Note: p. 374

↑ Montgomery 2010

↑ Martel, Pierre (1898). "Appendix: Martel, P. (1744) An account of the glacieres or ice alps in Savoy, in two letters, one from an English gentleman to his friend at Geneva; the other from Pierre Martel, engineer, to the said English gentleman". In Mathews, C.E. (ed.). . London: Unwin. p. 327. See (Montgomery 2010) for a full bibliography

↑ Krüger, Tobias (2013). . Leiden. p. 47. ISBN 978-90-04-24169-5.

↑ Krüger 2013, pp. 78–83

↑ پرش به بالا به:

۶٫۰ ۶٫۱ Krüger 2013, p. 150

↑ Goethe, Johann Wolfgang von: Geologische Probleme und Versuch ihrer Auflösung, Mineralogie und Geologie in Goethes Werke, Weimar 1892, شابک ‎۳−۴۲۳−۰۵۹۴۶-X, book 73 (WA II,9), p. 253, 254.

↑ Krüger 2013, p. 83

Wikipedia contributors, "Ice age," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ice_age&oldid=201835990

نهفتن نبو نوسان‌های اقلیمی نوسان‌های اقلیمی

رویداد ۸۲۰۰ ساله Antarctic Circumpolar Wave نوسان جنوبگان ناهنجاری دوقطبی شمالگان نوسان شمالگان حالت حاره‌ای اطلس نوسان چنددهه‌‌ای اطلس Bond event Dansgaard–Oeschger event Diurnal cycle نوسان جنوبی ال‌نینو (ال نینو - لانینا) Equatorial Indian Ocean oscillation عصر یخ‌بندان ناهنجاری دوقطبی اقیانوس هند Madden–Julian oscillation چرخه‌های میلانکوویچ باد موسمی نوسان اطلس شمالی نوسان آرام شمالی آهنگری دورانی نوسان ده‌ساله اقیانوس آرام Pacific–North American teleconnection pattern Quasi-biennial oscillation Seasonal lag فصل‌ها تغییر انرژی خورشید

گسترش نبو عصرهای یخبندان گسترش نبو اکتشاف قطبی گسترش

داده‌های کتابخانه‌ای

گسترش نبو یخچال‌های طبیعی گسترش نبو گاه‌نگاری گسترش نبو فجایع آخرالزمانی گسترش نبو یخ

این یک مقالهٔ خرد زمین‌شناسی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

رده‌ها: یخ آبمقاله‌های خرد زمین‌شناسیاقلیم‌شناسیتاریخ اقلیمتاریخ زمین‌شناختی دریاچه‌های بزرگدینامیک جویزمین‌شناسیزمین‌گاه‌شناسیشیمی جوعصرهای یخبنداننوسانیخچال‌شناسیتاریخ علم

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر یخبندان

عصر یخبندان به دورانی اطلاق می‌شود که در آن دمای کره زمین به شدت کاهش یافته و یخچال‌ها در سرتاسر جهان گسترش می‌یابند. در طول چنین دوره‌ای، بخش بزرگی از زمین

10 نکته جالب و خواندنی در مورد عصر یخبندان

دیجی قلممنتخب

توسط زهرا حسینی در 15 شهریور 1399

عصر یخبندان به دورانی اطلاق می‌شود که در آن دمای کره زمین به شدت کاهش یافته و یخچال‌ها در سرتاسر جهان گسترش می‌یابند. در طول چنین دوره‌ای، بخش بزرگی از زمین برای مدت زمانی طولانی با لایه‌ای یخی پوشیده می‌شود. با اینکه می‌دانیم برخی از انسان‌ها توانستند در طول آخرین دوره عصر یخبندان زنده بمانند، ولی همچنان ماهیت و ویژگی‌های این دوره مانند یک راز باقی مانده است. تلاش‌های زمین‌شناسان زیادی مانند میلوتین میلانکویچ و لویی‌آگاسی به ما کمک کرده تا ماهیت و طول چرخه این دوره را بهتر درک کنیم و بشناسیم. در این مطلب قصد داریم 10 نکته جالب در مورد عصر یخبندان را که احتمالاً تاکنون نمی‌دانستید، برای شما بیان کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. یخچال‌های طبیعی

یخچال‌های طبیعی وسیعی در سراسر جهان وجود دارند. این یخچال‌ها نه تنها بزرگترین منبع آب شیرین در روی کره زمین هستند، بلکه یادگارهایی هستند که از عصر یخبندان پیشین به جا مانده‌اند. به زبان ساده‌تر پس از فروپاشی عصر یخبندان در بعضی از مناطق زمین، صفحاتی از یخ همچنان باقی مانده و تبدیل به یخچال‌های امروزی شده‌اند. در حال حاضر حدود 10 درصد از سطح زمین را یخچال‌های طبیعی پوشانده‌اند. اما بهتر است بدانید که در آخرین عصر یخبندان، یخچال‌های طبیعی به اندازه یک سوم کل سطح زمین را در برگرفته بودند.

یخچال‌های طبیعی اندازه‌های مختلفی دارند، برخی از آن‌ها به اندازه یک زمین فوتبال بوده و برخی دیگر می‌توانند تا چندین کیلومتر مربع وسعت داشته باشند. در واقع، لایه یخی که قطب جنوب را احاطه کرده یک یخچال طبیعی است که حدود 40 میلیون سال قدمت دارد!

2. ظهور هیمالیا و عصر یخبندان

تحقیقات گسترده در زمینه زمین‌شناسی نشان می‌دهد که ظهور هیمالیا ممکن است منجر به ایجاد قرون یخبندان در تاریخ شده باشد. رشته کوه هیمالیا و فلات تبت در اثر برخورد صفحات زمین شناختی هند و تبت، طی میلیون‌ها سال به وجود آمده‌اند.

حدود هشت میلیون سال پیش، این اتفاق نه تنها باعث تغییر توپوگرافی زمین شد بلکه وزش بادهای موسمی در آسیا نیز آغاز گردید. علاوه بر این، با تغییرات فرسایشی در این قسمت از زمین مقدار گاز کربن گلخانه‌ای در جو به شدت کاهش پیدا کرد. این موضوع به طور مستقیم منجر به ظهور دوره یخبندان، حدود دو و نیم میلیون سال پیش و همزمان با ظهور هیمالیا شد.

3. جانوران غول پیکر

دوره زمین‌شناسی پلیستوسن که در حدود 1.8 میلیون سال پیش آغاز گردید، همزمان با عصر یخبندان اتفاق افتاد. در این دوره، زمین شاهد ظهور حیوانات و پرندگان غول‌پیکیری بود که زیست‌شناسان آن‌ها را “مگافاونا” می‌نامند. برخی از این مگافاونا‌ها هم اکنون در قالب فیل‌ها و زرافه‌ها و … هنوز زنده بوده و حیات خود را حفظ کردند. اغلب این حیوانات مانند ماستودون‌ها، ماموت‌ها، ببر خنجر دندان و … با پایان یافتن عصر یخبندان منقرض شدند.

در حقیقت مگافاونا‌ها در حدود 10 هزار سال پیش به طور ناگهانی ناپدید شدند و این موضوع برای دانشمندان همچنان یک سؤال جدی است. گفته می‌شود که منقرض شدن این گونه از جانوران در اثر گرم شدن سریع زمین و پایان عصر یخبندان بوده است. همچنین در این زمان، جمعیت انسان‌ها به شدت افزایش پیدا کرد و بشر برای تهیه غذا و چرم، این موجودات را شکار می‌کرد. ظهور این موارد، همزمان با هم باعث هموارتر شدن راه انقراض مگافاونا‌ها گردید.

4. عصر یخبندان کوچک

بین دوره‌های یخبندان در مقیاس بزرگ، دوره‌های یخبندان کوچک‌تر و کوتاه‌تری نیز هر از گاهی ظاهر می‌شود. این دوره‌های کوچک، آن‌چنان ویرانگر نیستند ولی تا حدودی می‌توانند باعث ایجاد قحطی و خرابی شوند. آخرین دوره یخبندان کوچک در قرن 14 در مناطق شمال اروپا به ثبت رسیده است. این عصر یخبندان در اثر افت شدید دما در نیم‌کره شمالی در دوره‌ای خاص اتفاق افتاد.

این امر همچنین باعث بروز قحطی برای مردمان محلی در آن مناطق شد. در حقیقت در این زمان، دوره‌های طولانی و بدون هیچ تابستانی پدیدار گردید که شرایط نامساعد آب و هوایی، زندگی روزمره انسان‌ها را دشوار کرد. هنوز علت عصر یخبندان‌های کوچک پیدا نشده است، اما دانشمندان علت آخرین دوره یخبندان کوچک را افت ناگهانی انرژی خورشیدی می‌دانند.

5. آلودگی و عصر یخبندان

به طور کلی تصور می‌شود که عصر یخبندان‌های بزرگ و کوچک در فواصل منظمی اتفاق می‌افتند. اما اگر آلودگی هوا و گرم شدن کلی کره زمین را در نظر بگیریم، می‌توان گفت که در روند وقوع این دوره‌ها اختلال ایجاد شده است. در حقیقت، طبق گفته دانشمندان، اگر چرخه طبیعی را برای عصر یخبندان‌ها دنبال کنیم، عصر یخبندان بعدی باید تقریبا در 1500 سال آینده اتفاق بیفتد. با این حال، تولید گازهای گلخانه‌ای در سال‌های اخیر در سراسر جهان به حدی بوده که این چرخه میزان قابل توجهی عقب رانده شده و به تاخیر افتاده است.

حتی اگر عصر یخبندان یک پدیده باشد که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد، برای وقوع آن به یک دوره طولانی با سطح بسیار کم دی ‌اکسید‌کربن در جو نیاز است. با وجود دمای فعلی کره زمین و گرم شدن روز افزون آن، احتمال چنین افت فشار شدیدی در دی ‌اکسیدکربن بسیار کم خواهد بود. دانشمندان بر این باورند که انسان چرخه عصر یخبندان را چنان به تاخیر انداخته که اگر انتشار بیش از حد کربن از امروز متوقف شود، عصر یخبندان بعدی حداقل هزار سال دیرتر از دوره طبیعی خودش اتفاق خواهد افتاد!

6. توپوگرافی کره زمین

با شروع آخرین عصر یخبندان، تمام قاره‌های اصلی در موقعیت کنونی خود قرار داشتند و توپوگرافی زمین در آن دوره تفاوت چندانی با حال حاضر نداشت. در عصر یخبندان تمام قطب جنوب با ورقه‌های عظیمی از یخ پوشیده شده بود. همچنین این ورقه‌ها مناطق بزرگی از اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و قسمت‌هایی از آسیا را نیز در بر می‌گرفتند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : digiro.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب