هورمون درمانی چیست

هورمون درمانی چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

هورمون درمانی چیست را از این سایت دریافت کنید.

چگونه هورمون درمانی سرطان را درمان می کند

هورمون درمانی رشد سرطانی را که از هورمون ها برای رشد استفاده می کند، کند و یا متوقف می کند. در ادامه به بررسی کامل چگونگی عملکرد و عوارض جانبی آن می پردازیم.

هورمون درمانی و چگونگی عملکرد آن در درمان سرطان

خانه وبلاگ روش های درمان سرطان هورمون درمانی و چگونگی عملکرد آن در درمان سرطان

روش های درمان سرطان 27 شهریور 1399

زمان تقریبی لازم برای خواندن این مقاله : 9 دقیقه

هورمون درمانی رشد سرطانی را که از هورمون ها برای رشد استفاده می کنند را کند و یا متوقف می کند. هورمون درمانی می تواند برای درمان سرطان، به تنهایی یا همراه با روش های دیگر درمانی مانند شیمی درمانی یا رادیو تراپی به کار گرفته شود. با این حال، خطرات مرتبط با استفاده از هورمون درمانی وجود دارد. این خطرات به نوع هورمون درمانی، دوز مصرفی، مدت زمان مصرف دارو و خطرات بهداشتی فردی شما بستگی دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، هورمون درمانی باید متناسب با هر فرد تنظیم شود و هر چند وقت یک بار مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا مطمئن شوید که مزایای آن هنوز بیشتر از خطرات آن است. این روش درمانی، سرطان هایی از جمله سرطان سینه، سرطان پروستات و غیره را درمان می کند.

هورمون چیست و چگونه از آنها به عنوان درمان استفاده می شود؟

هورمون درمانی چگونه انجام می شود؟

هورمون درمانی چگونه در برابر سرطان عمل می کند؟

هورمون درمانی چگونه با سایر درمانهای سرطان استفاده می شود؟

عوارض جانبی هورمون درمانی

هورمون درمانی چقدر هزینه دارد؟

هورمون چیست و چگونه از آن ها به عنوان درمان استفاده می شود؟

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی توسط اندام هایی که سیستم غدد درون ریز بدن را تشکیل می دهند (لوزالمعده، غده هیپوفیز، تیروئید و غده فوق کلیه) تولید می شوند. این مواد شیمیایی از طریق جریان خون در سراسر بدن حرکت می کنند و به انجام کارهای مختلف اعضای مختلف بدن کمک می کنند. هورمون ها تقریباً کار هر سلول بدن را تنظیم می کنند. برخی از نمونه های هورمون ها عبارتند از: استروژن، تستوسترون، انسولین، هورمون تیروئید، کورتیزول و اپی نفرین. محققان دریافته اند که برخی از سرطان ها توسط هورمون ها تغذیه می شوند و ممکن است به رشد آن ها بستگی داشته باشد. در این موارد، جلوگیری از عملکرد این هورمون ها می تواند رشد سرطان را متوقف کند. چند روش وجود دارد که از طریق آنها می تواند رخ دهد:

جلوگیری از عملکرد هورمون ها: سلول ها گیرنده هایی در سطح خود دارند که هورمون های خاصی به آنها متصل می شوند و باعث فعالیت در داخل سلول می شوند. با انسداد گیرنده با یک ترکیب دیگر، هورمون قادر به اتصال به گیرنده خود نیست. بنابراین اگر گیرنده طبیعی هورمون بر روی سلول پوشیده شده باشد، این هورمون نمی تواند به سلول متصل شده و آن را فعال کند.

جلوگیری از تولید هورمون در بدن: این روش را می توان با دارو یا جراحی برای برداشتن عضوی که هورمون تولید می کند، انجام داد. به عنوان مثال، با برداشتن تخمدان ها با جراحی، تولید استروژن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

از بین بردن گیرنده های هورمونی موجود در سلول ها را یا تغییر شکل دادن آن ها: این روش باعث می شود هورمون نتواند به درستی به گیرنده سلول متصل شود و آن را فعال کند که در اصل باعث عدم عملکرد هورمون می شود.

هورمون درمانی که برای درمان برخی سرطان ها استفاده می شود نباید با درمان جایگزینی هورمون اشتباه شود. هورمون درمانی برای جلوگیری از هورمون ها یا اقدامات آنها استفاده می شود، در حالی که درمان جایگزینی هورمون که یک درمان سرطانی نیست.

از چه داروهایی برای هورمون درمانی استفاده می شود؟

ممکن است از هورمون درمانی برای جلوگیری از رشد، گسترش و عود سرطان سینه استفاده شود. هورمون زنانه استروژن می تواند رشد سلول های سرطانی سینه را در برخی از زنان افزایش دهد. نمونه ای از این نوع داروها تاموکسیفن (tamoxifen) است. این دارو از اثرات استروژن بر رشد سلول های سرطانی در بافت سینه، جلوگیری می کند. اما تاموکسیفن تولید استروژن را متوقف نمی کند. مردان مبتلا به سرطان سینه نیز ممکن است تحت درمان با تاموکسیفن قرار بگیرند. تاموکسیفن اکنون به عنوان هورمون درمانی برای درمان انواع دیگر سرطان در حال مطالعه است. چندین عامل هورمونی دیگر نیز برای سرطان سینه وجود دارد که گیرنده های استروژن را مانند تاموکسیفن هدف قرار می دهد، مانند تورمیفن و فولوسترانت (toremifene/ fulvestrant).

هورمون درمانی ممکن است برای زنانی که سرطان سینه آن ها از نظر گیرنده های استروژن یا پروژسترون مثبت هستند نیز استفاده شود. مهار کننده های آروماتاز داروهای جدیدتری هستند که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده اند. از آنها برای درمان سرطان سینه پیشرفته یا جلوگیری از عود سرطان سینه در زنان یائسه استفاده می شود. این داروها از تولید استروژن در زنان یائسه جلوگیری می کنند. همچنین، داروها ممکن است داروی انتخابی برای زنانی باشد که یائسه شده اند که شامل آناستروزول ، لتروزول و اگزمستان می باشند. برای سرطان پروستات، ممکن است انواع مختلفی از داروها در هورمون درمانی استفاده شود. هورمون های مردانه مانند تستوسترون باعث تحریک رشد سرطان پروستات می شوند.

هورمون درمانی چگونه انجام می شود؟

داروهای خوراکی : برخی از درمان ها از طریق دهان انجام می شود.

تزریق: برخی از روش های درمانی با تزریق در زیر پوست (زیر جلدی) یا در عضله (عضلانی) انجام می شود.

مداخله جراحی: به عنوان مثال، برداشتن تخمدان در زنان، یا بیضه در مردان، منجر به کاهش تولید برخی هورمون ها می شود.

بسیاری از بیماران تصور می كنند كه اثر هورمون درمانی كمتر از شیمی درمانی است، اما در بعضی از سرطان های سینه و سرطان پروستات نیز می تواند به همان اندازه موثر باشد. هورمون درمانی به عنوان یک درمان سیستمیک در نظر گرفته می شود، به این معنی که در سراسر بدن حرکت می کند. جراحی و پرتودرمانی به عنوان درمان های موضعی در نظر گرفته می شوند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : pardiscancer.com

هورمون درمانی چیست؟

هورمون درمانی چیست؟ هورمون درمانی مانند شیمی‏درمانی، نوعی از درمان در سرطان پستان است که سلول‏های سرطانی را در تمام نقاط بدن درمان می‏کند. هورمون درمانی بیشتر زمانی استفاده می‏شود که سلول‏های سرطانی دارای گیرنده‏های هورمونی (استروژنی و پروژسترونی) باشند. به عبارت دیگر این درمان در افرادی که در تومور آنها ...

هورمون درمانی چیست؟

هورمون درمانی مانند شیمی‏درمانی، نوعی از درمان در سرطان پستان است که سلول‏های سرطانی را در تمام نقاط بدن درمان می‏کند. هورمون درمانی بیشتر زمانی استفاده می‏شود که سلول‏های سرطانی دارای گیرنده‏های هورمونی (استروژنی و پروژسترونی) باشند. به عبارت دیگر این درمان در افرادی که در تومور آنها گیرنده‏های استروژن و پروژسترون، مثبت باشد اثر بهتری دارد. البته موارد دیگری نیز در تصمیم‏گیری برای انجام این نوع درمان وجود دارند. به عنوان مثال؛ گاهی در زنانی که بعد از یائسگی به سرطان پستان مبتلا می‏شوند، صرف‏نظر از اینکه گیرنده‏ها وجود دارند یا خیر، از این نوع درمان استفاده می‏شود.

هورمون درمانی چگونه عمل می‏کند؟

هورمون درمانی از دو طریق عمل می‏کند:

دارو باعث کاهش سطوح استروژن در بدن می‏شود و لذا سلول‏های سرطانی به استروژن کمتری برای رشد دسترسی پیدا می‏کنند.

دارو به گیرنده‏ هورمونی در سطح سلول‏های سرطانی متصل شده و مانع از دسترسی هورمون اصلی به این گیرنده‏ها می‏شود. به این صورت دارو مانع تاثیر هورمون بر سلول‏های سرطانی شده و در نتیجه باعث مهار رشد آنها می‏گردد.

هدف در هر دو روش، محروم کردن سلول‏های سرطانی از هورمون‏های طبیعی بدن است که سلول‏های سرطانی زودتر از بین رفته و رشد سلول‏های باقی‏مانده آهسته‏تر شده و یا متوقف شود.

انواع مختلفی از داروهای هورمون درمانی توصیه می‏شود که ممکن است به صورت قرص و تک دارویی یا ترکیب با آمپول‏های مهارکننده تخمدان تجویز شود.

هورمون درمانی چقدر طول می‏کشد؟

بیمارانی که سرطان پستان در آنها محدود به ناحیه پستان است، به هورمون درمانی پاسخ خوبی می‏دهند. استفاده از داروهای هورمون درمانی در درمان سرطان پستان، حداقل به مدت ۵ سال، نتایج خوبی در بیماران داشته است. در حال حاضر بسیاری از محققین عقیده دارند که گروه‏های خاصی از بیماران از هورمون درمانی به مدت طولانی‏تر سود می‏برند. ممکن است بنا به صلاحدید پزشک هورمون درمانی پس از مدتی از یک نوع به نوع دیگر تغییر کند.

عوارض هورمون درمانی

تاموکسیفن (شایع‏ترین دارو در هورمون درمانی) علاوه بر سلول‏های سرطانی بر سایر سلول‏های بدن نیز تاثیر می‏گذارد که عوارض آن ناشی از این امر است. از جمله مهم‏ترین عوارض تاموکسیفن که در موارد نادری ممکن است ایجاد شود، افزایش احتمال لخته خون در سیاهرگ می‏باشد که ممکن است با حرکت کردن این لخته‏ به ریه‏ها، مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد شود. از عوارض دیگر آن، احتمال ابتلا به سرطان رحم با شیوع بسیار کم است. اگر پزشک معالجتان تاموکسیفن تجویز کرده، در صورت بروز عوارضی مانند خونریزی واژینال یا لکه‏بینی، حتما پزشک خود را مطلع سازید. همچنین باید به صورت دوره‏ای توسط متخصص زنان تحت معاینه لگن قرار گیرید و هرگونه خونریزی یا درد غیرطبیعی را به پزشک اطلاع دهید. اما از جمله منافع بارز این دارو، می‏توان به کاهش خطر پوکی استخوان (به‏خصوص پس از سنین یائسگی) اشاره کرد. لذا با در نظر گرفتن فواید تاموکسیفن، امروزه صاحب نظران استفاده از این دارو را در اغلب مبتلایان به سرطان پستان به‏عنوان درمان کمکی مفید دانسته و توصیه می‏کنند.

جهت انجام معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر می‏توانید به کلینیک بیماری‏های پستان پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی مراجعه نموده و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن صدای مشاور:  ۶۶۴۰۴۰۲۰-۰۲۱منابع:

سفری با سرطان پستان به سوی امید، احمد کاویانی و همکاران

راهنمای جامع بیماری‏های پستان، ماندانا ابراهیمی و همکاران

گردآوری و تنظیم: مهتاب آجربندیان، کارشناس ستاد پژوهشی پژوهشکده سرطان معتمد

تاریخ به روز رسانی : ۹۹/۱۱/۰۷

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : ibcrc.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب