احکام عزاداری

احکام عزاداریمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

احکام عزاداری را از این سایت دریافت کنید.

احکام عزاداری و مداحی :: Leader.ir

دریافت:

احکام عزاداری و مداحی

احکام عزاداری

احکام مداحی

خیرات و نذورات

ادعیه و زیارات

مقاتل و وقایع تاریخی

احکام مناسبتها و اماکن مقدسه

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:

جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.

به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.

جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.

از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.

مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.leader.ir

پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده/

دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با رهبر انقلاب

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در نقاط زیادی از کشور

نماهنگ | قربان آن دل...

دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب

دیدار رئیس‌جمهور روسیه با رهبر انقلاب

دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با رهبر انقلاب

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در نقاط زیادی از کشور

امروز یکشنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۱

صفحه نخست صفحه ویژه دیگران آرشیو پیشرفته درباره ما خبر حاشیه دیدارها دیدارنگار زندگی‌نامه بيانات گزیده بیانات پیام‌ها و نامه‌ها نقشه راه مرور سریع پیشخوان ابلاغیه موضوعی قرآن حدیث نهج‌البلاغه خانواده ایرانی استفتائات رساله آموزشی راهنمای فتاوا درس خارج شرح حدیث آرشیو خاطرات جستار مقالات جستار تلمیحات و اشارات کتابخانه انتشارات دیدارها ویژه گفتگو لوح صوت کامل بیانات صوت گزیده بیانات کلیپ صوتی نسخه پادکست فیلم دیدارها گزیده دیدارها نماهنگ گزارش خبري ۱۳۹۳/۰۸/۰۱

توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده

پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند که در ادامه متن و فیلم پاسخ‌ ایشان به این سوالات ارائه می‌شود:

+دریافت متن در قالب PDF

+دریافت دفترچه چاپی زیر

فهرست:

چه ویژگی‌هایی در مجلس عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام باید رعایت شود؟استفاده از نذری‌هایی که با مال شبهه‌دار تهیه شده، چه حکمی دارد؟نظر رهبر انقلاب درباره برهنه شدن در عزاداری چیست؟آیا لطمه زدن به بدن در عزاداری ها جایز است؟آیا هروله کردن در عزاداری اشکال دارد؟آیا ایجاد راه‌بندان و آلودگی صوتی در مراسم عزاداری اشکال دارد؟گفتن ذکر ائمه بصورت تند و پشت سر هم (شور) جایز است؟خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟نظر رهبر انقلاب درباره قمه‌زنی چیست؟حکم لعن و سبّ بزرگان سایر مذاهب چیست؟آیا نسبت دادن برخی الفاظ ناروا به خود در عزاداری اشکال دارد؟مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروزآیا می توان در هنگام توسل به ائمه دستان خود را (مانند دعا) بالا برد؟آیا حضور زنان در دسته های عزاداری اشکال دارد؟آیا می توان از اموال بیت المال برای مراسم عزاداری استفاده کرد؟آیا پوشیدن لباس مشکی در مراسم عزاداری هم کراهت دارد؟حکم خرج کردن ردّ مظالم برای برگزاری مراسم عزاداری چیست؟آیا می‌شود «اضافه‌خرج» مراسم فاطمیه را در محرم خرج کرد؟آیا می توان کیفیت ادای نذر را تغییر داد؟در مداحی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟آیا دریافت وجه برای مداحی اشکال دارد؟در مجالسی که سخنان تفرقه آمیز گفته می شود، تکلیف ما چیست؟آیا مالیدن گِل به سر و صورت در ایام عزاداری اشکال دارد؟اگر نامحرم صدای نوحه‌خوانی یا گریه زنان را بشنود، اشکال دارد؟توصیه کلی به عزاداران و نحوه‌ی عزاداری یک عزاداری مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در جواب باید عرض کنیم عزاداری دو حیث دارد: یک حیث محتوایی است و مطالبی که گفته می‌شود، یک حیث قالب و شیوه عزاداری است. از نظر محتوا آنچه که گفته می‌شود نباید مطالب حرام و خلاف شرع باشد، یعنی دروغ نباشد، غلو نباشد، موجب وهن مذهب نباشد، موجب تنقیص مقام اباعبدالله علیه‌السلام و معصومین علیهم‌السلام نباشد و همچنین موجب پایین آمدن مقام خود مومنین و عزاداران هم نباشد؛ یعنی از نظر محتوا مطالب مستند باشد، خلاف عقاید مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد، خلاف مرام اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد. نسبت به شیوه عزادارای اولا همراه با کار حرام نباشد مثل موسیقی حرام و امثال اینها، و موجب وهن مذهب هم نباشد، یعنی کاری نکنند که سوژه به دست دشمنان بیفتد و با این شیوه عزاداری که داریم، آنها علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام تبلیغ سوء داشته باشند. اجمالا این را می‌توانیم ویژگی‌های عزاداری مناسب مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام برشماریم.

دانلود نسخه موبایل | دانلود با کیفیت پایین | دانلود با کیفیت بالا

با توجه به اطعام‌هایی که در ایام محرم داده می‌شود و انسان به حلال بودن آنها یقین ندارد، آیا خوردن آنها اشکال دارد؟ لطفا هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی پاسخ فرمایید. اگر نذری کسی که خمس نمی‌دهد را بخوریم چطور؟

در مواردی که انسان غذایی را که یقین ندارد به حرام بودنش، مثلا اطعام می‌کنند عزاداران را یا غذایی آماده کرده اند در این ایام و برای شما می‌آورند یا فردی نذری می‌دهد و شما یقین دارید که خمس نمی‌دهد، به نظر حضرت آقا خوردن آن غذا، چون یقین به حرام بودن یا مخلوط به حرام بودن آن ندارید، یعنی یقین ندارید این غذا حرام است، یقین ندارید که متعلق خمس است، خوردنش اشکال ندارد. اما از نظر اخلاقی - چون پرسیدند - بعضی‌ها می‌گویند اگر پول خمس در آن باشد ممکن است اثر وضعی داشته باشد. اگر بتوانید احتیاط کنید خوب است؛ به این معنا که اگر تبعات سویی ندارد نخورید، قبول نکنید، یا اینکه اگر مثلا متعلق خمس است - نه به این معنا که حتما متعلق خمس است یعنی شبهه دارید - خودتان خمسش را بپردازید یا اگر موردی هست که ممکن است از باب شبهه حرام شک داشته باشید، یعنی مثلا مال مردم باشد، به عنوان رد مظالم بپردازید؛ گرچه واجب نیست. در حکم اولی که گفتیم شما یقین ندارید غذا از حرام است یا مخلوط به حرام است، خوردنش اشکالی ندارد. بنابراین در مجالس عزا که شرکت می‌کنید و طعام برای شما می‌آورند و امثال اینها، خوردنش اشکال ندارد، از نظر فقهی حرام نیست. اما اگر کسی بخواهد - خلاصه به قول معروف جز اولیای الهی باشد - پرهیز بیشتری داشته باشد احتیاط خوب است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : farsi.khamenei.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب