اکستازی چیست

اکستازی چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

اکستازی چیست را از این سایت دریافت کنید.

اکستازی

اکس ماده ترکیبی روان‌گردان با ساختار مشابه ترکیبات توهم‌زاها می‌باشد و به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود که معمولاً به شکل قرص است که از راه دهان استعمال می‌شود.

مشاوره بستری (رایگان)

021 88874935021 88875173021 222262220912 1009965

اکستازی

مقدمه

استفاده از قرص‌های روان‌گردان در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. این موضوع با توجه به عوامل دیگر، حامی پیامی نه‌چندان خوشایند برای جامعه جوان ایران است: دگرگونی محتوا، شیوه و شکل اعتیاد و افزایش سود سالانه برای قاچاقچیان این قرص‌های ویرانگر.

در کشور ما هر چند آمار دقیقی از تعداد مصرف‌کنندگان قرص‌های روان‌گردان و میزان واردات فروش ‌آن‌ها در دست نیست و اطلاعات منتشر شده نیز تقریبی و از روی حدس و گمان است، اما اطلاعات جمع‌آوری شده از برخی بیمارستان‌های کشور مبنی بر افزایش مراجعان به اورژانس بیمارستان‌ها در شب در اثر آسیب دیدن بافت مغزی، کلیه، کبد، عدم تعادل و فراموشی می‌تواند شاهدی بر افزایش مصرف‌کنندگان اکستازی در بین جوانان باشد.

با وجود این، هنوز به مرحله‌ای نرسیدیم که امکان جلوگیری از افزایش مصرف آن وجود نداشته باشد. مراکز درمانی زیادی در سطح تهران برای خدمات مشاوره‌ای و ترک اعتیاد این افراد از انواع قرص‌ها وجود دارد این کافیست فقط شما اراده کنید. مشاورین و پزشکان کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور، آماده ی ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی در زمینه ترک اکستازی به شما عزیزان میباشند.

اکستازی

حتما مطالعه کنید: ترک اکستازی

اظهارات یک دانش‌آموز دبیرستانی در مورد اکستازی:

مصرف اکس، واقعاً کار احمقانه‌ای است. من هیچ‌وقت نمی‌توانم بفهمم که چرا برخی افراد فقط به خاطر چند ساعت احساس خوشی، چنین بازی خطرناکی با زندگی‌شان می‌کنند.

اکس چیست؟

قرص‌های اکس، ترکیب جدید نیست. نخستین بار در سال ۱۹۱۲ یک شرکت داروسازی آلمانی به‌نام مرک، با هدف ساخت ترکیباتی برای کنترل و مهار اشتها در افراد چاق، این ماده را تولید کرد. اما به علت عوارض ناشی از آن، تا اواخر دهۀ ۱۹۷۰ از رده خارج شده و استفاده از آن به تعویق افتاد. در این زمان، روان‌شناسان و روان‌پزشکان، MDMA را داروی مناسبی برای درمان اختلالات روانی و عاطفی، معرفی کردند که باز مصرف آن ممنوع شد. این محصول در دهۀ ۱۹۸۰ از انبار کارخانه‌ها خارج شد و مورد استفاده متقاضیان خیابانی خود قرار گرفت. در سال ۱۹۸۵، دولت آمریکا، مصرف این ترکیب را ممنوع اعلام کرد و مطالعات انجام شده در مورد حیوانات آزمایشگاهی در سال ۱۹۸۶، آثار مخرب قرص‌های اکس را بر سیستم عصبی نشان داد. اما هم‌چنان این ماده در میهمانی‌های شبانه به‌عنوان نوع جدیدی از مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفت. اکس خالص، پودری سفید متشکل از کریستال‌های ریز است. از این پودر بوی کپک به مشام می‌رسد. در صورت وجود ناخالصی، اکس به‌رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای نیز دیده می‌شود.

اکستازی چیست؟

اکس یک ماده ترکیبی است و مثل حشیش ، نیکوتین یا تریاک از گیاه گرفته نمی‌شود، بلکه یک ماده شیمیایی است که در آزمایشگاه به‌طور غیرقانونی تولید می‌شود. تولیدکنندگان این قرص، مواد شیمیایی گوناگون را به آن اضافه می‌کنند از جمله کافئین، دکسترومتورفان (شربیت ضد سرفه)، آمفتامین و حتی کوکائین . بنابراین درجه خلوص قرص‌های اکس همواره مورد سوال است. این آزمایشگاه‌ها بیشتر در اروپای غربی به‌ویژه کشورهایی مثل هلند و بلژیک قرار دارند. در ایالات متحده نیز چند آزمایشگاه در این زمینه فعالیت می‌کنند. اخیراً نیز سندیکای اسرائیل بازار این ماده را به دست گرفته و منبع اصلی توزیع قرص در بسیاری از کشورها به شمار می‌رود.

ترک اکستازی در مرکز ترک اعتیاد آکسون ، تحت نظر مشاورین و متخصصین درمان اعتیاد انجام میگیرد تا درمان در کمترین زمان به بهترین صورت ممکن انجام بگیرد.

چگونه به‌دست می‌آید؟

نام علمی اکستازی “متیل دی اکسی مت آمفتامین” یا MDMA است که یک ماده ترکیبی روان‌گردان با ساختار شیمیایی مشابه ترکیبات آمفتامین‌ها و موادتوهم‌زا می‌باشد و به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود. این ماده با نام‌هایی چون اکس، اکستاسی، اکستازی، XTC ، آدم و قرص‌های شادی‌بخش در میان جوانان و نوجوانان شناخته شده است.

انواع اکستازی کدامند؟

این ماده به اشکال قرص، کپسول، پودر استنشاقی و برچسب‌های پوستی موجود است. این قرص‌ها شکل، رنگ، اسم و اثر متفاوت دارند و با نام‌هایی مثل فراری، میتسوبیشی، شادی، گشنیز، هپی، صلیب، تویوتا، سان، مرسدس بنز، موتورولا، دلار، صلیب و … شناخته می‌شوند. رنگ ‌آ‌ن‌ها نیز متنوع بوده و به رنگ‌های نخودی، سبز، آبی، قرمز، بنفش دیده می‌شوند. این نوع قرص‌ها بسته به نوع و جنس‌شان با قیمت‌های متفاوتی خرید و فروش می‌شوند. در ایران این قرص‌ها با دو نوع E و X معروف هستند و مطابق با تحقیقات انجام گرفته، نوع E آن، در بین جوانان ایرانی شایع‌تر است.

میزان MDMA در هر قرص از ۹ تا ۱۱۷ میلی‌گرم متفاوت است. قرص‌های موجود در بازار، حاوی مقدار اندکی MDMA و درصد زیادی ناخالصی هستند. کافئین، افدرین (تحریک کننده)، PMAفعال کننده سیستم عصبی)، DXM,MDA (ترکیبی کشنده) و Speed Pcp از جمله مواد محرکی هستند که به‌عنوان ناخالصی به قرص‌های اکستازی افزوده می‌شود.

اتواع اکستازی کدامند؟

اکستازی چگونه مصرف می‌شود؟

اکستازی معمولاً به شکل قرص یا کپسول است که از راه دهان استعمال می‌شود. این قرص ممکن است به رنگ‌ها یا شکل‌های مختلفی در بازار دیده شود. این ماده همچنین می‌تواند به شکل پودر در دسترس افراد قرار گیرد که ممکن است برخی اوقات به شکل استنشاقی و یا ندرتاً به‌صورت تدخینی یا کشیدن مورد استعمال واقع شود اما تزریق این ماده بسیار نادر است.

اکستازی اغلب در مهمانی‌های شبانه در میان جوانان و نوجوانان که اصطلاحاً به آن “ریو” ، “اکسس پارتی” یا “کنسرت راک” گفته می‌شود و شرکت‌کنندگان آن، ساعت‌های متمادی با موسیقی الکترونیکی و رقص نور می‌رقصند، توزیع و مصرف می‌شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : axonclinic.com

قرص اکس یا اکستازی چیست

قرص اکس یا اکستازی با نام علمی متیل دی اکسی مت آمفتامی (MDMA) اولین بار با هدف کنترل و مهار اشتها در افراد چاق توسط یک شرکت آلمانی...

قرص اکس یا اکستازی چیست | عوارض و پیامد های قرص اکس

نویسنده : دکتر فرزاد طباطبایی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص اکس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

قرص اکس یا اکستازی با نام علمی متیل دی اکسی مت آمفتامین (MDMA) اولین بار با هدف کنترل و مهار اشتها در افراد چاق توسط یک شرکت آلمانی تولید گردید اما به علت عوارض مصرف قرص اکس، این قرص از رده خارج شد. امروزه اکستازی به منظور ایجاد سرخوشی و انرژی‌زایی در میان جوانان شناخته می‌شود که به دلیل ساختار شیمیایی و ترکیبات آن موجب بروز توهم و پیامدهای دیگر در مصرف‌کنندگان می‌شود. در واقع قرص اکس به دلیل خاصیت اعتیادآوری که دارد پس از چند بار مصرف فرد را دچار تحمل نسبت به آن می‌کند و مصرف دوز قبلی نمی‌تواند برای فرد همان اثرات خوشایند سابق را ایجاد کند که این مسئله به مرور سلامت جسمی و روانی فرد را تهدید کرده و خطر مرگ را افزایش می‌دهد. با توجه به اهمیت موضوع در ادامه مقاله به بررسی این ماده، علائم مصرف و عوارض جانبی می‌پردازیم. برای آگاهی از انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

قرص اکس یا اکستازی

قرص اکس یا اکستازی از جمله مواد اعتیاد آوری است که در دسته مواد توهم زا قرار داد. اکس به صورت قرص، کپسول و پودر در دسترس افراد قرار می‌گیرد و به شکل خوراکی، استنشاقی و تدخینی مصرف می‌شود. این ماده با تاثیر بر سه ماده شیمیایی مغز که شامل سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می‌شود، افکار، هیجانات و اعمال فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اثرات مصرف قرص اکس، 30 تا 45 دقیقه بعد از مصرف مشخص می‌شود و حداکثر تا 6 ساعت باقی می‌ماند. اثرات خطرناک مصرف این دارو با اثرات خوشایند آن همراه است اما همیشه همه مصرف کنندگان تجربه خوشایندی ندارند. عوارض قرص اکس در افراد مختلف، متفاوت است، بخصوص اگر با مواد دیگری به صورت ترکیبی مانند الکل و یا ماده مخدر گل مصرف شود. این ماده با اصطلاحاتی چون ریو، اکس پارتی و کنسرت راک نیز شناخته می‌شوند. برای اطلاع بیشتر درباره انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

اینفوگرافیک قرص اکس یا اکستازی چیست

اشکال مختلف قرص اکس 

همان طور که گفته شد قرص اکس اغلب به دو صورت قرص یا پودر بین مصرف کنندگان عرضه می‌شود. شکل پودری این ماده معمولا به نام MDMA شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که این نام صرفا اسم تجاری پودر اکس است و از نظر تاثیر و عملکرد روی بدن؛ تفاوتی با آن ندارد. پودر MDMA معمولا سفید یا خاکستری رنگ است در حالی که قرص‌ها و کپسول‌های اکس ممکن است اشکال و طراحی‌های گوناگونی داشته باشند. متاسفانه در بسیاری از موارد تولید کنندگان این مواد آن‌ها را در شکل‌ها و رنگ‌های جذابی عرضه می‌کنند که باعث جذب شدن بیشتر جوانان می‌شود. از دیگر مواد اعتیادآور پر طرفدار میان جوانان علاوه بر قرص اکس می توان به ماده مخدر گل اشاره کرد.

انواع روش های مصرف قرص اکس 

اشکال مختلف اکستازی به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای مثال قرص اکس اغلب به دو صورت جویدن یا بلعیدن توسط افراد مصرف می‌گردد اما شکل پودری این ماده ممکن است در رول‌هایی شبیه به سیگار و یا ماده مخدر گل دود شده یا از طریق بینی استنشاق شود. همچنین استفاده از روش جذب پوستی به واسطه گذاشتن پودر اکس روی لثه نیز در برخی از مصرف کنندگان دیده می‌شود. میزان تاثیر گذاری این ماده متناسب با روشی که فرد آن را استعمال کرده اغلب متفاوت است. برای مثال استنشاق از طریق بینی می‌تواند تاثیرات سریع و بسیار شدیدی را به بار بیاورد و منجر به مشکلات جدی‌تری شود.

عوارض مصرف قرص اکس یا اکستازی

عوارض مصرف قرص اکس به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت بروز پیدا می‌کند. عوارض کوتاه مدت مصرف این ماده موارد زیر را شامل می‌شود.

عوارض کوتاه مدت مصرف اکس

- حالت تهوع - سفتی عضلات - افزایش دمای بدن - تاری دید - تعریق مفرط

یکی از خطرناک‌ترین عوارض مصرف اکستازی، افزایش شدید دمای بدن (hyperthermia) است که منجر به از دست دادن آب بسیار زیاد از بدن می‌شود. کمبود آب درون سلول‌های بدن در نهایت به کاهش هشیاری، کما و مرگ منجر خواهد شد. از جمله دیگر مشکلاتی که در پی افزایش دمای بدن ایجاد می‌شوند می‌توان به اختلال کبد، کلیه‌ها و  مشکلات قلبی- عروقی اشاره کرد. برای اطلاع از عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

در بعضی افراد، روزی که مصرف داشته‌اند می‌تواند تبدیل به یک روز سخت شود به طوری که نزدیک به 80% مصرف کنندگان افسردگی و خستگی مفرط را تجربه می‌کنند. این عوارض کوتاه مدت می‌توانند ناراحت کننده و مشکل‌زا باشند اما خطر واقعی نادیده گرفتن اثرات بلند مدت این ماده توهم‌زا است.

برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی کلیک کنید.

عوارض بلند مدت مصرف اکس

زمانی که اکستازی مدت زیادی مصرف شود، اثرات زیان‌بار آن برای مصرف کننده بسیار شدیدتر خواهد شد. از جمله عوارض بلند مدت اکستازی یا قرص اکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- آسیب‌های عصبی و نقایص شناختی نظیر بروز مشکلاتی در سیستم تفکر و حافظه

- اثرات مخرب بر تولید سروتونین در مغز که منجر به کاهش سروتونین می‌شود و در نتیجه فرد ممکن است به افسردگی، مشکلات خواب، اضطراب، کاهش اشتها و کاهش میل جنسی مبتلا شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : honarehzendegi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب