طبع عناب چیست

طبع عناب چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

طبع عناب چیست را از این سایت دریافت کنید.

طبع عناب چیست؟و طریقه مصرف آن چگونه است؟

طبع عناب معتدل و مرطوب است، اما برخی بزرگان طب سنتی مانند ابوعلی سینا معتقد هستند که طبع عناب کمی سرد است. عناب در اشخاص سرد مزاج ممکن است تولید گاز و نفخ کند

طبع عناب چیست؟و طریقه مصرف آن چگونه است؟

طبع عناب معتدل و مرطوب است، اما برخی بزرگان طب سنتی مانند ابوعلی سینا معتقد هستند که طبع عناب کمی سرد است. عناب در اشخاص سرد مزاج ممکن است تولید گاز و نفخ کند

طبع عناب چیست؟و طریقه مصرف آن چگونه است؟

طبع عناب چیست؟و طریقه مصرف آن چگونه است؟

طبع عناب معتدل و مرطوب است، اما برخی بزرگان طب سنتی مانند ابن سینا معتقدند که طبع عناب کمی سرد است. با طریقه مصرف و طبع عناب بیشتر آشنا شوید.

 گیاه عناب 

عناب درختی است که ارتفاع آن تا 8 متر می‌رسد، نوعی از این درخت مستقیم و باریک و نوعی دیگر به صورت کج و معوج بالا می‌رود. عناب بومی مناطق گرمسیر است و کشت آن در شمال آفریقا، جنوب اروپا و نواحی مدیترانه رواج دارد. در ایران عناب به طور عمده در استان‌های خراسان، گلستان، مازندران، اصفهان، یزد، همدان، قزوین و قم وجود دارد. برگ‌های این درخت کوچک، زیبا، شفاف، ‌متناوب و دندانه‌دار است. گل‌های آن کوچک و به رنگ سبز مایل به زرد بوده، میوه این درخت که عناب نامیده می‌شود به رنگ قرمز و به شکل تخم مرغ و دارای یک هسته است. در ادامه این مطلب با خواص دارویی، طریقه مصرف و طبع عناب بیشتر آشنا شوید.

خواص دارویی عناب 

خواص عناب به طور خلاصه عبارتند از تمیز کننده و تصفیه کننده خون، تقویت حافظه، رفع غم و کم کردن اضطراب، تمیز کنده کلیه، رفع بی‌خوابی، تسکین اعصاب، رفع حالت تهوع و استفراغ، پیشگیری از سرطان، جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، ایجاد کم اشتهایی، موثر در افزایش رشد موی سر، تقویت عضلات و تقویت کننده دستگاه گوارش است.

طبع عناب 

طبع عناب معتدل و مرطوب است، اما برخی بزرگان طب سنتی مانند ابوعلی سینا معتقد هستند که طبع عناب کمی سرد است. عناب در اشخاص سرد مزاج ممکن است تولید گاز و نفخ کند، چنین افرادی برای مصرف آن و اصلاح طبع عناب باید همراه آن شکر و مویز بخورند. همچنین مصرف زیاد عناب باعث کم شدن شدن نیروی جنسی شده، بنابراین بایستی با خوراکی‌های محرک مانند عسل خورده شود.

مقدار و طریقه مصرف عناب 

کاربرد عناب در ایران، هندوستان و پاکستان، بیشتر به صورت میوه خشک است. مقدار خوراک میوه عناب تا 50 عدد در روز است، ولی مصرف 10 تا 15 عدد عناب خشک یا تازه برای خوراک در چند روز مداوا کافی است.

برگ درخت عناب خاصیت شویندگی دارد، چنانچه کمی برگ تازه آن در کف دست له شود با آب تولید کف می‌کند و به جای صابون می‌توان از آن استفاده نمود.

برای تهیه جوشانده عناب 50 گرم عناب را در 1 لیتر آب می‌جوشانند تا حجم آن دو سوم شود.

جوشانده عناب و جو: 14 دانه عناب را با 25 گرم جو پوست کنده، مخلوط و در دو لیتر آب آنقدر بجوشانید تا جو شکفته شود و حدود 1 لیتر آب در ظرف باقی بماند. سپس این جوشانده را بگزارید تا ته نشین شده و سپس آب صاف شده آن را مصرف کنید.

عناب خیس کرده: تعداد 20 دانه عناب را با 30 عدد دانه مویز که هسته آن گرفته شده و 30 دانه سه پستان، 17 گرم گل بنفشه در نیم لیتر آب خیس نمایید و اجازه دهید تا صبح بماند، سپس آن را صاف و با 50 گرم شیر خشت و همچنین 50 گرم ترنجبین مخلوط کنید تا به طور کامل حل شود، سپس برای اصلاح طبع عناب و سایر گیاهان همراه، قدری گلاب به آن اضافه و به مرور مصرف نمایید.

شربت عناب: 800 گرم از عناب خشک شده را در 4 لیتر آب بجوشانید تا بپزد، سپس عناب‌ها را له کرده، مایع حاصل شده را صاف نموده و به میزان 3 کیلو شکر به آن اضافه کنید و دوباره بجوشانید تا شکرها حل شده و شربت عناب آماده شود. در هنگام مصرف، نصف استکان از شربت آماده شده را در یک لیوان آب خنک حل کرده و میل نمایید. تمام خواص دارویی عناب در این شربت وجود دارد.

در سایر کشورها مانند بریتانیا عناب را به صورت خشک شده و یا به صورت آبنات‌های طعم دار همراه با چای مصرف می‌کنند. لازم به ذکر است عناب نارس و سبز، بی‌مزه و گس بوده، قابل خوردن نیست چرا که سنگین و خیلی دیر هضم است. به همین علت توصیه اکید می‌گردد که قبل از رسیدن مصرف نشود. در کشورهای آسیای شرقی، کره، چین و تایوان از شربت عناب بسیار استفاده می‌گردد. در برخی از مناطق جهان از عناب برای تهیه سرکه استفاده می‌شود و در کشورهای آفریقایی از آن کیک درست می‌کنند. با توجه به خواص دارویی متعدد و طبع عناب که معتدل محسوب می‌گردد، در همه جای جهان از آن به وفور استفاده شده، عناب کنسرو شده، چای با طعم عناب و آبنبات‌های عنابی از محصولات جانبی و فراورده‌های تجاری این گیاه مفید محسوب میشوند.

منبع:سایت ستاره ارسال نظر

پنجشنبه، 16 اسفند 1397

تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

طبع عناب طب سنتی سلامت

موارد بیشتر برای شما

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : rasekhoon.net

طبع، خواص، مضرات و مُصلح عناب در ویکی آنا

عناب بومی مناطق گرمسیر بوده و میوه زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی بسیار زیادی است در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می‌خورد.

خبرگزاری آنا

رسانه ها

۲۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱:۲۲

طبع، خواص، مضرات و مُصلح عناب در ویکی آنا

عناب بومی مناطق گرمسیر بوده و میوه زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی بسیار زیادی است در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می‌خورد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، درخت عناب از درختان مناطق گرمسیر بوده و مربوط به کشور چین می باشد.

کاشت درخت عناب در این کشور در طی هزاران سال متمادی انجام می شده است. حال ما شاهد کاشت این درخت در استان های مختلف ایران هستیم.

میوه عناب گرچه درماه‌های تابستان تحت شرایط مناسب و آبیاری کافی بهترین رشد را دارد،

اما بطور شگفت آوری در درجه حرارت‌های بالای ۱۰ تا۱۵ درجه و متفاوت از انواع مختلف گیاهان می‌تواند زنده بماند.

آغاز فصل برداشت آن از اوایل مردادماه به‌صورت تازه‌ خوری است

و برداشت عناب درمناطق کوهستانی به‌علت آب و هوای سرد به‌طور معمول اوایل مهر آغاز می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید به عناب، خرمای قرمز، خرمای چینی یا خرمای هندی نیز می گویند.

خواص و مضرات عناب

عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند.

سبب روشنی پوست می‌شود.

از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند.

عناب دستگاه گوارش شما را پاکسازی و سم زدایی می کند،

همچنین حرکات روده را متعادل کرده و از یبوست و اسهال جلوگیری می کند.

در سلامت نوزادان در درمان یرقان و زردی مفید است.

عناب، رادیکال های آزاد را خنثی و احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

چای عناب دارای ماده ضدسرطانی "ساپونینز" است. این چای باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده و تقویت عضلات می ‌شود.

از جوشانده برگ عناب، برای تسکین گلودرد و از عصاره آن برای درمان آن استفاده می‌ شود.

عناب در درمان کبد چرب نیز مفید است.

اگر سنگ مثانه دارید ۳۰ عدد عناب را در یک لیوان آب شب خیس کرده صبح ناشتا میل کنید به مدت هفت روز.

کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند عرق بیدمشک و عرق کاسنی را از هر کدام ۱۰۰ گرم و ۵۰ گرم عناب را در آنها خیس نموده سپس صاف کنند روزی ۳ بار هر بار ۲ قاشق غذا خوری قبل از غذا میل کنند.

در طب سنتی ایران مصرف جوشانده عناب به خصوص در فصول سرد سال برای درمان سرفه، سرماخوردگی، آنفلوانزا و انواع گلودرد بسیار توصیه شده است.

عناب به دلیل داشتن لعاب، نرم کننده سینه و ضد سرفه است و چای یا جوشانده آن گرفتگی صدا، آسم و تنگی نفس را برطرف می کند و برای جلوگیری از التهاب و آبریزش بینی توصیه می شود.

عناب خواب آور و آرام بخش اعصاب است و بی خوابی و خستگی شدید را برطرف می کند.

مخلوط عناب با نمک در بیماران مبتلا به سوءهاضمه و حتی بیماری‌های صفراوی سودمند است.

مقوی سیستم ایمنی بدن است و برای تقویت مغز و حافظه مفید و عامل مهار کننده افزایش قند و فشار و اوره خون بوده و به سبب داشتن فیبر محلول، در کاهش چربی خون مؤثر است.

عناب یکی از میوه هایی است که در درمان بیماری های کبدی از جمله کبد چرب مفید است.

به گفته محققان عناب مقوی دستگاه گوارش و هضم کننده غذا و ضد نفخ است.

این میوه منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ ای مواد معدنی است.

به دلیل آنتی اکسیدان های موجود و ویتامین C به عنوان یک عامل ضد پیری از آن نام برده می شود و همچنین در درمان جوش و آکنه موثر است.

مو را تقویت و به رشد آن سرعت می بخشد.

عناب دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد.

برای درمان دندان درد سائیده عناب را در محل کرم خوردگی دندان بگذارید.

به دلیل کالری پایین و فیبر بالایی که دارد اشتها را کاهش داده و شما را به لاغری نزدیک تر می کند.

علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، جوشانده آن برای سرما خوردگی مفید می باشد.

همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور است.

عناب خشک شده را با عسل مخلوط کرده در محل خارش و کهیر بمالید.

کاهش دهنده حرارت زائد بدن خصوصاً غلبه صفرا است.

عناب اگر کوبیده شده و با مویز یا شکر ترکیب گردد، به یکی از تنقلات مفید برای تقویت کودکان و حتی جوانان بدل شده و باعث تصفیه خون در بدن این افراد می‌گردد.

عناب نفاخ بوده و برای معده سنگین است.

باعث کم شدن غرایز جنسی می‌گردد که برای رفع این ضرر مصرف آن با ادویه گرم مانند دارچین، آویشن، زنجبیل و زعفران توصیه می‌شود.

مصرف آن برای کسانی که دچار ناراحتی های معده از جمله ترش کردن معده، سنگینی و یا رفلاکس معده هستند، می‌تواند مضر باشد و سبب تشدید ناراحتی و نفخ در آن‎ها شود.

در افراد سرد مزاجی که دچار نفخ و ورم معده هستند، تولید گاز و نفخ بیشتر می‌کند.

افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل‌های روده‌ای و خلط بیش از حد رنج می‌برند که جهت استفاده از عناب باید با پزشک خود مشورت نمایند.

عناب موجب ازدیاد ویتامین k می‌شود که در نتیجه آن خون غلیظ می‌شود بنابراین مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند، توصیه نمی‌شود.

طبع عناب چیست؟

مزاج عناب از نظر طب قدیم معتدل و به اعتقاد ابوعلی سینا کمی سرد است و حرارت بدن را فرو می نشاند و تب بر خوبی است.

مصلح عناب چیست؟سردمزاجان: عسل و آویشن و پونهگرم مزاجان: شکر

همانطور که گفته شد، طبع عناب معتدل است اما تا حدودی دارای سردی و رطوبت نیز می‌یاشد و با حرارت مقابله می‌کند، بنابراین در گرم مزاجان می‌تواند بدون مصلح مصرف شود ولی اگر با شکر مصرف گردد از شدت ضرر آن کاسته می‌گردد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.ana.press

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب