مراقبت های بعد از عمل آب مرواریدمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید را از این سایت دریافت کنید.

مراقبت بعد از عمل آب مروارید( قطره،عینک،حمام رفتن و رانندگی)

دوران بهبود عمل آب مروارید چقدر طول می کشد؟ آیا بعد از جراحی آب مروارید می توان رانندگی کرد و حمام رفت؟ چه مراقبتی بعد از جراحی آب مروارید یا کاتاراکت لازم است؟

مراقبت بعد از عمل آب مروارید( قطره،عینک،حمام رفتن و رانندگی)

خانه/مقالات

هر بیمار، از لحظه‌ای که چشم پزشک برای درمان آب مروارید به او جراحی آب مروارید پیشنهاد می‌کند، نگران دوران بهبودی و مراقبت‌های لازم بعد از این عمل خواهد بود. در واقع امروزه عمل جراحی آب مروارید یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی چشم است، اما به نوعی، به نظر می‌رسد اکثریت قابل توجهی از مردم در مورد آن خیلی نگران هستند.

شما به عنوان یک بیمار، نه تنها باید به دستورالعمل‌های مراقبتی که چشم‌ پزشک ارائه می‌دهد عمل کنید، بلکه لازم است که از کسانی که می‌توانند به خوبی از شما حمایت کنند نیز کمک بگیرید تا نتایج جراحی آب مرواریدتان به حداکثر برسد. پیش از این که به سراغ دستورالعمل‌های خاص این جراحی برویم، لازم است که بدانید اصلا جراحی آب مروارید چیست.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک نوع بیماری چشمی است که در این اختلال، عدسی چشم که به طور طبیعی شفاف است که کدر و تیره می‌شود و منجر به کاهش بینایی خواهد شد. آب مروارید اختلالی است که معمولاً به علت بالا رفتن سن به وجود می‌آید اما گاهی اوقات به سرعت پیشرفت می‌کند. این اختلال معمولاً هر دو چشم را درگیر می‌‌کند اما احتمال آن که فقط یک چشم را درگیر نماید و به سرعت پیشرفت کند نیز وجود دارد. آب مروارید یا اختلال بسیار شایع و به ویژه در افراد مسن است. هنوز علت اصلی بروز آب مروارید مشخص نشده است با این حال در اکثر موارد این اختلال به علت تغییر در ساختار پروتئین‌های درون عدسی چشم به وجود می‌آید و فرآیند تغییر پروتئین‌ها طی مدت چند سال رخ می‌دهد که باعث تیره و کدر شدن عدسی خواهد شد. آب مروارید به ندرت مادرزادی است و یا در اوایل دوران کودکی به علت نقص ارثی آنزیم، سایر بیماری‌های ژنتیکی یا عفونت سیستمیک به وجود می‌آید. ضرب دیدگی شدید چشم، انجام عمل جراحی روی چشم یا التهاب حفره داخلی چشم نیز می‌تواند باعث تسریع روند پیشرفت آب‌ مروارید شود. سایر عوامل و فاکتورهایی که می‌تواند باعث بروز آب مروارید در سنین بالا شوند عبارتند از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور فرابنفش، قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزه کننده، ابتلا به بیماری دیابت، استعمال دخانیات و استفاده از برخی داروهای خاص از قبیل داروهای استروئید خوراکی، استروئیدی موضعی یا استنشاقی. استفاده از برخی داروها از قبیل استاتین و فنوتیازین به مدت طولانی می‌تواند باعث بروز آب مروارید شود.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی انجام عمل جراحی آب مروارید باشند؟ 

متخصص چشم پزشکی می‌‌تواند در هنگام انجام معاینات سالیانه چشم به شما بگوید که آب مروارید دارید و در حال پیشرفت است حتی اگر هیچ گونه نشانه و علامتی مبنی بر اختلال در دید نداشته باشید. اگرچه پزشک می‌تواند به شما بگوید که از چه زمانی دچار آب مروارید شده‌اید معمولاً خود شما اولین نفری هستید که متوجه تغییر در سطح بینایی خود خواهید بود و پس از آن که آب مروارید به مرحله آخر رسید پزشک انجام عمل جراحی را توصیه خواهد کرد. معمولاً همه افراد در همه سنین می‌توانند تیره شدن عدسی چشم خود را تجربه کنند اما معمولاً قبل از سن ۴۰ سالگی این اختلال خیلی شایع نیست. با این حال تعداد زیادی از افراد تا چندین سال پس از شروع تیره شدن عدسی هیچ گونه نشانه و علامتی را نخواهند داشت. شما می‌توانید تا زمانی که هیچ گونه علامت و تغییر قابل توجهی در بینایی خود احساس نمی‌کنید به طور ایمن و بدون درمان مراقب چشم خود باشید. اکثر افرادی که به طرز قابل توجهی از سطح بینایی آنها دستخوش تغییر شده است یا پس از جراحی آب مروارید دوباره دچار اختلال بینایی هستند به جراحی نیاز خواهند داشت. اگر چشم شما دچار بیماری چشمی غیر مرتبط با آب مروارید است و این اختلال باعث محدودیت در بینایی شما شده است ممکن است متخصص چشم پزشکی انجام عمل جراحی را توصیه نکند. گاهی اوقات آب مروارید باعث می‌شود چشم پزشک می‌تواند به طور واضح شبکه را در قسمت پشت چشم مشاهده کند که در این موارد ممکن است پزشک تصمیم بگیرد آب مروارید را خارج کند تا امکان معاینه و ارزیابی یا درمان عصب بینایی یا شبکیه فراهم باشد. تصمیم گیری برای عمل جراحی بر اساس مشکلات فعلی بیمار انجام خواهد شد. جراحی آب مروارید به تدریج و با بیهوشی خفیف انجام می‌شود و فرایند جراحی معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. به این ترتیب جراحی فشار چندانی را به قلب و ریه وارد خواهد کرد. انجام برخی از عمل های جراحی از قبیل لیزیک در گذشته به معنای ممنوعیت برای انجام جراحی آب مروارید نیست و در برخی موارد فقط یک چشم نیاز به عمل جراحی دارد و این مسئله کاملاً طبیعی است.

پس از انجام جراحی آب مروارید

 متخصص چشم پزشکی یک روز قبل از جراحی با شما در خصوص مراحلی که در طول عمل رخ می‌دهد صحبت خواهد کرد. متخصص چشم پزشکی سوالات متعددی را در خصوص سابقه پزشکی شما را مطرح خواهد کرد و سپس به انجام معاینه جسمانی خواهد پرداخت. اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید باید با چشم پزشک خود در خصوص اینکه قبل از عمل از مصرف کدام دارو خودداری کنید صحبت نمایید تا پزشک اقدامات لازم را انجام دهد. پزشک قبل از جراحی محاسبات متعددی را انجام می‌دهد تا بتواند قدرت عدسی داخل چشم را ارزیابی کند. سپس پزشک بر اساس قدرت چشم و انحنای قرنیه یک عدسی مصنوعی مخصوص را انتخاب خواهد کرد. قدرت عدسی چشم شما بررسی می‌‌شود تا پزشک، عدسی مصنوعی را به نحوی انتخاب کند که به شما برای مشاهده اشیا در فاصله دور، فاصله متوسط و فاصله نزدیک بدون عینک کمک کند. برخی از افرادی که در تمام دوران زندگی خود نزدیک ‌بین بوده‌اند ترجیح می‌دهند که برای مطالعه از عینک استفاده نکنند و پس از جراحی آب مروارید از عینک مخصوص برای مشاهده اشیای دور استفاده نمایند. داشته باشید که پیروی کردن از همه دستورات پزشک قبل از عمل که معمولاً شامل نخوردن مایعات و مواد غذایی از ساعت ۱۲ شب قبل از عمل است کاملاً ضروری خواهد بود. از آن جایی که جراحی آب مروارید یک عمل سرپایی است باید با دوستان و اعضای خانواده خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید که پس از عمل شما را به منزل ببرند و مراقب شما باشند. در اکثر مواقع جراحی آب مروارید در بیمارستان و در اتاق عمل انجام می‌شود. پزشک از شما می‌خواهد که چند ساعت قبل از عمل در بیمارستان حاضر باشید. شما با متخصص بیهوشی که با چشم پزشک همکاری دارد ملاقات خواهد کرد و نوع بیهوشی مورد نیاز برای شما را مشخص خواهد کرد. در اکثر موارد جراحی آب مروارید فقط با بیهوشی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی کامل انجام خواهد شد. استفاده از قطره بی حس کننده یا تزریق دارو در اطراف چشم به کاهش عملکرد اعصاب چشم کمک خواهد کرد و شما دچار درد نخواهید شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : dr-yadegari.ir

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید : آب مروارید عارضه ایست که ممکن است بسیاری از افراد با بالا رفتن سن خود با آن مواجه شوند.

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید درباره مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید بیشتر بدانید!

آب مروارید عارضه ایست که ممکن است بسیاری از افراد با بالا رفتن سن خود با آن مواجه شوند. این عارضه قابل درمان بوده و معمولا با جراحی برطرف می شود. اما برای کسب نتایج مطلوب رعایت یک سری نکات و مراقبت ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

بنابراین ما در این مقاله قصد داریم شما را از این اقدامات آگاه سازیم تا با رعایت آن ها نتایج مطلوب و ماندگاری از جراحی کسب نمایید.

بعد از سپری شدن زمان توقف بیمار در اتاق ریکاوری ، بیمار با همراهی پرستار بخش به محل استراحت خود در بخش منتقل می شود. رعایت آرامش کامل بیمار در این مرحله و همکاری با پرستاران بسیار مهم است. از بغل کردن بیمار و مالیده شدن صورت بیمار به لباس هایتان و بوسیدن صورت او که می تواند موجب آلودگی شود خودداری نمایید.

با گذشت زمان کوتاهی ، پرستاران اجازه نوشیدن مایعات می دهند. آب یا آب میوه را به مقادیر کم با قاشق چای خوری و با فاصله های زمانی به بیمار بدهید تا موجب حالت تهوع نشود.

لازم به ذکر است شیرخواران باید ابتدا به کمک قاشق چایخوری با فاصله زمانی شیر را بخورند و وقتی از عدم وجود حالت تهوع اطمینان حاصل شد، اقدام به نوشیدن کامل شیر نمایند.

تغذیه و رژیم غذایی

پس از جراحی آب مروارید ، محدودیت غذایی برای بیمار وجود ندارد، اما توصیه می شود در ساعات اولیه و نهایتا در روز اول بیشتر از مایعات و غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارند همچون سوپ استفاده کنید.

همچنین بهتر است از سبزی و میوه های بیشتری مصرف نمایید.

مصرف قطره های چشم

پس از جراحی آب مروارید بیمار ملزم به استفاده از قطره چشمی می باشد. این قطره ها شامل قطره ضدالتهاب برای ترمیم و کاهش حساسیت به نور و همچنین قطره آنتی بیوتیک به منظور کاهش احتمال ابتلا به عفونت می شود.

استفاده مرتب، به موقع و طبق دستور از دارو و قطره های چشمی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

نحوه استفاده از قطره های چشمی

ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید.

سر خود را کمی به عقب متمایل سازید.

کمی پلک پایینی را به سمت پایین بکشید.

گوشه داخلی چشم را به کمک انگشت اشاره فشار داده و سپس قطره را بچکانید. این کار از ورود قطره به درون مجرای اشکی و خروج از طریق بینی جلوگیری می کند.

توجه داشته باشید که نوک قطره با داخل چشم یا مژه ها برخورد نکند.

پس از چکاندن قطره به داخل چشم به مدت سی ثانیه چشم خود را ببندید.

پس از باز کردن چشم ها و در صورت ریختن اشک یا ماده جذب نشده، به کمک دستمال تمیز آن را خشک نمایید.

چنانچه پزشک تشخیص دهد که دو قطره به صورت همزمان در چشم ریخته شوند، هر کدام را با فاصله زمانی 5 دقیقه استفاده کنید.

معاینه مجدد

توصیه می شود در روز های اول و سوم، هفته دوم و چهارم، ماه سوم و پس از آن سالی یک بار برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه فرمایید.

البته ممکن است طبق صلاحدید پزشک این زمان ها کم یا زیاد شوند.

زمان تعیین شماره عینک

در اغلب موارد پس از عمل، شماره چشم بیمار در حال تغییر است، به همین دلیل لازم است پس از چند هفته به منظور تعیین نمره عینک به خصوص عینک مطالعه به پزشک خود مراجعه فرمایید.

در برخی موارد ممکن است افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند، پس از عمل نیاز به عینک دوربین نیز داشته باشند.

مراقبت های طولانی مدت

پس از جراحی آب مروارید ( کاتاراکت ) مراجعه مرتب به پزشک به منظور معاینه و بررسی روند بهبودی از اهمیت بالایی برخودرار است.

پانسمان چشم

پانسمان چشم تا یک روز پس از عمل بر روی چشم باقی مانده و فردای جراحی ابتدا چسب های اطراف پانسمان با احتیاط برداشته می شوند. سپس اطراف چشم با گاز استریل تمیز شده و قطره چشمی که برای پانسمان تجویز شده در چشم چکانده خواهد شد و خیسی اطراف چشم باز هم با گاز استریل خشک می شود. چشم بعد از این بدون پانسمان رها می شود. ( جز در مواردی که توسط پزشک دستور پانسمان مجدد داده شده باشد.)

سایر مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

چنانچه پس از عمل درد و ناراحتی داشتید و وجود جسم خارجی در چشم خود احساس کردید، نگران نشوید چرا که تا مدتی بعد از این عوارض عمل طبیعی هستند. اشک ریزش خفیف و ترشح مختصر نیز شایع است. دید شما در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است کامل نباشد که احتمالا به علت ورم موقتی قرنیه و با وجود بخیه ها پدید آمده.

روز بعد از عمل با گاز استریل پلک های خود را تمیز کنید. سپس یک محافظ روی چشم خود بگذارید، در طول روز می توانید از عینک آفتابی به جای محافظ استفاده نمایید ولی موقع خواب محافظ روی چشم گذاشته می شود.

بعد از عمل جراحی از مالیدن چشم خود به مدت یک هفته جدا خودداری کنید.

پس از جراحی آب مروارید از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و به روی شکم خودداری کنید.

خم شدن ( سجده رفتن ) و بلند کردن وزنه یا شیء سنگین به مدت یک هفته ممنوع می باشد.

در صورت احساس درد و ناراحتی می توانید از قرص استامینوفن استفاده کنید.

توجه!

در صورت داشتن درد شدید که با مسکن کم نشود، تشدید تورم پلک و قرمزی چشم یا کم شدن بینایی ، با پزشک خود سریعا تماس بگیرید و در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید، به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه کنید.

رانندگی حداقل یک هفته بعد از عمل امکانپذیر می باشد.

از استفاده از مواد آرایشی برای چشم و اطراف آن جدا خودداری نمایید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : draraz.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب