سیل مازندران

سیل مازندران



مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

سیل مازندران را از این سایت دریافت کنید.

سیل در مازندران؛ از انسداد ۱۲ راه اصلی و فرعی تا مفقودی و جان باختن ۶ نفر

ساری - ایرنا- همانطور که پیش‌بینی شده بود بارش‌های سامانه موسوم به «مونسون» از عصر پنجشنبه در مازندران به اوج رسید و مناطق مختلف را درگیر کرد؛ به غیر از انسداد ۱۰ راه روستایی و ۲ راه اصلی کندوان و هراز، مفقودی و جان باختن ۶ نفر از دیگر مصیبت‌های این بلیه در ساعت های گذشته در استان بوده است.

۷ مرداد ۱۴۰۱،‏ ۱۲:۵۳

کد خبر: 84837129 T T ۲۲ نفر محمدرضا یوسف نژاد

سیل در مازندران؛ از انسداد ۱۲ راه اصلی و فرعی تا مفقودی و جان باختن ۶ نفر

ساری - ایرنا- همانطور که پیش‌بینی شده بود بارش‌های سامانه موسوم به «مونسون» از عصر پنجشنبه در مازندران به اوج رسید و مناطق مختلف را درگیر کرد؛ به غیر از انسداد ۱۰ راه روستایی و ۲ راه اصلی کندوان و هراز، مفقودی و جان باختن ۶ نفر از دیگر مصیبت‌های این بلیه در ساعت های گذشته در استان بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تا صبح چهارشنبه هفته جاری هیچ موردی از خسارت جانی یا تلفات انسانی در نتیجه سیلاب سنگین در نقاط مختلف استان مازندران گزارش نشده اما شرایط از بعد از ظهر روز گذشته تغییر کرده و براساس آمار مدیریت بحران استانداری مازندران، سامانه بارشی موسوم به مونسون تاکنون خسارت های قابل توجهی در استان داشته است.

آمار اختصاصی حسینعلی محمدی، سرپرست مدیریت بحران استانداری مازندران به ایرنا می افزاید که در شهرستان چالوس مسیر کندوان با گل و لای آسیب دیده و مشکل برای تردد خودرو مسافران وجود دارد و در حوزه برق محور اصلی پل اوشن تا همسفر شامل روستاهای ساتر، مکارود و سایت ایرانسل قطع است که اتفاقات شبکه توزیع برق غرب استان در حال فعالیت است و تا یک و ساعت و نیم دیگر وارد مدار می شود.

همچنین ادامه بررسی خسارت های سیل در شهرستان چالوس نشان می دهد ۱۰ روستا در محور فرعی ناتر دلیر مسدود است و همچنین روستای واسکول در محاصره سیلاب و سه مفقودی گزارش شده است. همچنین سه جنازه هم پیاده شده است. همچنین در جاده دلیر روستای فولاد کلا ۳۰ نفر در محاصره سیل و ۲ نفر در داخل رودخانه افتاده‌اند.

در شهرستان تنکابن هم دیواره محور سه هزار و همچنین آب گرفتگی حیاط منازل منطقه گزارش شده که در این آبگرفتگی دو ساختمان در حاشیه رودخانه اتفاق افتاده که یک ساختمان به دلیل آسیب زیاد تخریب شد.

همچنین در شهرستان کلاردشت بارش های سامانه موسوم به مونسون در بحث آب شرب به دلیل گل آلود بودن و جلوگیری از آسیب رساندن به تصفیه خانه از مدار خارج شده و آب رسانی به مردم با سه تانکر پنچ هزار لیتری در حال انجام است.

همچنین خسارت های بارش سیل آسا در شهرستان نور باعث انسداد محور مچ به یالرود شده که با تلاش نیروهای امدادی بازگشایی شد و یک پل هم در منطقه تخریب شد.

این گزارش می افزاید به غیر از شهرستان های یاد شده تاکنون از دیگر مناطق استان گزارشی مبنی بر خسارت احتمالی بارش باران شدید و سیلاب به مدیریت بحران استانداری ارائه نشده است.

تدوام انسداد هراز و کندوان

رئیس پلیس راه مازندران هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، وضعیت محورهای مواصلاتی هراز و کندوان را به دلیل بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب مسدود اعلام کرد و گفت: ترافیک در تنها محور باز تهران به مازندران در جاده سوادکوه اکنون سنگین است.

سرهنگ یدالله جهان تاب ادامه داد: در حال حاضر جاده‌های کوهستانی استان بارانی و مه آلود و در دشت و جلگه هم به دلیل بارندگی لغزنده است.

وی به رانندگانی که قصد تردد در جاده های استان دارند توصیه کرد ضمن رعایت سرعت مطمئنه، باید تجهیزات تردد در هوای بارانی از جمله سوخت کافی و لباس گرم همراه داشته باشند.

وی با بیان این که هم اکنون باران در اکثر محورهای استان در حال باریدن است و پدیده مه‌گرفتگی به خصوص در جاده‌های کوهستانی مشاهده می‌شود، بیان داشت: در حال حاضر در تمامی محورهای مواصلاتی داخلی استان نیز بارش باران مشاهده می شود و جاده ها نیز بسیار لغزنده هستند.

سرهنگ جهان تاب به رانندگان توصیه کرد از توقف در محورهای کوهستانی به خصوص در گردنه‌ها که احتمال ریزش سنگ، رانش کوه و سقوط بهمن وجود  دارد، خودداری کنند.

رییس پلیس راه مازندران به پیش بینی هواشناسی مبنی بر تدوام ناپایداری هوایی مازندران اشاره کرد و گفت : به طور یقین تا ساعاتی دیگر شاهد ترافیک سنگین در خروجی محور سوادکوه به دلیل بازگشت مسافران از مازندران خواهیم بود و به همین دلیل برای روان سازی ترافیک ضوابط راهنمایی و رانندگی با جدیت بیشتری در استان دنبال خواهد شد.

جهان تاب سرعت و سبقت غیرمجاز، نبستن کمربند ایمنی و حرکت در شانه خاکی را از جمله تخلفات حادثه‌ساز عنوان کرد و گفت :  پلیس بشدت با این گونه تخلفات برخورد می‌کند و در صورت ثبت تخلف حادثه ساز، خودروی راننده متخلف ۷۲ ساعت به پارکینگ منتقل می شود و برای گواهینامه راننده متخلف نمره منفی درج خواهد شد.

خسارت ۱۵ میلیارد تومانی سیل به جاده هراز

فرماندار شهرستان آمل با بیان اینکه سیلاب بامداد پنج‌شنبه در محور هراز سبب خسارت به حوزه راه و تاسیسات شده است، گفت: طبق برآوردهای اولیه تاکنون افزون بر ۱۵ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مذکور وارد شده است.

سید عباس حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براثر بارندگی بامداد دیروز پنجشنبه و وقوع سیلاب حجم بالایی آبرفت وارد محور هراز در محدوده پلیس راه لاریجان و تونل وانا شد که سبب مسدود شدن این محور گشته است.

وی با بیان اینکه از بامداد دیروز بیش از  ۱۵ دستگاه ماشین آلات راهداری مشغول بازگشایی محور هراز بودند، بیان کرد: مسیر به صورت موقت بازگشایی شده تا خودروهای در مسیر مانده هدایت شوند و بار ترافیکی از این محور تخلیه گردد.

فرماندار شهرستان آمل با تاکید بر این که وجود صدها خودرو و ترافیک سنگین سبب کند شدن عملیات پاکسازی شده است، توضیح داد: از ساعات پایانی شب گذشته محور هراز به صورت مطلق مسدود شد تا حجم بالای آبرفت وارده شده به جاده به طور کامل تخلیه شود.

وی افزود: پیش بینی می شود عملیات پاکسازی محور هراز تا عصر امروز تداوم داشته باشد از این رو درخواست ما این است که مسافران  و رانندگان از محورهای جایگزین تردد کنند.

حسینی با بیان اینکه در حال حاضر طبق برآورد اولیه میزان خسارت ۱۵ میلیارد تومانی به حوزه راه وارد شده است، گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته  اما خسارت هایی به زیرساخت های برق و برخی از امکان شخصی نیز وارد شده است که هنوز مبلغ خسارت مشخص نیست.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.irna.ir

سیل ۱۳۹۸ شمال ایران

سیل ۱۳۹۸ شمال ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پیشنهاد شده است که این مقاله با و ادغام شود. (بحث)

این مقاله نیازمند تمیزکاری است. لطفاً تا جای امکان آن‌را از نظر املا، انشا، چیدمان و درستی بهتر کنید، سپس این برچسب را بردارید. محتویات این مقاله ممکن است غیر قابل اعتماد و نادرست یا جانبدارانه باشد یا قوانین حقوق پدیدآورندگان را نقض کرده باشد.

برخی از منابع فهرست‌شده در این مقاله، ممکن است معتبر نباشند. خواهشمند است با پیدا کردن منابع معتبرتر یا بررسی معیارهای اعتبارسنجی برای منابع موجود، این مقاله را بهبود ببخشید. منابع نامعتبر ممکن است به چالش کشیده شده و حذف شوند.

سیل ۱۳۹۸ شمال ایران شمالی

سیل در استان گلستان (آق‌قلا)

تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

محل استان گلستان و استان مازندران

گونه سیل

نتیجه تخریب تأسیسات شهری، قطع برق، تعطیلی فرودگاه و راه‌آهن و تخلیه چند روستا

کشته‌ها ۱۳ نفر

آسیب‌دیده‌ها ۱۱۶ نفر

گم‌شده‌ها ۱ نفر

آسیب مالی هنوز اعلام نشده

از تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ بر اثر بارندگی‌های شدید در استان‌های شمالی ایران، از جمله گلستان و مازندران و خراسان شمالی، سیل جاری شد.[۱] این سیل‌ها موجب خسارت‌های مالی برای ساکنین این استان‌ها و همچنین فوت ۱۳ نفر و مصدوم شدن حداقل ۱۱۶ نفر شد.[۲] گفته می‌شود در این حادثهٔ طبیعی، طی دو روز ۳۰۰ میلی‌متر بارش رخ داده که برابر متوسط بارش یک‌سالهٔ استان گلستان است. گزارش‌ها حاکی از آن است که دیگر مناطق این استان نیز با بارشی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کل بارش سالانه در بازه زمانی کمتر از پنج روز رودررو بوده‌اند. این حجم از بارش در این منطقه در تمام دوران ثبت داده‌های هواشناختی، دست‌کم در هفتاد سال گذشته، بی‌سابقه بوده‌است. سیل استان‌های گلستان و مازندران، اصطلاحاً یک سیل دورانی بوده‌است که هر صد سال یکبار رخ می‌دهد.[۳]

مناطق سیل‌زده[ویرایش]

استان مازندران[ویرایش]

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران تقریباً تمام شهرهای این استان درگیر آب گرفتگی شدند اما در سیمرغ و کیاکلا شدت آب‌گرفتگی بیشتر از سایر مناطق استان مازندران بود.[۴] روستای حسن‌آباد میاندورود نیز کاملاً زیر آب رفت.[۵] ساکنان سه روستای دیگر نیز تخلیه شدند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران تعداد سیل‌زدگان در مازندران را هزار و ۵۹۱ نفر اعلام کرد. در این استان جاده‌هایی که روستاها را به شهرها ارتباط می‌دهند قطع شد. این بارش‌ها تا نوروز ۱۳۹۸ ادامه داشت.

استان گلستان[ویرایش]

خسارت سیل در استان گلستان

در این استان شهرهای گنبدکاووس، آق قلا، بندر ترکمن و گمیشان و … که در مسیر رودخانه‌های قره سو و گرگان رود قرار داشتند خسارت دیدند.[۶] سیل همچنین بخش‌هایی از استان گلستان، به ویژه گنبدکاووس را درگیر کرد.[۷] بارندگی شدید در شرق استان گلستان از ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ آغاز شد و طی ۴۸ ساعت به‌طور مداوم در برخی شهرستان‌های این استان ادامه داشت که میزان آن تا ۳۰۰ میلی‌متر رسید، این بارندگی‌ها موجب شد سدهای بوستان و گلستان در شرق استان گلستان سرریز کنند و رودخانه‌های «چهل‌چای» و «گرگان رود» در اطراف گنبدکاووس از توابع استان گلستان طغیان کنند.

علت[ویرایش]

در این مناطق بارشی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد کل بارش سالانه در بازه زمانی کمتر از پنج روز رخ داد. این حجم از بارش در این منطقه در تمام دوران ثبت داده‌های هواشناختی، دست‌کم در هفتاد سال گذشته، بی‌سابقه بوده‌است.[۳]

بارش ممتد باران و برف و کاهش دما در استان مازندران و گلستان که از یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ آغاز شده بود موجب وقوع سیل در این استان‌ها شد. فرسایش خاک در اثر بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و بارش ممتد باران و رها ساختن آب از پشت سدها، سبب جاری‌شدن سیل در آستانه نوروز ۱۳۹۸ در دو استان شمالی ایران شد. علت ویرانگری سیل در ترکمن‌صحرا و به‌ویژه آق قلا را باید در مجموعه‌ای از سوء مدیریت‌ها و عوامل طبیعی جستجو کرد. بارش‌های شدید، پر بودن ظرفیت سدها پیش از آغاز بارش‌ها و نیز عدم لایروبی رودهای گرگان، اترک و قره‌سو همگی دست به دست هم دادند تا بزرگترین فاجعه طبیعی و زیست‌محیطی ترکمن صحرا رقم بخورد.[۸]

تلفات[ویرایش]

دو کودک ۵ و ۲ ساله در جریان سیلاب شدید در شهرستان‌های کلاله و مینودشت استان گلستان جان باختند.[۹] در این حادثه یک کودک به همراه خانواده‌اش در روستای برنجوین زیر آوار ماندند که خانواده نجات یافته و کودک جان باخت و در روستای قرناوه کلاله نیز کودک دیگری جان باخت.[۱۰] به گزارش خبرگزاری فارس، علی عباسی، رئیس پزشکی قانونی مازندران، روز جمعه دوم فروردین خبر داد که در سیل چند روز اخیر پنج نفر کشته شده‌اند. همچنین در خبرها به مفقود شدن یک نفر در میانرود اشاره شده‌است.[۴]

در پی واژگونی یک قایق موتوری با ۲۴ سرنشین در شهرستان گمیشان[۱۱] ۲ نفر از سرنشینان آن کشته و ۴ نفر نیز مفقود شدند؛ که ساعاتی بعد پیکر سه نفر دیگر آن کشف شد سپس بعد از مدتی جسد یک نفر دیگر از آنها نیز پیدا شده‌است[۱۲] همچنین نیز در سیل اخیر پنج نفر در مازندران جان خود را از دست دادند یک زن ۳۶ ساله و یک مرد در روستای داراب‌کلا، و یک مرد ۲۷ ساله (بر اثر سقوط سنگ ناشی از بارش در منطقه خطیرکوه محور سوادکوه)، یک مرد ۳۴ ساله و یک زن ۲۹ ساله در بهشهر جان خود را از دست دادند و یک نفر نیز مفقود است

خسارات[ویرایش]

بارش‌ها تا شامگاه چهارشنبه ۲۹ اسفند ادامه داشت و هنوز برآورد خسارت انجام نشده‌است. در ۲۴ ساعت نخست حادثه، ۳۰۰ دستگاه خودرو گرفتار در برف، رهاسازی شدند. آب آشامیدنی ۵۱ روستا قطع شد. برخی راه‌های روستایی نیز به علت رانش و ریزش کوه مسدود شد و برق آنها نیز قطع شد. برخی روستاها تخلیه شدند و ساکنان برخی روستاها هم ناگزیر شدند برای آمد و شد از قایق استفاده کنند. گفته می‌شود که میزان بارش باران در سه روز پایانی سال ۱۳۹۷ در مازندران در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.[۷] به علت ریزش کوه و آب‌گرفتگی خطوط ریلی، قطار مازندران نیز متوقف شده و به دلیل آنکه آب راه‌های رسیدن به فرودگاه ساری را پوشانده، پروازها به ساری متوقف شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب