چه کسی امام حسین را به شهادت رساندمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چه کسی امام حسین را به شهادت رساند را از این سایت دریافت کنید.

چه کسی سیدالشهدا (ع) را به شهادت رساند؟

رئیس و پادشاه وقت در قتل حسین بن علی یزید بود. امیر عراق که لشکر را تجهیز و تدارک کرد و پرچم را بست، عبیدالله بن زیاد بود. فرمانده سپاه و امیر جماعت، عمر بن سعد بود.

مشرق نیوز

دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 1 2022

کد خبر 1113121

تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵

۲۴ نظر چاپ فرهنگ و هنر

چه کسی سیدالشهدا (ع) را به شهادت رساند؟

رئیس و پادشاه وقت در قتل حسین بن علی یزید بود. امیر عراق که لشکر را تجهیز و تدارک کرد و پرچم را بست، عبیدالله بن زیاد بود. فرمانده سپاه و امیر جماعت، عمر بن سعد بود.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام رسول جعفریان استاد تاریخ دانشگاه تهران در یادداشتی با عنوان روایت جاحظ: چه کسی حسین بن علی (ع) را به شهادت رساند؟، به کندوکاو در پاسخ به این سوال پرداخت:

عمرو بن بحر جاحظ (۱۶۰ ۲۵۵)، ادیب، متکلم و مورخ زبردستی است، و اینجا، ضمن چند سطر، روایت خود را درباره قاتل امام حسین (ع) بیان کرده است. بخشی از آن تازه است، اما دو نکته هم در آن هست: اول درباره نام «یزید بن خولی» است که باید «خولی بن یزید [اصبحی]» باشد. دوم درباره خوابی درباره شمر که اینجا می‌گوید امام حسین (ع) خواب دید، اما منابع دیگر آن را منسوب به پیامبر می‌دانند که خواهیم آورد. جاحظ این متن را در کتاب «البرصان و العرجان و العمیان و الحولان» جاحظ (ص ۱۲۸) آورده است.

قال الحسین بن علی بن أبی طالب رحمة اللّه علیه قبل أن یقتله بلیلة: إنّی رأیت فی المنام کأنّ کلبا أبقع یلغ فی دمائنا، فعبّرتُه هذا الأبرص الضّبابی؛ یعنی شمر بن ذی الجوشن.کان الرئیس فی قتل الحسین بن علی، و المَلِک یزید بن معاویة، و کان أمیر العراق الذی جهّز الجیش و عَقد اللواء عبید اللّه بن زیاد، و کان صاحب الجیش و أمیر الجماعة عمر بن سعد، و کان قائده الأکبر شمر بن ذی الجوشن، و کان الذی تولّی قتله یزید بن خولیّ، و الذی حفظ ظَهر [خولی بن] یزید حتّی نزل إلیه و حزّ رأسه سنان بن أنس.

حسین بن علی بن ابی طالب رحمة الله علیه، شبی قبل از آن که شمر او را بکشد، گفت: در خواب دیدم که سگی [پیسه ای] پنجه در خون ما انداخته است. آن را به این ابرص ضبابی، یعنی شمر بن ذی الجوشن تعبیر کردم. رئیس در قتل حسین بن علی و پادشاه وقت یزید بود. امیر عراق که لشکر را تجهیز و تدارک کرد و پرچم را بست، عبیدالله بن زیاد بود. فرمانده سپاه و امیر جماعت، عمر بن سعد بود. قائد بزرگ آن سپاه شمر بن ذی الجوشن بود. کسی که کار قتل امام حسین را بر عهده گرفت، خولی بن یزید بود. کسی که پشت یزید را گرفت تا بر حسین فرود آمد و سر او را جدا کرد، سنان بن انس بود.

زبیر بن بکار (م ۲۵۶) معاصر جاحظ، به نقل از جعفر بن محمد (ع) خواب را از پیامبر (ص) دانسته که شصت سال بعد، تعبیر شده است: کسی از امام صادق پرسید: چه قدر تعبیر یک خواب می‌تواند به تأخیر افتد؟ حضرت این حکایت را نقل کرد: فقال: رأی رسول اللّه- صلی اللّه علیه و سلم- کأنّ کلبا أبقع یلغ فی دمه، فکان شمر بن ذی الجوشن قاتل الحسین علیه‏ السلام ذلک، و کان أبرص، و کان تأویل الرؤیا بعد ستین سنة [اخبار الموفقیات: ص ۱۶۷ ۱۶۸، این روایت جعفر بن محمد صادق (ع) در «نوادر الرسائل» مدائنی «م ۲۲۴» ص ۱۴۳ هم آمده است؛ همین طور بهجة المجالس ابن عبدالبر: ۳/۱۴۹.]

اخبار مرتبط

نظر رهبر انقلاب درباره «دو امام مجاهد» منتشر شد

انتشارات نیستان پویش «محرم به روایت کتاب» را کلید زد

مسابقه‌ کتاب‌خوانی «حسین از زبان حسین»

امسال غربت محرم، شکوه حسینی ساخت

«سیما تیرانداز»؛ پای قصه عاشقان سیدالشهدا(ع)

پویش مطالعاتی «سفینة‌النجاه» آغاز شد

اهل‌بیتی‌ها؛ تحقق خانواده ولایی با مجالس حسینی

چند نکته درباره نماهنگ ۱۰+ شبکه پویا

امام حسین روزی شهید شد که اصحاب پیامبر درسقیفه خیانت کردند

دستیابی به سفینه نجات لازمه ماندگاری در تاریخ

تلاش سکولارها برای تعطیلی محرم امسال بی نتیجه ماند / با همین عاشوراست که لشگر امام زمان(عج) تجهیز می‌شود

در داستان‌های تاریخی‌، داستان عاشورا جای خاصی دارد/ ایده «سنگ» بسیار خوب است/ ۸۶ صفحه اول کتاب کلا اضافی است!

چاپ نهم «حسین از زبان حسین(ع)» به بازار نشر آمد

شعرهایی برای ۶۳ شهید نبرد تن به تن در روز عاشورا

چگونه حضرت زینب(س) پیروز جنگ روایت‌های بعد از عاشورا شد؟

برچسب‌ها

ماه محرم دهه اول محرم محرم 99 عاشورا کربلا امام حسین اهل بیت

مقتل امام حسین علیه السلام

نظر شما

نظر شما نظرات

انتشار یافته: 24 در انتظار بررسی: 0 غیر قابل انتشار: 22

۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ 17 4 پاسخ

قاتل امام حسین سلیمان بن صرد خزاعی است که در قیام مسلم گفت از امام جلو نمیزنم وخانه نشست ومسلم شکست خورد.

7 2

مثل خیلی از خواص امروزی یا خیلی جلوتر از امام هستند یا خیلی عقب تر(بعد مدتی اینها شریک دزدند ورفیق قافله)

بهداد 8 1

این افنجار اخیر لبنان بوی توطئه میده و حضور دوباره مکرون در این کشور احساس میکنم حادثه کربلا در حال اتفاق هست منتظر یه شوک باشید یه حمله همه جانب فکر کنم میخوان به لبنان بکنن دار دسته ترامپ مکرون بعضی از کشورهای اروپایی و سید حسن نصرالله با نیروهایش به یک طرف

خطاب به 12:20 0 2

مثل خیلی از خواص امروزی یا خیلی جلوتر از امام هستند یا خیلی عقب تر(بعد مدتی اینها شریک دزدند ورفیق قافله) ؟؟؟مثل خیلی از شما به خیس مذهب های امروزی عمروعاص های امروز که عمروعاص پشت علی نماز میخواند گفتن پس چرا علی را ول کردی رفتی سمت معاویه گفت پلو معاویه چربه یا به اصطلاح امروزی خیس مذهب بود معاویه و علی خشک بود آری شما خیس مذهب ها …

1 0

مثل خیلی از 12:20 های امروزی که می گویند معاویه پلوش چربه وخیس مذهبه و علی خشکه وافراطیه

2 0

مثل خیلی از 12:20 های امروزی که شریک معاویه شدن ووقتی از شون میپرسی میگوین ک چرا علی را ول کردی مگه حق نیست میگویند پلو معاویه چربه وخیس ولی علی پلوش خشکه وخشکه مذهب

به 12:20 1 0

درست مثل امثال تو 12:20:اگر بخشش کنند می گویید افراط میکنند !اگر جمعگرا باشد می گویند بخیل است ! اگر ساکت و خاموش باشد می گویند لال است !اگر زبان آوری کند می گویند وراج وپرگوست !

۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ 26 0 پاسخ

السلام علیک یا اباعبدالله حسین(ع)

رضا ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱

36 0 پاسخ

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

چه کسانی امام حسین را به شهادت رساندند؟ آیا مردم عراق گرفتار نفرین شدند؟ پاسخ حضرت آیت الله سید صادق روحانی

زمان انتشار : 31 شهریور ,1399 | ساعت : ۲۳:۱۲ | کد خبر : 1016886 | پرینت

چه کسانی امام حسین را به شهادت رساندند؟ آیا مردم عراق گرفتار نفرین شدند؟ پاسخ حضرت آیت الله سید صادق روحانی

حضرت آیت الله سید صادق روحانی

استفتاء:برخى عقیده دارند که شیعیان عراق حضرت امام حسین‏ علیه السلام را به شهادت رساندند و از این بابت است که بعد از نفرین حضرت‏ علیه السلام بر ایشان، تاکنون گرفتار این نفرین بوده و همیشه در حال هلاکت و کشته شدن هستند به گونه اى که اتفاقات این روزهاى عراق بهترین دلیل بر آن مى باشد. نظر حضرت‏عالى در این مورد چه مى باشد؟

جواب:باسمه جلت اسمائه؛ اگر به فرض محال معتقد باشیم که شیعیان، خود، امام حسین‏ علیه السلام را به شهادت رساندند، گناه شیعیان امروز چیست تا به نفرین حضرت امام حسین‏ علیه السلام گرفتار بیایند؟! اگر این گونه باشد که اینان ادعا می ‏کنند، عدالت الهى زیر سؤال مى رود.

علاوه بر این بر اساس یافته ‏هاى تاریخى – آنگونه که یعقوبى در کتاب تاریخ خود ذکر مى کند – کوفه در زمان قیام امام حسین‏ علیه السلام یک منطقه شیعه نشین نبوده است بلکه گروه‏ هاى مختلفى از مردم؛ همانند مسمانان، خوارج، امویان، مسیحیان و یهودیان در این شهر زندگى مى کرده ‏اند و همین‏ ها بودند که در به شهادت رساندن امام حسین‏ علیه السلام دست داشتند.

آنچه این مطلب را تأیید مى کند خطاب حضرت امام حسین‏ علیه السلام به آنان در روز عاشورا مى باشد که فرمود: «اى شیعیان خاندان ابوسفیان واى بر شما باد». (1) و نیز جواب آنان هنگامى که خطاب به آنها فرمود: «با من به کدامین گناه پیکار مى کنید» (2) و پاسخ دادند: «به خاطر کینه‏ اى که از پدرت داریم با تو پیکار مى کنیم.»

——————————————————–

1) «وَیحَکُم یا شیعه آلِ أبى سفیان»

2) «بأى ذَنبٍ تقاتلونى»

انتهای پیام fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

لینک کوتاه خبر : https://fa.shafaqna.com/?p=1016886

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.shafaqna.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب