گل پیچک

گل پیچکمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

گل پیچک را از این سایت دریافت کنید.

اصول پرورش گل پیچک سوئدی و چگونگی نگهداری این گیاه

چگونگی و شرایط پرورش گل پیچک سوئدی را اینجا ببینید و با نحوه پرورش و تکثیر این گیاه زینتی زیبا آشنا شوید و اقدام به کاشت پیچک سوئدی نمایید

مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

خانه گیاهان زینتی اصول پرورش گل پیچک سوئدی و چگونگی نگهداری این گیاه

گیاهان زینتی

اصول پرورش گل پیچک سوئدی و چگونگی نگهداری این گیاه

توسط منصوره رمضان زاده

اصول و شرایط کاشت و تکثیر گل پیچک سوئدی

پیچک سوئدی از گیاهان آویزی چند ساله بوده که به خانواده نعناعیان تعلق دارد و دارای برگ هایی براق و ظاهری بسیار زیبا می باشد. پرورش گل پیچک سوئدی برای افرادی که در زمینه باغبانی تجربه چندانی ندارند بسیار آسان و راحت می باشد.

پیچک سوئدی یکی از معروف ترین پیچک های آپارتمانی می باشد که به دلیل داشتن حالت آویز مانند و دنباله داری که دارد بسیار محبوب می باشد و به همین دلیل اغلب افراد تمایل به نگه داری آن در محیط منزل را دارند. در همین زمینه تصمیم داریم در ادامه این مطلب چگونگی نگه داری و پرورش گل پیچک سوئدی را برای آشنایی شما عزیزان به طور کامل شرح دهیم.

آشنایی با اصول و نحوه پرورش گل پیچک سوئدی

این پیچک آپارتمانی زیبا از لحاظ بومی به منطقه شمال استرالیا و جزایر اقیانوس آرام تعلق دارد که با نام های دیگری همچون بگونیای سوئدی و پیچک باغی نیز شناخته می شود. نحوه پرورش گل پیچک سوئدی و نگه داری آن بسیار راحت و آسان بوده و این گیاه رشد سریعی دارد. ما در مطالب قبلی نحوه کاشت پیچ گلیسین و همچنین پیچ امین الدوله را ارائه دادیم که هر دو از پیچک های زیبا محسوب می گردند حالا می خواهیم شما عزیزان را با پیچک سوئدی که از پیچک های زیبا محسوب می گردد آشنا نماییم.

این پیچک زیبا دارای برگ هایی با لبه های کنگره دار است و گل هایی لوله مانند به رنگ های ارغوانی و سفید دارد که از اوایل بهار تا تابستان شروع به رشد کرده و ظاهر می شوند ولی تعداد آن ها معدود می باشد. این گیاه در فضای آزاد به منظور پوشش دهی سطح خاک و زمین کاشته می شود.

طریقه کاشت پیچک سوئدی :

نحوه پرورش دادن این گیاه و آموختن شیوه انجام این کار بسیار آسان می باشد. به طور کلی کاشت این نوع گیاه برای افراد تازه کار پروژه بسیار مناسبی می باشد. پیچک سوئدی در گلدانی که دارای خاک سبک و کمی پرلیت برای زهکشی می باشد قطعا رشد مناسب و ایده آلی خواهد داشت. در صورتی که این پیچک در طی روزهای سال در برابر نور غیر مستقیم خورشید قرار گرفته شود رشد بسیار خوبی خواهد داشت. توجه داشته باشید در صورتی که شرایط لازمه ذکر شده به همراه مراقبت و نگه داری منظم از پیچک انجام بگیرد، قطعا گیاه شما بهترین نوع رشد را با سرعت بالایی خواهد داشت.

اصول مراقبت و نگه داری پیچک سوئدی :

برای کاشت و پرورش هر نوع گیاهی باید شرایط ویژه زیست محیطی آن را فراهم نمود تا گیاه به رشد مناسب خود ادامه دهد که در ادامه شرایط رشد و پرورش گل پیچک سوئدی را شرح داده ایم.

نحوه آبیاری :

باید این نکته را در نظر داشته باشید که تعیین مدت زمان مشخصی برای آب دادن به گیاه مثلا هفته ای یک بار یا هفته ای دو بار کاملا غلط و نا آگاهانه می باشد. چرا که مقدار آب دهی به هر نوع گیاهی بر اساس میزان دمای محیط و فضای نگه داری گیاه تعیین می گردد.

برای آب دادن به پیچک سوئدی باید سطح خاک را به وسیله سر انگشتان دست خود لمس کرده و در صورتی که احساس کردید خاک خشک شده می توانید در این لحظه گیاه موردنظر را آبیاری نمایید. همچنین باید دقت داشته باشید که گلدان مورد نظر آب اضافی نداشته باشد و نحوه زهکشی گلدان به گونه ای باشد که آب اضافه از طریق سوراخ های گلدان به بیرون هدایت شود.

میزان نور خورشید :

بعضی از افراد تصور می کنند که این نوع گیاه بسیار آفتاب دوست بوده و به همین دلیل آن را معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهند در حالی که این تفکر کاملا غلط می باشد. برگ های این نوع گیاه خیلی نرم و لطیف بوده و چنانچه اگر در برار نور خورشید به ویژه در روزهای  گرم تابستان قرار گرفته شود به احتمال صد در صد سوخته و کاملا از بین می رود.

بنابراین سعی کنید گیاه را در مکانی قرار دهید که نور فیلتر شده و تابش نور خورشید به صورت غیر مستقیم می باشد. محیطی که دارای سایه، حالت پر نور و نیم سایه می باشد برای نگه داری این نوع گیاه بسیار مناسب می باشد البته در روزهایی که نور خورشید تابش ملایمی دارد می توانید پیچک را در معرض نور آفتاب بگذارید.

مقدار کود دهی :

گیاه خود را در طول مدت رشد هر چند هفته یک بار با استفاده از کودهای مختص گیاهان خانگی که دارای تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه می باشند کود دهی نمایید. باید توجه داشته باشید که پیچک سوئدی خود را در طول زمستان نباید کود دهی نمایید. در صورت مشاهده برگ های بی حال و شل در گیاه سعی کنید کود دهی گیاه را کم کم به مقدار جزئی افزایش دهید.

این نکته را در نظر داشته باشید که کودهایی که دارای مقدار نیتروژن زیادی می باشند مانع از گل دهی گیاه می شوند. زمانی که گیاه شما به مرحله زایشی و گل دهی ورود پیدا کرد از کودهایی استفاده نمایید که درصد نیتروژن آن ها کمتر باشد.

برای افزایش میزان گل دهی گیاه خود سعی کنید گل های خشک و پژمرده را از گیاه جداسازی نمایید. در فصل رشد پیچک سوئدی که در واقع از روزهای آغازین بهار تا اواخر تابستان می باشد هر ماه دو مرتبه از کود مایع یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ برای افزایش مقاومت گیاه خود استفاده نمایید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : sabzaneh.com

نگهداری و پرورش گیاه پیچک

نگهداری و پرورش گیاه پیچک به چه صورت است؟ آیا می توان پیچک را به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داد؟ از کجا گیاه پیچک بخریم؟

نگهداری و پرورش گیاه پیچک

نگهداری و پرورش گیاه پیچک به چه صورت است؟ آیا می توان پیچک را به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داد؟ از کجا گیاه پیچک بخریم؟

نگهداری و پرورش گیاه پیچک

نگهداری از گیاهان آپارتمانی بسیار لذت بخش است و غیر از این که برای روحیه فرد بسیار مفید می باشد و باعث شادی و نشاط می شوند، استفاده از بعضی از این گیاهان می تواند باعث شود تا هوای آلوده منزل شما تصفیه شود؛ از این رو برای سلامتی هم بسیار مفید می باشند. گیاه پیچک از آن دسته از گیاهان است که علاوه بر این که هوای خانه را تصفیه می کند، باعث می شود تا فضای خانه یا حیاط شما نمایی دلنشین را به خود بگیرد. نگهداری و پرورش گیاه پیچک موضوعی است که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم، اگر شما هم این گیاه را داخل خانه تان نگهداری می نمایید و نیاز دارید تا نکاتی را در مورد نگهداری این گیاه بدانید در ادامه همراه ما باشید.

برای رشد گیاه پیچک آن را در ظرفی قرار می دهیم که به مقدار کافی بزرگ باشد تا ریشه های گیاه بتوانند به خوبی در آن جای گیرند و سپس باید گیاه پیچک را در مکانی قرار دهید که نور به صورت غیر مستقیم به آن می تابد. دقت داشته باشید که مکان مورد نظر باید نور زیادی را جذب نماید، جاهایی مانند پشت پنجره یا پاسیون که نور خورشید به صورت مستقیم به آن تابیده نشود، مکان های مناسبی برای رشد این گیاه هستند. اگر پیچک نور خوبی به دست بیاورد، رشد خوبی هم خواهد داشت.

خاک گیاه پیچک را مرطوب نگه دارید، و آن را در فصل رشد بارور نمایید؛ در ادامه این مطلب نکات بیشتری در مورد این گیاه زیبا ارائه خواهیم داد. در این مطلب به موارد زیر اشاره شده است می توانید با خواندن انها در مورد نگهداری و پرورش گیاه پیچک اطلاعات کسب نمایید.

انتخاب ظرف و گلدان برای نگهداری پیچک

دمای مناسب برای نگهداری از پیچک

نور مناسب برای نگهداری و پرورش گیاه پیچک

خاک مناسب گیاه پیچک آبیاری گیاه پیچک

زمان کود دهی گیاه پیچک

مقابله با آفت های گیاه ی پیچک

جمع بندی سوالات متداول

انتخاب ظرف و گلدان برای نگهداری پیچک

ریشه های گیاه پیچک زیاد رشد نمی کنند بنابراین کافیست آن را درون ظرفی قرار دهید که پهن و کم عمق باشد، همچنین این ظرف باید دارای سوراخ های زهکشی شده باشد تا چنانچه به این گیاه آب دادید از زیر گلدان خارج شود و ریشه گیاه نپوسد.

در صورتی که گیاه پیچک از حدی که میخواستید بزرگتر شده می توانید این گیاه را به روش قلمه زنی تکثیر نمایید. برای نگهداری و پرورش گیاه پیچک از گلدان های سفالی استفاده نمایید زیرا این گلدان ها رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارند.

نور مناسب برای نگهداری و پرورش گیاه پیچک

همانطور که گفته شد بهتر است این گیاه را در مکانی قرار دهید تا نور غیرمستقیم به آن بتابد، مخصوصا در فصل زمستان این گیاه به نور کافی نیاز دارد تا بتواند به درستی رشد نماید ( ابته دقت داشته باشید که این گیاه را به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم قرار ندهید زیرا به گیاه اسیب وارد می شود و ممکن است از بین برود)، بهترن مکان ها برای رشد و نورگیری گیاه پیچک قرار دادن این گیاه در کنار پنجره های می باشد که با پرده پوشیده شده باشند.

راه دیگری که بتوانید نور کافی را به این گیاه برسانید این است که از چراغ های مخصوص رشد گیاه استفاده نمایید.

دمای مناسب برای نگهداری از پیچک

دمای مناسب برای پرورش  و نگهداری از گیاه پیچک دمای 15 تا 21 درجه است این گیاه به دمایی متعادل نیاز دارد و سرمای هوا به انها اسیب وارد می کند.

به منظور  اطمینان از این که گیاهتان شرایط مناسبی دارد آن را مورد بررسی قرار دهید اگر برگ های گیاه پژمرده و زرد شده بودند بهتر است تا مکان گیاه را تغییر دهید،زرد شدن و پژمردگی برگ های پیچک می تواند به دلیل تابش نور مستقیم باشد.

خاک مناسب گیاه پیچک

خاکی برای گیاه پیچک استفاده می کنید ، باید نفوذ پذیری مناسبی داشته باشد و برای این که مواد مغذی برای رشد گیاه در خاک گلدان فراهم باشد به آن کمپوست اضافه نمایید. اگر میخواهید از خاک باغ برای رشد و پرورش گیاه پیچک استفاده نمایید بهتر است مقداری خاک مخصوص گلدان را به آن اضافه نمایید.

آبیاری گیاه پیچک

گیاه پیچک همانطور که اشاره شد از آن دسته از گیاهانی است که باید خاکی مرطوب داشته باشد بنابراین نیاز دارد تا هفته ای دو بار آبیاری شود، یک راه کار برای این که بدانید چه زمانی باید خاک را مرطوب کنید این است که انگشت خود را داخل خاک نمایید تا ببینید تا چه عمقی از خاک خشک میباشد اگر بیش از یک ونیم تا دو بند انگشت از خاک خشک بود کمی به آن آب دهید.

به منظور این که آب فاقد کلر باشد آن را درون پارچ بریزید و بگذارید دو الی 3 ساعت بماند سپس از آن آب استفاده نمایید. همیشه این را درنظر داشته باشید که گیاهان آپارتمانی تقریبا کم آب هستند مگر این که در خصوصیات گیاه ذکر شده باشد چه مقدار به آن آب دهید، برای گیاه پیچک به مقداری باید آب دهید که تنها خاک مرطوب شود و از آبیاری اضافی خودداری نمایید زیرا باعث میشود تا ریشه گیاه بپوسد.

 زمان کوددهی گیاه پیچک

کود دهی یکی از نیاز های هر گیاه است زیرا مانند ما انسان ها که غذا می خوریم تا انرژی داشته باشیم گیاهان هم باید از مواد مغذی داخل خاک تغذیه نمایند و کود این مواد را به خاک اضافه می نماید. برای این کار مقداری کود حاوی نیتروژن را با آب ترکیب نمایید و آن را نزدیک به ریشه قرار دهید، این گیاه در فصل زمستان نیازی به کود دهی ندارد، برای کود دهی پیچک در فصل های بهار، تابستان، پاییز تنها یک بار این کار را انجام دهید کافیست.

مقابله با آفت های گیاه  پیچک

یکی از عواملی که مانع نگهداری و پرورش گیاه پیچک می شود آفات هستند. معروفترین افتی که به گیاه پیچک حمله می کند، کنه عنکبوتی است؛ این آفت گیاه را از بین میبرد پس بهتر است هرچه سریعتر کنه عنکبوتی را از گیاه دورنمایید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.gol.gift

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب