قرص لیتیوم

قرص لیتیوممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

قرص لیتیوم را از این سایت دریافت کنید.

داروی لیتیوم چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لیتیم – مجله سلامت دکترتو

لیتیوم داروی ضدافسردگی است که در درمان اختلال دوقطبی کاربرد دارد.میزان لیتیوم در بدن و نحوه مصرف آن بسیار مهم است.عوارض جانبی آن را در بدانید!

صفحه اصلی دارو

داروی لیتیوم چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لیتیم

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی لیتیوم چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لیتیم

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| تاریخ انتشار: 13 بهمن 1399

| آخرین به‌روزرسانی: 4 اردیبهشت 1401

| تعداد نظرات:19

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اختلالات روانی از فلج‌کننده‌ترین بیماری‌هایی هستند که می‌توانند یک شخص را درگیر کنند. گاهی برای درمان برخی از این اختلالات لازم است که داروهایی را مصرف کنید. داروهای روانپزشکی عوارض و فواید بسیاری دارند که زمانی که تصمیم بر مصرف آنها گرفته‌می‌شود، بدون شک فواید آنها از عوارض آنها بیشتر بوده است. یکی از داروهایی که در اختلال افسردگی و همچنین دوقطبی تجویز می‌شود و کاربرد زیادی دارد، داروی لیتیوم است.

در این مطلب،‌ دکترتو سعی کرده‌است شما را با داروی لیتیم آشنا کند. شاید نام لیتیوم برای شما آشنا باشد زیرا یکی از عناصر فلزی سبک جدول تناوبی است. اما در اینجا قرار است با بیماری‌هایی که این دارو درمان می‌کند آشنا شوید. همچنین با عوارض، نحوه‌ی مصرف، دوز مصرفی و سایر ویژگی‌هایی که این دارو دارد آشنا خواهید شد.

اگر علائم افسردگی و یا مانیا و افسردگی دوقطبی را در خود یا اطرافیان مشاهده‌کرده‌اید، بدون هدر دادن لحظه‌ای، اولین نوبت روان پزشک را دریافت کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین روانپزشک در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با روانپزشکان

دکترِتو شروع نوبت‌گیری

قرص لیتیم چیست؟

نام رایج دارو:

لیتیوم سیترات – Lithium – لیتیم – لیتیرام – لیتیم کربنات – لیتمون- پریادل

قرص لیتیوم یا قرص لیتیم یکی از داروهای مورد استفاده در اختلالات روانپزشکی است. همان طور که در بالاتر هم اشاره شد، این دارو نام‌های مختلفی دارد. اشکال دارویی لیتیوم خوراکی هستند. این داروی ضدافسردگی بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد.

لیتیوم داروی ضد افسردگی است که در رده‌ی داروی تثبیت‌کننده‌ی خُلق دسته‌بندی می‌شود و به ویژه برای درمان اختلال دوقطبی به کار می‌رود.

استفاده طولانی مدت از این دارو مزایای خاصی دارد که موجب کاهش تعداد و سطح حالت مانیا مانند احساسات تند و فوران احساس خوب، احساس عدم امنیت، تحریک‌پذیری، اضطراب، سریع حرف‌زدن و رفتارهای تهاجمی و خصمانه می‌شود.

لیتیوم داروی ضد افسردگی است که در رده‌ی داروی تثبیت‌کننده‌ی خُلق دسته‌بندی می‌شود و به ویژه برای درمان اختلال دوقطبی به کار می‌رود.

قرص لیتیوم برای چیست؟

همانطور که گفته‌شد این دارو بر رفتارهای بیمار در اختلال دوقطبی اثر می‌گذارد و همچنین یک داروی ضد افسردگی است و در درمان افسردگی هم به کار برده‌می‌شود. داروی لیتیم با نام لیتیم کربنات ۳۰۰ هم دیده می‌شود. لیتیوم کربنات ۳۰۰ متناسب با نوع اختلال روانی و شدت بیماری که شخص با آن درگیر است برای درمان و کنترل حالت‌های خطرناک تجویز می‌شود.

اطلاعات دارویی لیتیوم کربنات

قرص لیتیوم در دوزهای مختلفی در داروخانه‌ها وجود دارد. این دارو را تنها باید با نسخه‌ی دکتر روانپزشک دریافت کنید. قرص لیتیم به شکل‌های زیر نسخه می‌شود؛

LITHIUM 295MG TAB

LITHIUM CARBONATE 200MG TAB

LITHIUM CARBONATE 300MG TAB

LITHIUM CARBONATE SR 400MG TAB

نام‌های تجاری داروی لیتیوم شامل موارد زیر هستند؛

قرص لیتوسان 300 میلی گرم

قرص پریادل 400 میلی گرم

قرص لیتمون 300 میلی گرم

قرص لیتیم کربنات-الحاوی 300 میلی گرم-لیتومید

قرص لیتیرام 300 میلی گرم

قرص آهسته رهش لیتیرام 400 میلی گرم

مکانیسم اثر قرص لیتیوم

لیتیوم قرص ضد افسردگی، نیمه عمر حدودا ۲۴ ساعته دارد و بعد از خوردن، کم‌تر از یک ساعت بعد به طور کامل جذب می‌شود. دفع این دارو کلیوی است و بخش زیادی از آن از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. این دارو شبیه به یون سدیم است و با اثر بر مکانیسم انتقال پیام‌های عصبی، از تحریک سلول‌ها جلوگیری می‌کند. با این کار پاسخ‌های سلولی ضعیف‌تر می‌شوند.

مكانيسم اثر ليتيوم دقيقا مشخص نيست. همچنین خواص کنترل خلقی کربنات لیتیوم کاملاً درک نشده‌است. اما می‌دانیم که بر روی عملكرد واسطه‌های شيميايي عصبي‌ مثل نوراپي‌نفرين، سروتونين، دوپامين و استيل‌كولين و گيرنده‌هاي آنها تأثير مي‌گذارد. و با كاهش توليد پيام‌رسان ثانويه ايجاد پاسخ سلولي را تضعيف مي‌كند. در نتیجه داروی لیتیوم به پایدارای حالات روانی کمک می‌کند و حالات تند رفتاری را با ایجاد تعادل در مواد طبیعی خاصی در بدن (انتقال‌دهنده‌های عصبی) کاهش می‌دهد.

مدت زمان اثر قرص لیتیوم

قرص لیتیوم کربنات 300 نیمه‌ی عمری حدود ۲۴ ساعت در بدن دارد.‌ مدت زمانی که طول می‌کشد تا دارو اثر کند، نیم ساعت بعد از جذب شدن به طور کامل است.

قرص لیتیوم کربنات برای چه بیماری تجویز می شود؟

قرص لیتیم کربنات برای بیماری‌های روانی تجویز می‌شوند که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند؛

افسردگی دوقطبی بیماری مانیک رفتار تهاجمی

گاهی داروی لیتیوم همراه با داروهای افسردگی دیگر تجویز می‌شود تا بیماری روانی به شکل بهتری کنترل شود و کیفیت زندگی فرد بهبود بیشتری پیدا کند.

لیتیم کربنات ۳۰۰ برای درمان افسردگی تجویز می‌شود.

قرص لیتیم کربنات 300 برای چیست؟

معمولا قرص لیتیوم کربنات ۳۰۰ را برای دوقطبی و از روزی ۱ عدد تا دوزهای بالاتری مانند ۳ عدد تجویز می‌کنند.

خرید قرص لیتیوم

قرص لیتیوم را نمی‌توانید بدون نسخه‌ی پزشک تهیه بکنید. این دارو از داروهایی است که حتما باید با نسخه‌ی متخصص روانپزشکی برای شما تجویز شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

قرص لیتیوم

قرص لیتیوم برای تثبت کردن حالت خلقی به کار می‌رود. از لیتیوم برای درمان اختلالاتی مانند افسردگی، شیدایی، اختلال دو قطبی و ... استفاده....

قرص لیتیوم | عوارض قطع و مصرف دارو لیتیم کدامند؟

نویسنده : دکتر فرزاد طباطبایی

قرص لیتیوم با نام تجاری لیتمون برای تثبیت کردن حالت خلقی به کار می‌رود اما چگونگی عملکرد این دارو هنوز مشخص نشده است. از این تثبیت کننده خلقی، برای درمان اختلالاتی مانند افسردگی، پرخاشگری، اختلال دو قطبی و... استفاده می‌شود. مصرف زیاد لیتیم بسیار خطرناک می‌باشد و برای بدن مضر و سمی است. به همین دلیل حتما باید قبل از شروع به مصرف دارو، در زمینه نحوه مصرف آگاهی کافی داشته باشید. در چند هفته اول مصرف داروی لیتیم، لازم است آزمایش خون در چند هفته به طور منظم توسط درمانگر کنترل شود تا مطمئن شوید که مقدار مناسبی از دارو را مصرف می‌کنید. با توجه به عوارض زیاد دارو‌ها، مشاوره افسردگی به شما کمک می‌کند تا از مزایای روش‌های غیر دارویی افسردگی بهره مند شوید.

قرص لیتیوم چیست؟

قرص لیتیوم (lithium) به منظور درمان مانیا، بیماری مانیک-دپرسیو، افسردگی، رفتار‌های تهاجمی و ... استفاده می‌شود. این دارو دفعات و شدت نوسانات خلقی در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی را کاهش می‌دهد و به شخص اجازه می‌دهد که کنترل بیشتری بر روی خلق خود داشته باشد. اختلال دوقطبی نوعی اختلال خلقی است و از جمله شایع‌ترین بیماری‌های روانی محسوب می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با اختلال دوقطبی و روش‌های درمان اختلال دوقطبی کلیک کنید.

اثرات جانبی مصرف قرص لیتیم

مصرف داروی لیتیوم در کوتاه مدت، دارای اثرات نامطلوبی به صورت زیر می‌باشد.

1- احساس تشنگی

2- ادرار زیادتر از معمول

3- افزایش وزن

در ادامه عوارضی که در صورت مصرف نادرست لیتیم دیده می‌شود اشاره می‌کنیم؛ البته این علائم معمولا با کاهش دوز مصرف دارو بهبود می‌یابد.

1- تاری دید

2- ضعف شدید ماهیچه‌های بدن

3- اسهال 4- لرزش دست 5- احساس بیمار بودن

اگر سطح لیتیوم در خون شما خیلی بالا باشد ممکن است حالات زیر را تجربه کنید. در صورت مشاهده این علائم، هرچه سریعتر از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

1- استفراغ کردن 2- تلو تلو خوردن 3- لکنت زبان

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنبد.

آزمایش خون در زمان مصرف قرص لیتیوم

در هفته‌های ابتدایی مصرف لیتیم، آزمایش خون به منظور اطمینان از درست بودن سطح لیتیوم در خون استفاده می‌گردد. تا وقتی که مصرف این دارو توسط فرد ادامه داشته باشد، آزمایش خون نیز ادامه خواهد داشت ولی تعداد دفعات آزماش خون با گذشت زمان به مرور کم می‌شود.

استفاده طولانی مدت از داروی لیتیوم سبب مشکلات غده تیروئید و آسیب کلیوی می‌گردد. هر چند ماه یک بار، برای اطمینان از کارکرد صحیح کلیه و غده تیروئید، آزمایش خون انجام می‌شود. در صورت دیدن هر گونه مشکلی در آزمایش خون خود هر چه سریعتر از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

تثبیت کننده های دیگر خلقی

با وجود اینکه لیتیوم موثرترین داروی تثبیت کننده خلقی می‌باشد، اما از دیگر داروهای تثبیت کننده خلق نیز استفاده می‌شود. سدیم والپروت یک داروی ضد تشنج است ولی هنوز ثابت نشده است که به اندازه لیتیوم موثر باشد. البته این دارو نباید برای خانم‌های باردار تجویز شود. کاربامازپین تاثیر کمتری برای درمان اختلالات دو قطبی دارد اما برای برخی از افراد بسیار تاثیر گذار واقع می‌شود. داروهای ضد جنون (مانند اولانزاپین) نیز می‌تواند به عنوان تثبیت کننده تجویز شود.

برای اطلاع بیشتر درباره داروهای تثبیت کننده خلق کلیک کنید.

مراقبت های شخصی لازم در زمان مصرف قرص لیتیوم

استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان استفاده از داروی لیتیوم از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه مهمترین مواردی که باید بدانید ذکر شده است.

1- به مقدار زیاد و مرتب از نوشیدنی‌های غیر شیرین به خصوص آب استفاده نمایید.

2- غذا خوردن منظم، به تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند.

3- کاهش مصرف کافئین که در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها مانند چایی، قهوه، نوشابه و... وجود دارد. این مواد با افزایش ادرار سطح لیتیوم در بدن شما را افزایش می‌دهند.

4- هیچ گاه کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده توسط درمانگر از داروی لیتیوم مصرف نکنید. حتی اگر احساس بهبودی داشتید، به هیچ وجه مصرف خود را قطع نکنید.

5- از علائم مسمومیت این دارو می‌توان به خواب آلودگی خفیف، کسالت، سرگیجه و عدم تعادل، عدم هماهنگی، هیپررفلکسی، تشنج سایکوز، سنکوپ، مشکلات اداراری و نارسایی‌های گردش خون اشاره داشت که در صورت مصرف بیش از حد منجر به مرگ نیز می‌گردد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم سریعا از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

برای آگاهی از روند درمان افسردگی کلیک کنید.

اختلال های دارویی با قرص لیتیوم

مصرف داروی لیتیوم مانند هر داروی دیگری دارای اختلال دارویی است به خصوص در صورت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، داروهای ضد روانپریشی (کلرپرومازین، هالوپردول، مولیدون) که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث ایجاد مشکلات و عوارض جانبی بسیار خطرناک در فرد می‌شود. همچنین مصرف داروهای زیر با لیتیوم می‌تواند در روند خروج لیتیوم بر بدن اثر بگذارند.

- داروهای مهارکننده ACE مانند کاپتوپریل، انالاپریل

- داروهای مسدودکننده گیرنده‌های آنژیوتانسین ARBمانند لوزارتان و والاسارتان

- قرص‌های آب و دیورتیک‌هایی مانند هیدروکروتیازید و فوروزماید

همچنین در صورتی که لیتیوم را با داروهایی که سطح سروتونین را افزایش می‌دهند مصرف کنید ممکن است دچار سندروم سروتونین شوید. پس حتما قبل از مصرف هر داروی دیگری همراه با لیتیوم از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

برای شناخت بیشتر درباره افسردگی کلیک کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : honarehzendegi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب