ایساکو چگونه ترمز تولیدکنندگان زیر پله ای را کشید؟ایساکوایساکو

با تشدید تحریم ها و افزایش نرخ ارز و گرانی خودرو، بازار قطعات به جولانگاه تولیدکنندگان زیر پله ای بدل شد. در این میان، ایساکو با اقداماتی که انجام داده، توانسته است ترمز  آن ها را بکشد و به گوشه رینگ بکشاند.

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، هر چند همچنان به دلیل فراوانی قطعات و همچنین به روز شدن مداوم و پی در پی تولیدکنندگان غیرمجاز هنوز هم شاهد حضور قطعات تقلبی در بازار هستیم، اما دیگر شاهد سردرگمی، کلافگی و زیان مصرف کنندگان محصولات ایران خودرو نخواهیم بود، چراکه ایساکو به عنوان تنها شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش آبی پوشان جاده مخصوص با اقداماتی که انجام داده شرایط مناسبی را ایجاد کرده است. این اتفاق در شرایطی رخ داده است که کشور همچنان از تحریم ها و افزایش نرخ ارز رنج می برد. البته همین مسائل نیز باعث شد که سیل هجوم قطعات تقلبی به بازار با شدت بیش تری وارد شود، چراکه افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت قطعات در کنار شرایط نامساعد اقتصادی باعث شده بود بسیاری از مصرف کنندگان سراغ قطعاتی بروند که تنها در ظاهر شبیه به قطعات شرکت مادر بود، اما از نظر قیمتی جذابیت داشت. شاید اجبار موجب خرید و استفاده از آن ها می شد. در کنار این اجبار اما تبحر تولیدکنندگان به اصطلاح زیرپله ای را نیز نباید دست کم گرفت. به نحوی که، تشخیص یک قطعه اصل با تقلبی برای مصرف کننده واقعاً سخت و غیر ممکن بود. به همین علت، ایساکو با توجه به وظیفه و رسالت تعریف شده اش، اقدامات و راهکارهای زیادی را عملی کرد. این شرکت با برنامه ریزی هایی که انجام داد، کار را با مسیرهای مختلف آغاز کرد. مسیرهایی که سرانجام آن به یک جا ختم می شد. استفاده از قطعه اصل و جلوگیری از زیان بیش تر مصرف کنندگان. در همین زمینه آن ها ابتدا محصولات خود را با هولوگرام روانه بازار کردند، اما با توجه به کپی ها، متقلبان موضوع را پیچیده تر کردند و سرانجام کار را به جایی رساندند که هم اکنون مصرف کننده می تواند از روش های مختلفی به اصل بودن پی ببرد. در کنار این مسئله آن ها امکان دریافت قیمت آن لاین را نیز به مشتری دادند تا در حق آن ها اجحاف نشود.

در همین حال، ایساکو به دنبال تعهدی که به مشتریان خود دارد، همواره به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حال پایش و ارزیابی تحولات بازار قطعات یدکی است که تا حد امکان بتواند با در اختیار قرار دادن قطعات اصل و باکیفیت و ارائه خدمات استاندارد، ایمنی خودرو و سرنشینان آن را تضمین کند و مشتریان را نسبت به مخاطرات ناشی از استفاده از قطعات موجود غیراصل در بازار آگاه سازد.

از سوی دیگر، با وجود حجم فزآینده قطعات تقلبی در بازار، ایساکو طی چند سال اخیر در همکاری با مراجع قضایی و سازمان‌های ذی‌ربط موفق به کشف چندین مرکز زیرزمینی تولید و توزیع قطعات تقلبی، مراکز چاپ برچسب و بسته‌بندی شبیه‌سازی شده و غیراصل و همچنین مراکز نوسازی لوازم و قطعات یدکی مستعمل و معیوب شدند و اخبار آن را نیز به منظور آگاهی عمومی در رسانه‌ها منتشر کرده است.

هر چند این شرکت به عنوان ارائه دهنده خدمات پس از فروش ایران خودرو و در راستای مسئولیت اجتماعی خود همچنان با تمام توان برای کوتاه کردن دست سودجویان این بازار که جان و مال مردم را به بازی می‌گیرند، اهتمام می‌ورزد، اما به دلیل گستردگی شبکه‌های زیرزمینی امکان جلوگیری کامل از این تقلب‌ها وجود ندارد، بنابراین این مجموعه با ارائه ابزار و راه‌کارهای مختلف این قابلیت را ایجاد می‌کند که مردم خودشان بتوانند تفاوت کالای تقلبی و اصلی را تشخیص بدهند و کالای اصل بخرند.

این شرکت به منظور شفافیت و تشخیص اصالت قطعات یدکی چندین سال است که به راه اندازی سامانه «اصل بخرید» اقدام کرده تا مصرف‌کنندگان با بهره‌مندی از آن، از اصل بودن قطعه خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

خریداران قطعات ایساکویی، به منظور آگاهی از اصالت قطعه، می‌توانند پس از خرید، شماره بارکد درج شده بر روی بسته‌بندی آن را به شماره ۳۰۰۰۳۱ پیامک کنند و بلافاصله پس از ارسال پیامک از اصالت داشتن یا نداشتن قطعه از طریق پیام کوتاه آگاه شوند.

با توجه به این‌که سامانه اصل بخرید ایساکو به سامانه جامع تجارت وزارت صمت نیز متصل شده است، خریدار قطعه پس از ارسال بارکد به سامانه ایساکو، کد رهگیری سامانه وزارت صمت را نیز دریافت خواهد کرد و می‌تواند از اصل بودن قطعه خریداری شده اطمینان پیدا کند.

ایساکو تاکنون کد رهگیری ۵۵ گروه از قطعات همچون کیت کلاچ و بلبرینگ را از وزارت صمت دریافت کرده و ۶۰ میلیون قطعه این شرکت هم‌اکنون دارای کد رهگیری از سوی سامانه جامع تجارت است.

خرید قطعات از فروشگاه‌ها و ‌نمایندگی‌های مجاز ایساکو، اولین توصیه این مجموعه برای جلوگیری از خرید قطعات غیراصلی و تقلبی است.

در همین زمینه استفاده از اپلیکیشن ایساکو می تواند راهکار مناسب دیگری برای تشخیص اصالت قطعه باشد. اپلیکیشن ایساکو دارای امکانات متنوع و کاربردی است، به عنوان مثال، مشتریان محصولات ایران خودرو می توانند با اسکن کد درج شده بر روی محصول متوجه شوند که این کالا اصل است یا خیر و با استفاده از این سامانه هوشمند دریافت نوبت آنلاین از نمایندگی‌های مجاز سراسر کشور امکان‌پذیر است.

البته ایساکو به این امور بسنده نکرده است و پایش مستمر نمایندگی ها و فروشگاه‌های مجاز ایساکو را در دستور کار دارد. آن ها فقط باید قطعات اصلی ایساکو را در مجموعه خود به فروش برسانند، در غیر این‌صورت، طبق مقررات با آن‌ها برخورد خواهد شد.

ایساکو به رغم تمام سختی ها و مشکلاتی که وجود دارد، با ۵۶۱ نمایندگی و نزدیک به هزار فروشگاه مجاز با گسترده‌ترین شبکه خدمات پس از فروش در سراسر کشور آماده ارائه خدمات استاندارد و باکیفیت به دارندگان محصولات گروه صنعتی ایران‌خودروست.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب