رشد گیاه

رشد گیاهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

رشد گیاه را از این سایت دریافت کنید.

گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

تا به حال به این فکر کرده اید که برای رشد گیاه چه لازم است ؟جواب ابزار ، بذر یا گلخانه نیست بلکه ساده تر است و در اینجا با آن آشنا میشویم

گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

تیر 28, 1401 ارسال توسط ریحانه سادات نجفیان

29 تیر

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی نیاز دارد ؟! جواب ابن سوال ابزار ، بذر یا یک گلخانه نیست بلکه ساده تر از این حرفهاست . در این مقاله تمام چیزهایی که یک گیاه برای رشد نیاز دارد و در یک کلام عوامل مؤثر در رشد گیاه مطرح میشود و شما میتوانید به راحتی یک گیاه را در خانه ی خود پرورش دهید .

عوامل مؤثر در رشد گیاه کدام است ؟!

هر گیاهی برای ادامه ی زندگی ، نفس کشیدن و زیبا ماندن به آب و هوا نیاز دارد . شاید بپرسید چرا فقط آب و هوا ؟ جواب اینجاست که بسیاری از گیاهان در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند مانند : گیاهان هوازی ، گیاهان آبزی و گیاهانی مانند پوتوس ، حسن یوسف ، بامبو و … که در آب رشد کرده و به خاک نیاز ندارند . اما به جز اینها عوامل دیگری هم هستند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح میدهیم . برای رشد گیاه چه لازم است :

آبیاری مناسب

بدون شک می توان گفت که هر موجود زنده، به استثنای برخی از میکروب ها، برای زنده ماندن نیاز به آب دارد. به خصوص گیاهان.به غیر از برخی از گونه های گیاهانی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، مانند کاکتوس و ساکولنت ها، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. هنگامی که قطرات آب با داخل خاک میروند ریشه ها آنها را جذب کرده و از داخل خود به ساقه و برگ میرسانند درست مانند جریان خون در بدن ما ! همچنین مواد مغذی داخل خاک با آب خیس شده و راحت تر وارد گیاه میشوند .

آبیاری در گیاهان نیازمند توجه ویژه ایست تا مانع از خشک شدن و غرقابی شدن گیاه شود . بنابراین حواستان به مقدار آبی که به گیاهتان میدهید باشد . همه این نکات در آبیاری به گیاهتان بستگی دارد و بعضی گیاهان آب بیشتر و بعضی به آب کمتری برای زنده ماندن نیاز دارند . بنابراین اول اطلاعات کافی در زمینه ی گیاهتان کسب کنید سپس آن را بری نگهداری به خانه‌تان بیاورید .

استفاده از سه ماده مغذی عمومی

همانطور که قبلا گفته شد ، مواد مغذی توسط آب خیس شده و جذب ریشه ها میشوند و از این طریق نیاز گیاه را رفع میکنند . ویتامین ها برای گیاه مانند غذا برای ما انسانهاست پس شاید بدون خوردن آن زنده بمانند اما شاداب و سرحال نیستند. پس گیاه بدون این مواد مغذی هیچ فرصتی برای رشد و شاداب ماندن ندارد و امروزه در خاکها و کودهای بسته بندی میتوان این ویتامین هارا یافت .

سه عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه عبارتند از:

نیتروژن (N) :

نیتروژن برگ را سبز می کند و ما همه در علوم ابتدایی خود خوانده ایم که ماده ای به نام کلروفیل در برگ وجود دارد که با فتوسنتز رنگ برگ را سبز میکند .

فسفر (P) :

فسفر مسئول تولید گیاهانی با برگ های بزرگ و ریشه های قوی است و متواند ویتامین مورد نیاز گیاه را تامین کرده و برای جداسازی سلول و توسعه بافت های جدید بسیار مهم است.

پتاسیم (K) :

در ابتدا پتاسیم به گیاه کمک می کند تا با بیماریها مبارزه کند ، اما باعث تنظیم میزان جذب CO2 و فعال شدن آنزیم ها نیز می شود.

کودهای مخصوص گیاهان با این مواد مغذی اشباع شده اند تا بتوانند به گیاهتان کمک کنند. اما باید توجه کنید که مانند آبیاری، زیاده روی در مواد مغذی نیز خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. همچنین شما باید با توجه نوع گیاهتان نوع کود مورد نظر آن را نیز بشناسید .

خاک مناسب گیاهتان را انتخاب کنید

خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسانهاست یعنی جایی که همه ی نیازهای ما تامین میشود . بذر بدون وجود خاک رشد نمیکند و مواد مغذی گیاهان از خاک تامین میشود . البته طبق آنچه گفته شد گیاهانی هم هستند که به خاک نیازی ندارند اما میتوانند در خاک هم رشد کنند. همچنین، انواع مختلفی از خاک وجود دارد که برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شرایط مختلفی را برای گیاهان فراهم می کنند. علاوه بر انواع مختلف خاک گیاهانی هم هستند که برای رشد نیاز به خاک خاصی دارند که در ادامه با بهترین خاک های موجود در بازار که برای گیاهان مناسب است آشنا میشویم :

1. خاک لومی

خاک لوم دارای ترکیبی کامل از خاک رس، شن ، ماسه و سیلت با کمی هوموس است و عوامل ایجاد کننده این نوع خاک بسیار برای گیاهان مطلوب است مانند :

میزان pH : pH بهینه برای اکثر گیاهان بین 6.0 تا 7.0 است که نیاز به رشد گیاه را در نظر می گیرد، زیرا اسیدیته خاک باعث می شود که مواد مغذی رشد کنند و به طور کامل توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرند.کلسیم :  کلسیم این کمک را می کند تا تعادل مواد شیمیایی در خاک حفظ شود. همچنین مطمئن میشود که آب در خاک به درستی به ریشه ها برسد.بافت : بافت خاک خشك و نرم است، اما برای حفظ آب و مواد مغذی بسیار مفید است و سبب رساندن هوا به ریشه ها میشود .

2. خاک ماسه ای

اینکه شن و ماسه میزان زیادی از خاک را تشکیل دهند یک نقطه ی قوت است ، اما به تنهایی، کار خوبی در حفظ آب و مواد مغذی انجام نمی دهند. شن و ماسه برای گیاهانی که نیازمند pH خنثی هستند بسیار عالی است تا بتوانند رشد کنند و زنده بمانند. گیاهانی هستند که خاک کاملا شنی را ترجیح میدهند اما اگر میخواهید برای گیاهتان این خاک را تهیه کنید در ابتدا مطمئن شوید که این خاک برای آن مناسب است .

3. خاک باغچه

خاک باغچه بسیار پر محتواست و آب و مواد مغذی را به خوبی در خود نگه میدارد و تنها نکته در مورد آن این است که برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارند مناسب نیست . برای بعضی گیاهان زینتی که به آبیاری زیادی نیاز دارند این خاک بسیار مناسب است اما بازهم بهتر است قبل از خرید این خاک برای گیاهتان، در مورد گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید .

هوا و نور مناسب گیاهتان را تامین کنید

درست همانند انسان، گیاهان نیز به هوا و نور برای زندگی نیاز دارند و بدون آن، یک گیاه نمی تواند رشد کند و جوانه بزند . هوای تازه و بدون آلودگی به برگها و خاک میرسد و از طریق خاک جذب ریشه میشود . نور خورشید نیز برای عمل فتوسنتز گیاه بسیار ضروریست حتی اگر بعضی گیاهان با لامپ های رشد گیاه هم رشد کنند باز هم نیاز است هر از گاهی نور خورشید به آنها برسد . اما بازهم مانند عوامل دیگر نور شدید خورشید نیز برای گیاه مضر است و خاک را خشک کرده و به ریشه و برگهای گیاه آسیب میرساند . بنابراین حفظ تعادل در نور و آبیاری میتواند گیاهان را سالم نگه دارد . دما نیز یک عامل مهم است و در رابطه با مکان گیاه ، نوع آن ، نور و آبیاری تنظیم میشود .

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranderakht.com

رشد گیاه

دانلود مقالات isi انگلیسی درباره رشد گیاه با ترجمه فارسی - مقالات الزویر ساینس دایرکت Science Direct

دانلود مقالات ISI درباره رشد گیاه + ترجمه فارسی

Plant Growth

آشنایی با موضوع

گیاهان از دانه بوجود می آیند. هر دانه حاوی یک گیاه ریز است که منتظر شرایط مناسب است تا جوانه بزند یا شروع به رشد کند. آنچه باعث رشد گیاه در خاک می شود، جنس خاک و اجزای تشکیل دهنده خاک می باشد. خاک مخلوطی از مواد آلی و غیرآلی است. بخش آلی خاک را موجودات زنده مانند کرم های خاکی و اندام های پوسیده ی گیاهان و جانوران مرده تشکیل می دهند. بخش غیر آلی خاک نیز از ذرات سنگ و کانی ها تشکیل می شود. جوانه زدن دانه ها تا زمانی منتظر جوانه زدن می مانند که سه نیازشان برطرف شود: آب، دمای (گرمای) مناسب و موقعیت خوب (به عنوان مثال در خاک). در پله های اولیه رشد، جوانه به غذایی که در دانه ذخیره شده وابسته است تا به قدری بزرگ شود که برگ هایش از طریق فتوسنتز شروع به ساختن غذا کند. ریشه جوانه به داخل خاک هل داده می شود تا گیاه جدید را محکم کند و آب و مواد معدنی را از خاک جذب کند و ساقه با برگ های جدید به سمت بالا و به سوی نور هل داده می شود. رشد در گیاهان بر خلاف جانوران، بطور یکنواخت اتفاق نمی‌افتد. زیرا در گیاهان رشد به مناطق خاصی محدود می‌شود. در گیاهان دو نوع رشد، تحت عنوان رشد اولیه و رشد ثانویه تشخیص داده شده است. رشد اولیه در انتهای اندامهای هوایی یا ریشه‌ها و در زواید جانبی مانند برگها و جوانه‌ها رخ می‌دهد.

در این صفحه تعداد 373 مقاله تخصصی درباره رشد گیاه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.

در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.

مقالات ISI ترجمه شده رشد گیاه

زیست‌پالایی و سم‌زدایی از پسماندهای صنعتی با کرم‌های خاکی: کرم‌پوسال به‌عنوان ماده مغذی قوی برای محصولات در کشاورزی پایدار

Bioremediation and detoxification of industrial wastes by earthworms: Vermicompost as powerful crop nutrient in sustainable agriculture

Keywords: رشد گیاه; Earthworms; Industrial waste; Detoxification; Vermicompost; Plant growth;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

31 صفحه سال انتشار : 2018

دانلود فوری ترجمه آماده WORD

مقالات ISI رشد گیاه (ترجمه نشده)

مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.

در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.

تغییرات در خواص شیمیایی خاک اره و مخلوط پودر در هنگام ورمی کمپوستینگ و اثرات آن بر رشد و ترکیب شیمیایی

Changes in chemical properties of sawdust and blood powder mixture during vermicomposting and the effects on the growth and chemical composition of cucumber

Keywords: رشد گیاه; Chemical changes; Blood powder; Sawdust; Vermicomposting; Plant growth;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

6 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

پلاسما برای جلوگیری از جوانه زنی و رشد سویا، از روشهای سونوگرافی هوا و هوا استفاده می شود

Plasma activated water and airborne ultrasound treatments for enhanced germination and growth of soybean

Keywords: رشد گیاه; Plasma-activated water (PAW); Ultrasound; Soybeans; Seed germination; Plant growth;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

7 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

تأثیر نیتروژن بر روی محتوای فنولیک، فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتری در برگ های مورینگا

Effect of nitrogen privation on the phenolics contents, antioxidant and antibacterial activities in Moringa oleifera leaves

Keywords: رشد گیاه; Nitrogen privation; Plant growth; Antioxidant activity; Antimicrobial activity;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

7 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

اثرات فلوئور بر روی محصولات، فعالیت های اگزوآنزیم خاک و کرم های خاکی در اکوسیستم های زمینی

Effects of fluorine on crops, soil exoenzyme activities, and earthworms in terrestrial ecosystems

Keywords: رشد گیاه; Fluorine; Ecotoxicity; Plant growth; Soil enzyme; Eisenia andrei;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

7 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

پاسخ های مورفولوژیکی و بیوشیمیایی گل کلم بروکلی به روشنایی مادون قرمز مادون قرمز

Morphological and biochemical responses of broccoli florets to supplemental ultraviolet-B illumination

Keywords: رشد گیاه; Plant stress; Secondary metabolite; Plant growth; UV-B;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

10 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه اثرات برق بر پاسخ

Effects of electricity on plant responses

Keywords: رشد گیاه; Abiotic stress elicitor; Electric field; Magnetic field; Electric current; Plant growth; Reactive oxygen species; Carotenoids; Phenolic compounds; Proteins;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

11 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

اثربخشی زراعی زیست بوم شهری در طی کمپوست با زباله های مواد غذایی

Agronomic effectiveness of urban biochar aged through co-composting with food waste

Keywords: رشد گیاه; Biosolids; Greenwaste; Ageing; Cation exchange capacity; Nutrient use efficiency; Plant growth;

دانلود رایگان متن کامل مقاله ISI

11 صفحه سال انتشار : 2018 سفارش ترجمه

بهینه سازی خاک های آلوده به کروم از طریق آفتابگردان تحت اسید 5 آمینولولینولیک

Phyto-management of chromium contaminated soils through sunflower under exogenously applied 5-aminolevulinic acid

Keywords: رشد گیاه; Chromium; Plant growth; Gas exchange; 5-aminolevulinic acid; Chlorophylls;

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : daneshyari.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب