کرکت

کرکتمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

کرکت را از این سایت دریافت کنید.

کریکت

کریکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کریکت

پرتاب موتیا مورالیتاران از تیم سری‌لانکا

بالاترین نهاد ورزشی ICC

نخستین مسابقه سده ۱۸ (به شکل امروزی)

ویژگی‌ها اعضاء تیم ۱۱ نفر جداسازی جنسیتی تکی

رده‌بندی ورزش‌های تیمی، ورزش‌های بت و توپ

تجهیزات توپ کریکت، بت کریکت، ویکت، استامپ و بِیل

محل برگزاری فضای باز (زمین کریکت)

برگزاری المپیک ۱۹۰۰

کریکت (به انگلیسی: Cricket) یک ورزش تیمی بت و توپ است که در زمین چمن دایره‌ای یا بیضی شکل با شعاع میانگین ۷۵ متر میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می‌شود. در مرکز زمین کریکت یک محوطه خاکی متراکم شده به طول ۲۲ یارد (۲۰٫۱۲ متر) وجود دارد. به این قسمت گفته می‌شود که در طرفین آن سه عدد چوب به نام وجود دارند و تمام این مجموعه با هم ویکت نامیده می‌شود. توپ کریکت دارای محیطی میان ۲۲/۴ تا ۲۲/۹ سانتیمتر و ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم وزن دارد (برای آقایان). سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پیچیده شده در نخ پرشده‌است. چوبی که با آن به توپ ضربه می‌زنند نام دارد. بیشترین طول آن ۹۶/۵ سانتیمتر و عرض آن در پهن‌ترین بخش ۱۰/۸ سانتیمتر بوده و تغییرات وزن آن از یک تا ۱/۴ کیلو است.

توپ کریکت از کنار و روبه‌رو

کریکت در بیش از صد کشور بازی می‌شود و محبوب‌ترین بازی در هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، امارات متحده عربی، سری لانکا و استرالیا است.[۱] این بازی در انگلستان، ولز، کنیا، زیمبابوه، نپال، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب که با عنوان هند غربی در مسابقات بین‌المللی حاضر می‌شوند، یکی از پرطرفدارترین ورزشهاست. ۱۱ نوع اوت در کریکت وجود دارد.

تاریخچه کریکت[ویرایش]

تاریخ دقیقی از شکل‌گیری ورزش کریکت وجود ندارد و به عقیده برخی مفسران ورزشی، کریکت در ابتدا بازی متداولی بین کودکان بوده که با توپی پشمی، یک چوب دستی و یک ابزار کشاورزی به این بازی می‌پرداختند و تا اوایل قرن هفدهم مستنداتی مبنی بر دخالت بزرگسالان در این بازی یافت نشده‌است. اما برخی دیگر نوشته‌اند که مبدأ این بازی از جایی شکل گرفته‌است که چوپان‌ها در دوران فراقت خود سنگ‌های اطراف‌شان را با چوب دستی به دور می‌زدند و ضمن سرگرمی از منطقه گوسفندان خود نیز مراقبت می‌کردند.

در هر صورت چیزی که دربارهٔ مبدأ این ورزش یافت می‌شود این است که انگلستان آغاز کنندهٔ کریکت بوده و توسط این کشور در سال ۱۷۴۴ قوانینی وضع شده تا جوامع بین‌المللی تحت یک بازی یکپارچه به رقابت بپردازند. اما قبل از آن بازی کریکت بین دو تیم کنت و سری در انگلیس به سال ۱۷۰۹ برمی‌گردد که از همان سال تاکنون رقابت جذاب و سختی با یکدیگر دارند. در آسیا ورزش کریکت محبوبیت خاصی در بین هندوستانیها و پاکستانیها دارد. نخستین بازی کریکت در آسیا را دریانوردان هندوستانی در سال ۱۷۲۱ بازی کردند و از آن زمان تاکنون به عنوان ورزشی پرطرفدار و محبوب بین هندوها مطرح است.

نحوه بازی کریکت[ویرایش]

کریکت یک بازی گروهی در فضای باز است که بین دو تیم ۱۱ نفری بر روی زمین چمن به صورت گرد که یک مستطیل خاکی همواره به طول ۲۲ یارد (۲۰٫۱۲متر) که در مرکز زمین واقع شده‌است، بازی می‌کنند. ویکت شامل سه عدد چوب به ارتفاع ۷۱ سانتی‌متر و با فاصلهٔ ۶ سانتی‌متر از هم قرار دارند روی زمین کوبیده شده‌اند.

تیم مهاجم برای زدن توپ دو نفر از بازیکنان خود را داخل زمین می‌فرستد که آنها می‌بایست توپ را زده و طول مستطیل خاکی را طی کنند یا با زدن توپ به خارج از محدودهٔ زمین امتیاز به دست آورند پس از اوت شدن ۱۰ نفر از مهاجم تیم‌ها جابجا می‌شوند.

نحوه اوت شدن[ویرایش]

اگر پرتاب کننده موفق به شکستن ویکت با توپ شود.

اگر ضربه زن با بدن خود تصادفاً باعث شکستن ویکت شود.

اگر ضربه زن با بدن خود مانع از برخورد توپ به ویکت شود.

اگر ضربه زن دوبار به توپ ضربه بزند.

اگر بازیکن تیم پرتاب کننده قبل از اینکه ضربه زن به توپ ضربه بزند، توپ را بگیرد.

اگر ضربه زن غیرمهاجم از منطقه کریز پاپینگ خارج شود.

اگر ضربه زن خود از منطقهٔ کریز پاپینگ بیرون باشد.

تعریف مهارتهای خاص کریکت[ویرایش]

ضربه زن (Batsman)[ویرایش]

در هر تیم دو نفر با چوب جلوی ویکت‌ها می‌ایستد تا به توپ پرتاب شه توسط بازیکنان تیم مقابل ضربه بزنند به افرادی که با چوب به توپ ضربه می‌زنند، بتمن می‌گویند.

پرتاب کننده (Bowler)[ویرایش]

ساچین تندولکار، بهترین کریکت باز کشور هند

به افرادی که توپ را پرتاب می‌کنند باولر می‌گویند. هر باولر به تعداد هاورهای تعیین شده یعنی اگر ۵۰ هاور باشند، حق پرتاب ۱۰ هاور را دارد. و برای ۵۰هاور ۵باولر هستند. (به ۶ توپ پرتابی یک هاور می‌گویند)

فلدینگ (Fielding)[ویرایش]

فلدینگ شامل ۲ قسمت است.

کچینگ (Catching)[ویرایش]

دور پیچ افرادی از تیمی که باید توپ را پرتاب کنند برای گرفتن توپ‌های ضربه خورده می‌ایستند، را کیچینگ می‌گویند یعنی توپ را باید قبل از برخورد به زمین مهار کنند که باعث اوت بتمن می‌شود.

گراند فیلدینگ (Ground Fielding)[ویرایش]

افرادی که توپ‌های زمینی را مهار می‌کنند، گروند فلدینگ می‌گویند. اگر این افراد توپ گرفته شده قبل از اینکه بتمن امتیازی کسب کند و در محل تعیین شده نباشد و توپ به ویکت‌ها برخورد کند بتمن حذف می‌گردد.

ویکت کیپر (Wicket Keeper)[ویرایش]

کسی است که پشت بتمن به عنوان دروازه‌بان بازی کریکت ایستاده که مهم‌ترین نقش بازی را برعهده دارد.

۵ روش توپ‌گیری توسط کاسه ساختن دست[ویرایش]

یکی از مهم‌ترین مهارتهای کریکت می‌باشد که همهٔ بازیکنان از آن استفاده می‌کنند.

دو تکنیک پرطرفدار برای گرفتن توپ وجود دارد. اولی آن است که دو دست مانند عکس زیر طوری قرار بگیرند که دو انگشت کوچک روی باشد، به این علت است که وقتی توپ نزدیک می‌شود، دو دست از همدیگر جدا نشوند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

دور دوم بازی‌های جام کرکت آسیا؛ افغانستان امروز در برابر هند به میدان می‌رود – Pajhwok Afghan News

در دور دوم بازی‌های جام کرکت آسیا، افغانستان امروز در برابر هند بازی می‌کند.

ورزش

دور دوم بازی‌های جام کرکت آسیا؛ افغانستان امروز در برابر هند به میدان می‌رود

هجرت الله کاکړ 8 Sep 2022 - 12:26 . . .

You need to subscribe to view the full article. Please login or register a new account.

موضوعات مرتبط

افغانستانکرکتهند

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : pajhwok.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب