سیرک

سیرکمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

سیرک را از این سایت دریافت کنید.

سیرک

سیرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

برای دیگر کاربردها سیرک (ابهام‌زدایی) را ببینید.

صحنه‌ای از یک نمایش سیرک

سیرک به یک مجموعه شامل افرادی گفته می‌شود که برنامه‌های سرگرمی متنوع اجرا می‌کنند و می‌تواند شامل دلقک‌ها، حرکات آکروباتیک، حیوانات آموزش‌دیده، نوازندگان، رقصنده‌ها، بند‌بازان، شعبده بازان و همچنین دستکاری اشیاء و سایر وسایل باشد.

تاریخچه[ویرایش]

رومیان اولین کسانی بودند که واژه سیرک (به لاتین: Circus) را به کار بردند. در آن زمان به محوطه وسیعی که محل نمایش‌های مهیجی همچون اسب دوانی، حرکات آکروباتیک، مسابقه ارابه رانی، و کشتی بود سیرک گفته می‌شد نوع جدید سیرک از سدهٔ ۱۷۰۰ میلادی آغاز به کار کرده‌است و در آن از شعبده باز دلقک آکروبات باز و همه نوع حیوان رام شده و حتی شیر و خرس هم استفاده می‌شود.

سیرک در ایران[ویرایش]

بنیان‌گذار سیرک در ایران خلیل عقاب است. خلیل عقاب در سال ۱۳۰۳ در شهر شیراز متولد گردید. او دوران نوجوانی خود را با ورزش باستانی آغاز کرد و پس از آن به انجام نمایشهای پهلوانی پرداخت و اولین بنیانگذار عملیات پهلوانی به صورت بلیط فروشی و همراه با برنامه آکروباتیک و موزیک و عملیات با حیوانات بود. کارگردانان سینما از وی دعوت به عمل آوردند که در سینما و تلویزیون به اجرای برنامه بپردازد. این هنرمند در شهرها و استانهای مختلف کشور هنرنمایی خود را در معرض دید عموم گذاشت و پس از کسب افتخاراتی به دعوت کشور ژاپن در سال ۱۳۴۹ به آنجا رفت و در تلویزیون فوجی برنامه‌های خود را به نمایش گذاشت و در سال ۱۳۵۰ از طرف سیرک فاست به ایرلند دعوت گردید و در سال ۱۳۵۱ نیز به دعوت سیرک جری کاتل به انگلیس و بعد از آن به سیرک آریکنو و دریکس تون در کشور ایتالیا وارد گردید. به دنبال آن بیست سال در کشورهای اروپایی، آفریقای و آمریکای مرکزی برنامه اجرا کرد و در نهایت در ایتالیا سیرکی افتتاح کرد به نام ایران و ایتالیا. در اروپا رکوردهای زیادی به دست آورد که بلند کردن فیل ۱۴۰۰ کیلوگرمی با پاهای خود و بلند کردن ۴۵۰ کیلوگرم با دندان از جمله رکوردهای او می‌باشد.

دو نوازنده دلقک و یک زن شعبده‌باز در صحنه‌ای از یک نمایش در سیرک رونکالی واقع در مونیخ آلمان.

در سال ۱۳۷۰ به دعوت ایرانیان، به ایران برگشت و از آن سال سیرکی در ایران افتتاح کرد و در تمامی استانهای کشور به اجرای برنامه پرداخت. اولین بار در ایران سیرکی با ۶۰ نفر هنرمند از ایتالیا، رومانی و پرتغال به اجرای نمایش پرداختند. خلیل دو فرزند به نامهای شهرزاد و ابراهیم همراه داشت که پس از او ایشان به اجرای نمایش پرداختند و هنرمندان زیادی را در این عرصه آموزش دادند.

مدیریت سیرک خلیل عقاب تمام این سال‌ها به عهده شهلا اشکبوس همسر وی بود که در اسفند سال ۸۷ در یک تصادف رانندگی حین سفر کاری با تیم ایتالیایی خود درگذشت. شهلا اشکبوس به بانوی سیرک ایران معروف است.[]

منابع[ویرایش]

https://web.archive.org/web/20110925055902/http://www.iransirk.ir/info/info.asp?id=2&subcatid=36

دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان انتشارات پیام آزادی چاپ پنجم سال ۱۳۸۱

رده‌ها: سیرکسرگرمی‌هاسیرک‌هانگهداری جانواران بر پایه انسان‌هاهنرهای نمایشی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

سیرک چیست ؟

در این نوشته با سیرک آشنا می‌شوید. همچنین به بررسی تاریخچه سیرک در ایران و جهان و اینکه ژانگولر یعنی چه؟ می‌پردازیم. با فانزی همراه شوید

صفحه اصلی سرگرمی ها سیرک

سرگرمی هاسیرک

سیرک در ایران

400 0

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که سیرک یعنی چه، کلمه‌ی سیرک ریشه در زبان یونانی دارد و در این زبان به معنای دایره یا حلقه بوده است. گونه ای از نمایش است که توسط دلقک ها، آکروبات ها، حیوانات آموزش دیده، هنرمندان تراپز، اجرا کنندگان موسیقی، رقصندگان، شعبده باز ها و… به اجرا در می‌آید و در طول ۲۵۰ سالی که به صورت مدرن و امروزی اش شناخته می‌شود، دارای تغییرات بسیاری در سبک اجرایی خود شده است. در ادامه تاریخچه آن در ایران و جهان را شرح خواهیم داد.

تاریخچه سیرک در ایران و جهان

فیلیپ آستلی (Philip Astley) به عنوان پدر سیرک مدرن از زمانی که اولین سیرک خود را در سال ۱۷۶۸ در انگلستان افتتاح کرد شناخته می‌شود. آستلی به انجام نوع خاصی از حرکات نمایشی مانند کار با حلقه و… پرداخت که همین امر باعث شد که سبک جدیدی از این تفریح به وجود آید. در سال ۱۷۷۰، آکروبات ها، بندباز ها، جادوگران و دلقک ها با اجرا کنندگان آن همراه شدند و مفهوم جدیدی به آن بخشیدند.

سبک قدیمی به این صورت بود که اجراکنندگانی را انتخاب می‌کردند که بتوانند با موسیقی های محلی اجرا کنند که این سبک تا سال ۱۹۷۰ برقرار بود. با توجه به اینکه سبک این تفریح با حضور فیلیپ آستلی تغییر کرد، مکان های برگزاری آن هم متنوع و متفاوت شد که نقطه عطفی در تاریخ سیرک بود.

اولین سیرک های مدرن در فضای آزاد با تعداد محدودی از صندلی برگزار می‌شدند. از اواسط قرن نوزدهم در چادر های سنتی که به بیگ تاپس “Big Tops” معروف هستند برگزار شدند. این چادرها به رایج ترین مکان برای اجرای این برنامه تبدیل شده‌اند که تا به امروز، هنوز پابرجا هستند.

رومیان اولین کسانی بودند که این واژه را بکار بردند و تاریخچه این فعالیت به آنها باز می‌گردد. رومیان به محوطه وسیعی که نمایش های مهیجی همچون اسب دوانی، آکروبات، مسابقه ارابی رانی و کشتی برگزار می‌شد سیرک می‌گفتند.

بنیان گذار این فعالیت در ایران را خلیل عقاب می‌دانند که متولد ۱۳۰۳ در شیراز است. خلیل عقاب دوران جوانی خود را به ورزش های باستانی و نمایش های پهلوانی پرداخت و بنیان گذار فروش بلیط برای نمایش های پهلوانی همراه با برنامه رباتیک، موسیقی و انجام حرکات زیبا توسط حیوانات بود و به گونه‌ای پدراین فعالیت در ایران است.

مکان های برگزاری سیرک در ایران

اکنون سیرک در ایران در مکان های زیادی به نمایش گذاشته می‌شوند که از آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سیرک آفتاب:

سیرک آفتاب در حال حاضر نمایش هایی را تهران و همچنین در زنجان اجرا میکند. این نمایش در تهران در پارک ارم اجرا میشود و شامل نمایش هایی همچون استرپ هوایی، بازی ایکارین، بند بازی، دلقک، رنجر، ژانگولر بازی، شال هوایی، کره مرگ، میله چینی، هولاهوپ میباشد. در زنجان نیز نمایش های آتش بازی، بازی طناب، بند بازی، پرش از حلقه، دلقک، کره مرگ، میله چینی، نمایش لیزر و هرم انسانی میشوند.

سیرک راشن:

سیرک راشن که در بوستان ولایت برگزار میشود دارای نمایش های کره مرگ، برنامه ویژه آکروبات توسط هنرمندان لی لی پوت، فایر شو سرخپوستی، مرد عنکبوتی، رنجر، شعبده بازی، ژانگولر بازی و… است.

سیرک عجایب رباتیک کرج:

این نمایش که اولین نوع به صورت رباتیک در ایران است در میدان جمهوری کرج اجرا می‌شود و دارای نمایش های حیوانات رباتیک، قایق سواری در ماداگاسکار، پارک ژوراسیک، ترن وحشت و تونل ماجراجویی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین سیرک های جهان کدامند؟۴ / ۵ ( ۱ امتیاز )

مطالب مرتبطمطالب بیشتر از این نویسنده

سرگرمی ها

باشگاه آرارات

باشگاه های ورزشی

کمپ ناصر حجازی

باشگاه های ورزشی

مجموعه ورزشی شهید کاظمی

افزودن دیدگاه

جستجو

آخرین عناوین

اسکیت

پیست های اسکیت تهران

۱۳۹۷-۰۲-۲۷ 4

یکی از بهترین راه‌ها برای پر کردن اوقات فراغت ورزش کردن است و اسکیت سواری به دلیل کم هزینه بودن و شادی و نشاطی...

پیست های کارتینگ تهران

۱۳۹۷-۰۲-۲۷

آکواریوم اصفهان

۱۳۹۷-۰۲-۲۷

آموزش دوچرخه سواری

۱۳۹۷-۰۲-۲۷

پیست های کارتینگ مشهد

۱۳۹۷-۰۲-۲۷ درباره فانزی

فانزی (funzi) جای متفاوت برای تفریح‌های شماست! تو فانزی میتونی از تفریح‌های جدید مطلع بشی و به سادگی اونارو رزرو کنی؛ پس کافیه به وبسایت funzi.co مراجعه کنی و یه جور متفاوت تفریح کنی:)

این نوشته‌ها توسط تیمی از مشارکت کنندگان و جمعی از خودی‌های محلی به همراه تیم محتوای فانزی نوشته می‌شه! راستی فانزی هر روز به روزه پس سعی کن فانزی پلاس رو هر روز بخونی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : funzi.co

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب