متن سخنرانی برای روز درختکاریمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

متن سخنرانی برای روز درختکاری را از این سایت دریافت کنید.

سخنرانی در مراسم روز درختکاری

6459 خبر سخنرانی‌های رئیس جمهور

یکشنبه 15 اسفند 1395

سخنرانی در مراسم روز درختکاری

0 0

وابستگی شادی انسان به شادی محیط زیست/ تشریفاتی نبودن محیط زیست در دنیای امروز/ اهتمام ویژه دولت به محیط زیست/ توجه دولت به پیوست زیست محیطی طرح ها/ تاکید اسلام بر حفظ آب، خاک، گیاه/ ضرورت توجه گروه‌های مرجع به محیط زیست

من هم روز درختکاری را تبریک می‌گویم.روز بسیار حائز اهمیتی است. البته معنایش این نیست که فقط پانزده اسفند به فکر کاشت نهال و درخت باشیم، بلکه معنایش این است که یک بار دیگر نسبت به محیط زیست از جمله پوشش گیاهی، درختان و جنگل‌ها توجه داشته باشیم و بازنگری کنیم ببینیم چگونه باید از محیط زیست حراست کنیم.

شادی ما حتماً در کنار شادابی درختان و محیط زیست ما خواهد بود. وقتی می‌گوییم درخت آیت و نشانه حق است، در عین حال نشانه‌ای از عملکرد ما هم هست. وقتی درختانی را می‌بینید که شاداب، پرنشاط، پر بر و بار هستند و با ریشه‌های قدرتمند قد و قامت بر افراشته‌اند، یعنی رفتار ما با طبیعت درست است. ولی وقتی می‌بینیم که روی برگ درخت‌ها گرد و خاک و سیاهی و دود نشسته و پژمرده‌اند، معنایش این است که رفتار ما با طبیعت رفتار درستی نبوده است.

امروز حیات و ممات ما وابسته به محیط زیست است. محیط زیست و دیگر مسئله‌ای تشریفاتی و فرعی نیست. امروز اگر محیط زیست ما دچار مشکل شود، سلامت مردم، جامعه، مسائل اجتماعی و حتی امنیتی ما در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ما باید فشاری را که برای نیازمندیهایمان به منابع طبیعی می‌آوریم کم کنیم که راه آن استفاده از تکنولوژی، مدیریت صحیح و ارتقای بهره‌وری است. ما باید از فشار بر طبیعت به سمت بهره‌وری حرکت کنیم. فشارها را کم کنیم و به منابع آبی، وضع هوا، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها تعادل ببخشیم.

در این دولت از روز اول اهمیت ویژه‌ای به مسئله محیط زیست دادیم، شورای عالی محیط زیست را احیا کردیم و این شورا به طور منظم تشکیل جلسه داده است. در این دولت برای همه طرح‌های مهم و بزرگ ملی، پیوست زیست محیطی را الزامی کردیم؛ مثلاً الان سخت گیری‌های وزارت نیرو نسبت به بهره برداری از آب‌های زیر زمینی و آبگیری تالاب‌ها و هورها بر این مبناست.

امروز به سمت احیای دریاچه‌هایی که در حال خشک شدن بود حرکت می‌کنیم و ساخت بسیاری از سدها چون پیوست زیست محیطی نداشته متوقف شده است. همچنین بسیاری از طرح‌های بزرگ برای ایجاد جاده‌ها و ریل بر همین مبنا تغییر مسیر داده است.

بنابراین این دولت - که بعضی‌ها به آن عنوان دولت محیط زیست داده‌اند - به مسئله محیط زیست بسیار اهمیت می‌دهد و توسعه ما حتماً باید توسعه پایدار باشد و این ضروری است و الا سلامت، زندگی و نشاط ما از بین خواهد رفت.

در اسلام تأکید فراوانی بر حفاظت از آب‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، درخت‌ها، گیاهان و حتی حفاظت از حیوانات وحشی شده است و خود سیرۀ پیامبر اسلام و ائمه هم در همین مسیر و زمینه بوده است.

الحمدالله امروز مقام معظم رهبری نیز بر مسئله محیط زیست تأکید دارند و سیاست‌های کلی مربوط به محیط زیست را ابلاغ کرده اند و قوای دیگر نیز بر این مسئله تأکید دارند. ما باید سازمان‌های مردم نهاد را در این زمینه‌ها فعال تر کنیم.

به ایام نوروز نزدیک تر می‌شویم. در ایام نوروز که مردم مسافرت می‌روند یک بار دیگر درباره محیط زیست بیندیشند و اینکه هرکسی می‌خواهد چه سهمی در احیای محیط زیست داشته باشد و چه اقدامی انجام دهد که جلوی تخریب محیط زیست گرفته شود.

من از هنرمندان، ورزشکاران، استادان و همه کسانی که دست به قلم دارند و همه کسانی که در فضای مجازی فعال هستند، خواهش می‌کنم که گروه‌های مرجع به مسئله محیط زیست توجه کنند و جوان‌ها و جامعه را به حفاظت و حراست از محیط زیست تشویق کنند.

ما در هفته‌های اخیر دیدیم که مردم خوزستان و اهواز و جاهای دیگر چه مشقت هایی به خاطر گرد و غبار کشیدند؛ همچنین در تهران در برخی از روزها شاهد آلودگی هوا بودیم که همه اینها هشدارهایی برای ماست تا نسبت به اعمال رفتار و برنامه هایمان تجدید نظر کنیم.

امیدوارم ملت و دولت دست به دست هم بدهند و از این مشکل ان‌شاءالله به خوبی عبور کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

دریافت متن کامل سخنرانی در مراسم روز درختکاری

92170 کلید واژه‌ها: محیط زیست گیاهان

روز درختکاری، 15 اسفند

درختکاری خاک آب‌ها

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.css.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب