درخت آکاسیا

درخت آکاسیامهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

درخت آکاسیا را از این سایت دریافت کنید.

آکاسیا

آکاسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آکاسیا

رده‌بندی علمی فرمانرو: گیاهان

(طبقه‌بندی‌نشده): آوندداران

(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گل‌دار

(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو

(طبقه‌بندی‌نشده): گل‌سرخ‌داران

راسته: باقلاسانان تیره: باقلاییان

زیرخانواده: ارغوانیان

سرده: میلر گونه نماد دوکاندول

درخت آکاسیا

آکاسیا، اقاقیا یا صمغ عربی (نام علمی: )[۱] سرده‌ای شامل چندین گونه درخت و درختچه است که در زیرتیرهٔ کهوریان (میموزا)، از تیرهٔ باقلائیان قرار می‌گیرند. تمام انواع آکاسیا از طریق غلاف حاوی تخم بذرافشانی می‌کنند و برگ‌ها و صمغ آن‌ها معمولاً سرشار از تانن است که به‌طور تاریخی کاربردهای دارویی و نگهدارنده غذایی داشته‌است.

نام آکاسیا برگرفته از زبان یونانی است. کارل لینه در سال ۱۷۷۳ این سرده را بر اساس گونه آفریقایی درخت بابل () توصیف کرد. در حدود ۱۳۰۰ گونه مختلف از آکاسیا وجود دارد که حدود ۹۶۰ گونه آن‌ها بومی استرالیا هستند و بقیه در مناطق گرم و معتدل اروپا، آفریقا، جنوب آسیا و آمریکا در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی پراکنده‌اند.

درخت آکاسیا

صمغ آکاسیا[ویرایش]

صمغ آکاسیا حاوی قندهای طبیعی از نوع رامنوز، آرابینوز و گالاکتوز است. همچنین حاوی اسید گلوکورونیک و ۴ متوکسی گلوکورونیک می‌باشد. درصمغ عربی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم نسبتاً زیاد است. صمغ عربی درآب و گلیسیرین حل می‌شود ولی در الکل نامحلول است.

درشاخه‌های این گیاه بر اثر گزش حشره‌ها، یا دراثر وزش باد و برخورد ساقه هابا یکدیگر ایجاد خراش شده ماده‌ای به خارج تراوش می‌گردد که به نام صمغ آکاسیا یا صمغ عربی موسوم است. نوع مرغوب صمغ آکاسیا به صورت قطره‌های کوچک مدور یا زاویه دار به رنگ سفید تا مایل به زرد است؛ ولی نوعی از آن که به رنگ قهوه‌ای یاقرمز روشن می‌باشد در تجارت مورد پسند نیست.

کاربرد درمانی[ویرایش]

ازصمغ آکاسیا برای آرایش موی سر، برای تهیهٔ قرصها، چسب‌ها، قطره و پودرها استفاده می‌شود و به مقدار بسیار کم در تهیهٔ غذا و شیرینی مصرف دارد.

صمغ آکاسیا را درآب گرم حل نموده یک ژله تهیه می‌نمایند و از این ژله برای درمان برخی بیماری‌ها روزی ۱ تا ۴ قاشق چایخوری تناول می‌کنند. ممکن است این ژله را با شربت‌های دیگر مخلوط نموده و صبح و ظهر و شب هر دفعه ۱ تا ۴ قاشق چایخوری تناول نمایند.

ریشه شناسی نام علمی سرده Acacia[ویرایش]

آکاسیا؛ نام علمی این سرده (Acacia) برگرفته از واژه یونانی ακακια یا acacía، است که توسط تئوفراست (Theophrastos) گیاهشناس، فیلسوف و فیزیکدان یونانی که در371 تا 287 قبل از میلاد می زیست، و دیوسکوریت (Dioscorides) داروساز و گیاه شناس یونانی که در 40-90 میلادی می زیست به گونه ای از آکاسیا که در مصر می رویید داده شد. این واژه (واژه یونانی ακακια یا acacía ) خود احتمالا از تکرار واژه یونانی ακέ ακις acé acís به معنای تیزبودن و یا خار، ساخته شده است.[۲]

آکاسیا در ایران[ویرایش]

سرده آکاسیا دارای چهار گونه و سه زیرگونه خودرو در ایران است. ضمنا چندین گونه از آن به منظور زینتی  و نیز احیای برخی از مناطق جنوبی به ایران وارد شده است. نام علمی گونه و زیرگونه های خودروی ایران به قرار زیر است:[۲]

گونه های خودرو: گونه های خودروی آکاسیا در ایران عبارتند از:

A. oerfota A. nilotis A. hydaspica Acacia tortilis

زیر گونه های خودرو: زیرگونه های خودروی آکاسیا در ایران عبارتند از:

A. nilotica subsp. nilotica A. nilotica subsp. indica Acacia nilotica  subsp. astringens

نام علمی برخی از گونه های کاشته شده در ایران: برخی از گونه های کاشته شده در ایران عبارتند از:

A. gerogiana A. farnesiana A. dealbata A. cyanophylla A. coriacea Acacia acuminata

A. stenophylla A. sclerosperma A. saligna A. salicina A. oligophylla A. ligulata

A. victoriae پانویس ↑ مظفریان، ، ۲. ↑ پرش به بالا به:

۲٫۰ ۲٫۱ سایت سید حسن زالی Zali.web

منابع[ویرایش]

2. سایت سید حسن زالی(Zali.web)، بخش ریشه شناسی اسامی علمی گیاهان

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Acacia». در ، بازبینی‌شده در ۳ سپتامبر ۲۰۱۷.

دکتر محمد صادق رجحان (۱۳۷۷)، ، مرکز فرهنگی آبا

مظفریان، ولی‌الله (۱۳۷۵). . تهران: فرهنگ معاصر. شابک ۹۶۴-۵۵۴۵-۴۰-۴.

گسترش نبو غلات و شبه‌غلات گسترش نبو

سرده‌های گیاهان ایران

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آکاسیا موجود است.

این یک مقالهٔ خرد مرتبط با گیاه است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

رده‌ها: آکاسیااکسیپینت‌هاگیاهان داروییگیاهان دارویی استرالیاواچلیا

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

درخت آکاسیا یا میموزا و تکثیر آن

جامع ترین فروشگاه اینترنتی گل و گیاه، استعلام قیمت و ارسال انواع گلهای آپارتمانی و گیاهان فضای سبز، کاکتوس، بذر، بن سای، نهال، درخت کاج، نخل، شمشاد، عمده، تک

صفحه اصلی درباره رام گل پیگیری سفارشات اخبار و مقالات نحوه ارسال تماس با ما

درخت آکاسیا یا میموزا و تکثیر آن

نام فارسی: آکاسیانام انگلیسی:SILVER Wattle نام علمی:Acasia Dealbata خانواده: Legominoseae نوع:  درخت همیشه سبزاندازه (متر): 20 ارتفاع * 10 گستردگیفرم: مخروطی تا گردبافت: نرمرنگ برگها: سبزفصل گلدهی: اواخر زمستان، بهارکاربرد در محوطه سازی ها: تاکیدی، محوطه چمن و اطراف محوطه های گلکاری، کنار خیابانرنگ گلها: سفید تا زردسرعت رشد: سریعنیاز به آبیاری: متوسطمقاومت به سرما: متوسطنیاز های نوری: آفتابیتوضیحات در مورد گیاه:آکاسیا از درختان با ارزش مناطق نیمه گرمسیری است که زمستان را تا حدود 9 درجه سانتیگراد به خوبی تحمل میکند. در شمال و بخصوص در مناطق جنوبی ایران در حاشیه خلیج فارس این درختان به فراوانی در کنار جاده ها و دشت ها دیده میشوند. از ذرختان مقاوم در برابر خشکی و کم آبی میباشد. برگهای آن از برگچه های ریز تشکیل شده است. در اواخر زمستان این گونه گلهای زرد زیادی را تولید میکند که بعد از مدتی تبدیل به غلاف های بلندی می شوند. این غلاف ها در فصل پاییز و زمستان ریزش کرده و باعث کثیف شدن زیر درختان میشود.

گونه مذکور دارای رشد سریعی بوده و به این خاطر نیاز به خاک حاصلخیزی دارد. عمر این گیاه کوتاه بوده و به طور متوسط 20 تا 30 سال است. درختان بزرگ و پیر را باید هر از چندگاهی هرس کرد تا تور به قسمت های داخلی تاج برسد. چون شاخه های واقع در سایه از بین خواهند رفت و هیچ وقت شاخه جدیدی در این قسمت تولید نخواهد شد بنابراین هرس برای حذف این شاخه ها لازم است. گل های آکاسیا با عنوان میموزا در گلفروشی ها ممکن است عرضه شود.

روش های تکثیر و ازدیاد:از طریق بذر انجام میشود. پوشش بذر ها را با خواباندن در اسید سولفوریک غلیظ به مدت 2 ساعت و یا ریختن آب جوش بر روی بذر ها و نگهداری آن در آب ریخته شده به مدت 12 ساعت تا حد زیادی نرم میشود. قلعه های برگدار تیز در صورت تیمار با IBM 8000 ppm  در شرایط مه افشانی ریشه دار میشوند.

گروه بندی محصولات

عضویت در سایت / ورود

جدیدترین اخبار

آموزش نکات مهم و عمومی نگهداری و پرورش گیاهان در خانه

معرفی گل حنا یا گل سولماز شیرازی

معرفی گیاه گازمانیا

معرفی گیاهان گوشتخوار جالب

همه چیز درباره تکثیر و نگهداری و پیوند زدن کاکتوس و ساکولنت

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.ramgol.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب