11 سپتامبر 2001

11 سپتامبر 2001مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

11 سپتامبر 2001 را از این سایت دریافت کنید.

حملات ۱۱ سپتامبر

حملات ۱۱ سپتامبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حملات ۱۱ سپتامبر

از بالا به پایین: برج‌های تجارت جهانی در حال سوختن، قسمتی از پنتاگون که تخریب شده، پرواز شماره ۱۷۵ در حال برخورد به برج، یک آتش‌نشان درحال درخواست کمک، موتور هواپیمای پرواز شماره ۹۳، پرواز شماره ۷۷ به پنتاگون برخورد می‌کند.

موقعیت نیویورک (حملهٔ اول و دوم)، آرلینگتون، ویرجینیا (حملهٔ سوم)، پنسیلوانیا (حملهٔ چهارم)

تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

۸:۴۶ صبح (۴-UTC)

هدف برج‌های سازمان تجارت جهانی (نیویورک)، پنتاگون (آرلینگتون)

گونه حمله

هواپیماربایی، قتل‌عام، حمله انتحاری، تروریسم

کشته‌‌ها ۲٬۹۷۷ قربانی و ۱۹ هواپیماربا

زخمی‌ها حدود ۲۵ هزار نفر

مرتکبان القاعده به رهبری اسامه بن لادن[۱] به برنامه‌ریزی خالد شیخ محمد و به اجرای محمد عطا، زیاد جراح، رمزی بن الشیبه، مروان شحی و چندین تن دیگر.

حملات ۱۱ سپتامبر که بیشتر در زبان انگلیسی ۹/۱۱ (نُه، یازده) خوانده می‌شود، سلسله‌ای از حملات تروریستی انتحاری در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا بود.[۱] در این حادثه نوزده تن از عناصر القاعده، چهار هواپیمای تجاری-مسافربری را ربودند.[۲] هواپیماربایان دو هواپیما را در فاصله‌های زمانی گوناگون به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند. در نتیجه این دو برخورد، همه مسافران به همراه عده بسیاری در ساختمان‌ها کشته شدند. هر دو ساختمان، پس از دو ساعت به‌طور کامل ویران شدند و خسارت فراوانی به ساختمان‌های پیرامون زدند.[۳][۴] گروه هواپیماربایان هواپیمای سوم را به پنتاگون، واقع در در ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم در محلی نزدیک ، در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد. این در حالی بود که شماری از مسافران و خدمه پرواز پیش از سرنگونی هواپیما، تلاش کرده‌بودند تا کنترل هواپیما را که هواپیماربایان آن را به سمت واشینگتن، دی.سی. هدایت می‌کردند، به دست بگیرند. هیچ‌یک از مسافران این پرواز و سه پرواز دیگر زنده نماندند.

کشته شدگان این حمله‌ها مجموعاً ۲٬۹۷۴ تن بودند، که با در نظر گرفتن ۱۹ هواپیماربا در کل شمار کشته‌های این حمله‌ها به ۲٬۹۹۳ تن می‌رسد. بیشتر کشته شدگان این حمله‌ها مردم عادی و شهروندانی بودند که ملیت ۹۰ کشور گوناگون جهان را داشتند. به‌علاوه، مرگ دست‌کم یک تن ناشی از قرارگرفتن در برابر گرد و خاک به وجود آمده از ویرانی دو برج نیز گزارش شد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که سال ۲۰۱۹ منتشر کرد، شمار مجروحان و آسیب‌دیدگان حملات ۱۱ سپتامبر را نیز حدود ۲۵ هزار نفر اعلام کرد.[۵]

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ با تروریسم با حمله به افغانستان و ساقط کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد و تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. در پی این حادثه کشورهای بسیاری قوانین ضد تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آن‌ها را گسترش دادند.

بعضی از بنگاه‌های تجاری در آمریکا، تا آخر هفته فعالیت خود را تعطیل کردند و بعد از بازگشایی، از زیان هنگفتی خبر دادند که به‌خصوص متوجه شرکت‌های هواپیمایی و مؤسسات بیمه بود.

خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف مدت یک سال جبران شد و بعدها بنای «یادبود پنتاگون» در محل ساخته شد. همچنین بازسازی مرکز تجارت جهانی نیز آغاز شد. در ۲۰۰۶، برج اداری جدیدی در محل به بهره‌برداری رسید. نیز اکنون احداث شده‌است که با ۵۴۱ متر ارتفاع، در سال ۲۰۱۱ به بهره‌برداری رسید. این برج به یکی از مرتفع‌ترین برج‌های آمریکای شمالی تبدیل شد. سه برج دیگر نیز بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ در منطقه ساخته شد.

حادثهٔ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌آید و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعهٔ جهانی به دنبال داشته‌است. گفته می‌شود که حادثهٔ ۱۱ سپتامبر همانند حملهٔ ژاپن به بندر پرل هاربر، تاریخ آمریکا را تغییر داده‌است.

از افراد مجری این حمله محمد عطا، زیاد جراح، مروان الشیحی و رمزی بن الشیبه بودند.

بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۶، تنها ۱۶ درصد آمریکایی‌ها گزارش دولت آمریکا دربارهٔ این حادثه را پذیرفته‌اند، ۵۳ درصد بر این عقیده‌اند که دولت تمام حقیقت را نمی‌گوید و ۲۸ درصد هم نتایج تحقیق را دروغ می‌شمارند.[۶]

هواپیما ربایی[ویرایش]

نمایی از برج‌های تجارت جهانی چند دقیقه پس از برخورد هواپیماها

چهار هواپیما که از فرودگاه بین‌المللی لوگان، فرودگاه بین‌المللی دالس واشینگتن و فرودگاه بین‌المللی لیبرتی نیوآرک به مقصد فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس در پرواز بودند، دزدیده شدند. دو فروند به ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی اصابت کردند، یک فروند با ساختمان پنتاگون برخورد کرد و دیگری در پنسیلوانیا سقوط کرد. این هواپیما احتمالاً به قصد تخریب ساختمان کاخ سفید ربوده شده بود.[۷] اما به دلیل تأخیر و درگیری در حین کنترل هواپیما موفق به این اقدام نشد.[] در گزارش نهایی کمیسیون ۱۱ سپتامبر اعلام شد مسئولان دفاع هوایی پس از آن‌که هواپیمای ربوده‌شدهٔ چهارم در ایالت پنسیلوانیا سقوط کرد، از وجود آن اطلاع یافتند که این اظهارات اولیهٔ مقامات پنتاگون را رد می‌کند.[۷]

هواپیماهای ربوده‌شده[ویرایش]

پرواز شمارهٔ ۱۱ شرکت هوایی امریکن ایرلاینز، بوئینگ ۷۶۷، پرواز در ساعت ۷:۵۹ از فرودگاه بوستون به مقصد لس‌آنجلس، اعلام ربوده شدن در ساعت ۸:۱۴ و برخورد با برج شمالی مرکز تجارت جهانی در ساعت ۸:۴۶:۴۰ صبح به وقت محلی.پرواز شمارهٔ ۱۷۵ شرکت یونایتد ایرلاینز، بوئینگ ۷۶۷، پرواز در ساعت ۸:۱۴ از فرودگاه بوستون به مقصد لس‌آنجلس، اعلام ربوده شدن در ساعت ۸:۴۲ و برخورد با برج جنوبی مرکز تجارت جهانی در ساعت ۹:۰۲:۵۷ صبح به وقت محلی.پرواز شمارهٔ ۷۷ شرکت آمریکن ایرلاینز، بوئینگ ۷۵۷، پرواز در ساعت ۸:۲۰ از فرودگاه واشینگتن به مقصد لس‌آنجلس، اعلام ربوده شدن در ساعت ۸:۵۰ و برخورد با ساختمان پنتاگون در ساعت ۹:۳۷:۴۶ صبح به وقت محلی.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

18 فیلم دیدنی از حملات 11 سپتامبر

لحظه حمله به برج‌های تجارت جهانی در 11 سپتامبر 2001 از 18 نمای مختلف

کد خبر: 513788 ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۰۶:۰۵:۰۰

18 فیلم دیدنی از حملات 11 سپتامبر

لحظه حمله به برج‌های تجارت جهانی در 11 سپتامبر 2001 از 18 نمای مختلف

اعتمادآنلاین|

آیا این خبر مفید بود؟

آمریکا حمله 11 سپتامبر

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.etemadonline.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب