کشور برمه

کشور برمهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

کشور برمه را از این سایت دریافت کنید.

میانمار

میانمار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

جمهوری اتحادیهٔ میانمار

ပြည်ထောင်စု သမ္မတ မြန်မာနိုင်ငံတော်  (برمه‌ای)

میانمار پرچم میانمار نشان دولتی

سرود: 

"سرود ملی میانمار" (تا پایان دنیا)

موقعیت  میانمار  (سبز)

در انجمن ملل آسیای جنوب شرقی  (خاکستری تیره)  —  [Legend]

پایتخت نایپیداو (Nay Pyi Taw)

(مدیریتی) یانگون (تجاری)

۱۹°۴۵′ شمالی ۹۶°۶′ شرقی

بزرگترین شهر یانگون (رانگون)

زبان(های) رسمی زبان برمه‌ای

زبان(های) محلی

کاچینکایاهکارنیچینمونراخینهشان

خط رسمی خط برمه‌ای گروه‌های قومی ([۱]) ۶۸٪ Bamar ۹٪ Shan ۷٪ Karen ۴٪ Rakhine ۲٪ Mon ۱۰٪ others

دین(ها) ترواده Buddhism 87.9%

Christianity 6.2% Islam 4.3% Other 1.6%[۲]

نام(های) اهلیت برمه‌ای / میانماری

حکومت جمهوری متمرکز پارلمانی مستقل از پارلمان تحت کنترل یک خونتای نظامی

• رئیس شورای اداری دولت و نخست‌وزیر

مین آنگ هلینگ

• SAC Vice Chairman and قائم مقام نخست‌وزیر

سو وین

قوه مقننه مجلس میانمار

• مجلس اعلا مجلس سنا • مجلس سفلا مجلس نمایندگان تشکیل • پادشاهی پاگان ۲۳ دسامبر ۸۴۹ • دودمان تائونگو ۱۶ اکتبر ۱۵۱۰ • دودمان کونبائونگ ۲۹ فوریه ۱۷۵۲ • الحاق توسط انگلیس ۱ ژانویه ۱۸۸۶ • استقلال ۴ ژانویه ۱۹۴۸ • کودتا ۲ مارس ۱۹۶۲

• احیای ریاست‌جمهوری

۳۰ مارس ۲۰۱۱ مساحت • کل

۶۷۶٬۵۷۸ کیلومتر مربع (۲۶۱٬۲۲۸ مایل مربع) (۳۹ام)

• آبها (٪) ۳٫۰۶ جمعیت • سرشماری ۲۰۱۷

۵۳٬۵۸۲٬۸۵۵ (۲۰۱۷ م)[۳] (۲۵ام)

• تراکم

۷۶ بر کیلومتر مربع (۱۹۶٫۸ بر مایل مربع) (۱۲۵ام)

تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۱۸

• کل

۳۵۹٫۱۰۷ میلیارد دلار[۴] (۵۱ام)

• سرانه

۶٬۷۹۷ دلار[۴] (۱۲۸ام)

تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۱۸

• کل

۷۱٫۵۴۳ میلیارد دلار[۴] (۷۲ام)

• سرانه

۱٬۳۵۴ دلار[۴] (۱۵۵ام)

شاخص جینی (۲۰۱۵) ۳۸٫۱[۵]

شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۷) ▲ ۰٫۴۸۸[۶]

۱۴۸ام

واحد پول کیات (K) (MMK)

منطقه زمانی یوتی‌سی+۰۶:۳۰ (زمان استاندارد میانمار)

جهت رانندگی راست پیش‌شماره تلفنی +۹۵ کد ایزو ۳۱۶۶ MM دامنه سطح‌بالا .mm

میانمار یا بِرمه با نام رسمی: جمهوری اتحادیهٔ میانمار کشوری در جنوب شرقی آسیا است. میانمار از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند و از شمال، شمال شرقی و شرق با چین و همجنین از سوی شرق با لائوس و از جنوب شرقی با تایلند و از جنوب و جنوب غربی با دریای آندامان و خلیج بنگال همسایه است. بزرگ‌ترین شهر این کشور یانگون است ولی پایتخت آن شهر نایپیداو می‌باشد. جمعیت میانمار بیش از ۵۴/۳ میلیون نفر، زبان رسمی این کشور برمه‌ای و واحد پول آن کیات است.

۶۸ درصد از مردم میانمار از تبار برمه‌ای، ۹ درصد شان، ۷ درصد کارن، ۴ درصد راخین و بقیه از دیگر اقوام هستند. ۸۷٫۹ درصد از مردم میانمار بودایی، ۶٫۲ درصد مسیحی، ۴٫۳ درصد مسلمان و مابقی نیز پیروان سایر ادیان و باورها هستند.

میانمار از نظر مساحت سی و نهمین کشور بزرگ جهان و از نظر جمعیت بیست و ششمین کشور پرجمعیت جهان است.

میانمار، با نام پیشین برمه، از مستعمره‌های بریتانیا بود که در سال ۱۹۴۸ به استقلال رسید. از زمان استقلال، این کشور شاهد درگیری‌های درازمدت میان اقوام پرشمار خود بوده و یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های داخلی را به خود دیده‌است..

میانمار از ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ تحت یک رژیم نظامی اداره می‌شد اما از پس از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۲، این رژیم نظامی در سال ۲۰۱۱ رسماً پایان یافت و حکومتی نیمه‌نظامی جایگزین آن شد که این حکومت دست به یک رشته اصلاحات دموکراتیک زده‌است. در انتخابات ۲۰۱۵ حزب آنگ سان سو چی اکثریت هر دو مجلس را به دست آورد. با این حال، ارتش برمه به عنوان یک نیروی قدرتمند در سیاست باقی ماند و در ۱ فوریه ۲۰۲۱ با یک کودتا مجدداً قدرت را در دست گرفت.

میانمار کشوری است با منابع زیاد اما اقتصاد آن یکی از کم‌توسعه‌یافته‌ترین اقتصادها در جهان است. جنوب میانمار در سال ۲۰۰۸ در پی توفانی سهمگین به شدت ویران شد. در این سال نیمی از جمعیت میانمار از توفان نرگس زیان دیدند و در این کشور دست کم ۷۸ هزار نفر در نتیجه توفان نرگس جان باخته و ۵۶ هزار نفر نیز ناپدید شدند.

تاریخ[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: تاریخ میانمار

نخستین قومی که آثاری از تمدن خود را در برمه به‌جای گذاشتند، مردم پیو و مون بوده‌اند، که در شمال برمه سکونت داشتند. پس از آن‌ها اقوام شان، کارون و کاچین از سرزمین‌های جنوب به مناطق امروزی برمه نفوذ کرده بودند.

در اواخر سده هشتم میلادی در اثر تسلط اقوام شان و کارن در جنوب و مرکز برمه مردم پیو به قسمت‌های شمالی رانده شدند. علت عقب رانده شدن این قوم گسترش سلطه تای بود، که در شمال و شمال شرقی برمه قدرت را در دست داشتند. قوم شان تا سده ۱۳ میلادی؛ در بخش‌هایی از برمه قدرت و حکومت را در دست داشتند، ولی در همین قرن این قوم عمدتاً به تایلند مهاجرت کردند.

در ۱۴۰۴ میلادی یک فرمانده نظامی برمه به نام آناوِرِاهتا به پادشاهی رسید، و دودمان موسوم به پاگان را بنیان‌گذاری کرد. این دودمان حدود دویست سال در برمه حکومت کرد.

در طی جنگ جهانی دوم، ارتش استقلال‌طلب برمه به‌وجود آمد و ارتش مزبور طی ۱۹۴۱ همراه با ارتش ژاپن وارد مناطق جنوبی برمه گردید. پس از یک درگیری سخت در ماه مه ۱۹۴۵ رانگون پایتخت برمه کاملاً به تصرف نیروهای محلی برمه درآمد، ژاپنی‌ها بیرون رانده شدند و چیرگی انگلستان دوباره بر کشور برمه برقرار شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

میانمار (برمه) کشور شگفت انگیز افسانه ها؛ سفرنامه، راهنمای سفر و ویزای میانمار

سفر میانمار یکی از بهترین قسمت های سفر اخیرم به جنوب و جنوب شرق آسیا بود. انتظار دیدن یک کشور زیبا و دوست داشتنی رو داشتم ولی نه در این حد. خوبی سفر به این بود که هر چه از روزهای ابتدایی سفر ...

میانمار (برمه) کشور شگفت انگیز افسانه ها؛ سفرنامه، راهنمای سفر و ویزای میانمار

سفر میانمار یکی از بهترین قسمت های سفر اخیرم به جنوب و جنوب شرق آسیا بود. انتظار دیدن یک کشور زیبا و دوست داشتنی رو داشتم ولی نه در این حد. خوبی سفر به این بود که هر چه از روزهای ابتدایی سفر می گذشت، میانمار یک برگ زیباترش رو نشون میداد. معابد تاریخی باگان، طبیعت زیبا و مردم فوق العاده مهربون میانمار به این زودی ها فراموشم نمیشه. توی سفرنامه میانمار سعی کردم ماجراهای سفر بعلاوه عکس هایی از تاریخ و طبیعت میانمار رو با شما به اشتراک بذارم.

طبیعت زیبای میانمار (برمه)

ویزای میانمار (برمه)

متاسفانه میانمار این کشور منحصر به فرد در ایران سفارت نداره، که اگر می داشت مطمئنم هر سال تورهای ویژه ای به این کشور اجرا می شد. در حال حاضر برای دریافت ویزای میانمار باید به سفارت میانمار در کشورهایی مثل ویتنام، تایلند، مالزی و یا سایر کشورهای مجاورش مراجعه کرد.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

ما برای دریافت ویزای میانمار به سفارت میانمار در هانوی مراجعه کردیم. سفارت میانمار ظاهرا مدام دستورالعملش برای صدور ویزا رو تغییر میده. ما امیدوار بودیم که طبق رویه قبلی این سفارت، بتونیم یکی دو روزه ویزا بگیریم ولی مسئول دریافت مدارک به ما گفت دو هفته بعد برای گرفتن گذرنامه تون مراجعه کنید. بعد از کلی صحبت کردن با ایشون، نشون دادن بلیط های پرواز و صحبت با شخص کنسول بالاخره موفق شدیم قانعشون کنیم که در پنج روز روند صدور ویزا طی بشه. ظاهرا سفارت میانمار در کوالالامپور منظم تر از سفارت میانمار در هانوی عمل می کنه و اگر در برنامه سفرتون کوالالامپور هست، بهتره به سفارت میانمار در کوالالامپور مراجعه کنید. در حال حاضر میانمار برای بسیاری از کشورها امکان دریافت ویزای فرودگاهی و ویزای الکترونیکی رو فراهم کرده و امیدوارم این گزینه به زودی شامل حال گذرنامه ایرانی هم بشه. مدارک لازم برای دریافت ویزا، اصل و کپی گذرنامه، رزرو پرواز، رزرو هتل و یک قطعه عکس هست. هزینه صدور ویزا هم چهل دلار بود.

ویزای میانمار (برمه)

بلیط رفت و برگشت میانمار

طبیعتا پرواز مستقیمی از ایران به کشور میانمار وجود نداره. شرکت های هواپیمایی مثل قطر ایرویز و ترکیش با یک توقف به کشور میانمار پرواز دارند و قیمت هاشون از ۹۰۰ دلار شروع می شه. پروازها به مقصد یانگون هم ارزان تر از پرواز ها به مقصد نایپیداو پایتخت میانمار هست. اما راه حل دیگر، سفر به کشور مالزی هست که برای توقف های کمتر از چهارده روز برای ایرانی ها نیازی به ویزا نداره و می شه از شرکت های هواپیمایی جنوب شرق آسیا پروازهای ارزون تری رو به میانمار پیدا کرد. بلیط من از تایپه به یانگون با تای ایرویز و از یانگون به کوالا لامپور با مالیزا ایرلاین مجموعا ۲۷۳ دلار شد. بدلیل نامشخص بودن وضعیت ویزای میانمار، بلیط ها رو دیر خریداری کردیم وگرنه یک ماه قبلش میشد با نصف این قیمت هم خرید.

کارکنان گیسو کمند فرودگاه بین المللی یانگون

مختصری در مورد میانمار

میانمار سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله در جنوب شرق آسیا با کشورهای بنگلادش، لائوس، تایلند چین و هند همسایه هست. بزرگترین شهر اون یانگون یا رانگون هست اما پایتخت کشور میانمار، از سال ۲۰۰۵ به نایپیداو (Naypyitaw) تغییر پیدا کرده. این کشور ۵۴ میلیون نفر جمعیت داره و طبق آمار رسمی دولت، مردم این کشور ۸۸ درصد بودایی۶ درصد مسیحی و ۴ درصد مسلمانند. آماری که مسلمان های میانمار قبولش ندارند و باور دارند که ۲۰ از مردم مسلمانند و دولت آمار واقعی ارائه نمی کنه. طبق آنچه که من در شهرهای مختلف میانمار (برمه) دیدم بیست درصد مسلمان، باورپذیر تر هست.

تشکیل این کشور به ایجاد امپراطوری پاگان در سال ۸۴۹ میلادی بر می گرده، این پادشاهی سرزمین هایی رو که امروزه به عنوان کشور میانمار می شناسیم با هم متحد می کنه و یک سرزمین مستقل از تبت و چین ایجاد می شه. بعد از اون در اواخر قرن سیزدهم این پادشاهی سقوط می کنه و کشور به سرزمین های کوچکتری تجزیه می شه. سال ها قدرت از طایفه ای به طایفه دیگر دست به دست می شه. نهایتا در اوایل قرن نوزدهم میانمار تحت استعمار بریتانیا قرار می گیره و به سرزمین های هند بریتانیایی اضافه می شه. پس از جنگ جهانی دوم و آسیب هایی که در این منطقه به جا گذاشت به کمک جنبش های دانشجویی که از سال ۱۹۳۸ آغاز شده بود، بالاخره این کشور در سال ۱۹۴۸ به استقلال می رسه.

ساختمان های ترمیم شده که از دوران استعمار به جا مانده

برمه طی سال های ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ توسط یک دولت نظامی اداره می شد. دولت نظامی برای کم کردن سایه استعمار بر این کشور نام های زیادی رو تغییر میده از جمله نام کشور رو از برمه به میانمار و همینطور نام شهر رانگون رو به یانگون تغییر میده. برخی از کشورها نام میانمار رو قبول نکردند و همچنان از نام برمه استفاده می کنند اما خیلی از کشورها و همینطور سازمان ملل نام جدید رو پذیرفته اند.

یکی دیگر از اتفاقاتی که میانمار از اون آسیب شدیدی دید، طوفان سال ۲۰۰۸ بود که هزاران نفر کشته و ناپدید شدند و قسمت های زیادی از جنوب کشور ویران شد.

این کشور یکی از ضعیف ترین سیستم های بهداشتی جهان رو داره به طوری که جزو بیست کشور ضعیف جهان از این نظر قرار داره و امید به زندگی هم ۶۴ تا ۶۵ سال هست.

از نظر اقتصادی هم کشور جایگاه بسیار بدی در جهان داره اگرچه که از نظر منابع یکی از کشورهای غنی محسوب می شه. میانمار معادن زیادی از یاقوت، یاقوت کبود، مروارید و یشم داره و نود درصد یاقوت جهان رو میانمار تامین می کنه که یکی از خالص ترین یاقوت ها در جهان هست. با اینحال به دلیل مدیریت نادرست و همچنین تحریم های بین المللی اوضاع اقتصادی کشور مناسب نیست. بسیاری از شرکت های مطرح در حوزه جواهرات مثل بولگاری، تیفانی و کارتیه به دلیل شرایط نامناسب نیروی کار در معادن، سنگ های قیمتی رو از میانمار نمی خرند ولی احتمالا با واسطه این خرید رو انجام میدند!

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.safarnevesht.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب