حکم خواندن قرآن در سجده

حکم خواندن قرآن در سجدهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

حکم خواندن قرآن در سجده را از این سایت دریافت کنید.

خواندن قرآن در سجده

خواندن آیات قرآن کریم در حالت سجده چه حکمی دارد؟

خواندن قرآن در سجده

۱۳۹۷/۰۴/۱۰ - ۲۷۳۰ بازدید

اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری لینک کوتاه : https://www.porseman.com/!53991

خواندن آیات قرآن کریم در حالت سجده چه حکمی دارد؟

باسلام استعاذه يعني چه؟بايدچكاري انجام داد؟ثواب شنيدن قرآنفارسي خواندن قرآنصدق الله العظيم يا صدق الله العلي العظيمتلاوت قرآن و صحبت

آیت ا... خامنه ای : اگر صورت نماز را به هم نزند، به قصد قرآن اشکال ندارد، اگر چه بهتر ترک آن است.آیت ا... بهجت : اشکال ندارد مخصوصاً آن آیاتی که مشتمل بر دعا است.امام ، اراکی ، تبریزی ، سیستانی ، مکارم ، وحید : خواندن قرآن در سجده مکروه است.

قرائت قرآنقرائت قرآن با موبايل -قرآن و ايجاد نورانيتسير مراحل بهره مندي از قرآن

ریشه قرآن و حدیث کلیات قرآن و حدیث مراحل بهره مندی از قرآن و حدیث قرائت قرآن و حدیث آداب و احکام قرائت قرآن و حدیث(لینک)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.porseman.com

حکم خواندن قرآن در سجده و سجده بر برجستگی مهر

الف) خواندن قرآن در سجده چه حکمی دارد؟ ب) حکم سجده بر طرفی از مهر که نوشته یا تصویر دارد چیست؟

حکم خواندن قرآن در سجده و سجده بر برجستگی مهر

سوال: الف) خواندن قرآن در سجده چه حکمی دارد؟ ب) حکم سجده بر طرفی از مهر که نوشته یا تصویر دارد چیست؟

امام خمینی(ره):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

عروة الوثقی، 1383، ص 528 م 3

توضیح المسائل، 1371، ص 147، م 1092

آیة الله اراکی(ره):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

توضیح المسائل، ص 196، م 1084

مسائل الواضحه، 1372، ص 191، م 1084

آیة الله بهجت(ره):

الف) اشکال ندارد مخصوصاً آن آیاتی که مشتمل بر دعا است.

ب) صحیح است بهتر آنست که بر آن طرف دیگرش سجده نماید.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله تبریزی(ره):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

ب) سجده بر طرف مزبور مانعی ندارد و بهتر است بر طرف دیگر که نوشته و تصویر ندارد سجده نماید. والله العالم

توضیح المسائل، 1380، ص 166، م 1101

منهاج الصالحین، 1426هـ ق، ص 180 و 182، م 653

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

الف) اگر صورت نماز را به هم نزند، به قصد قرآن اشکال ندارد، اگر چه بهتر ترک آن است.

ب) مانع ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خوئی(ره):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

توضیح المسائل، 1422 هـ ق، ص 186، م 1101

منهاج الصالحین، 1410هـ ق، ص 177 و 176، م 653

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

الف وب ) گفته اند کراهت دارد و سجده بر نوشته مهر اشکال و کراهت ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

توضیح المسائل، 1381، ص257، م1101

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

ب) جوازش ثابت و کراهتش ثابت نیست. واله العالم.

توضیح المسائل، 1382، ص 217، م 1101

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

الف) مکروه است.

ب) مانعی ندارد. دلیلی بر کراهت نداریم.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله گلپایگانی(ره):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

ب) نماز اشکال ندارد ولی چون ممکن است بعضی مغرضین از مخالفین که همواره در مقام افتراء و تهمت شیعه هستند ارائه نمایند که اینها (العیاذ بالله) به گنبد مشاهد، سجده می کنند، بهتر است مهر بدون نقش تهیه کنند که هم زبان مغرضین بسته شود و هم نظر بر آن سبب اغتشاش حواس و به هم خوردن حال حضور قلب نشود.

توضیح المسائل، 1374، ص 189، م 1101

عروة الوثقی، 1383، ص 528 م 3

مجمع المسائل، 1369، ج1، ص 175، س 197

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

ب) اشکالی ندارد ولی بهتر ترک آنست.

تعلیقه عروة الوثقی، 1413هـ ق، ص 210، م 3

توضیح المسائل، 1382، ص 181، م 978

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

ب) صحیح است.

تعلیقه عروة الوثقی، ص 142، م 3

توضیح المسائل، 1384، ص 220، م 1093

هزار و یک مساله فقهی، 1383، ج1، ص 36، با استفاده س

131

آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):

الف) قرآن خواندن در سجده مکروه است.

توضیح المسائل، 1381، ص 396، م 1101

منهاج الصالحین، ص 196 و 198، م 653

بخش احکام اسلامی تبیان
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : article.tebyan.net

خواندن قرآن در سجده

چرا در سجده و رکوع، خواندن قرآن مکروه است؟ نماز دارای اجزایی است که هر کدام خواص و خصائص متفاوتی دارد. هر کدام به جای خود و با شرایط خاص باید محقق شود و نباید بین آنها تداخلی پیش آید، بنا بر این، ذکر خاص هر کدام، باید در جای خودش انجام شود. گذشته از آنکه نوع وجوب هر کدام متفاوت است. مثلا بر اساس احادیث، وجوب رکوع و سجود، در قرآن ذکر شده است، اما وجوب قرائت، به امر نبوی است.

خواندن قرآن در سجده

ارسال شده در: پنجشنبه, ۱۲/۰۲/۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰ -- توسط: modir3

چرا در سجده و رکوع، خواندن قرآن مکروه است؟

نماز دارای اجزایی است که هر کدام خواص و خصائص متفاوتی دارد. هر کدام به جای خود و با شرایط خاص باید محقق شود و نباید بین آنها تداخلی پیش آید، بنا بر این، ذکر خاص هر کدام، باید در جای خودش انجام شود. گذشته از آنکه نوع وجوب هر کدام متفاوت است. مثلا بر اساس احادیث، وجوب رکوع و سجود، در قرآن ذکر شده است، اما وجوب قرائت، به امر نبوی است.

وجوب قرآنی رکوع و سجود و حکمت آن:

وجوب رکوع و سجود، بر اساس آیات قرآن است و حکمت آن، تعظیم و تسبیح و تحمید حق تعالی است. همچنین سجده به دلیل حداکثر قرب به خدا، بهترین حال برای دعا می باشد. "عَنْ سَمَاعَةَ قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الرُّكُوعِ وَ السُّجُودِ هَلْ نَزَلَ فِي الْقُرْآنِ؟ فَقَالَ: نَعَمْ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ "يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَ اسْجُدُوا" (1) ... وَ مَنْ كَانَ يَقْوَى عَلَى أَنْ يُطَوِّلَ الرُّكُوعَ وَ السُّجُودَ فَلْيُطَوِّلْ مَا اسْتَطَاعَ يَكُونُ ذَلِكَ فِي تَسْبِيحِ اللَّهِ وَ تَحْمِيدِهِ وَ تَمْجِيدِهِ وَ الدُّعَاءِ وَ التَّضَرُّعِ فَإِنَّ أَقْرَبَ مَا يَكُونُ الْعَبْدُ إِلَى رَبِّهِ وَ هُوَ سَاجِد»، راوی از معصوم (علیه السلام) درباره رکوع و سجود و نزول آن در قرآن می پرسد. حضرت پاسخ می دهند: بلی، خداوند در قرآن می فرماید: ای کسانی که ایمان آوردید، رکوع کنید و سجده بجا آورید. ... کسی که قوت آن دارد که رکوع و سجود را طولانی کند، پس به مقدار استطاعت چنین کند. در این حال، تسبیح و حمد و تمجید خدا گوید و دعا کند و تضرع نماید، زیرا که نزدیک ترین حالت عبد به پروردگارش، در حالی است که او ساجد است.(2)

سنت نبوی و وجوب قرائت :

زراره از امام باقر یا امام صادق (علیهما السلام) نقل می کند که فرمود: «قَالَ: إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى فَرَضَ الرُّكُوعَ وَ السُّجُودَ، وَ الْقِرَاءَةُ سُنَّةٌ»، خدای تبارک و تعالی، رکوع و سجود را فرض و واجب کرد در حالی که قرائت سنت است.(3) یعنی وجوب قرائت، با سنت و فرمان نبوی، ثابت است و وجوب رکوع و سجود، صریحا در قرآن ذکر شده است.

تاثیر نوع وجوب در اعمال:

منشا وجوب در اصل واجب بودن و لزوم ادای آن توسط مکلف تاثیری ندارد اما در برخی احکام و مسائل تفاوت حاصل می شود. مثلا نسیان رکوع یا نسیان هر دو سجده (نه یک سجده به تنهایی)، نماز را باطل می کند اما نسیان قرائت، نماز را باطل نمی کند. وَ رَوَى الْحُسَيْنُ بْنُ حَمَّادٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع‏ أَنَّهُ قَالَ لَهُ أَسْهُو عَنِ الْقِرَاءَةِ فِي الرَّكْعَةِ الْأُولَى قَالَ اقْرَأْ فِي الثَّانِيَةِ- قَالَ قُلْتُ أَسْهُو فِي الثَّانِيَةِ قَالَ اقْرَأْ فِي الثَّالِثَةِ قَالَ قُلْتُ أَسْهُو فِي صَلَاتِي كُلِّهَا فَقَالَ إِذَا حَفِظْتَ الرُّكُوعَ وَ السُّجُودَ فَقَدْ تَمَّتْ صَلَاتُكَ. حماد از امام صادق (علیه السلام) پرسید قرائت سهوا در رکعت اول یادم می رود، حضرت فرمود: در رکعت بعدی بخوان، سپس او سهو را در تک تک رکعات پرسید و نهایتا به این سوال رسید که اگر قرائت را در تمام نمازم فراموش می کنم؟ حضرت فرمودند: اگر رکوع و سجودت را حفظ کردی نمازت تمام و کامل است.(4)

فراموشی رکوع یا هر دو سجده، موجب بطلان نماز است: «وَ سَأَلَهُ مَنْصُورُ بْنُ حَازِمٍ‏ عَنْ رَجُلٍ صَلَّى فَذَكَرَ أَنَّهُ قَدْ زَادَ سَجْدَةً فَقَالَ لَا يُعِيدُ صَلَاتَهُ مِنْ سَجْدَةٍ وَ يُعِيدُهَا مِنْ رَكْعَةٍ. منصور بن حازم از امام علیه السلام درباره مردی پرسید که نمازش را خواند و سپس به یادآورد که یک سجده اضافه بجاآورده است. حضرت جواب دادند: [حکم این است که] نمازش را بخاطر یک سجده اعاده نمی کند، [اما اگر یک رکوع را فراموش کرد] بخاطر یک رکوع باید اعاده کند.(5)

افعال متفاوت و آثار خاص در نماز (عدم تداخل بین جایگاه و شوون هر بخش):

جایگاه قرائت، قیام است و جایگاه تسبیح و حمد و دعا در رکوع و سجود. همچنین هر سوره ای، به تعبیر روایت، حقی دارد که با رکوع و سجود پس از آن ادا می شود. بنا بر این، معنی ندارد که در رکوع و سجود، مجددا به قرائت پرداخته شود. «عَنْ أَبَانٍ عَنْ عُمَرَ بْنِ يَزِيدَ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَقْرَأُ سُورَتَيْنِ فِي رَكْعَةٍ قَالَ نَعَمْ قُلْتُ أَ لَيْسَ يُقَالُ أَعْطِ كُلَّ سُورَةٍ حَقَّهَا مِنَ الرُّكُوعِ وَ السُّجُودِ؟ فَقَالَ ذَاكَ فِي الْفَرِيضَةِ فَأَمَّا فِي النَّافِلَةِ فَلَيْسَ بِهِ بَأْسٌ»، ابان از امام صادق (علیه السلام) پرسید دو سوره در یک رکعت بخوانم؟ حضرت فرمود: بلی، پرسیدم: مگر گفته نشده که هر سوره ای حق و بهره ای از رکوع و سجده دارد که باید حق آن را بدهیم؟ [پس یک سوره بیشتر نمی شود خواند] حضرت فرمود: این مربوط به فریضه است [نماز واجب، که حق هر سوره با رکوع و سجود بعد از آن باید داده شود] اما در نافله اشکالی ندارد.(6)

تفاوت خصوصیات اجزای نماز و برخی حکمت های تشریع رکوع و سجود:

پیامبر طبق دستور وحی، قسمتها و اعمال مختلف نماز را مشخص کرده و بیان کردند که هر قسمتی چه خصوصیاتی دارد و هر بخشی مناسب چه کاری می باشد و چه آداب و دستوراتی دارد: «النَّبِيِّ (صلی الله علیه و آله) قَالَ: إِنِّي قَدْ نَهَيْتُ عَنِ الْقِرَاءَةِ فِي الرُّكُوعِ وَ السُّجُودِ، فَأَمَّا الرُّكُوعُ فَعَظِّمُوا اللَّهَ فِيه، وَ أَمَّا السُّجُودُ فَأَكْثِرُوا فِيهِ الدُّعَاءَ فَإِنَّهُ قَمِنٌ أَنْ يُسْتَجَابَ لَكُمْ. من از قرائت در رکوع و سجود نهی شدم، [سپس حضرت با بیان بخشی از حکمت تشریع و خاصیت های رکوع و سجود علت این تفکیک و جدا کردن قرائت از دیگر بخشها را معرفی می فرماید:] اما رکوع: پس خدا را در آن تعظیم کنید و اما سجود پس در آن زیاد دعا کنید، زیرا حالتی است که شایسته است دعایتان اجابت شود.(7) از این روایت و روایات دیگر که برخی در بالا گذشت، مشخص می شود رکوع، حال توجه به عظمت حق تعالی است که نمی توان در برابر آن راست قامت ایستاد. از این رو، موضع قرائت نخواهد بود و باید به بعد دیگری از حقایق الهی یعنی عظمت خدای متعال توجه نموده حق آن را بجای آورد. همان طور که دو سجده، حال خاکساری و عبودیت است و باید ذکر و توجه مناسب با آن در برابر حق تعالی اتخاذ شود. البته توجه به اوج ذلت و خاکساری، تقرب به دنبال دارد و حق تعالی، دعا و خواندن خدا یا درخواست حوایج از خدا را از چنین کسی بیشتر اجابت می کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.porsemanequran.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب