بیماری شقاق

بیماری شقاقمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

بیماری شقاق را از این سایت دریافت کنید.

شقاق چیست؟ علائم و تشخیص بیماری شقاق مقعدی (فیشر)

شقاق چیست؟ زخم یا فیشر مقعد یک ترک باریک در پوست دیواره رکتوم است که علائم آن درد، سوزش و خارش میباشد. علت رایج این زخم معمولا یبوست بوده..

شقاق چیست؟ علائم و تشخیص بیماری شقاق مقعدی (فیشر)

دسترسی سریع : سر فصل ها پنهان بمانند

1. علت بوجود آمدن شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

2. علائم شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

3. چه کسانی در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

4. انواع فیشر مقعدی

5. زمان مناسب برای درمان

6. معاینه و تشخیص 7. روشهای درمان

8. پیشگیری از ابتلا به بیماری فیشر

9. سوالات متداول درباره شقاق مقعدی

بیماری شقاق مقعدی یک شکاف یا ترک باریک در پوست دیواره ی مقعد و مخاط اطراف آن است که در نیمه ی تحتانی مقعد رخ می دهد. از آنجایی که در این قسمت تمرکز گیرنده های عصبی بسیار بالاست در صورت بروز هر نوع از هم گسیختگی بافتی و آسیب می تواند درد بسیار زیادی به وجود بیاید که گاهی خارج از تحمل فرد است.

این عارضه در بیشتر مواقع با درد و خونریزی همراه است و به همین علت بیماران آن را با بیماری بواسیر اشتباه می گیرند در حالی که علائم و علت ایجاد این بیماری با بیماری بواسیر کاملا متفاوت است.

از آنجا که بیماری شقاق مقعدی بسیار رایج است، بعضی از افراد هر چند وقت یک بار به آن دچار می شوند. این زخم گاهی به خودی از بین می رود ولی اگر فردی دچار یبوست مزمن باشد شکاف شقاق در داخل کانال رکتوم ایجاد می شود و بسیار دردناک است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا این بیماری را بهتر و بیشتر بشناسید.

مطلب پیشنهادی: درمان شقاق مقعدی با لیزر بدون عمل جراحی فیشر

ویزیت آنلاین در کلینیک زارعی

برای مشاوره و تعیین نوبت به شماره زیر در واتساپ پیام دهید.

09197715527

علت بوجود آمدن شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

علت شقاق

دلایل زیادی در ایجاد شقاق مقعدی دخیل هستند و وجه اشتراک تمامی آنها ایجاد ضربه و فشار بیش از اندازه در ناحیه ی مقعد است. یبوست یکی از مهم ترین دلایل ایجاد این عارضه است.خروج مدفوع سخت و سفت می تواند دیواره ها و پوست ناحیه ی مقعد را به هنگام اجابت مزاج به شدت خراش دهد و دچار آسیب های متعددی کند.

در یک نگاه کلی انواع بیماری های مقعدی از جمله شقاق ارتباط معناداری با نوع تغذیه و سبک زندگی افراد دارند و از آن تبعیت می کنند.

از مهم ترین دلایل ایجاد فیشر مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یبوست اسهال مزمن

عادت به تمیز کردن مقعد با دستمال زبر و خشن

رابطه ی جنسی مقعدی

تنگی بیش از حد عضلات دریچه ی مقعد

سرطان راست روده کرون روده بارداری زایمان سخت

خاراندن بیش از حد مقعد در مواقع ابتلا به انگل ها و بیماری های پوستی

همچنین در موارد ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

سرطان مقعدی بیماری اچ آی وی HIV بیماری سل سیفلیس هرپس سیمپلکس

علائم شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی نشانه های بارز و مشخصی دارد و به راحتی می توان به وجود آن پی برد. فقط ذکر یک نکته ی اساسی در این میان مهم و ضروری به نظر می رسد و آن این است که برخی از علائم و نشانه های شقاق مانند خونریزی با علائم و نشانه های برخی بیماری های گوارشی خطرناک از جمله سرطان روده مشابه است از این رو در صورت مشاهده ی هر گونه علامتی مشابه با علائم زیر بهتر است که برای بررسی دقیق تر به پزشک متخصص شقاق مراجعه کنید.

از مهم ترین علائم شقاق مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس درد در ناحیه ی مقعد به صورت متناوب و مستمر

شروع درد که به هنگام دفع مدفوع آغاز می شود و پس از آن افزایش می یابد.

خونریزی از ناحیه ی مقعد

وجود یک زائده ی کوچک یا نشانه بر روی پوست اطراف مقعد

سوزش و خارش ناحیه ی مقعد

وجود ترک یا شکاف قابل مشاهده در اطراف ناحیه ی مقعد

سرخی مقعد

خروج ترشحات چرک آلود از ناحیه ی ترک

تب که ناشی از عفونت است.

تورم و التهاب در ناحیه ی مقعد

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل شقاق با لیزر و جراحی

چه کسانی در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

ممکن است شقاق مقعدی در نوزادان به طور شایع اتفاق بیفتد. افراد مسن نیز به دلیل کاهش جریان خون در ناحیه آنورکتال مستعد ابتلا به شقاق مقعد هستند. در حین زایمان طبیعی و بعد از آن، در صورتی که فشار زیادی به مقعد وارد شود زنان می توانند به این عارضه دچار شوند.

همچنین افراد مبتلا به بیماری های روده یا IBD به میزان زیادی در خطر ابتلا به فیشر هستند. دسته ای دیگر از افراد مستعد؛ کسانی هستند که به طور مکرر دچار یبوست می شوند. فشار آوردن و دفع مدفوع بزرگ و سفت شایع ترین علت ایجاد فیشر است.

انواع فیشر مقعدی

بیماری شقاق نسبت به مدت ظاهر شدن آن در ناحیه نشیمنگاه و رکتوم هر فرد، به دو نوع زیر تقسیم می شود:

شقاق حاد یا نوع اول: این گونه رایج ترین نوع شقاق است که معمولا در چین های مقعد ایجاد شده و طی 6 هفته خود به خود درمان پیدا میکند. ممکن است پس از چند روز یبوست آن را تجربه کنید.شقاق مزمن یا نوع دوم : این نوع نسبت به شقاق حاد، کمتر رایج است و معمولا افرادی دچار آن می شوند که از یبوست مزمن رنج می برند و رابطه مقعدی مداوم دارند. زخم شقاق مزمن عمیق تر از نوع حاد است و خود به خود درمان نمی یابد.

زمان مناسب برای درمان

زمان مشاهده علائم شقاق مقعدی، مراجعه به یک متخصص میتواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. تعیین نوبت در کلینیک زارعی از طریق شماره زیر:

02188658426

معاینه و تشخیص

می دانیم معاینه ی مقعد برای هیچ کسی خوشایند نیست ولی شما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه درمان بیماری خود را سریع تر آغاز نمایید پروسه ی زمانی کوتاه تری برای درمان آن نیاز است و با عوارض کمتری روبرو خواهید شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : cliniczarei.com

شقاق چیست؟ دلایل و علائم فیشر مقعد و تشخیص سریع

فیشر مقعد یا شقاق چیست؟یک شکاف کوچک در دهانه مقعد است که باعث درد و خونریزی هنگام مدفوع می‌شود، شناخت دلایل و علائم شقاق مقعدی، تشخیص سریع

شقاق چیست؟ دلایل و علائم فیشر مقعد و تشخیص سریع

بیماری شقاق مقعدی یا فیشر (fissure) برای عموم مردم تقریبا یک چیز عادی است و افراد بسیاری هرچند وقت یکبار به نوع حاد آن دچار می‌شوند. شقاق حاد معمولا خود به خود یا با رعایت برخی نکات بهبود می یاید. اما در صورتی که عود مکرر داشته باشد، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید. مبتلایان به این بیماری علائم دردناکی مثل درد و خونریزی هنگام حرکات روده ای و بعد از آن را تجربه می کنند. شقاق به دلیل علائم مشابه غالبا با بواسیر که آن هم با درد و خون ریزی همراه است اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که این دو عارضه کاملا با هم متفاوت هستند. برای شناخت علائم و دلایل و نحوه تشخیص این بیماری در ادامه با ما همراه باشید:

بخش‌های این مقاله بسته

شقاق چیست؟

فیلم نحوه ایجاد شقاق مقعد

برخی از علائم شقاق مقعد

خونریزی مقعدی خارش و سوزش مقعد

برآمدگی و ترک در ناحیه

درد مقعد ترشحات چرکی

مشاهده خون روی دستمال توالت

دلایل شقاق یا فیشر چیست؟

به چه دکتری مراجعه کنیم؟

راه‌های تشخیص فیشر درمان شقاق

سوالات متداول بیماران درباره شقاق

مشاوره آنلاین برای تشخیص سریع

اگر علائم غیرعادی را تجربه می کنید و نیاز به تشخیص سریع و درمان بیماری تان دارید، از طریق واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

09197715527

شقاق چیست؟

شقاق یک پارگی یا شکاف بیضی شکل کوچک در سر مقعد است که باعث درد و خون ریزی هنگام اجابت مزاج می‌شود. در شقاق حاد، شکاف یا پارگی که در پوست مقعد ایجاد شده سطحی و کوچک است. اما درصورتی که این زخم سطحی بهبود نیابد، با گذشت زمان به فیشر مزمن تبدیل می‌شود. علت اینکه علائم فیشر برای بیمار دردناک و آزاردهنده است را می توان حساسیت بالا و وجود اعصاب زیاد در ناحیه مقعد دانست.

این عارضه در همه سنین رخ می‌دهد و مختص گروه سنی خاصی نیست. همچنین میزان شیوع شقاق در زنان و مردان تقریبا به یک اندازه است اما احتمال بروز آن در زنان بعد از زایمان بیشتر است. اکثر فیشرها (۸۵ الی ۹۰ درصد) در ئیواره پشت مقعد و ۱۰ الی ۱۵ درصد در جلو و برای تعداد معدودی هم جلو و هم عقب این ناحیه رخ می‌دهد. شقاقی که در محل دیگری واقع باشد مربوط به بیماری های دیگری است که باید بیشتر بررسی شود.

در موارد بسیاری امکان بهبود یا درمان فیشر مقعد با رعایت تغذیه و جلوگیری و درمان یبوست، مصرف مایعات و رژیم غذایی پرفیبر وجود دارد اما در صورت تکرار فشار باید احتمال عود مجدد و حتی مزمن شدن بیماری را در نظر گرفت و برای درمان اقدام کرد.

در صفحه مربوطه انواع روش های جراحی و درمان شقاق با لیزر و مراقبت های بعد از عمل را بررسی کرده ایم که برای دریافت اطلاعات جامع تر می توانید به آن مراجعه کنید.

فیلم نحوه ایجاد شقاق مقعد

یکی از اصلی ترین عوامل شقاق، خشکی مدفوع و یبوست است که با ایجاد فشار در دیواره مقعد، باعث پارگی و زخم مقعد می‌شود. با مشاهده این ویدئو با نحوه ایجاد شقاق آشنا خواهید شد.

برخی از علائم شقاق مقعد

بیماری شقاق مقعد دارای علائمی است که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم، اما در نظر داشته باشید که بروز این علائم صرفا به دلیل ابتلا به این عارضه نیست و بیماری حتما باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

خونریزی مقعدی

در صورتیکه عمق ترک‌های ایجاد شده روی دیواره مقعد زیاد باشد، منجر به خونریزی در این ناحیه می‌شود. این خونریزی معمولا هنگام اجابت مزاج در انتهای راست روده اتفاق می‌افتد و برای بیمار قابل مشاهده است.

خارش و سوزش مقعد

در اکثر مواقع، فرد مبتلا به فیشر، درون مقعد احساس خارش و سوزش دارد که دلیل آن برخورد مدفوع و ترشحات آن با ترک های موجود در دیواره مقعد است. این علائم معمولا بعد از دفع افزایش می یابند اما باید در نظر داشت که احساس خارش و سوزش مقعد در همه موارد نشانه ابتلا به شقاق مقعدی نیست.

برآمدگی و ترک در ناحیه

در مواردی که بیماری شقاق مقعد در طولانی مدت درمان نشود و یا تکرار شود، احتمال مشاهده شکاف‌ها در پوست بیرون مقعد وجود دارد. همچنین ممکن است این عارضه منجر به بروز ضایعه‌ یا تگ پوستی در بیرون مقعد شود. اما برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه شود.

درد مقعد

یکی از شایع ترین نشانه های این بیماری، احساس درد مقعد هنگام دفع مدفوع و بعد از آن است. در برخی افراد این درد ممکن است تا چند ساعت بعد از دفع ادامه یابد.

ترشحات چرکی

خروج عفونت و ترشحات چرکی که معمولا در شقاق مزمن شایع است، به معنی عفونت زخم فیشر است و برای درمان آن باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده خون روی دستمال توالت

از دیگر علائم این بیماری مشاهده خون روی دستمال است که معمولا بعد از اجابت مزاج و تحریک این ناحیه اتفاق می‌افتد. در صورتیکه این بیماری دیر تشخیص داده شود، مزمن شده و باعث ایجاد مشکلات جدی تری از قبیل تب، افزایش درد مقعد، تورم و سرخی مقعد و عفونت خواهد شد.

دلایل شقاق یا فیشر چیست؟

این عارضه می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یبوست اسهال کم تحرکی رابطه مقعدی تنگی دریچه مقعد بارداری و زایمان خاراندن مداوم

بیش از حد تمیز کردن مقعد با دستمال زبر

کرون یا سرطان روده بیماریهای مقاربتی

عوامل ایجاد شقاق یا فیشر مقعدی یا بصورت مستقیم باعث ایجاد این عارضه می‌شوند و یا عامل زمینه ساز این بیماری هستند. هرچند نمی‌توان نقش تغذیه و سبک زندگی را در ایجاد این بیماری نادیده گرفت.

اصلی‌ترین عامل این بیماری مقعدی معمولا زخم مجرای داخلی مقعد بخاطر اجابت سخت و خشک است, هر چند مدفوع نرم یا اسهالی هم میتواند باعث آن شود. زخم در این ناحیه با درد شدید همراه است و منجر به اسپاسم اسفنکتر و درنتیجه افزایش فشار روی عضله های اسفنکتر مقعد می شود که این خود باعث افت جریان خون به محل زخم و متعاقبا طولانی شدن دوره التیام زخم میشود.

بنابراین اجابت های بعدی باعث درد بیشتر، اسپاسم بیشتر و قطعی بیشتر جریان خون به محل شده و این چرخه ادامه خواهد داشت. هدف روش های درمانی جلوگیری و توقف این چرخه جهت التیام زخم میباشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : clinicdarman.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب