تفسیر آزمایش tsh

تفسیر آزمایش tshمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

تفسیر آزمایش tsh را از این سایت دریافت کنید.

آزمایش تیروئید (TSH)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تحلیل نتیجه آن – مجله سلامت دکترتو

آزمایش تیروئید (TSH) برای ارزیابی عملکرد تیروئید و علائم اختلال تیروئید، از جمله پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید استفاده می شود.

صفحه اصلی آزمایش

آزمایش تیروئید (TSH)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تحلیل نتیجه آن

موضوعات پزشکی مرتبط: آزمایش

آزمایش تیروئید (TSH)؛ راهنمای خواندن برگه آزمایش و تحلیل نتیجه آن

نویسنده:دکتر نرجس خبازی

| تاریخ انتشار: 29 مهر 1400

| آخرین به‌روزرسانی: 17 اردیبهشت 1401

| تعداد نظرات:بدون نظر

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آزمایش بررسی غده‌ی تیروئید چیست؟

آزمایش تیروئید به عنوان یک آزمایش تشخیصی؛ از مهم ترین و پرکاربردترین آزمایش هاست که بارها با آن درگیر بوده ایم. آزمایش بررسی عملکرد غده تیروئید شامل یک سری آزمایشات خون است که برای اندازه گیری میزان عملکرد غده ی تیروئید استفاده می شود.

غده تیروئید یک غده ی کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی و پایین گردن قرار دارد. تیروئید وظیفه ی کمک به تنظیم بسیاری از فرایندهای مهم بدن مانند متابولیسم، دمای بدن، گوارش، عملکرد و رشد مغز، عملکرد قلب، تولید انرژی و خلق و خوی و اخلاق را بر عهده دارد. این غده، دو هورمون اصلی تولید می کند که تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) نام دارند.

هدف از انجام آزمایش تیروئید کمک به تشخیص بیماری‌های غده‌ی تیروئید است. بیماری‌های تیروئید شامل بیماری‌های مختلفی مانند کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، تیروئیدیت، گواتر و غیره هستند که از جمله بیماری‌های شایع غدد هستند. در واقع بیماری‌های غده تیروئید به‌قدری شایع هستند که همه‌ی ما دست کم یک نفر را می‌شناسیم که دچار این بیماری‌ها باشد.

مشاوره با متخصصان

غدد دکترِتو شروع نوبت‌گیری

در مقاله “لیست آزمایش های لازم برای چکاپ کامل بدن” می توانید راهنمایی کامل از چکاپ های لازم برای سلامت را مطالعه کنید.

تیروئید

اجزای آزمایش تیروئید

برای بررسی تیروئید به نمونه ی خون وریدی نیاز است. در آزمایش تیروئید  T3 ،T4 و TSH اندازه گیری می شوند.

هورمون تیروکسین یا T4

T4، شکل اصلی هورمون تیروئید است که در خون در حال گردش است. برای اعمال اثر، T4 با حذف یک اتم ید به T3 تبدیل می شود. بیشتر قسمت T4 موجود در بدن به پروتئین های حامل آن متصل است.

بخش کوچکی از T4 به پروتئین متصل نیست که به آن T4 آزاد گفته می شود. T4 آزاد، شکلی از T4 است که برای استفاده ی سلول های بدن به راحتی در دسترس است. در آزمایش T4، سطح T4 تام و آزاد، بررسی می شود.

هورمون تری یدوتیرونین یا T3

در صورت اختلال در نتایج T4 و TSH، هورمون T3 نیز اندازه گیری می شود. آزمایش T3 سطح این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت بیمار، از همان ابتدا هر ۳ هورمون اندازه گیری می شوند. سطح T3 در کم کاری تیروئید دیرتر کاهش می یابد، بنابراین به طور معمول برای ارزیابی بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند یا تیروئید آنها به وسیله ی عمل جراحی برداشته شده است، استفاده نمی شود.

هورمون تحریک کننده ی تیروئید یا TSH

در آزمایش تیروئید، TSH (هورمون تحریک کننده ی تیروئید) نیز در خون اندازه گیری می شود.

تولید هورمون تیروئید توسط هیپوفیز، که یک غده ی درون ریز در مغز است، کنترل می شود. هیپوفیز با استفاده از هورمون تحریک کننده ی تیروئید (TSH) بر غده ی تیروئید نظارت می کند. میزان TSH که هیپوفیز به جریان خون ارسال می کند به میزان هورمون های تیروئیدی در بدن بستگی دارد.

اگر هورمون تیروئید کاهش پیدا کند، آنگاه هیپوفیز TSH بیشتری تولید می کند تا به غده ی تیروئید دستور دهد که تولید هورمون ها را افزایش دهد. هنگامی که T4 در جریان خون از حد مشخصی بالاتر رود، تولید TSH هیپوفیز نیز متوقف می شود.

بنابراین، در کم کاری تیروئید مقدار TSH افزایش می یابد و در پرکاری تیروئید مقدار آن کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید

کم کاری یا پرکاری تیروئید؟ راه های تشخیص و درمان بیماری های غده تیروئید

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

بررسی دقیق و تشخیص اختلالات تیروئید به عهده ی پزشک و مطالب ارائه شده برای افزایش اطلاعات بیماران می باشد.

هورمون تیروکسین یا T4

مقدار طبیعی T4 آزاد ۰/۷ تا ۲ ng/dL می باشد.

مقدار طبیعی T4 تام ۵ تا ۱۲ μg/dL می باشد.

هورمون تری یدوتیرونین یا T3

مقدار طبیعی T3 آزاد ۲ تا ۴ pg/ml می باشد.

مقدار طبیعی T3 تام ۸۰ تا ۲۰۰ ng/dL می باشد.

هورمون تحریک کننده ی تیروئید یا TSH

مقدار طبیعی TSH در بزرگسالان ۰/۵ تا ۵/۵ mIU/L می باشد.

مقدار طبیعی TSH در دوران بارداری متغیر است:

مقدار طبیعی TSH در ۳ ماهه ی اول: ۰/۲ تا ۲.۵ mIU/L

مقدار طبیعی TSH در ۳ ماهه ی دوم: ۰/۳ تا ۳ mIU/L

مقدار طبیعی TSH در ۳ ماهه ی سوم: ۰/۸ تا ۵/۲ mIU/L

لازم به یادآوری است که سطح TSH طبیعی در افراد مسن (با سن ۷۰ سال به بالا) بالاتر از افراد جوان است.

انواع حالت های نتیجه ی آزمایش تیروئید عبارتند از:

TSH بالا، سطح هورمون های تیروئیدی پایین: کم کاری تیروئیدی اولیه (غده ی تیروئید مقدار کمی هورمون تیروئید تولید می کند)

TSH بالا، سطح هورمون های تیروئیدی پایین: تیروئیدیت (التهاب تیروئید)

TSH بالا، سطح هورمون های تیروئیدی طبیعی: کم کاری تیروئیدی تحت بالینی

TSH بالا، سطح هورمون های تیروئیدی بالا: پرکاری تیروئید ناشی از اختلال در هیپوفیز

TSH پایین، سطح هورمون های تیروئیدی بالا: پرکاری تیروئیدی اولیه

TSH پایین، سطح هورمون های تیروئیدی طبیعی: پرکاری تیروئید زودرس یا خفیف

TSH پایین، سطح هورمون های تیروئیدی پایین: کم کاری تیروئید ناشی از اختلالات هیپوفیز.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : doctoreto.com

تفسیر آزمایش tsh

تفسیر آزمایش TSH کار دشواری است؛ به عبارت دیگر، داشتن دانش پزشکی برای تفسیر آن ضروری است و بهتر است تنها با آنچه در مقالات پزشکی می‌خوانیم، آزمایش را تفسیر - آزمایش آنلاین

تفسیر آزمایش TSH

نوشته شده توسط مدیر سایت

14 / 09 / 1397

تفسیر آزمایش TSH کار دشواری است؛ به عبارت دیگر، داشتن دانش پزشکی برای تفسیر آن ضروری است و بهتر است تنها با آنچه در مقالات پزشکی می‌خوانیم، آزمایش را تفسیر نکنیم. اما معمولا با توجه به آنکه این روزها، همگی هر موضوعی را در فضای اینترنت جستجو می‌کنیم، ما در تحریریه پزشکی آزمایش آنلاین تلاش کرده‌ایم، اطلاعات دقیقی از میزان هورمون TSH و تفسیرهای احتمالی آن ارائه دهیم. اما باز هم تاکید می‌کنیم که برای تفسیر نهایی هر آزمایشی بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید. راستی پزشکان با تجربه ما هم می‌توانند در این زمینه شما را یاری کنند.

فهرست مطالب

هورمون TSH را بیشتر بشناسیم!

هورمون TSH که مخفف Thyroid Stimulating Hormone است، از غده بسیار کوچکی (در حد و اندازه یک نخود) در مغز ترشح می‌شود و تولید هورمون‌های تیروکسین (T4) و یدوتیروپتین (T3) در غده پروانه‌ای شکل تیروئید را تحریک می‌کند. کم یا زیاد شدن هورمون tsh و همینطور میزان تیروکسین می‌تواند بر میزان تولید هورمون‌های تیروئید تاثیر مستقیم بگذارد و در نتیجه، سایر فعالیت‌هایی که توسط این هورمون‌ها کنترل می‌شود، تغییر می‌کند. برای مثال سوخت و ساز طبیعی بدن می‌تواند کمتر و یا بیشتر شود و در نتیجه، فرد دچار چاقی و یا لاغری مفرط می‌شود.

TSH در آزمایش خون

چرخه تولید هورمون tsh و هورمون های تیروئیدی

معمولا بهترین روش برای بررسی عملکرد غده تیروئید، آزمایش خون است. با نمونه‌ خون، می‌توان فاکتورهای مختلفی از جمله میزان tsh و هورمون‌های تولیدی تیروئید را اندازه ‌گرفت و میزان آنها را با مقادیر نرمالی که باید در کودکان، مادران باردار، مردان و زنان وجود داشته باشد، مقایسه کرد تا نوع عملکرد غده تیروئید و البته غده هیپوفیز تعیین شود.

با این تفاسیر، یکبار دیگر عملکرد این هورمون‌ها را با هم مرور می‌کنیم: مقدار هورمون TSH وابسته به میزان تیروکسین در غده هیپوفیز است؛ اگر غده هیپوفیز، تیروکسین کمتری را در خون ببیند، هورمون TSH بیشتری ترشح می‌کند تا غده تیروئید بتواند مقدار تیروکسین تولید شده را افزایش دهد، اما در صورتی که مقدار تیروکسین در خون بیشتر از حد نیاز باشد، غده هیپوفیز دیگر هورمون TSH تولید نمی‌کند. به این ترتیب می‌توان عملکرد غده تیروئید و هیپوفیز را در بسیاری از موارد همانند بخاری و ترموستات در نظر گرفت. هنگامی که بخاری خاموش و هوا سرد میشود، ترموستات دمای محیط را تشخیص می‌دهد و بخاری را روشن می‌کند.

تفسیر آزمایش TSH

با مشاهده نتیجه آزمایش tsh، پزشک می‌تواند با توجه به میزان سطح TSH اختلالات مربوط به این دو غده را تشخیص دهد: اگر TSH بالا باشد، فرد مبتلا به کم کاری تیروئید (primary hypothyroidism) است و tsh پایین هم نشانه ابتلا به پرکاری تیروئید است (البته فقط این دو فاکتور برای نتیجه‌گیری نهایی کافی نیست). جدول زیر اطلاعات مربوط به میزان هورمون‌های tsh، t4 و t3 را در بیماری‌های مختلف تیروئیدی نشان داده است:

نوع تیروئید T3 T4 TSHکم کاری تیروئید خفیف نرمال نرمال بالاکم کاری تیروئید کم/متوسط کم بالاهیپرتیروئیدی خفیف نرمال نرمال کمهیپرتیروئیدی بالا/متوسط بالا/متوسط کم

تفسیر آزمایش tsh در کودکان و نوزادان

در نوزادان، پرکاری تیروئید به ندرت اتفاق می‌افتد، اما در صورت وجود در نوزادانی دیده می‌شود که مادران آنها به بیماری گریوز مبتلا هستند یا پیش از این مبتلا بوده‌اند. در این بیماری، گیرنده‌های سطحی TSH که روی غده تیروئید وجود دارند، با تحریک بیش از حد، منجر به تولید بالای هورمون‌های تیروئیدی می‌شوند. این آنتی‌بادی‌ها، از طریق جفت به نوزاد هم منتقل می‌شوند.

تفسیر آزمایش tsh در بارداری

زنانی که در سه ماه اول بارداری، سطح tsh بالاتر از 10 mlU/L دارند، باید برای کم کاری تیروئید بررسی شوند. زنانی که سطح Tsh آنها کمتر از 2.5 است، نیازی به درمان با لووتیروکسین ندارند. همینطور زنانی که میزان tsh آنها بین 2.5 تا 10 است، بسته به میزان سطح TPO، درمان متفاوتی خواهند داشت.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید 

کم کاری غده تیروئید اختلال شایعی است که بسیاری از افراد علایم و نشانه‌های آن را نمی دانند و اصلا از وجود این بیماری در بدن خود ناآگاهند. به همین علت، در این بخش، شایع‌ترین نشانه‌های کم کاری تیروئید را لیست کرده‌ایم:

افزایش حساسیت به سرما

خستگی زیاد در طول روز

افزایش وزن بدون علت پوست خشک یبوست درد و خشکی عضلانی درد و تورم مفاصل

افسردگی و یا سایر تغییرات خلق و خوی

ضربان قلب کندتر از حالت عادی

نازک شدن مو تغییرات چرخه قاعدگی

تفکر و یا صحبت کردن آهسته

علائم پرکاری تیروئید

درصد کمتری از اختلالات تیروئید، به پرکاری تیروئید مربوط است، بیماری که همانطور که از اسمش برمی‌آید در آن، تیروئید فعالیت بیش از حد طبیعی دارد و در نتیجه علائم زیر بروز می‌کند:

ضربان قلب سریع تر از حد معمول

کاهش وزن بدون علت

افزایش اشتها بیش از حد طبیعی

تعریق زیاد لرزش دست

اضطراب و تحریک پذیری

خستگی حرکات مکرر روده

بزرگ شدن غده تیروئید

مشکل خواب

بیرون زدگی و یا برآمدگی چشم (در نوع خاصی از پرکاری تیروئید به نام بیماری گریوز این اتفاق می افتد که به آن، افتالموپاتی گریوز می گویند.

سخن پایانی

اطلاع از وضعیت عملکرد تیروئید در همه گروه ها مانند کودکان، زنان باردار و زنان و مردان ضروری است، چرا که همانطور که تاکنون متوجه شدیم، نقش مهمی در عملکرد بدن دارند. پس اگر نیازی به انجام این آزمایش ها داشتید، می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت تلفنی و یا از طریق همین سایت، آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : azmayeshonline.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب