بیلیط چارتر

بیلیط چارترمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

بیلیط چارتر را از این سایت دریافت کنید.

بلیط چارتر

چارتر: خرید بلیط چارتر و بلیط هواپیمای چارتری ارزان با امکان مقایسه و خرید پایین‌ترین قیمت از سفرمارکت. همراه با پشتیبانی ۲۴ ساعته

برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

بلیط چارتر

بلیط چارتر از ارزانترین انواع بلیط هواپیما

یک طرفه | رفت و برگشت

مبداء -- مقصد -- تاریخ برگشت -- -- تاریخ رفت -- -- ۱ مسافر اکونومی

بلیط هواپیما چارتر که بیشتر بلیط چارتر یا بلیط چارتری هم نامیده می‌شود، تبدیل به یکی از اصطلاحات پرتکرار گردشگری و سفر شده است. اما خیلی مواقع این عبارت به درستی تعریف نمی‌شود و این موجب برداشت نادرستی می‌شود. ما در این نوشته می‌خواهیم به روشنی مفهوم بلیط چارتر را در مقابل بلیط سیستمی تعریف کنیم و درباره نکات راهبردی برای سفر با استفاده از این نوع بلیط گفتگو کنیم. همچنین توضیح می‌دهیم که چه وقت بلیط چارتری ارزان‌تر از بلیط‌های عادی است و چه وقت نه.

بلیط چارتر در مقابل بلیط سیستمی

برای اینکه با مفهوم بلیط چارتر آشنا شویم، شاید بد نباشد اول بلیط سیستمی را تعریف کنیم. یک شرکت هواپیمایی را در نظر بگیرید که در یک هواپیمای خود، برای مثال ۲۰۰ صندلی کلاس اکونومی (اقتصادی) دارد. این ایرلاین بلیط سفر این صندلی‌ها را با قیمت مشخصی که نهادهای نظارتی (مانند سازمان هواپیمایی کشوری) سقف و کفی برای آن تعیین کرده‌اند، از طریق آژانس‌های مسافرتی و وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما به بازار سفر عرضه می‌کنند. این بلیط‌ها، عدد مشخصی دارند و در صورت منصرف شدن مسافر، با کسر هزینه جریمه، قابل بازگشت هستند. به این نوع بلیط ها، بلیط هواپیما سیستمی گفته می‌شود.

در نقطه مقابل گاه یک آژانس یا دفتر مسافرتی و گردشگری، همه یا تعدادی از بلیط صندلی‌های یک پرواز را پیش‌خرید می‌کند که به این کار در زبان انگلیسی، چارتر کردن گفته می‌شود.

اما چرا یک شرکت گردشگری چنین کاری می‌کند؟

چون با این پیش‌خرید کردن می‌تواند از ایرلاین یا شرکت هواپیمایی تخفیف بگیرد و حاشیه سود خود را افزایش دهد.

چرا شرکت هواپیمایی وارد چنین معامله‌ای می‌شود؟

چون با این کار، همه صندلی‌های پرواز خود را خیلی زود پر کرده و بدون نیاز به فرایندهای بازاریابی طولانی و هزینه‌های مرتبط با آن، سریع به نقدینگی می‌رسد.

حال شرکت چارترکننده، بلیط‌های پیش‌خریدشده خود را در بازار سفر باز در محدوده قیمتی مصوب عرضه می‌کند. برنامه‌ریزی مالی و اقتصادی شرکت چارترکننده این است که همه صندلی‌ها را بتواند با نرخ مورد نظرش به فروش برساند و به سود برنامه‌ریزی‌شده‌اش برسد.

ویژگی های بلیط چارتری برای مسافران

اما این فرایند اقتصادی، در خدمتی که به مسافران داده می‌شود چگونه بروز می‌کند و به عبارت دیگر چه تاثیری در بازار سفر برای خرید بلیط هواپیما دارد؟

الف: نوسان بیشتر بلیط چارتر

شرکت چارترکننده بر اساس تعدادی معیار و پارامتر، مدیریت ویژه‌ای روی قیمت بلیط هواپیمایی که به بازار عرضه می‌کند در پیش می‌گیرد که منجر به نوسان قیمتی بیشتر بلیط هواپیما چارتر می‌شود. بعضی از این معیارها عبارتند از فصل سفر، روزهای باقیمانده تا پرواز، وضعیت تقاضا در هر روز مانده به پرواز.

البته این توضیح ضروری است که بلیط‌های سیستمی هم الزاما بدون نوسان نیستند و آنها هم فراز و فرودهای خاص خود را دارند. اما این موضوع درباره بلیط چارتری شدت بیشتری دارد.

ب: بلیط چارتر استردادناپذیر است

شرکت‌های چارترکننده چون صندلی‌های یک پرواز را پیش‌خرید می‌کنند، معمولا در مقابل بازگشت وجه مسافر و استرداد بلیط مقاومت می‌کنند و معمولا بلیط چارتری امکان استرداد ندارد. به همین دلیل بلیط چارتر را غیرقابل استرداد یا دست‌کم «سخت‌استرداد» باید تلقی کرد. این موضوع برای برنامه‌ریزی سفر اهمیت زیادی دارد.

پ: بلیط چارتر لحظه آخری می‌تواند ارزان تمام شود

همانطور که در بخش‌های بالا گفتیم، شرکت چارترکننده، با تغییر بیشتر قیمت، روند فروش صندلی‌های پرواز را مدیریت می‌کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر این فرایند را بررسی کنیم، باید بگوییم که آژانس چارترکننده صندلی‌ها، با رصد میزان تقاضا و فروش بلیط‌ها، در صورتی که با نزدیک‌شدن به زمان پرواز (در حد ۱ روز یا کمتر)، هنوز صندلی‌های فروش نرفته داشته باشد، اقدام به کاهش قیمت گاه تا حد قیمت اولیه خرید می‌کند. چون با این روش شاید سود کمتر یا حتی صفر داشته باشد، اما هزینه اولیه‌اش بازمی‌گردد.

در حقیقت همین کاهش قیمت در ساعت‌های نزدیک به پرواز است که موجب می‌شود بلیط لحظه آخری به عنوان یک بلیط ارزان‌قیمت بین مسافران شناخته شود.

ت: خدمات بلیط چارتر و سیستمی یکسان است

بلیط چارتر و سیستمی در عمل فرق خاصی از دید خدمات با هم ندارند و تنها چرخه مالی آنها برای مسافر می‌تواند متفاوت باشد. حتی هر دو نوع بلیط توسط سایت‌های فروش بلیط هواپیما به فروش می‌رسند و شما می‌توانید در سفرمارکت، هم پروازهای چارتر و هم سیستمی را در کنار هم ببینید. به جز بحث کنسلی و عنصر کاهش قیمت در بلیط های چارتر لحظه آخری، تفاوت دیگری نزد مسافر وجود ندارد.

چه وقت بلیط چارتر ارزان و جذاب می‌شود؟

همانگونه که گفتیم، اگر بلیط‌های یک پرواز تا زمانی نزدیک به پرواز به فروش نرفته باشد، آژانس چارترکننده نسبت به کاهش قیمت آن اقدام می‌کند. کلید پیدا کردن بلیط چارتر لحظه آخری همین نکته است.

اگر در فصل اوج سفر به کیش (پاییز و زمستان) بخواهید بلیط چارتر ارزان کیش را پیدا کنید، کار سختی در پیش دارید. چون بلیط ها توسط مسافران پرشمار متقاضی، به اصطلاح روی هوا زده می‌شود! اما در مقابل اگر در تابستان و در اوج گرما که شمار سفرها به کیش کمتر می‌شود، شانس شما برای خرید بلیط چارتر بیشتر می‌شود. این موضوع به جز فصل سفر درباره آخر یا میانه هفته یا نزدیکی و دوری به تعطیلات پرتعداد هم صادق است.

بلیط چارتر برای چه گروه مسافرانی جذاب است؟

بلیط چارتری ارزان برای کسانی جذاب است که این دو ویژگی مهم را دارند. اول اینکه کوله و چمدان سفرشان بسته است و آماده سفر کردن هستند. دوم اینکه محدودیتی از دید زمانی برای سفر ندارند. مثلا لازم نیست برای گرفتن مرخصی، فرایند اداری طولانی را سپری کنند. فاصله این گونه افراد تا سفر، تنها یک خرید بلیط هواپیمای چارتری ارزان است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : safarmarket.com

بلیط چارتر

خرید اینترنتی پرواز چارتری ارزان از معتبرترین ایرلاین‌های کشور در قاصدک 24 با بهترین قیمت، برای رزرو و اطلاع از قیمت بلیط چارتر هواپیما کلیک کنید.

بلیط چارتر

پرواز‌‌ داخلی پرواز خارجی قطار اتوبوس هتل تور بیمه مسافرتی امتیاز دهید:

22047 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.9 از 5

اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما بوده باشید حتما به واژه بلیط چارتر برخورد کرده اید. خیلی از افرادی که قصد مسافرت دارند هنگام تهیه بلیط هواپیما دنبال قیمت بلیط چارتری هواپیما می گردند اما بهتر است قبل از هرگونه اقدام، مقداری در مورد مفهموم کلمه چارتر و سپس بلیط چارتر و بلیط پرواز چارتر اطلاعات کسب نماییم.

بلیط چارتر چیست؟

واژه چارتر (charter) به معنی دربست کرایه دادن و اجاره دادن است. در واقع چارتر به خدمتی گفته می شود که در طی آن، بخشی از اتاقهای یک هتل، صندلی های یک هواپیما، قطار، اتوبوس و ... و در برخی موارد تمامی آنها، به صورت یکجا اجاره داده شده می شود و شرکت اجاره کننده از طریق کانالهای خود اقدام به فروش آنها مینماید. در واقع چارتر کردن به معنی خرید یا اجاره عمده است اما نکته قابل توجه آن است که وقتی این اقدام انجام می شود در کل مبلغ ارزانتری نسبت به زمانی که قرار است به ازای هر واحد مبلغی پرداخت شود جابجا می شود.

همانطور که متوجه شدید واژه چارتر تنها در بلیط های هواپیما خلاصه نمی شود و در بسیاری از خدمات مفهوم دارد یعنی ما تنها چارتر بلیط هواپیما نداریم اما از آنجا که موضوع اصلی این مقاله سفرهای هوایی، بلیط چارتر هواپیما و پروازهای چارتری است به صورت دقیق تر فقط راجع به چارتر در هواپیما صحبت می کنیم. پس از مشخص شدن واژه چارتر، سوالی که پیش می آید کاربرد آن در پروازهای هوایی است. چارتر در چند شاخه در پروازهای هوایی کاربرد دارد که در ادامه به شرح هریک از آنها می پردازیم.

نکات مهم در خرید بلیط ارزان چارتر هواپیما

برای خرید بلیط چارتر هواپیما و پروازهای چارتری می توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده نمایید. بلیط چارتری هواپیما نوعی از بلیط های پروازهای هواپیمایی است که غالباً توسط دفاتر خدمات مسافرتی (آژانسهای مسافرتی) به فروش می رسد. در واقع این دفاتر طی مذاکره با شرکتهای هواپیمایی بخشی از ظرفیت آنها را برای خود کرایه می نمایند و خود مسئول فروش آن ظرفیت می شوند. در این روش به آن شرکت هواپیمایی، چارتر دهنده و به آن دفتر خدمات مسافرتی چارتر کننده می گویند. کسانی که قصد مسافرت و خرید بلیط چارتر هواپیما رادارند باید به چارتر کننده آن (دفتر خدمات مسافرتی) مراجعه نمایند.

شایان ذکر است مسئولیت قیمت گذاری نیز بر عهده چارتر کننده است و چارتر دهنده وظیفه ای در این خصوص ندارد. اگر قرارداد چارتر بین یک چارتر دهنده و یک چارتر کننده انجام شود مسئولیت فروش کامل ظرفیت چارتر شده و ریسک آن که در اینجا منظور صندلی های هواپیما است نیز بر عهده چارتر کننده است. به عبارت دیگر در صورتی که چارتر کننده (دفتر خدمات مسافرتی) نتواند همه ظرفیتی را که اجاره نموده است، استفاده کند یا به فروش برساند چارتر دهنده (شرکت هواپیمایی) تعهدی ندارد و او مبلغ اجاره منعقد شده را دریافت خواهد نمود. به همین دلیل، نرخ بلیط چارتر ثابت نیست و در مقاطع مختلف زمانی دارای نوسان می شود چراکه چارتر کننده سعی دارد با کاهش یا افزایش بلیط هواپیما در لحظات مختلف از یکسو تمام صندلی هایی را که از ایرلاین اجاره نموده به فروش برساند و از سوی دیگر، از عواید اقتصادی مناسبی بهره مند شود.

نکته ای که در مورد تغییرات قیمت بلیط هواپیما چارتر وجود دارد آن است که به طور کلی هرچه بیشتر به زمان پرواز نزدیک می شویم بهای بلیط چارتر ارزان می شود تا زودتر به فروش برسد. دلیل این موضوع آن است که چارترکننده بیم آن دارد که ممکن است همه ظرفیت اجاره شده پر نشود اما در صورتی که احساس کند تقاضا برای آن بلیط چارتر و پروازهای چارتری زیاد است و در واقع مسافرت زیادی قرار است در آن زمان انجام شود ممکن است قیمت بلیط خود را افزایش دهد. این اتفاق یعنی افزایش و کاهش قیمت بلیط هواپیما چارتر، به کررات در سال اتفاق می افتد. مثلا در زمانی مثل عید نوروز یا فصل تابستان یا برخی مناسبتهای مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص تقاضا برای سفر زیاد است و نرخ بلیط چارتر افزایش می یابد اما در برخی زمانهای دیگر مثل در شرایط بدی آب و هوا که سفر کمتر انجام می شود قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد.

نکته قابل توجه دیگر در مورد بلیط چارتر و پروازهای چارتری آن است که برخی مسیرها مثل مشهد، کیش، استانبول، دبی و ... همیشه با استقبال مسافران مواجه هستند و در مقاطع زمان بلندتری مثلاً در تمام طول سال در اجاره چارتر کننده ها هستند و همه بلیط های آنها چارتری است. اغلب در مسیرهای پرتردد، بلیط های چارتری برای شرکتهای هواپیمایی نیز مناسب است به این ترتیب ایرلاینها می توانند حداکثر ظرفیت خود را با قیمت مناسب به چارتر کننده کرایه دهند تا دیگر دغدغه ای در مورد فروش جزئی آن نداشته باشند. گاه پیش می آید که چند دفتر خدمات مسافرتی با هم یکی می شوند و نماینده آنها، طرف قرارداد با شرکت هواپیمایی می شود در این صورت آنها ظرفیتی را که از شرکت هواپیمایی اخذ نموده اند در داخل بین خود تقسیم و خرد می نمایند.

خصوصیات بلیط هواپیما چارتر

همانطور که عنوان شد قیمت بلیط چارتر متغیر است و این به نفع مسافر است که بتواند بلیط مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا و اقدام به خرید بلیط هواپیما چارتری نماید. برای این منظور کافیست مدتی نوسان قیمت بلیط ها را رصد نمایید تا بتوانید بهترین قیمت را در زمان مناسب پیدا نمایید. اگر مدتی به این امر مبادرت ورزید یا از تجربه افراد آگاه استفاده نمایید حتی می توانید پیش بینی نمایید که در چه زمانی قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد. باید گفت معمولاً در زمانهایی که عموم مردم درگیر مشغله های خود هستند بلیت هواپیما چارتر با کاهش محسوسی روبرو می شود. یکی از این ایام اسفند ماه هر سال است که همه مشغول امور خانه و خرید عید هستند و بهترین زمان برای مسافرت محسوب می شود. مثلاً اگر بتوانید از قبل طوری برنامه ریزی نمایید که در این ماه وقت آزاد پیدا کنید می توانید بلیط چارتر با قیمت مناسبی برای جزیره کیش پیدا کنید و از آرامش و خلوتی آنجا در آن وقت سال لذت هم ببرید. همین شرایط ممکن است درست بعد از تعطیلات عید نوروز که همه از مسافرت برگشته اند نیز به وجود بیاید. این یک ویژگی مطلوب بلیط هواپیمای چارتر است که در زمانهای کم سفر، قیمت بلیط آنها کاهش می یابد و در این زمان هرچه به زمان پرواز نزدیکتر بشویم این کاهش بیشتر هم می شود. اصطلاح بلیط لحظه آخری هم به همین جریان گفته می شود. کافیست یک ساک آماده مسافرت داشته باشید و قیمت بلیط چارتر در لحظات نزدیک به پرواز را چک نمایید و هر وقت قیمت بلیط با کاهش خوبی روبرو شد بلافاصله نسبت به خرید بلیط هواپیما ارزان چارتر اقدام نموده و مسافرت خود را انجام دهید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : ghasedak24.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب