واکسن یک سالگی نوزاد

واکسن یک سالگی نوزادمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

واکسن یک سالگی نوزاد را از این سایت دریافت کنید.

تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد؟ / براساس مقالات معاونت بهداشت

” پسرم هفته قبل واکسن یک سالگیش رو زده، امروزتب کرده، خیلی نگرانم، تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشه؟ چیکار باید بکنم؟ ” اینها بخشی از نگرانی های والدین در خصوص واکسن یک سالگی است. ما دراین مطلب به همه سوالات شما در مورد تب واکسن یک سالگی پاسخ می دهیم.وبه شما …

تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد؟ Read More »

تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد؟

مصطفی قاسمی برم سبز / فوریه 4, 2020

” پسرم هفته قبل واکسن یک سالگیش رو زده، امروزتب کرده، خیلی نگرانم، تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشه؟ چیکار باید بکنم؟ ”

اینها بخشی از نگرانی های والدین در خصوص واکسن یک سالگی است. ما دراین مطلب به همه سوالات شما در مورد تب واکسن یک سالگی پاسخ می دهیم.وبه شما می گوییم این تب چند روز طول می کشد واز چه روزی شروع می شود. همچنین درمورد اینکه این تب در چه شرایطی خطرناک است، صحبت می کنیم. در ابتدا به طور مختصر در مورد واکسن یک سالگی صحبت می کنیم.

نام دیگر واکسن یک سالگی ، MMR است و از ترکیب سه واکسن سرخک، سرخچه و اوریون ساخته می شود.موجب پیشگیری از این بیماری ها می شود. این واکسن در دو دوز تزریق می شود. نوبت اول آن در 12 تا 15 ماهگی است و نوبت دوم معمولا” در 18 ماهگی تزریق می شود. واکسن یک سالگی به صورت زیرجلدی ( زیرپوستی ) تزریق می شود ومحل تزریق آن معمولا” قسمت خارجی بازو است.

در شروع به موضوع ” تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد” می پردازیم . و شرح می دهیم که در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد؟

تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد؟ حدود 1 تا 3 روز . البته این زمان در کودکان مختلف، یکسان نیست و در بعضی از از کودکان بیشتر طول می کشد، زیرا سیستم ایمنی کودکان متفاوت است.

تعداد کمی از کودکان یک تا دو هفته بعد از تزریق واکسن تب می کنند. براساس تحقیقات حدود 20 تا 30% از کودکان بعد از واکسن یک سالگی تب را تجربه می کنند. وممکن است بعضی از کودکان اصلا” تب نکنند.

بیشتر این تب ها، خفیف است. البته گاهی اوقات، 5 تا 15% از کودکان تب بالای 39/4 درجه سانتی گراد را تجربه می کنند. که در این صورت باید حتما” به پزشک مراجعه کنید.

سایت مدآوا لیستی از پزشکان متخصص کودک سراسر کشور را تهیه کرده که می توانید به آن مراجعه کنید.

تب واکسن یک سالگی در چه صورتی خطرناک است؟

در ادامه سوال ” تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد”، به تب بالا و تشنج واکسن یک سالگی می پردازیم .

بکی از عوارض واکسن یک سالگی تب بالا به همراه تشنج است که در موارد بسیار کمی رخ می دهد. وبسیار نادر است . این عارضه ممکن است، 8 تا 14 روز پس از تزریق واکسن رخ دهد.درصوتی که کودکتان دچار تب و تشنج شد، فورا” با پزشک تماس بگیرید، یا اینکه به نزدیکترین مرکز پزشکی مراجعه کنید.

میزان شیوع تب و تشنج در اثر بیماری سرخک بسیار بیشتر میزان شیوع آن به دنبال واکسیناسیون است. به همین خاطر نباید به خاطر ترس از تب و تشنج واکسیناسیون را نادیده بگیرید.

اقدامات لازم برای کم کردن تب و درد

مرطوب کردن محل تزریق با آب خنک وباد زدن آن

خنک کردن محل تزریق با کمپرس سرد ( از گذاشتن یخ در 24 ساعت اول خودداری کنید)

گرم کردن محل تزریق با حوله گرم در 24 ساعت دوم

مصرف بیشتر مایعات وشیر

استفاده از شربت استامینوفن در صورت نیاز طبق تجویز پزشک

عوارض رایج واکسن یک سالگی

تب بی اشتهایی التهاب چشم ها آبریزش بینی علائم سرماخوردگی

تورم غدد بناگوشی و زیرگردن

راش های پوستی ( جوش یا ضایعات پوستی که معمولا” با سرخی یا خارش همراه اند)

این عوارض در درصد کمی از کودکان رخ می دهند و معمولا” یک تا دو هفته پس از تزریق اتفاق می افتند. ما در اینجا اثرات جانبی واکسن رایج واکسن یک سالگی را آورده ایم. برای آگاهی از عوارض نادر واکسن یک سالگی به مقاله ” واکسن یک سالگی سخته؟ ” مراجعه کنید.

سوالات رایج واکسن یک سالگی

در بخش های قبل در مورد ” تب واکسن یک سالگی چند روز طول می کشد” صحبت کردیم، احتمالا” سوالات دیگری در مورد واکسن یک سالگی دارید. دراینجا ما به سوالات رایج شما پاسخ می دهیم.

واکسن یک سالگی برای کدام کودکان خطرناک است؟

کودکان مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی

دریافت کنندگان پیوند

کودکانی که پردنیزون با دوز بالا دریافت می کنند باید یک ماه پس از تمام شدن دوره درمان، واکسن MMR ( واکسن یک سالگی ) را تزریق کنند.

کودکانی که نسبت به دوز قبلی واکسن یک سالگی حساسیت شدید داشتند.

کودکان تحت درمان شیمی درمانی

در زمان تب وسرماخوردگی خفیف می توان واکسن یک سالگی را دریافت کرد؟

در زمان سرماخوردگی و بیماری های خفیف مثل عفونت های خفیف دستگاه تنفسی، اسهال خفیف، با نظر پزشک، می توان واکسن یک سالگی را تزریق کرد و نباید آن را به تاخیر انداخت.

در چه شرایطی واکسن یک سالگی دوباره تکرار می شود؟

در اغلب موارد نیازی به تکرار واکسن یک سالگی نیست ولی به طور استثنا کودکانی که تحت پیوند مغز استخوان قرار گرفته اند، نیاز به تکرار واکسن یک سالگی دارند.

کودکان HIV مثبت می توانند واکسن یک سالگی را تزریق کنند؟

کودکان HIV مثبت درصورتی که بیماری درمرحله خفیف باشد و نقص سیستم ایمنی ناچیز باشد با نظر پزشک می توانند واکسن را دریافت کنند. ولی در شرایطی که بیماری شدید باشد تزریق واکسن MMR ممنوع است.

کودکانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، می توانند واکسن MMR را دریافت کنند؟

با توجه به اینکه در فرایند تولید واکسن یک سالگی از تخم مرغ استفاده نمی شود، کودکانی که به تخم مرغ حساسیت دارند می توانند با مشورت پزشک این واکسن را دریافت کنند.

نوبت دوم واکسن یک سالگی در چه زمانی دریافت می شود؟

اولین نوبت واکسن یک سالگی در 12 ماهگی تزریق می شود و نوبت دوم در 18 ماهگی . درصورتی که نویت اول واکسن پس از 18 ماهگی تزریق شود، نوبت دوم با فاصله یک ماه بعد از آن دریافت می شود.

منابع : سایت NSH

براساس برنامه راهنمای ایمن سازی مصوب کمیته کشوری ایمنی سازی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : medava.org

واکسن یک سالگی

واکسن یک سالگی نوزاد MMR است. این واکسن کودک شما را در برابر سه بیماری سرخک، سرخجه و اوریون مصون می کند. در صورت تاخیر در زدن واکسن باید طبق اصول عمل کرد

واکسن یک سالگی؛ تاخیر در زدن واکسن یک سالگی، عوارض و مراقبت های لازم

تیر ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه

به اشتراک بگذارید

واکسن یک سالگی هم بی‌شک یکی از دغدغه‌های مادران درباره واکسن‌های نوزاد است. ما در این مقاله به بررسی واکسن های دوازده ماهگی نوزاد می‌پردازیم. بر اساس جدول زمانبندی واکسیناسیون کودکان، MMR واکسن دوازده ماهگی نوزاد است. در این مقاله به مراقبت‌‌های واکسن دوازده ماهگی، عوارض واکسن ام ام آر، عواقب تاخیر در واکسن یک سالگی و همچنین برخی دیگر از دانستنی‌های واکسن یک سالگی می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

واکسن‌ یک سالگی نوزاد چیست؟

واکسن یک سالگی کجا تزریق می شود؟

واکسن یک سالگی و کودکان دارای نقص ایمنی

عوارض و علائم واکسن دوازده ماهگی نوزاد

عوارض تاخیر در واکسن یک سالگی

مراقبت‌های قبل از تزریق واکسن دوازده ماهگی

مراقبت‌های پس از تزریق واکسن یک سالگی

واکسن‌ یک سالگی نوزاد چیست؟

واکسن یک سالگی، واکسن MMR است که کودک شما را در برابر سه بیماری سرخک (measles)، سرخجه (rubella) و اوریون (mumps) مصون می‌کند. واکسن MMR از ویروس‌های زنده ضعیف‌شده این سه بیماری ساخته شده است. به‌طور معمول اولین دوز این واکسن در یک سالگی و دوز بعدی در 18 ماهگی کودک دریافت می‌شود.

در چه شرایطی دریافت واکسن ام ام آر برای کودک ممنوع می‌شود؟

درصورتی‌که بعد از تزریق دوز اول، علائم حساسیت به واکسن یک سالگی در کودکتان ظاهر شد، دریافت دوز دوم واکسن MMR برای او ممنوع می‌شود.

اگر اطرافیان کودک شما سابقه مشکلات سیستم ایمنی داشته باشند.

اگر کودک شما مشکلات انعقادی داشته باشد.

اگر کودک شما اخیرا سابقه دریافت خون یا فرآورده‌های خونی را دارد.

مواجهه با بیماری عفونی، بیماری با تب خفیف مثل سرماخوردگی، اسهال خفیف و عفونت گوش، بودن در دوره نقاهت بیماری‌ها، دریافت آنتی‌بیوتیک‌ و داروهای ضدویروس، تماس خانگی با خانم باردار، حساسیت خفیف و غیراختصاصی به واکسن در دریافت دوز قبلی، سوتغذیه، جراحی اخیر یا جراحی در آینده، بیماری های مزمن قلبی، کلیوی، ریوی، کبدی و دیابت، فلج مغزی و سندرم داون ممنوعیتی برای دریافت واکسن سه‌گانه ایجاد نمی‌کنند.

واکسن یک سالگی کجا تزریق می شود؟

نحوه تزریق واکسن‌های مختلف بسته ‌به نوع واکسن و سن کودک متفاوت است. واکسن یک سالگی به صورت زیرجلدی تزریق می‌شود. تزریق زیرجلدی بدین‌معنی است که واکسن به بافت چربی بین پوست و عضله تزریق می‌شود. محل تزریق واکسن یک سالگی معمولا عضله دلتوئید بازوی راست کودک است. کودک در هر نوبت، نیم میلی‌لیتر واکسن MMR دریافت می‌کند.

واکسن یک سالگی و کودکان دارای نقص ایمنی

در کودکانی که مبتلا به بدخیمی هستند، دریافت‌کنندگان پیوند و در بیماری‌های خودایمنی دریافت واکسن‌های ویروسی زنده ازجمله واکسن MMR ممنوع است.

در کودکان مبتلا به لوسمی و لنفوم، درصورتی‌که کودک در دوره بهبودی بیماری باشد و حداقل سه ماه از آخرین نوبت شیمی‌درمانی گذشته باشد، تزریق MMR بلامانع است.

بهتر است افراد در تماس با این کودکان واکسن آنفولانزا فصلی دریافت کنند.

عوارض و علائم واکسن دوازده ماهگی نوزاد

تب واکسن یک سالگی یکی از عوارض این واکسن است. همچنین در چهار تا پنج درصد کودکان تورم و قرمزی محل تزریق دیده می‌شود. یکی از رایجترین علایم واکسن یک سالگی بعد از یک هفته، ظهور دانه‌های قرمز است که بسیاری از مادران را نگران می‌کند. این عارضه تا دو هفته بعد از تزریق واکسن احتمال بروز دارد. شیوع این عارضه یک مورد در هر 30هزار تا 100هزار واکسیناسیون است و خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند.

مننژیت آسپتیک نیز ممکن است از عوارض واکسن ام‌ام‌آر باشد. این بیماری با علائم تب، لرز، بدن درد و کاهش اشتها همراه است اما این موارد بعداً بهبود می‌یابد. استفراغ بعد از واکسن یک سالگی نیز شایع است که خیلی زود رفع می‌شود. تشنج نیز به طور ناشایع تا دو هفته بعد از تزریق واکسن احتمال وقوع دارد.در بعضی از موارد ممکن است کودک بعد از تزریق واکسن یک سالگی دچار اسهال شود اما این اتفاق از علایم تزریق نیست و واکسن یک سالگی و اسهال ارتباطی با هم ندارند و به احتمال زیاد دلایل دیگری در میان است.

عوارض تاخیر در واکسن یک سالگی

واکسیناسیون کودک در موعد مقرر از اهمیت بالایی برخوردار است و دیر زدن واکسن یک سالگی می‌تواند عواقبی برای کودک داشته باشد. عقب افتادن واکسن یک سالگی به مدت دو تا سه روز ایرادی ندارد اما بیشتر از آن می‌تواند از اثرات درمانی آن بکاهد و روی زمان تزریق دوزهای بعد واکسن تاثیر منفی بگذارد. برای بیشترین تاثیرگذاری حتماً باید مهلت واکسن یک سالگی که از سه روز قبل تا سه روز بعد از تولد یک سالگی است را جدی بگیرید. مسلماً اگر واکسن یک سالگی کودک تزریق نشود، سیستم ایمنی بدن او تقویت نخواهد شد و در صورت بروز این بیما‌ری‌های سه گانه واکنش‌های شدید و خطرناکی در بدنش رخ خواهد داد. اما چنانچه به‌دلایلی واکسیناسیون کودک در موعد مقرر امکان‌پذیر نبود، طبق موارد زیر باید عمل شود:

حداقل سن کودک در هنگام تزریق واکسن یک سالگی دوازده ماه است. واکسن MMR در هر مراجعه‌ای که پس از دوازده ماهگی نوزاد انجام شود، تزریق می‌شود.

اگر سن کودک در هنگام تزریق اولین دوز واکسن MMR کمتر از 18 ماه باشد، نوبت دوم در واکسن 18 ماهگی تزریق می‌شود. (البته به شرطی که فاصله یک ماه بین واکسن‌ها رعایت شود.)

اگر سن کودک در هنگام تزریق اولین دوز واکسن MMR بیشتر از 18 ماه باشد، نوبت دوم با رعایت یک ماه فاصله تزریق می‌گردد.

اگر سن کودک در هنگام تزریق اولین دوز واکسن MMR بین چهار تا شش سال باشد، دوز بعدی شش ماه تا یک سال بعد از دوز اول تزریق می‌شود.

بیمار و تب دار بودن کودک در زمان دریافت واکسن یک سالگی

در صورت ابتلای کودک به بیماری‌های خفیف و بدون تب مانند عفونت‌های خفیف تنفسی مانند علائم سرماخوردگی کودکان، عفونت گوش میانی و اسهال خفیف نیازی به تزریق واکسن یک سالگی با تاخیر نیست. همچنین تب کمتر از 38/5 درجه عاملی برای تاخیر در واکسن یک سالگی نیست.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : gahvare.net

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب