نویسنده سه قطره خون

نویسنده سه قطره خونمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

نویسنده سه قطره خون را از این سایت دریافت کنید.

سه قطره خون (مجموعه‌داستان)

(مجموعه‌داستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سه قطره خون

نویسنده(ها) صادق هدایت

کشور تهران زبان فارسی موضوع(ها) داستان ناشر امیرکبیر تاریخ نشر ۱۳۱۱ گونه رسانه کتاب شمار صفحات ۱۷۹

نام مجموعه داستانی از صادق هدایت است که در سال ۱۳۱۱ چاپ شد. این مجموعه شامل یازده داستان کوتاه است.

پیش‌نویس کتاب[ویرایش]

دیروز بود که اتاقم را جدا کردند، آیا همان‌طوری که ناظم وعده داد من حالا به‌کلی معالجه شده‌ام و هفتهٔ دیگر آزاد خواهم شد؟ آیا نا خوش بوده‌ام؟ یکسال است، در تمام این مدت هرچه التماس می‌کردم کاغذ و قلم می‌خواستم بمن نمی‌دادند. همیشه پیش خودم گمان می‌کردم هر ساعتی که قلم و کاغذ بدستم بیفتد چقدر چیزها که نخواهم نوشت… ولی دیروز بدون اینکه خواسته باشم کاغذ و قلم را برایم آوردند. چیزی که آنقدر آرزو می‌کردم، چیزی که انتظارش را داشتم… !اما چه فایده… از دیروز تا حالا هرچه فکر می‌کنم چیزی ندارم که بنویسم. مثل اینست که کسی دست مرا می‌گیرد یا بازویم بی‌حس می‌شود. حالا که دقت می‌کنم مابین خطهای درهم و برهمی که روی کاغذ کشیده‌ام تنها چیزی که خوانده می‌شود اینست: ((سه قطره خون.))

داستان‌ها[ویرایش]

«سه قطره خون» «گرداب» «داش‌آکل» «آینهٔ شکسته» «طلب آمرزش» «لاله» «صورتک‌ها» «چنگال»

«مردی که نفسش را کشت»

«محلل» «گجسته دژ»

منابع[ویرایش]

پیش‌نویس کتاب وبگاه صادق هدایت

پیوند به بیرون[ویرایش]

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به در ویکی‌گفتاورد موجود است.

متن مربوطه در ویکی‌نبشته:

نبو صادق هدایت فهرست آثار رمان‌ها

(۱۳۱۵) (۱۳۲۲) (۱۳۲۴) (۱۳۲۶)

داستان‌های کوتاه

«زبان حال یک الاغ در وقت مرگ» (۱۳۰۳) «مرگ» (۱۳۰۵) «سامپینگه» (۱۳۲۴) «هوس‌باز» (۱۳۲۴) «فردا» (۱۳۲۵)

(۱۳۰۹)

«زنده‌به‌گور» «حاجی مراد» «اسیر فرانسوی» «داود گوژپشت» «مادلن» «آتش‌پرست» «آبجی خانم» «مرده‌خورها»

(۱۳۱۱)

«سه قطره خون» «گرداب» «داش‌آکل» «آینه شکسته» «طلب آمرزش» «لاله» «صورتک‌ها» چنگال» «مردی که نفسش را کشت» «محلل» «گجسته دژ»

(۱۳۱۲)

«س. گ. ل. ل» «زنی که مردش را گم کرد» «عروسک پشت پرده» «آفرینگان» «شب‌های ورامین» «آخرین لبخند» «پدران آدم»

(۱۳۲۱)

«سگ ولگرد» «دن‌ژوان کرج» «بن‌بست» «کاتیا» «تخت ابونصر» «تجلی» «تاریک‌خانه» «میهن‌پرست»

نمایش‌نامه‌ها

(۱۳۰۹) (۱۳۱۲) (۱۳۲۵)

آثار غیرداستانی

(۱۳۰۳) (۱۳۰۳) (۱۳۰۶) (۱۳۱۱) (۱۳۱۳) (۱۳۱۲–۱۳۱۳) (۱۳۱۳) (۱۳۲۷) (۱۳۳۴)

ترجمه‌ها

(۱۳۱۸) (۱۳۲۲) (۱۳۲۳) (۱۳۲۳) (۱۳۲۴) (۱۳۲۷) (۱۳۲۹)

دیگر

‌ اعتضادالملک جهانگیر هدایت آثار دربارهٔ صادق هدایت جایزه ادبی صادق هدایت خانه صادق هدایت

اقتباس سینمایی (۱۳۵۰) (۱۳۹۶)

ویکی‌گفتاورد ویکی‌نبشته

این یک مقالهٔ خرد ادبیات است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

رده‌ها: آثار صادق هدایتادبیات معاصر فارسیکتاب‌های ۱۳۱۱مجموعه داستان‌های کوتاه ۱۹۳۲ (میلادی)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

دانلود و خرید رایگان کتاب سه قطره خون

«سه قطره خون» نوشته صادق هدایت(۱۳۳۰-۱۲۸۱)، داستان‌نویس معاصر ایرانی است. این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نوشته هدایت است که برخی از آن‌ها شهرت بالایی دارند. داستان کوتاه نخست این مجموعه، «سه قطره خون»، از اصلی‌ترین و مشهورترین آثار هدایت است...

طاقچه داستان و رمان داستان کوتاه کتاب سه قطره خون

با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.

دانلود و خرید کتاب سه قطره خون

نویسنده: صادق هدایت طاقچه ۴٫۳ از ۲۰۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سه قطره خون  نوشته  صادق هدایت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی نویسنده صادق هدایت

ایرانی | تولد ۱۲۸۱ - درگذشت ۱۳۳۰

صادق هدایت (۱۳۳۰- ۱۲۸۱)، نویسنده برجسته ایرانی است. هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران است و بسیاری از محققان رمانِ «بوف کور» او را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران می‌دانند. به گفته خود صادق هدایت اولین آشنایی‌اش با ادبیات جهان در مدرسه سن‌لویی، مدرسه فرانسوی‌ها، بود و به کشیش آن مدرسه درس فارسی می‌داد و کشیش هم او را با ادبیات جهان آشنا می‌کرد. دو سال پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه سن لویی در ۱۳۰۵ با اولین گروه دانش‌آموزان اعزامی به خارج، راهی بلژیک شد و در رشته ریاضیات محض به تحصیل پرداخت.

هدایت از وضع تحصیل و رشته‌اش در بلژیک راضی نبود و مترصد بود که خود را به فرانسه و در آنجا به پاریس، که آن زمان مرکز تمدن غرب بود، برساند. سرانجام در اسفند ۱۳۰۵ پس از تغییر رشته و دوندگی فراوان به پاریس منتقل شد.

در ۱۳۰۷ اقدام به خودکشی در رودخانه مارن (فرانسه) کرد، ولی سرنشینان یک قایق او را نجات دادند. در همین دوران در پاریس با دختری به نام ترز دوست بود. او در مورد خودکشی‌اش به برادرش محمود می‌نویسد: «یک دیوانگی کردم به خیر گذشت».

هدایت در ۱۳۰۹، بی‌آنکه تحصیلاتش را به پایان رسانده باشد، به تهران بازگشت و در بانک ملی (در قسمت محاسباتی و دفتر ارسال مرسلات) مشغول به کار شد ولی از وضع کارش هم راضی نبود. در همین سال مجموعه داستان «زنده‌به‌گور» و نمایشنامه «پروین دختر ساسان» را در تهران منتشر کرد. هدایت در این سال با مسعود فرزاد، بزرگ علوی و مجتبی مینوی آشنا شد و حلقه دوستی‌ای با نام «گروه ربعه» ایجاد شد.

در آن دوران گروهی از نویسندگان و ادیبان بودند که به آنها «ادبای سبعه» می‌گفتند. گروه ربعه این نام را برای دهن‌کجی به این افراد (که به نظر ایشان کهنه‌پرست بودند) انتخاب کردند. سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۴ برای هدایت دورانی پربار محسوب می‌شود و آثار تحقیقی و داستانی بسیاری انتشار داد. هدایت در ۱۳۱۵ به همراه ش. پرتو به هند رفت و در آپارتمان او اقامت گزید. در هند به فراگیری زبان پهلوی پرداخت و کارنامه «اردشیر پاپکان» را از پهلوی به فارسی ترجمه کرد.

در طی اقامت خود در بمبئی «بوف کور» را که در پاریس نوشته بود پس از اندکی تغییر با دست بر روی کاغذ استنسیل نوشت و به‌صورت پلی‌کپی در پنجاه نسخه انتشار داد و برای دوستان خود فرستاد؛ از جمله نسخه‌ای برای مجتبی مینوی که در لندن اقامت داشت و نسخه‌ای برای جمالزاده که آن زمان در ژنو بود. هدایت پس از سفر به هند به‌شدت در مضیقه مالی قرار داشت و خرج زندگی‌اش از سوی ش. پرتو تقبل می‌شد. همین فقر و شکست از بی‌اعتنایی جامعه سبب شد او روی به طنزنویسی بیاورد و همین طنز تلخ، زخم‌های سینه وی را بیش‌تر هویدا می‌کرد. او در ۱۳۱۶ از هند بازگشت و دوباره در بانک ملی مشغول به کار شد. یکسال بعد از بانک ملی استعفا داد و در وزارت فرهنگ استخدام شد.

او تا ۱۳۲۰ که متفقین ایران را اشغال کردند به فعالیت‌های ادبی پرداخت و چندین داستان و مقاله انتشار داد. با وجود این «بوف کور» همچنان در ایران منتشر نشده بود. بعد از ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ و پایان جنگ جهانی دوم انتقادهای اجتماعی صادق هدایت شدت می‌گیرد. در این دوران بسیاری از دوستان هدایت از جمله علوی و عبدالحسین نوشین به حزب توده پیوسته بودند و در مجموع نشست و برخاست وی با توده‌ای‌ها بیشتر شده بود ولی علی‌رغم اصرار سردمداران حزب هرگز به حزب توده نپیوست.

در ۱۳۲۶ به نوشتن «توپ مرواری» پرداخت اما این اثر تا پس از مرگش به چاپ نرسید. معروف‌ترین نام مستعار او که توپ مرواری هم تحت آن منتشر شد، هادی صداقت است. در ۱۲ آذر ۱۳۲۹ با گرفتن گواهی پزشکی (برای اخذ روادید) و فروختن کتاب‌هایش به فرانسه رفت. در طول اقامت در فرانسه سفری به هامبورگ داشت و نیز سعی کرد به لندن برود که موفق نشد. سرانجام در ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ در آپارتمان اجاره‌ای‌اش در پاریس با گاز خودکشی کرد. او نخستین نویسنده و ادیب ایرانی محسوب می‌شود که خودکشی کرده ‌است. هدایت چند روز قبل از خودکشی، بسیاری از داستان‌های چاپ‌نشده‌اش را نابود کرد. طی سالیان گذشته بسیاری از آثار او از جمله «بوف کور»، علیرغم ممنوعیت انتشار، بارها خوانده شده است.

دیگران دریافت کرده‌اند

عزاداران بیل غلامحسین ساعدی میشل شدن میشل اوباما

راهبی که فراری اش را فروخت

رابین شارما عشق در زمان وبا گابریل گارسیا مارکز تاریخ فلسفه دامیز مارتین کوهن جنگ و صلح (جلد دوم) لئو تولستوی

کاش کسی جایی منتظرم باشد!

ناهید فروغان دروغگویی روی مبل اروین د. یالوم محکم در آغوشم بگیر سمانه پرهیزکاری سالار مگس‌ها ویلیام گلدینگ پاییز پدر سالار گابریل گارسیا مارکز

در جست‌وجوی زمان از دست رفته؛ نام جاها؛ نام

مارسل پروست

انسان در جست و جوی معنا

ویکتور فرانکل مغازه خودکشی ژان تولی

چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

فلورانس اسکاول شین

واقعیت؛ ده دلیل برای اینکه درباره جهان اشتباه فکر می‌کنیم

بهار رحمتی مهاتما گاندی محمد قاضی

سیمای زنی در میان جمع

هاینریش بل

راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌زن‌ها

داگلاس آدامز میدگارد ۳

احمدرضا صالحی‌سیف‌آبادی

معرفی کتاب سه قطره خون

کتاب سه قطره خون نوشته‌ی صادق هدایت مجموعه‌ای از یازده داستان کوتاه است که برای اولین بار در سال ۱۳۱۱ منتشر شد. شناخته‌شده‌ترین داستان این کتاب، سه قطره خون نام دارد و اولین داستان این مجموعه است. داستانی که میان آثار صادق هدایت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از میان بقیه‌ی داستان‌های این مجموعه «داش آکل» سوژه‌ی فیلمی به همین نام، اثر مسعود کیمیایی و بازیگری بهروز وثوقی در سال ۱۳۵۰ شده است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : taaghche.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب