طوطی ملنگو سبز

طوطی ملنگو سبزمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

طوطی ملنگو سبز را از این سایت دریافت کنید.

نگهداری از طوطی ملنگو (طوطی سبز)

طوطی ملنگو یا طوطی سبز یک پرنده زیبای خانگی و بسیار محبوب است. این پرنده برای همه مناسب نیست، چرا که به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد. پرندگانی اجتماعی

تماس با ما درباره ما

راهنمای گونه های پرندگانرژیم غذایی پرندگانطوطی ها و پرندگان

نگهداری از طوطی ملنگو (طوطی سبز)

25 شهریور, 1398

طوطی ملنگو یا طوطی سبز یک پرنده زیبای خانگی و بسیار محبوب است. این پرنده برای همه مناسب نیست، چرا که به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد. آنان پرندگانی اجتماعی هستند و می‌توانند رابطه مناسبی با اعضای خانواده برقرار کنند. این پرندگان دوست دارند صحبت کنند و از چالش‌های مختلف لذت ببرند. این مسئله باعث می‌شود که آموزش برای آن‌ها تا حدی سرگرم‌کننده باشد.

نگاه کلی

اسامی رایج: طوطی ملنگو، طوطی سبز، پاراکیت طوق‌دار هندی، طوطی طوق‌دار هندی و طوطی طوق صورتینام علمی: Psittacula krameri manillensisاندازه در بزرگسالی: حدود 40 سانتی‌متر طول (شامل پرهای دم) و 120 گرم وزن برای یک طوطی با اندازه متوسطعمر متوسط: 25 تا 30 سال؛ در مواردی بیش از 50 سال نیز عمر کرده‌اند

خاستگاه و تاریخچه

طوطی ملنگو یا طوق صورتی (Psittacula kameri) دارای چند زیرگونه (Sub-species) است. بسیاری از زیر گونه‌ها در آفریقا و آسیا پراکنده شده‌اند. از این زیرگونه‌ها می‌توان به طوق‌دار هندی اشاره داشت که یک طوطی آسیایی است و خاستگاه آن به سیلان (Ceylon) برمی‌گردد، گرچه اکنون در بسیاری از نقاط آسیا، به ویژه هند و پاکستان نیز یافت می‌شود. این پرندگان که در مناطق غربی و جنوبی سودان هم دیده می‌شوند، در خاورمیانه محبوبیت زیادی دارند. در این منطقه هم به صورت پرورشی و هم در حیات وحش مشاهده می‌شوند.

در حیات وحش، آن‌ها در مناطق کم درخت و همچنین مزارع حومه شهر زندگی می‌کنند. این پرندگان در دسته‌هایی متشکل از 100 طوطی یا بیشتر پرواز می‌کنند، بنابراین به داشتن همراه عادت دارند.

پاراکیت‌های طوق دار هندی از 200 سال قبل از میلاد مسیح در قفس نگهداری شده‌اند. در هندوستان، پس از آنكه رهبران مذهبی دریافتند این پرنده می‌تواند صدای انسان را تقلید کند، او را به عنوان یک موجود مقدس معرفی کردند. طوطی‌های طوق‌دار که مورد توجه طبقه ثروتمند هند قرار داشتند، در قفس‌های تزئینی نگهداری می‌شدند و به خاطر رنگ و زیبایی‌شان مورد تحسین بودند.

در دهه 1920، پرورش‌دهندگان به پرورش این پرنده رو آوردند. با ظهور رنگ‌های مختلف، محبوبیت این پرنده افزایش یافت. اکنون که به طور گسترده در تجارت حیوانات خانگی خرید و فروش می‌شوند، طوق‌دار هندی محبوبیت زیادی به عنوان یک حیوان خانگی دارد. اندازه کوچک و علائم زیبایی که روی بدن آن‌ها وجود دارد، باعث شده است که به یکی از انتخاب‌های اصلی پرنده‌داران تبدیل شوند.

با توجه به اینکه بسیاری از پرنده‌داران، پرندگان ناخواسته را در طبیعت رها می‌کنند، تعداد قابل توجهی از آن‌ها در حیات وحش زندگی می‌کنند. آن‌ها در انگلیس، فلوریدا، کالیفرنیا، ایالات متحده و سایر کشورها مشاهده می‌شوند.

از آنجایی که این پرندگان می‌توانند محصولات کشاورزی را بخورند و مزرعه را پاکسازی کنند، از دید کشاورزان یک مزاحم هستند. این مسئله باعث شده است که پرورش این پرندگان در برخی از ایالت‌ها و مناطق محلی ممنوع شود.

خلق و خو

گفته می‌شود طوطی ملنگو پرنده‌ای است که سخت آموزش می‌بیند، با این حال این موضوع کاملا درست نیست. از آنجایی که ملنگو یک پرنده بسیار باهوش است، به راحتی خسته می‌شود و اگر به حال خود رها شود، به رفتارهای مخرب مانند جویدن رو می‌آورد.

آن‌ها همچنین در دوران بلوغ دوره خاصی را می‌گذرانند و در آن شروع به گاز گرفتن می‌کنند، تا حدی که مدیریت پرنده برای شما دشوار خواهد بود. این دوره با پرخاشگری جزئی همراه است، اما ظرف مدت چند هفته یا چند ماه به پایان می‌رسد.

ملنگوهایی که اهلی شده‌اند و همیشه تحت مراقبت هستند، به طور کلی شخصیتی شیرین و جذاب دارند که توجه هر پرنده‌داری را به خود جلب می‌کند. صدایی با طنین بالا اما شیرین دارند. همچنین، می‌توانند به شما در خصوص خطرات هشدار دهند. این یک غریزه طبیعی است که در حیات وحش توسعه یافته و معمولا با ایجاد صداهای بلند همراه است.

آن‌ها به خصلت مهربانی مشهور نیستند، هر چند ملنگو ماده پیوند قوی‌تری با صاحب خود ایجاد می‌کند، در حالیکه نرها بی‌خیال‌تر هستند. این پرنده‌ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارند، اما برخلاف شخصیت گوشه گیرشان به زمان و توجه قابل ملاحظه‌ای نیاز دارند.

رنگ‌ها و نشانه‌های ملنگو یا طوطی سبز

ملنگو در رنگ‌های مختلف، از زرد روشن، سبز و آبی گرفته تا زال، دارچینی و … مشاهده می‌شوند. با وجود این تنوع رنگی، این پرندگان معمولا با رنگ سبز مغزپسته‌ای روشن، دم آبی و کمی رنگ زرد در زیر بال‌ها شناخته می‌شوند.

طوطی ملنگو نر در جلو و ماده در عقب قرار گرفته است.

آنها یک گونه دیمورفیک یا دو شکلی هستند، یعنی جنسیت نر و ماده آن بر اساس رنگ و علائم قابل تشخیص است. نرها با منقار قرمز تیره، علائم سیاه رنگ بر روی صورت و سه رشته رنگ در نواحی گردن شناخته می‌شوند. حلقه سیاه دور گردن در حدود 18 ماهگی شکل می‌گیرد و در حدود 3 سالگی حلقه‌های آبی و صورتی نیز ظاهر می‌شوند. ماده‌ها با وجود تمام زیبایی‌شان، فاقد علائم صورت و حلقه‌ها هستند، هرچند دور گردن برخی از آن‌ها کمی تیره است.

مراقبت از طوطی ملنگو

با توجه کافی، رسیدگی منظم و ابراز عشق، طوطی ملنگو می‌تواند به یک همراه دوست داشتنی و عضوی از خانواده شما تبدیل شود. آن‌ها عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند و دوست دارند نزد شخصی باشند که هوش آن‌ها را به چالش بکشد. به همین دلیل است که دایره لغات وسیعی دارند و ترفندهای فوق‌العاده‌ای را یاد می‌گیرند.

اگر متوجه هرگونه رفتار پرخاشگرانه شدید، پرنده را سرزنش نکنید؛ چون ممکن است تا آخر عمر از شما بترسد. نادیده گرفتن رفتارهای بد و استفاده از تکنیک‌های تشویقی مثبت بهترین روش برای رسیدگی به این مشکل است.

قفس مناسب برای این پرنده بزرگ‌تر از چیزی است که انتظار دارید. قفس باید دم بلند آن‌ها را در خود جای دهد و به پرنده اجازه دهد وقتی در کنارش نیستید، در فضای داخلی جنب و جوش داشته باشد. فاصله بین میله‌ها نباید در حدی باشد که پرنده بین میله‌ها گیر کرده یا بتواند اقدام به فرار کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : petha.ir

معرفی طوطی ملنگو یا طوطی سبز؛ نگهداری، آموزش حرف زدن، تغذیه و ...

طوطی ملنگو یا طوطی سبز بخاطر رنگ سبز زیبا، اجتماعی بودن و توانایی بالا در حرف زدن و تقلید صدا یکی از محبوب‌ترین پرنده‌های خانگیه.

۱۳ مرداد, ۱۳۹۹ - 15دقیقه زمان مطالعه

معرفی ملنگو یا طوطی سبز + نگهداری و انواع

سرفصل محتوا

1. تاریخچه طوطی ملنگو | Rose-ringed parakeet

2. انواع طوطی ملنگو

3. مشخصات ظاهری و انواع رنگ طوطی ملنگو

4. تفاوت طوطی ملنگو و شاه طوطی

5. تعیین جنسیت طوطی ملنگو از روی ظاهر

6. خلق و خو و خصوصیات ملنگوها

7. نگهداری از طوطی ملنگو طوق صورتی

8. توانایی حرف زدن و تقلید صدا

9. آموزش و تربیت طوطی ملنگو برای حرف زدن

10. تغذیه و رژیم غذای طوطی ملنگو

11. چگونه طوطی ملنگو را دستی کنیم؟

12. قیمت طوطی ملنگو چقدره؟

13. آیا طوطی ملنگو مناسب سبک زندگی منه؟

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : petpors.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب