نمور

نمورمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

نمور را از این سایت دریافت کنید.

نمور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کارگردان داوود بیدل

تهیه‌کننده یاسر جعفری

نویسنده نوشین معراجی

بازیگران محمدرضا علیمردانی

سمیرا حسن‌پور نسیم ادبی باربد بابایی پریسا شاهولیان محمدرضا عباسی

سید بنیامین شهیدزاده

بهاره کیان افشار

موسیقی عیسی حبیب‌زاده

فیلم‌بردار مهدی ایل‌بیگی

تدوین‌گر محمدحسام لواف‌زاده

توزیع‌کننده هدایت فیلم

تاریخ‌های انتشار ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ (فجر) ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ کشور ایران زبان فارسی

نمور فیلمی به کارگردانی داوود بیدل و نویسندگی نوشین معراجی تهیه‌کنندگی یاسر جعفری محصول سال ۱۴۰۰ می‌باشد. این فیلم در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور دارد.[۱]

داستان[ویرایش]

فیلم سینمایی نمور درباره‌ی داوود برادر بزرگتر خانواده است که به اصرار دانیال همراه همسر خود سمیرا و دخترش آرام راهی شمال می شود تا پس از پانزده سال با خواهرش دلارام آشتی کند. پس از رسیدن به شمال دلارام آنها را نمی پذیرد و داوود تصمیم به بازگشت می‌گیرد اما دانیال مانع می‌شود و مسئله‌ی مهمی را با او در میان می‌گذارد و … [۲][۳]

بازیگران[ویرایش]

محمدرضا علیمردانی سمیرا حسن‌پور نسیم ادبی باربد بابایی پریسا شاهولیان محمدرضا عباسی

سید بنیامین شهیدزاده

بهاره کیان افشار[۴]

منابع[ویرایش]

↑ انتشار فهرست فیلم‌های سودای سیمرغ جشنواره فجر/از «خائن‌کشی» کیمیایی تا «مرد بازنده» مهدویان خبرآنلاین

↑ «معرفی کامل فیلم‌ های جشنواره». سینما تیکت.

↑ «از «نمور» چه خبر ؟». خبرگزاری ایسنا.

↑ ««نمور» آماده نمایش شد/ رونمایی از نخستین تیزر». خبرگزاری مهر.

رده‌ها: فیلم‌ها به زبان فارسیفیلم‌های ایرانیفیلم‌های ۱۴۰۰

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

معرفی فیلم نمور

فیلم سینمایی نمور به کارگردانی داود بیدل و با بازی محمدرضا علیمردانی و سمیرا حسن پور یکی از فیلم های حاضر در چهلمین جشنواره فیلم فجر است

ویژه چهلمین جشنواره فیلم فجر

معرفی فیلم نمور

خبر و معرفی فیلم

آرشیو ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ به‌روزرسانی: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

فیلم سینمایی نمور یکی از آثار حاضر در چهلمین جشنواره فیلم فجر است که داود بیدل را در مقام کارگردان دارد. این دومین تجربه فیلمسازی بیدل است که از حضور چهره هایی بعضا تلویزیونی درون فیلمش استفاده کرده. فیلم قبلی بیدل روزگاری عشق و خیانت بود که اکران خوبی را پشت سر نگذاشت و نتوانست توفیقی برای کارگردانش به دست بیاورد.

همه چیز درباره جشنواره فجر ۱۴۰۰

در ادامه می‌خوانید پنهان کن

نظر اولیه منتقدان درباره فیلم نمور داوود بی‌دل

خلاصه داستان فیلم

بازیگران و عوامل فیلم نمور

صحبت‌های عوامل فیلم نمور

پوستر فیلم نمور

نظر اولیه منتقدان درباره فیلم نمور داوود بی‌دل

رضا صائمی

«نمور» دومین فیلم داود بیدل بعد از «عشق و خیانت» است که قصه ای خانوادگی دارد و بر اساس یک اختلاف خانوادگی قدیمی بنا شده است. دعوای بین بردار بزرگتر با خواهرش که حالا قرار است در یک رمزگشایی با غافلگیری هم همراه شود. فیلم اما نمی تواند قصه اش و به ویژه شخصیت های قصه اش را درست تعریف و پردازش کند و بازی ضعیف بازیگران هم بر کم رمقی قصه می افزاید. ما در طول فیلم مدام شاهد تکرار موقعیت ها و حرف ها و دعواهای کش داری هستیم که عناصر مکملی ندارند تا به غنی شدن درام کمک کنند.

همین مساله موجب می شود که حتی برخی از موقعیت ها و پیشامدهای فیلم قابل پیش بینی شود. شخصیت اصلی درام، دلارام خواهر خانواده است که قصه حول محور زندگی او و بیماری‌اش صورت بندی شده. ضدقهرمان داستان هم داود، برادر بزرگتر اوست که با سرپوش گذاشتن بر حقایق و گذشته، در حقیقت کاراکتری سیاه و سفید از خودش می‌سازد و در پایان ماجرا هم با چرخشی شتاب‌زده به قهرمان قصه بدل می‌شود. این غافلگیری اما نمی تواند فیلم را نجات دهد. در واقع یک سوم پایانی فیلم که قرار است رمزگشایی غافلگیرانه قصه باشد و تطهیر ضد قهرمان فیلم به قهرمان قصه به واسطه ضعف های روایی و ساختاری در پرده اول و دوم تاثیرگذاری خود را از دست می دهد و مخاطب را اغنا نمی کند. درواقع گره‌گشایی اصلی در سکانس پایانی و با یک تعجیل آنی و دفعتی اتفاق می‌افتد که چندان به مذاق مخاطب نمی نشیند وباور پذیر نیست. نمور البته ایده اولیه خوبی دارد که به دلیل پردازش بد و خرده روایت های اضافه و کش دار، قصه را از رمق می اندازد و خنثی می کند.

برگزیده از فیلم نمور

غافلگیری خنثی

سید آریا قریشی

«نمور» فیلم جمع‌وجور و بی‌ادعایی است که قرار است داستانی ملودراماتیک را به تصویر بکشد. اما متأسفانه از هر زاویه‌ای که به آن نگاه کنیم، فیلم بدی است. انگیزه‌های شخصیت‌ها به‌درستی ترسیم نشده و به نتیجه مناسبی نمی‌رسد – مثلاً داود (محمدرضا علیمردانی) تقریباً هر پنج دقیقه یک بار تصمیم می‌گیرد به تهران برگردد اما تقریباً هر بار به‌سرعت از تصمیم خود منصرف می‌شود؛ رابطه بین شخصیت‌ها الکن است – مشخص نیست آرام طی چه مسیری این‌گونه جذب دلارام می‌شود؛ پایان‌بندی فیلم ساده‌انگارانه و غیرقابل‌باور است.

دکوپاژ برخی از صحنه‌ها آن‌قدر آماتوری است که حتی در تشخیص این‌که شخصیت‌ها دارند از کدام اتاق وارد کدام اتاق می‌شوند هم دچار مشکل می‌شویم. بسیاری از نماها از زیبایی‌شناسی بی‌بهره‌اند – هنگام نمایش در خانه جشنواره فجر، یک نمای ساده از نسیم ادبی و سمیرا حسن‌پور که نشسته‌اند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند باعث خنده عده‌ای از حضار شد. خشم همیشگی داود در بسیاری از موارد فاقد منطق دراماتیک است و افراطی به‌نظر می‌رسد؛ و بازی‌ها –تقریباً بدون استثنا– بد و غیرقابل‌تحمل‌اند. با چنین ویژگی‌هایی، عجیب نیست که فیلم نمور از هیچ جنبه‌ای به نتیجه مناسبی نمی‌رسد. صرف تلاش برای توجه به مناطق جغرافیایی مختلف، پذیرش هر فیلمی با هر سطح کیفی را در جشنواره فیلم فجر توجیه نمی‌کند.

برگزیده از فیلم نمور

باورناپذیر بودن انگیزه‌ها، روابط، منحنی‌های تحول، گره‌ها و پیچ‌های داستانی

بازی‌های بدِ – تقریباً – تمام بازیگران

دکوپاژ ضعیف

کمال پورکاوه

تلاش داوود بیدل برای تولید یک درام پر کشش خانوادگی که بر پایه به تاخیر انداختن اطلاعات (به سبک درام‌پردازی سال‌های اخیر اصغر فرهادی) بنا شده است، در نتیجه فیلمنامه معیوب و ساختار نادقیقش تبدیل به اثری شده است که بیش از هر چیز تله‌فیلم‌های درجه چهار شبکه جم را برایمان یادآوردی می‌کند! فیلم نمور در کنار ساختار ضعیف و کسالت‌بارش یکی از همان سوال‌های عجیب و اساسی را درباره دلایل و چرایی ورود چنین آثاری به مهم‌ترین جشنواره سینمایی کشور را مطرح کرده و توضیحات هیات محترم انتخاب را ضروری نشان می‌دهد.

نمایش یک اثر با کلکسیونی از بازی‌های ضعیف و مصنوعی در کنار درامی که با گره‌گشایی پایانی‌اش فیلم‌های هندی دهه ۷۰ را برایمان تداعی می‌کند، با آن میزانسن عجیب کارگردان که کاراکترهایش را در زیر باران رها کرده است، تنها می‌تواند به قصد مسخره کردن جشنواره و توهین به تماشاگران، به این فستیوال دولتی راه پیدا کرده باشد.

۳ برگزیده از فیلم نمور

ندارد!

خلاصه داستان فیلم

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «تالاب رو از زندگی من نقاشی کردند، لجن‌زار و نمور…» فیلم درباره روابط پیچیده انسانی در یک خانواده است.

بازیگران و عوامل فیلم نمور

محمدرضا علیمردانی، باربد بابایی، سمیرا حسن‌پور، نسیم ادبی، پریسا شاهولیان، محمدرضا عباسی، سید بنیامین شهیدزاده و با حضور بهاره کیان افشار بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

تهیه‌کننده: یاسر جعفری، کارگردان: داود بی دل، مجری طرح و سرپرست گروه کارگردانی: ایمان یزدی، نویسنده: نوشین معراجی، برنامه‌ریز: الناز کریمی، مدیر تولید: امیر اسکندری، مدیر فیلمبرداری: مهدی ایل بیگی، مدیر صدابرداری: امید عاشوری، موسیقی: عیسی حبیب‌زاده، طراح گریم: امید گل‌زاده، طراح صحنه: امین جهانی، طراح لباس: زهره سلطانی، منشی صحنه: سمیه شهرابی، تدوین: محمدحسام لواف زاده، صدا گذار: عرفان ابراهیم، اصلاح رنگ و نور و جلوه‌های ویژه کامپیوتری: علی تصدیقی، مدیر تدارکات: محسن دیانت، عکاس: حسن شجاعی.

صحبت‌های عوامل فیلم نمور

داود بیدل، کارگردان: بعضی از فیلم‌ها در فضایی مخصوص به خود فیلمبرداری می‌شوند. ما نخواستیم مخاطب را درگیر دکوپاژهای عجیب و‌غریب کنیم. سعی کردم در پلان‌ها ردپایی از خودم جا نگذارم تا مخاطب با چیزی که درون پلان است ارتباط برقرار کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.filimo.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب