خشکی ارگاسم

خشکی ارگاسمارگاسم خشک ارگاسمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است که بدون انزال اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. بنابراین در این شرایط آلت تناسلی مثل همیشه مایع منی ترشح نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. دلایل متعددی برای ارگاسم خشک وجود دارد که برخی از آنها تا حدودی موقتی هستند، اما برخی دیگر ممکن است طولانی مدت یا حتی دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشند.

ارگاسم خشک به خودی خود نگران کننده نیست، اما احتمال دارد در برخی شرایط نیاز به درمان و مراجعه به پزشک داشته باشد. ارگاسم خشک حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند آسیب روانی را به همراه داشته باشد و بر توانایی فرد برای بچه دار شدن تأثیر بگذارد. این در حالی است که گزینه های درمانی برای برخی از علل ارگاسم خشک در دسترس است، بنابراین بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

با اینکه در بیشتر موارد، ارگاسم خشک مضر نیست. اما با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید تا مطمئن شوید که بیماری شما ناشی از یک بیماری زمینه ای نیست که نیاز به توجه دارد. اگر ارگاسم خشک دارید و می‌خواهید صاحب فرزند شوید، ممکن است برای باردار کردن همسرتان نیاز به درمان داشته باشید.

شایع ترین علل ارگاسم خشک چیست؟

ارگاسم خشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در نتیجه جراحی برای برداشتن غده پروستات و غدد لنفاوی اطراف (پروستاتکتومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رادیکال) یا جراحی برای برداشتن مثانه (سیستکتومی) رخ دهد. پس از هر یک از این روش ها، دیگر منی تولید نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. ارگاسم خشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پس از برخی جراحی های سرطان بیضه، مانند تشریح غدد لنفاوی خلفی صفاقی، رخ دهد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر اعصاب کنترل کننده ارگاسم تأثیر بگذارد. اما برخی از علل اصلی آن عبارتند از:

ارگاسم مکرر

یکی از دلایل رایج، ارگاسم های مکرر در یک دوره کوتاه است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ذخایر منی را تخلیه کند و باعث ارگاسم خشک شود. چون بدن برای اینکه بتواند ذخایر منی خود را دوباره پر کند به زمان نیاز دارد ولی ارگاسم های مکرر فرصت کافی برای ذخیره کردن مایع منی را از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. این در حالی است که بدن برخی افراد سریعتر از دیگران منی را بازسازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، اما بدن پس از چند ساعت استراحت شروع به تولید مایع منی بیشتری خواهد کرد.

لاغریلاغری

لاغری سریع و تضمینی بدون اتلاف وقت + دریافت مشاوره رایگان

دریافت مشاوره

ژنتیکی || پزشکتژنتیکی || پزشکت

ناهنجاری های ژنتیکی

برخی افراد منی کافی برای انزال تولید نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که ممکن است این وضعیت کلا به دلیل یک ناهنجاری ژنتیکی باشد. در این شرایط باز هم مشکلی در سلامت فرد ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

کمبود تستوسترون

سطوح پایین تستوسترون نیز ممکن است منجر به کاهش انزال شود، این وضعیت در سالمندان بیشتر رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد چون با افزایش سن سطح تستوسترون آنها کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد. همچنین ممکن است در افراد مبتلا به عدم تعادل هورمونی رخ دهد.

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

انسدادها

برخی از مشکلات ارگاسم خشک نیز ممکن است ناشی از انسداد مجرای ادرار یا مجرای انزال باشد. مجرای انزال، لوله کوچکی است که منی در طول انزال از طریق آن حرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. حتی امکان رشد کیست در این لوله ها وجود دارد یا حتی ممکن است اسپرم در آن به دام افتاده و از بدن خارج نشود.

آسیب عصبی

آسیب عصبی نیز ممکن است منجر به مشکلات انزال شود. این آسیب در نتیجه تصادفی که باعث آسیب ستون فقرات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود یا به عنوان عارضه بیماری دیگری مانند سرطان، دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس احتمال دارد رخ دهد.

جراحی ها

درمان جراحی در قسمتی از بدن نزدیک به آلت تناسلی نیز ممکن است باعث خشکی ارگاسم شود.

فردی که تحت برداشتن پروستات، مثانه یا غدد لنفاوی خود قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد، ممکن است دیگر مایع منی تولید نکند یا انزال نداشته باشد. حتی این جراحی ها ممکن است بر ماهیچه ها یا اعصابی که در انزال نقش دارند تأثیر بگذارد.

برای مثال، جراحی‌های سرطان پروستات که پروستات یا وزیکول‌های منی را از بین می‌برند، منجر به ارگاسم خشک دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود. در این شرایط بیضه ها همچنان سلول های اسپرم را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازند، اما بدن به جای تولید مایع منی، آنها را دوباره جذب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این بازجذب به بدن آسیبی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساند و به جز ارگاسم خشک منجر به بروز عارضه دیگری نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

روش های جراحی و سایر درمان های پزشکی که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد و منجر به ارگاسم خشک شود عبارتند از:

سیستکتومی پروستاتکتومی جراحی پروستات با لیزر تشریح غدد لنفاوی برداشتن پروستات از طریق مجرای ادرار یا TURP برش پروستات از طریق مجرای ادرار یا TUIP مایکروویو درمانی از طریق مجرای ادرار یا TUMT پرتو درمانی

ارگاسم رتروگراد در مقابل ارگاسم خشک

بسیاری از مردم ارگاسم خشک را با ارگاسم رتروگراد اشتباه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. اما نتیجه هر دو از این نظر مشابه است که فرد در حین ارگاسم منی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

با این حال، در ارگاسم رتروگراد، این اتفاق کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرق دارد. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که افراد مبتلا به ارگاسم رتروگراد به ارگاسم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند، انزال خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، اما به جای خروج از آلت تناسلی، وارد مثانه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

ارگاسم رتروگراد به این دلیل اتفاق می‌افتد که مثانه در طول ارگاسم بسته نمی‌ماند. وقتی مثانه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بسته بماند، منی به راحتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به جای خروج از مجرای ادرار به سمت مثانه حرکت کند. بدن به دنبال ارگاسم رتروگراد، مایع منی را در ادرار ترشح می‌کند که می‌تواند باعث کدر شدن ادرار شود.

انزال رتروگراد به نظر دردناک یا مضر نیست. در صورتی که قصد باروری نداشته باشید شاید این وضعیت در شما نیاز به درمان نداشته باشد.  با این حال، اگر تصمیم به درمان دارید، داروهایی وجود دارند که به بستن محکم اسفنکتر کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. اینها شامل ایمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرامین، یک داروی ضد افسردگی قدیمی، و آنتی هیستامین هایی مانند سودوافدرین و کلرفنیرامین هستند. اگر بیماری شما واقعاً ناشی از داروهایی است که مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، با پزشک خود در مورد تغییر نوع دیگری از دارو صحبت کنید.

اگر انزال رتروگراد دارید و ایمی پرامین یا سودوافدرین مصرف می کنید، پزشک فشار خون و ضربان قلب شما را تحت نظر خواهد داشت. این داروها باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شوند.

اگر داروها برای کمک به انزال رتروگراد اثر نمی کنند، هنوز راه هایی برای کمک به باروری وجود دارد. به عنوان مثال، ارائه دهنده شما می تواند اسپرم شما را جمع آوری کند تا بتوان از آن برای تلقیح استفاده کرد.

ارگاسم رتروگراد ممکن است در افرادی که تحت اقدامات پزشکی خاص مانند جراحی های مربوط به پروستات قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند، شایع تر باشد. برخی داروها مانند آلفا بلوکرها نیز ممکن است باعث ارگاسم رتروگراد شوند.

از سوی دیگر، ارگاسم خشک اصطلاحی است برای زمانی که فرد در حین ارگاسم منی انزال نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بنابراین، اگرچه ارگاسم رتروگراد و ارگاسم خشک ممکن است دلایل مشابه و نتیجه یکسانی داشته باشند، اما متفاوت هستند.

ویزیت پزشک || پزشکتویزیت پزشک || پزشکت

ارگاسم خشک چگونه تشخیص داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

هرکسی که ارگاسم خشک را تجربه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند باید برای تشخیص و درمان آن حتما به پزشک مراجعه کند.

پزشک یک سری سوالات در مورد علائم فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسد. آنها همچنین ممکن است در مورد انواع داروهایی که فرد مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و اینکه آیا هیچ گونه عمل جراحی داشته است یا نه، سوالاتی را از بیمار بپرسد.

در بیشتر موارد، پزشک معاینه فیزیکی این ناحیه شامل پروستات، آلت تناسلی و رکتوم را نیز انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. برای کمک به تشخیص علت ارگاسم خشک، پزشک ممکن است بخواهد ادرار را بعد از ارگاسم فرد آزمایش کند.

برای انجام این کار، آنها یک فنجان نمونه ادرار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و از او می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند که در حمام خودارضایی کند تا زمانی که به اوج برسد. سپس فرد پس از اوج گیری ادرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و نمونه ادرار را در ظرف ارائه شده جمع آوری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این فرآیند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به شناسایی موارد انزال رتروگراد کمک کند و تشخیص علت زمینه ای را برای پزشکان آسان تر کند. در این مرحله پزشک ممکن است بسته به علت اصلی، چندین آزمایش مختلف را تجویز کند. تشخیص درست در هر مورد برای تعیین درمان های احتمالی مهم است.

درمان ارگاسم خشک چیست؟

درمان به خودی خود امکان پذیر نیست. با این حال، در برخی موارد، درمان علت زمینه ای از بروز ارگاسم خشک در آینده جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

به عنوان مثال، اگر فردی از داروهای خاصی استفاده کند که باعث ارگاسم خشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، پزشکان ممکن است داروهای دیگری را برای بیمار تجویز کنند. ارگاسم خشک در برخی موارد مانند جراحی هایی که بخشی از پروستات را حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، قابل درمان نیست.

اگرچه ارگاسم خشک بر سلامت کلی فرد تأثیر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد، اما ممکن است باروری فرد را تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. حتی اگر فرد نتواند از طریق رابطه جنسی باردار شود، گزینه های دیگری برای بازیابی اسپرم و بارور کردن تخمک وجود دارد.

برای ارگاسم رتروگراد، پزشکان ممکن است چندین درمان یا روش پزشکی را برای کمک به بسته نگه داشتن مثانه در زمان اوج توصیه کنند.

سخن آخر

هر کسی که ارگاسم خشک دارد باید با پزشک خود مشورت کند. پزشکان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند علت اصلی آن را تشخیص دهند و در صورت امکان، درمان هایی را تجویز کنند. در حالی که ارگاسم خشک به خودی خود نگران کننده نیست اما پزشکان سعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند علت اصلی را شناسایی و درمان کنند.

برخی از علل ممکن است با تغییر دارو یا درمان قابل درمان باشند، اما ارگاسم خشک گاهی اوقات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد. ارگاسم خشک مزمن ممکن است بر توانایی فرد برای بچه دار شدن به طور طبیعی تأثیر بگذارد. پزشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مورد روش های دیگر برای بچه دار شدن توصیه هایی ارائه دهد.

توجه به این نکته ضروری است که برخی از افراد مبتلا به ارگاسم خشک ممکن است همچنان اسپرم را در مقادیر بسیار کم آزاد کنند. در نتیجه، استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی هنوز برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته مهم است.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [16]};
منبع
medicalnewstodaymy.clevelandclinic

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب