شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401نحوه خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401نحوه خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401

خیلی از افراد به دلایل زیادی مثل سفر، ادامه تحصیل، زیارت و… تصمیم می گیرند که به خارج از کشور بروند. در کشور ایران، آقایان برای خروج از کشور در کنار گذرنامه و پاسپورت می بایست دارای کارت پایان خدمت باشند به این صورت که فرد مشمول اگر علاوه بر گذرنامه یا پاسپورت، کارت پایان خدمت نداشته باشد، در هنگام خروج از کشور با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.

به همین دلیل مشمولین خدمت سربازی باید موارد لازم را رعایت کنند و دارای شرایط لازم برای خروج از کشور باشند. در این مقاله درباره ضوابط مورد نیاز مشمولین خدمت سربازی، میزان وثیقه و نحوه دریافت مجوز توضیح خواهیم داد. 

میزان وثیقه و مدت زمان ماندن در خارج از کشور، با توجه به نوع سفر برای مشمولین خدمت سربازی متفاوت می باشد.

شرایط خروج از کشور برای مشمولین خدمت سربازی 1401

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن آقایان را به خود درگیر کند این است که مشمولین خدمت سربازی چگونه می توانند از کشور خارج شوند؟ آیا شرایط خاصی جهت خروج از کشور این دسته از افراد در نظر گرفته می شود؟

نکته: اگر شما پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی پاسپورت خود را دریافت کرده باشید، باید قبل از خروج از کشور وضعیت نظام وظیفه (سربازی) شما مشخص شده باشد. مشمولین خدمت سربازی زمانی می توانند از کشور خارج شوند که شرایط زیر را داشته باشند:

مشمولین فاقد غیبت که دارای برگه معافیت پزشکی یا معافیت کفالت می باشند. فارغ التحصیلان مقاطی دیپلم و پیش دانشگاهی که هنوز دارای مهلت معرفی به نظام می باشند. دانشجویان و دانش آموزانی که 18 سال کامل را به پایان رسانده اند، باید دارای گواهی اشتغال به تحصیل و یا برگه معافیت تحصیل داشته باشند. فرد باید فاقد غیبت سربازی برای اعزام به نظام باشد. دانشجویان فارغ التحصیل باید دارای تاریخ فراغت کمتر از یکسال، گواهی فراغت از تحصیل و برگ ثبت اتمام تحصیل از دفاتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی باشند. فرد باید میزان وثیقه لازم را با توجه به نوع سفر و طول دوره ضمانت کند. 

میزان وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401

مشمولینی که واجد شرایط لازم برای دریافت مجوز خروج از کشور هستند، نیاز به یک وثیقه جهت ضمانت کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت سربازی دارند. داشتن حساب قرض الحسنه در یکی از شعب بانک قوامین ضروری است چرا که تنها بانکی که مورد قبول نیرو انتظامی می باشد، قوامین است. شایان ذکر است که میزان وثیقه بر اساس نوع سفر، متفاوت می باشد.

نکته: تاکنون اطلاعیه ای در خصوص میزان وثیقه برای خروج از کشور از سوی نظام وظیفه برای سال جاری منتشر نشده است اما برای آشنایی شما نسبت به این مبالغ و نوع سفر جدول زیر را تهیه کرده ایم که مربوط به سال 1400 می باشد و درصورت انتشار هرگونه خبر مبنی بر موضوع مربوطه، این مقاله به روز خواهد شد.

میزان وثیقه و طول دوره برای مشمولین خدمت سربازی
نوع سفر تعریف سفر  مدت دوره مجاز میزان وثیقه 
 علمی به منظور شرکت در کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها، همایش علمی و سفر های مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی 

حداکثر 30 روز (برای مقالات و کنفرانس ها)

حداکثر 45 روز (برای کارگاه ها و دوره های آموزشی)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی 
زیارتی  به منظور زیارت عتبات عالیات در کشور عراق یا انجام مناسک حج عمره و تمتع در کشور عربستان 

حداکثر 180 روز (برای اساتید و مبلغین)

حداکثر 30 روز (برای دانشجویان و طلاب علوم دینی)

حداکثر 60 روز (کاروان های زیارتی)

30 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سیاحتی به منظور گردش، افزایش اطلاعات و دیدار از بستگان ساکن در خارج از کشور

حداکثر 20 روز

(برای دانشجویان 30 روز)

150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
مطالعاتی به منظور پیشرفت تحصیلی و برای تحقیق یا آزمایش (مخصوص دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد)

شش ماه (کارشناسی ارشد)

یک سال (دکتری)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی (برای دوره های مشترک 150 میلیون ریال)
ورزشی  به منظور شرکت دراردوهای تدارکاتی، آمادگی یا مسابقات رسمی به خارج از کشور مهلت قانونی با توجه به شرایط مسابقات ورزشی تضمین مراجعت مشمول به مبلغ 150 میلیون ریال از سوی وزارت ورزش و جوانان
پیگیری درمان  به منظور مداوا و معالجه بیماری بسته به میزان طول درمان (قابل تمدید)

نحوه دریافت مجوز خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401

هنگامی که می خواهید به یک سفر علمی در خارج از کشور بروید، باید ابتدا از طریق دانشگاه با محل تحصیل خود، درخواست خروج از کشور خود را ثبت کنید. بعد از دریافت تاییدیه آن بایستی به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. برای ثبت درخواست خروج از کشور می توانید از دو روش حضوری یا اینترنتی اقدام نمایید.

حضوری

در این روش به صورت حضوری و با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و معرفی نامه از دانشگاه، می توانید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. پس از پر کردن چند فرم در یکی از ساختمان های اصلی سازمان درخواست ثبت خروج از کشور را انجام می دهید. نظر داشته باشید که سازمان نظام وظیفه از ساعت 12 به بعد، از ورود افراد به داخل جلوگیری می کند بنابراین بهتر است که در صبح به سازمان نظام وظیفه رجوع کنید.

مشمولان ساکن تهران باید به مرکز نظام وظیفه تهران بروند اما ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود می روند. همچنین سایر استان ها نیز بایستی به معاونت های وظیفه عمومی مرکز استان خود مراجعه نمایند. 

اینترنتی

این روش آسان تر از دریافت مجوز به روش حضوری می باشد و به راحتی می توانید درخواست خود را به ثبت برسانید. در فرایند الکترونیکی دریافت مجوز برای خروج از کشور، باید به یکی از مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی یا همان پلیس 10+ مراجعه نمایید و کد سخا برای خروج از کشور را دریافت کنید.

اما کد سخا چیست؟ این کد معافیت تحصیلی، مشمولی و در واقع وضعیت نظام وظیفه شما را به نمایش می گذارد. بعد از دریافت کد سخا می بایست مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا وارد سامانه سازمان نظام وظیفه به نشانی services.epolice شوید. کد ملی و کد سخا خود را وارد کنید.  اطلاعات شخصی (نام و نام خانوادگی، کد ملی، کد پستی، آدرس و محل سکونت) را وارد نمایید.  اطلاعات مربوط به خروج از کشور (تاریخ ورود و خروج، نوع سفر و کشور مقصد) را ثبت کنید. هزینه لازم برای بررسی درخواست خود را پرداخت نمایید. در صورت تحصیل در دانشگاه، با انتخاب “گزینه دانشجو هستم” درخواست خروج از کشور شما به کارتابل دانشگاه منتقل داده می شود. در صورت تایید معافیت تحصیلی، درخواست شما به سامانه وظیفه عمومی انتقال داده می شود (بین 24 تا 48 ساعت کاری، تاییدیه ای از طرف محل تحصیل برای شما فرستاده می شود) و در صورت عدم تایید معافیت تحصیلی پیغام “رد درخواست شما توسط دانشگاه” مشاهده خواهد شد. پس ازانتقال اطلاعات شما به سامانه وظیفه عمومی، باید شماره حساب بانک قوامین مشمول برای استرداد هزینه ودیعه وارد شود تا مبلغ مورد نظر پس از بازگشت از سفر به حساب شخص واریز شود. پس از ثبت شماره حساب، می توانید مبلغ ودیعه را به صورت اینترنتی و با تمامی کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید. در بخش بعدی، سایت شماره سریال پرداخت، شماره درخواست، کد ارجاع و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است این اطلاعات را نزد خود نگه دارید.  در مرحله آخر نیز می توانید در خواست خود را به وظیفه عمومی ارسال کنید. 

نحوه استرداد وثیقه خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی 1401

صدور مجوز خروج از کشور مشمولان در حین خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع بوده و آن ها می بایست درخواست خود را از طریق معاونت منابع انسانی یگان خدمتی خود پیگیری و انجام دهند.

حال سوالی که ممکن است ذهن افراد را درگیر کند که چگونه می توانند وثیقه خروج از کشور خود را استرداد کنند می توان به این نکات اشاره کرد که:

اگر در زمان مشخص شده به ایران بازنگردید و یا خودتان را به نظام وظیفه معرفی نکنید، شامل جریمه خواهید شد. به این ترتیب که مراجعه نکردن در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه باعث ممانعت از خروج مجدد شما از کشور به مدت 6 ماه تا یک سال می شود. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت ‌تر می‌شود و علاوه بر پرداخت مبلغ وثیقه خود، افزایش خدمت یا احضار به مراجع قضایی (با توجه به مدت زمان غیبت) در انتظار خود خواهد بود. مشمولینی که درخواست خروج از کشور دارند باید بدانند که فرد با این مجوز تنها یک بار می تواند از هر کدام از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور خارج شود. از آن جایی که اطلاعات ورودی شما در مرزها ثبت شده است، باید توجه کنید که در هنگام بازگشت، مبلغ وثیقه بدون کسر کارمزد پس از ۴۸ ساعت بعد از ورود به کشور، به حساب شما واریز خواهد شد.

به طور کلی برای خروج از کشور، وضعیت نظام وظیفه شما باید مشخص باشد و توانایی تامین وثیقه مورد نظر سازمان نظام وظیفه را داشته باشید. مشمولانی که دارای غیبت سربازی می باشند باید توجه کنند در صورت داشتن اقامت به مدت سه سال در یک کشور و غیبت کمتر از هشت سال از سربازی، می توانند در سال دو مرتبه در کشور تردد کنند. اما اگر غیبت فرد از سربازی بیش ازهشت سال باشد، امکان تردد شخص وجود ندارد مگر این که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کند.

 

سوالات متداول

1- میزان وثیقه مورد نیاز برای مشمولین خدمت سربازی 1401 جهت خروج از کشور چقدر می باشد؟

میزان وثیقه لازم با توجه به نوع سفر و طول دوره برای مشمولین خدمت سربازی متفاوت می باشد که در متن مذکور به آن اشاره شده است.

2- مشمولین خدمت سربازی که ساکن استان تهران می باشند، برای دریافت مجوز خروج از کشور به کدام یک از مراکز نظام وظیفه باید مراجعه نمایند؟

مشمولین ساکن تهران باید به مرکز نظام وظیفه تهران بروند اما ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود می توانند بروند.

3- آیا صدور مجور خروج از کشور برای مشمولین در حین خدمت سربازی امکان پذیر است؟

خیر، صدور مجوز خروج از کشور مشمولین در حین خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "میزان وثیقه مورد نیاز برای مشمولین خدمت سربازی 1401 جهت خروج از کشور چقدر می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "میزان وثیقه لازم با توجه به نوع سفر و طول دوره برای مشمولین خدمت سربازی متفاوت می باشد که در متن مذکور به آن اشاره شده است." } },{"@type": "Question", "name": "مشمولین خدمت سربازی که ساکن استان تهران می باشند، برای دریافت مجوز خروج از کشور به کدام یک از مراکز نظام وظیفه باید مراجعه نمایند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مشمولین ساکن تهران باید به مرکز نظام وظیفه تهران بروند اما ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود می توانند بروند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا صدور مجور خروج از کشور برای مشمولین در حین خدمت سربازی امکان پذیر است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "خیر، صدور مجوز خروج از کشور مشمولین در حین خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب