عکسهای نوید افکاری

عکسهای نوید افکاریمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

عکسهای نوید افکاری را از این سایت دریافت کنید.

نوید افکاری

نوید افکاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این مقاله دربارهٔ نوید افکاری است. برای واکنش‌ها به مرگ او واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری را ببینید.

نوید افکاری

افکاری در خانه کشتی شیراز سال ۱۳۹۶

نام در زمان تولد نوید افکاری سنگری

زادهٔ ۱۳۷۲ خورشیدی شیراز، ایران

درگذشت ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ (۲۷ سال)

زندان عادل آباد شیراز

علت درگذشت اعدام با طناب دار

مدفن روستای سنگر ملیت ایرانی

دیگر نام‌ها فرشید افکاری سنگری[۱]

پیشه ورزشکار کشتی‌گیر، گچ‌کار

اتهام(های) جزایی شرکت در اعتراضات ۱۳۹۷ ایران، محاربه و به ادعای قوه قضائیه قتل یک مأمور امنیتی در جریان اعتراضات ۱۳۹۷ شیراز

مجازات(های) جزایی دو بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق

وضعیت جزایی اجرا شده

والدین حسین افکاری بهیه نامجو

نوید افکاری سنگری (۳۱ تیر۱۳۷۲[۲][۳] – ۲۲ شهریور ۱۳۹۹)[۴] کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ ایران بود. او به ادعای نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.[۵] در صبح روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ (برابر با ۲۳ محرم ۱۴۴۲ ه‍. ق) نوید افکاری به‌طور ناگهانی و بدون اینکه آخرین دیدار را با خانواده خود داشته باشد، بر اساس گفتهٔ قوهٔ قضائیه، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.[۶][۷] بنا به فایل صوتی منتشر شده از آخرین مکالمه او و برادرش در حوالی ساعت ۱۱ شب، نوید می‌گوید که قرار است به زندان دیگری منتقل شود و با ابراز امیدواری می‌گوید «خیالش راحت است» و موضوع «درست می‌شود» و اصلاً او از اجرای حکم اعدام بی‌خبر بوده و شرایط عادی داشته اما ناگهان صبح روز بعد قوه قضائیه اعلام می‌کند که نوید اعدام شده‌است.[۸][۹][۱۰] او که در هنگام اعدام ۲۷ سال داشت، در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌است.[۱۱]

دو برادر نوید به نام‌های وحید افکاری سنگری (زادهٔ ۱۳۶۴)[۱] و حبیب افکاری سنگری (زادهٔ ۱۳۷۰)[۱] نیز از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شناخته شده‌اند. وحید به تحمل ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب نیز به تحمل ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌است. پروندهٔ این سه برادر به ترتیب در دادگاه کیفری استان فارس و دادگاه انقلاب شیراز به دلیل اتهامات متعدد مورد بررسی جداگانه قرار گرفت. در جریان دادگاه این سه، وحید و نوید دارای یک وکیل تسخیری بودند، اما حبیب هیچ وکیلی نداشت.[۵] نوید افکاری در نامه‌ای که منتشر کرد، نوشته بود که همهٔ اعترافات وی تحت شکنجهٔ روحی و جسمی بوده، از جمله اینکه «روی صورتش پلاستیک کشیده بودند» و او «تا مرز خفگی و مرگ پیش رفته» و در این شرایط «مجبور به اقرار به مطالب ساختگی» شده‌است.[۵][۱۲] وکیل برادران افکاری گفت که نه تنها «اقرار تحت فشار روانی و جسمی بوده و آن‌ها در دادگاه، ارتکاب قتل را انکار کردند» بلکه «فیلم مورد ادعای خبرگزاری قوه قضائیه که متهمین را در حال قتل نشان می‌دهد هم وجود ندارد».[۱۳] در روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۹، فایل صوتی از یکی از جلسات دادگاه توسط سازمان حقوق بشر ایران منتشر شد که نوید افکاری از قاضی می‌خواهد فیلم منتسب به او دربارهٔ قتل که در پرونده ذکر شده را به وی و شکات نشان بدهد، اما قاضی نمی‌پذیرد و می‌گوید این‌ها «تشریفات» است و «ضبط نشده» و در مقابل ادامهٔ درخواست‌های نوید افکاری می‌گوید «من هستم که باید مطمئن شوم تا با خیال راحت طناب دار را به گردنت بیندازم».[۱۴][۱۵] در جزئیات پرونده، اقرار یکی دیگر از متهمان پرونده مبنای دیگری برای اثبات جرم برادران افکاری بوده‌است، اما شخص مذکور پس از آزادی، با شهادت‌نامه محضری تأکید کرده که اقرار و شهادت او علیه برادران افکاری، که آن هم فقط در آگاهی بوده و نه در محضر دادگاه، زیر شکنجه از او گرفته شده و دروغ است. او حتی اعلام کرد که اولین بار با وحید افکاری در دادگاه ملاقات کرده‌است.[۱۶][۱۷]

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری نیز در مصاحبه‌ای گفت: «آن‌ها پسرانم را شکنجه کردند تا علیه همدیگر شهادت دهند» و «وحید تحت همین شکنجه‌ها، تا دو بار اقدام به خودکشی کرده‌است». او تأیید کرد که همسر و دامادش نیز بازداشت شده‌اند و پسرانش در یک «دادگاه ناعادلانه» و بدون «هیچ مدرکی» قرار گرفتند.[۱][۱][۱۸]

پیشینه ورزشی[ویرایش]

افکاری یک کشتی‌گیر بود و مقام‌های کشوری فراوانی نیز کسب کرده بود. از میان مقام‌های افکاری می‌توان به رتبه هشتمی وزن ۷۱ کیلو در «رقابت‌های عمومی کشتی فرنگی بزرگسالان کشور» واقع در «خانه کشتی شماره ۲ مجموعه ورزشی آزادی تهران» در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد. وی به عنوان نماینده استان فارس در این مسابقات حاضر شده بود.[۱۹][۲۰] در اسفند ۱۳۸۹ او در وزن ۶۹ کیلوگرم در «مجموعه ورزشی برق تهران» در اردوی تیم کشتی فرنگی نوجوانان به منظور حضور در «رقابت‌های جهانی و آسیایی» رقابت کرد.[۲۱][۲۲] در شهریور ۱۳۸۹، در «رقابت‌های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی کشور» که در شهر سنندج برگزار شد به مقام دوم در وزن ۶۹ کیلوگرم دست یافت.[۲۳][۲۴][۲۵][۲۶]

اتهامات و حکم اعدام[ویرایش]

۲۰ اتهام توسط شعبهٔ ۱۱۶ دادگاه کیفری ۲ جمهوری اسلامی در استان فارس صادر شده‌است.[۱] در میان آن‌ها اتهاماتی نظیر «تشکیل دسته‌ای معاند نظام با مقاصد برهم زدن امنیت کشور»، «سرقت مقرون به آزار»، «نگهداری اموال مسروقه» و «توهین به رهبری» به چشم می‌خورد، اما مهم‌ترین اتهام قتل بسیجی شاغل در حراست سازمان آب منطقه ای شیراز[۲۷][۲۸][۲۹] می‌باشد منجر به صدور حکم اعدام وی از سوی دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز شده‌است.[۱۱] نام فرد کشته‌شده «حسن ترکمان» عنوان شده و تاریخ کشته شدنش نیز به هفتهٔ دوم مرداد ۱۳۹۷ بازمی‌گردد. برخی خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی گفتند او یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات شیراز بوده‌است.[۳۰]

به گفتهٔ خبرگزاری هرانا، سعید دشتکی ۲۲ ساله، اهل شیراز به عنوان متهم ردیف چهارم پرونده، همراه با این سه برادر از سوی قوهٔ قضاییه محکوم شناخته شده‌است. او در مجموع به تحمل ۱۷ سال و ۹ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت دیه بالمناصفه به دلیل «اخلال در نظم عمومی»، «توهین به مأمورین در حین انجام وظیفه»، «تمرد نسبت به مأمورین در حین انجام وظیفه»، «جرح عمدی با شی برنده» و «تبانی و اجتماع جهت ارتکاب جرم» محکوم شده‌است.[۱] شغل نوید و وحید گچ‌کاری بوده و حبیب نیز به جوشکاری مشغول بود.[۱]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

نوید افکاری کیست و به چه جرمی اعدام شد ؟

نوید افکاری سال 1373 در شیراز متولد شد، کشتی گیر بود و حال بخاطر یک قتل به اعدام محکوم شده است این چهره در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌ است.

بیوگرافی نوید افکاری کشتی گیر متهم به قتل

17 0

زمان مطالعه: 5 دقیقه

نوید افکاری سال 1373 در شیراز متولد شد، کشتی گیر بود و حال بخاطر یک قتل به اعدام محکوم شده است این چهره در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌ است.

بیوگرافی نوید افکاری

نوید افکاری در اعتراضات مرداد ماه 97 حضور داشت و به همین خاطر پس از شرکت در این اعتراضات دستگیر و به جرم محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان اعتراضات در شیراز و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

خانواده نوید افکاری

نوید دارای دو برادر دیگر به نام‌های وحید افکاری سنگری (زاده 1364 ) و حبیب افکاری سنگری (زاده 1370) است که وحید نیز به 54 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق و حبیب به 27 سال و 3 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

پرونده این سه برادر به ترتیب در دادگاه کیفری استان فارس و دادگاه انقلاب شیراز به دلیل اتهامات متعدد مورد بررسی جداگانه قرار گرفت و وحید و نوید دارای یک وکیل تسخیری بودند، اما حبیب هیچ وکیلی نداشت.

جزئیات قتل کارمند سازمان آب توسط نوید افکاری

در ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز و دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

جرم نوید افکاری چیست ؟

پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت به جهت صدمات وارده فوت جان خود را از دست داد.

بنابراین گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه از جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، در اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام کرد.

تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.

براساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند “مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم”. همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند.

علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

حمایت ترامپ از نوید افکاری

دونالد ترامپ طی توئیتی مداخله جویانه خواستار توقف اعدام نوید افکاری شد که به جرم قتل «حسن ترکمان» کارمند حراست اداره آبفا شیراز به اعدام محکوم شده است. ترامپ در حالی نگران جان یک محکوم می‌شود که با اعمال تحریم‌های شدید، باعث به خطر افتادن بیماران زیادی در ایران شده است.

توئیت ترامپ در حدی بود که حتی با واکنش ناظران آمریکایی مواجه شد. باربارا اسلوین مدیر «برنامه آینده ایران» در اندیشکده شورای آتلانتیک در زیر توئیت ترامپ نوشت: « چرا ایران باید به حرف شما گوش بدهد وقتی تحریم‌های شما باعث فروپاشی زندگی 80 میلیون ایرانی شده است.»

پیشتر مرکز رسانه قوه قضائیه در اطلاعیه ای در خصوص پرونده نوید افکاری اعلام کرد، بر اساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند “مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم”.

همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

ترور ناکام یک بسیجی توسط نوید افکاری

پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود، نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته اما به لحاظ اینکه تردد فرد مورد نظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.

حبیب افکاری کیست ؟

نوید افکاری همراه برادر دیگر خود به نام حبیب افکاری در اغتشاشات سنوات قبل نیز شرکت داشته و برادر وی با استفاده از کاتر پای یکی از مأموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار داده که بالغ بر ۲۰۰ بخیه خورده است.

اقدام به ضرب و جرح عمدی و سرقت اموال از دیگر سوابق متهم است.

در نهایت، پرونده قتل مرحوم ترکمان با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز نزد محاکم کیفری یک استان فارس ارسال و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان رسیدگی‌های قضائی لازم شد.

علی‌رغم ادعاهای مطرح شده، متهم نوید افکاری، دارای وکیل تعیینی در دادسرا بود و در دادگاه نیز داری وکیل بوده است.

این مطلب چقدر مفید بود ؟

1 2 3 4 5

3.8 از 5 (17 رای)

برچسب #نوید افکاری #بیوگرافی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.delgarm.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب