جایگزین سیگار

جایگزین سیگارمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

جایگزین سیگار را از این سایت دریافت کنید.

21 جایگزین سیگار جلوگیری از سرطان‌ریه+معجون‌های خانگی✔ سیوطب

جایگزین سیگار، شناسایی محرک‌هایش است که باید خودداری کرد. استفاده از مواد خوراکی، سیگارهای الکترونیکی و همچنین درمان به شیوه طب سنتی این امکان را به فرد می‌دهد

اعتیاد و مواد مخدراعصاب و روان

21 جایگزین سیگار برای جلوگیری از سرطان‌ریه + معجون‌های خانگی

تیم تحریریه ارسال به ایمیل

18 بهمن 140007,975 زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه

فهرست محتوا نمایش

جایگزین سیگار در جوامع امروزی به عنوان یک دغدغه بنیادین بارها مورد بررسی قرار گرفته و کماکان در دست مطالعه است. وابستگی به نیکوتین منجر به احساس بی‌قراری، اضطراب و آشتفگی ذهنی شده مخصوصا زمانی که سیگار در دست‌رس نباشد. پیدا کردن جایگزین سالم برای سیگار باعث به وجود آمدن تفاوت میان دو گروه می‌شود. کسانی که بارها اقدام به ترک کرده‌اند، ولی موفق نشده با افرادی که یک بار برای همیشه ترک و زندگی سالم را جایگزین سیگار کرده‌اند.

سیگار خطر ابتلا به سکته، سرطان و حملات قلبی در افراد را افزایش می‌دهد. با ترشح اپی نفرین ضربان قلب بالا می‌رود و قلب تحت فشار قرار می‌گیرد. آدرِنالین با نام دیگر اپی‌نفرین، یک هورمون و انتقال دهنده عصبی است. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه‌های هوایی می‌شود. این هورمون معمولا در مواقعی که فرد هیجان بالا را تجربه می‌کند در بدن ترشح می‌شود.

سیگار توان بویای را کاهش و نفخ و برونشیت (التهاب راه‌های تنفسی) نیز از عوارض جدی آن هستند. سیگار کشیدن ابتدا باعث آزاد‌سازی نوعی هورمون در بدن فرد شده که حس خوشایندی در شخص به وجود می‌آید؛ ولی بعد از آن تنگی نفس را به دنبال دارد. در برخی از افراد سیگار کشیدن زمینه اعتیاد به مواد مخدر خطرناک‌تر را فراهم می‌کند. با توجه به خطرات و عوارض اعتیاد و مواد مخدر، اهمیت پیدا کردن جایگزین سیگار نمایان می‌شود.

بیشتر بخوانید: ترک قلیان، عوارض احتمالی و فواید بسیار عدم مصرف تنباکو

چرا سیگار کشیدن اعتیادآور است؟

نیکوتین، ماده فعال در تنباکو را عامل اعتیاد به سیگار باید دانست. مغز به سرعت با آن سازگار و بیشتر و بیشتر طلب می‌کند تا احساسی را که قبلا پس از کشیدن یک نخ سیگار داشتید، دوباره تجربه کند. با گذشت زمان، مغز عادت به پیش‌بینی برای زمان سیگار کشیدن می‌کند. وقتی احساس ناراحتی و خستگی سراغ‌تان می‌آید، بنابراین فکر اینکه به یک سیگار نیاز دارید در ذهن پر رنگ و به همین ترتیب چرخه دوباره شروع می‌شود.

اما این فقط در مورد شیمی مغز نیست. شرایط خاص نیز باعث کشیدن سیگار می‌شود و محرک‌های هر شخص متفاوت است. عواملی مانند بوی دود سیگار، دیدن یک کارتن سیگار در فروشگاه، خوردن برخی غذاها یا نوشیدن قهوه صبحگاهی نقش یک محرک را خواهد داشت. گاهی اوقات احساس غمگینی یا خوشحالی می‌تواند یک محرک باشد. یکی از بزرگ‌ترین کلیدهای ترک سیگار، شناسایی محرک‌های سیگار کشیدن است که باید از آن‌ها دوری کرد.

بیشتر بخوانید: آدامس ترک سیگار؛ قبل از مصرف، همه عوارض آن را بدانید

قدم اول برای جایگزین سیگار چیست؟

روزهای اول سیگار نکشیدن از سخت‌ترین روزها خواهد بود. تاریخی را برای ترک سیگار انتخاب کرده و سپس به آن پایبند باشید. دلایل خود را برای ترک سیگار، قبل از روز ترک یادداشت کنید و هر روز قبل و بعد از ترک این لیست را بخوانید. داشتن طرح ترک کمک می‌کند متمرکز و با انگیزه بمانید. در اینجا چند ایده برای شروع وجود دارد:

زمان کشیدن سیگار، چرایی مصرف سیگار و واکنش فرد وقتی سیگار می‌کشد را کامل و دقیق بنویسید. این موارد محرک‌های سیگار کشیدن هستند. باید تا آنجا که امکان دارد در آینده از این موارد اجتناب کرد.

قبل از اینکه واقعا آن را ترک کنید، در موقعیت‌های خاص (مانند تعطیلات کاری یا بعد از شام) از سیگار کشیدن پرهیز کنید.

فهرستی از فعالیت‌هایی که می‌توانید به جای سیگار کشیدن انجام دهید، مانند پیاده‌روی سریع یا جویدن یک تکه آدامس تهیه کنید. وقتی هوس سیگار کشیدن سراغ‌تان آمد باید آمادگی انجام کار دیگری را داشته باشید.

از پزشک خود در مورد استفاده از آدامس‌ها یا چسب‌ها یا داروهای تجویزی جایگزین نیکوتین بپرسید.

به یک گروه یا برنامه حمایت از ترک سیگار بپیوندید.

با دوستان و خانواده در مورد طرح ترک سیگار صحبت کرده تا نقش حمایتی ایفا کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض آدامس ترک سیگار را با رعایت این نکات محدود کنید

راه‌های کاربردی و تاثیرگذار برای ترک سیگار

راه‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد. بهترین برنامه طرحی است که بتوانید به آن پایبند باشید. در نظر بگیرید که کدام یک از این موارد به عنوان جایگزین سیگار مفید خواهد بود:

بوقلمون سرد (بدون کمک خارجی)

بوقلمون سرد یا cold turkey روشی سریع برای ترک اعتیاد به سیگار، الکل یا مواد مخدر است. در این روش جایگزین سیگار به جای اینکه مصرف مواد به تدریج کاهش یابد، آن را بلافاصله متوقف می‌کنید. منشا این اصطلاح از اینجا می‌آید که پوست فرد در زمان ترک اعتیاد ناگهانی، شبیه پوست بوقلمون سرد در یخچال می‌شود که در زمان سرمازدگی موهای بدن سیخ می‌شوند و دانه‌هایی روی پوست ظاهر می‌شود.

حدود 90درصد از افرادی که سعی در ترک سیگار دارند این کار را بدون حمایت خارجی انجام می‌دهند (بدون کمک، درمان یا دارو). اگرچه اکثر مردم سعی می‌کنند از این طریق ترک کنند، اما این روش موفق‌ترین نیست فقط حدود 5 تا 7درصد به تنهایی قادر به ترک سیگار هستند.

رفتار درمانی

شامل کار با یک مشاور با هدف یافتن راه‌هایی برای ترک سیگار است. به کمک همدیگر محرک‌ها را پیدا خواهید کرد (مانند احساسات یا موقعیت‌هایی که فرد را به سیگار کشیدن وادار می‌کند) و برنامه‌ای برای غلبه بر هوس‌ها خواهید داشت.

می‌توان از آن به عنوان روش اصلی جایگزین سیگار یا به عنوان یک ابزار پشتیبانی استفاده کرد. بررسی‌ها نشان داده که جلسات کوتاه باعث انتخاب تاریخ ترک خواهد شد. تکنیک‌هایی را برای ایجاد تغییر در اختیارتان قرار داده و چگونگی فرآیند مدیریت و جلوگیری از عود مجدد آن را یاد می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ترک تریاک، سخت ولی ممکندرمان جایگزین نیکوتین

این محصولات به آرامی اعتیاد را با دوزهای کنترل شده نیکوتین از بین می‌برند که با مصرف آن‌ها کمتر و کمتر می‌شود، بنابراین قبل از اینکه کاملا آن را ترک کرده به نیکوتین کمتری عادت می‌کنید. آن‌ها اجازه می‌دهند هوس‌های خود را مدیریت و تا حدودی علائم ترک را تسکین دهید. در صورت استفاده از این محصولات ممکن است تا 70درصد شانس بیشتری برای ترک سیگار داشته باشید

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : sevteb.com

جایگزین سیگار

آیا می‌توان یک جایگزین برای سیگار پیدا کرد و برای همیشه استفاده از آن را کنار گذاشت؟ اعتیاد به نیکوتین باعث می‌شود زمانی که سیگار در دسترس...

جایگزین سیگار | بهترین جایگزین بجای سیگار چیست؟

نویسنده : دکتر فرزاد طباطبایی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جایگزین سیگار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا می‌توان یک جایگزین برای سیگار پیدا کرد و برای همیشه استفاده از آن را کنار گذاشت؟ اعتیاد به نیکوتین باعث می‌شود زمانی که سیگار در دسترس شما قرار ندارد احساس بی‌قراری و اضطراب کنید و نوعی سردرگمی ذهنی را تجربه نمایید. در این شرایط بسیاری از افراد به دنبال جایگزینی سالم می‌گردند تا بتوانند در مسیر پرهیز پایدار بمانند و از مصرف مجدد سیگار پیشگیری کنند. همین جایگزین‌های سالم باعث به وجود آمدن تفاوت میان افرادی که هزار بار تصمیم گرفته‌اند که سیگار را ترک کنند با کسانی که واقعا آن را یک بار برای همیشه کنار گذاشته‌اند می‌شود. ما در این مقاله در مورد چگونگی کاهش احساس نیاز به سیگار و جایگزین‌های سالم آن در زندگی توضیحات بیشتری ارائه کرده‌ایم. بهره بردن از مشاوره ترک اعتیاد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پرهیز ماندگاری را تجربه نمایید.

اهمیت پیدا کردن جایگزین سالم برای سیگار

سیگار خردکرده توتون در کاغذ نازک است که با نام تجاری سیگار فروخته می شود. سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته و سرطان را افزایش می دهد. برای آشنایی بیشتر در زمینه مواد مخدر و سرطان کلیک کنید.

با ترشح اپی نفرین ضربان قلب بالا می رود و به قلب فشار وارد می شود. سیگار قدرت بویایی را کم و ابتلا به برونشیت و نفخ را هم زیاد می کند. سیگار کشیدن موجب رهاسازی هورمونی می شود که در ابتدا حس خوشایند به فرد می دهد اما بعد از آن تنگی نفس بوجود می آورد. در برخی افراد سیگار زمینه اعتیاد به مواد مخدر را هم فراهم می کند. با توجه به این عارضه ها جایگزینی سیگار اهمیت پیدا می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

از آنجایی که سیگار کشیدن برای افراد سیگاری به نوعی عادت خودکار تبدیل می‌شود آن‌ها هنگام قطع مصرف دچار مشغولیت ذهنی فراوان می‌شوند و اضطراب و احساس بی قراری و سردرگمی را گزارش می‌دهند. در این شرایط بسیار اهمیت دارد که در وهله اول بتوانید دلایل گرایش به سیگار را شناسایی کرده و محیط را به درستی مدیریت کرده و جایگزین‌های مناسبی برای سیگار پیدا کنید. اگر به درستی خود را مشغول کار دیگری قرار دهید و حواستان را از کشیدن سیگار منحرف نمایید ولع مصرف کمتر به سراغ شما آمده و اضطراب و ناراحتی‌های مرتبط با قطع نیکوتین نیز به میزان پایین تری بروز می‌یابند. در این شرایط قطع سیگار با احتمال موفقیت بسیار بیشتری همراه خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد گرایش به سیگار کلیک کنید.

اینفوگرافیک جایگزین سیگار

پیدا کردن بهترین جایگزین‌ها برای سیگار در 5 دقیقه!

در اوایل مسیر ترک لازم است که لیستی از سریع‌ترین جایگزین‌ها برای سیگار را در اختیار داشته باشید تا به محض اینکه دچار وسوسه شدید بتوانید با پرداختن به آن‌ها خود را مشغول کرده و ذهنتان را از سیگار کشیدن منحرف نمایید. این گزینه‌ها باید چیزهایی باشند که شما بتوانید با صرف کمترین وقت و انرژی انجامشان دهید. نکته مهم این است که این جایگزین ها بهتر است مورد علاقه باشد و انگیزه و اراده  فرد هم در کنار آن باشد. ترک سیگار برای همه امکان پذیر نمی باشد و گاهی برخی دوباره به سمت آن برمی گردند. چراکه دلایل آن با توجه به مقدار مصرف و شرایط هر کس متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد موانع ترک سیگار کلیک کنید. ما در ادامه نمونه‌هایی از این جایگزین‌ها را معرفی کرده‌ایم.

- یک لیوان آب بنوشید. شاید عجیب به نظر برسد اما این کار می‌تواند به طرز شگفت آوری موثر باشد.

- یک تکه آب نبات بمکید.

- نخ دندان بکشید و مسواک بزنید.

- آدامس بجوید.

- برای خودتان زیر لب آواز بخوانید یا سوت بزنید.

- شروع به دویدن کنید.

- با یک موسیقی خوشایند برقصید یا همراه آن آواز بخوانید.

- با یک لوسیون معطر که بوی تنباکو را از خاطر شما می‌برد بدنتان را به آرامی ماساژ بدهید.

پیدا کردن جایگزین سیگار به کمک روابط بین فردی

برخی افراد فکر می‌کنند برای ترک سیگار باید خود را کاملا قرنطینه کنند و هرگونه روابط اجتماعی را کنار بگذارند. این در حالی است که تنهایی مفرط می‌تواند استرس‌ و اضطراب های روزمره شما را افزایش داده و باعث بیشتر شدن مشغولیت فکری با سیگار کشیدن شود. آنچه اهمیت دارد این است که تنها از موقعیت‌ها و افرادی که تداعی کننده مصرف سیگار هستند دوری کنید. اما در سایر موارد داشتن روابط اجتماعی سالم از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند در ترک موفق تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند و جایگزین عادت‌های بد نظیر سیگار کشیدن شود. از همین رو هنگامی که برای کشیدن سیگار احساس ولع و وسوسه می‌کنید می‌توانید از راهبردهای زیر کمک بگیرید.

- با یک دوست خوب تماس بگیرید.

- زمانی را با کودکان سپری کنید.

- عزیزانتان را در آغوش بگیرید و به آن‌ها بگویید رابطه با آن‌ها برایتان چقدر ارزشمند است.

- برای یک دوست همانند قدیم نامه بنویسید و افکار و احساساتتان را با او در میان بگذارید.

- یک لیست شکرگزاری تهیه کنید و در مورد چیزهایی که در زندگی سپاسگزارشان هستید بنویسید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : honarehzendegi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب